Niet bij vakantie alleen vanuit de Z.L.M. gezien Vaar wel Keerpunt Kort geding tegen Stichting Brabants Landschap inzake bestrijding distels Markiezaatsgebied Bundeling zuidelijke landbouw maatschappij Velen onder ons hebben nu de "sleur van het dagelijkse bestaan" voor een of meerdere weken vaarwel gezegd, om eens even ergens anders te vertoeven, in een zorgeloze omgeving. Ook de praktiserende land bouwers hebben de laatste jaren hoe langer hoe meer het ontspannende van "eens even er uit" ontdekt. Wat dat betreft biedt het Zuidwesten van ons land volop mogelijkheden. De vakanties slaan weer onbarmhartig toe. Velen zijn onderweg en anderen zullen binnenkort hun vaste woon- en verblijfplaats tijdelijk verlaten om met een kleiner en minder comfortabel onderkomen genoegen te nemen. Uiteraard staan daar zeer positieve zaken tegenover. Het is heerlijk om voor een poosje de gespannen samenleving te kunnen verlaten en kennis te nemen van het vele dat de aarde te bieden heeft. Dat behoeft niet ver noch spectaculair te zijn. Ook het dagelijks leven van de mens in onze omliggende lan den en provincies is boeiend. Bij de ZLM en de andere landbouworganisaties hebben de vakanties een duide lijke invloed. Uiteraard gaat een aantal werkzaamhe den door, maar de voortgang stagneert door de vele afwezigheid bij ambtelijke instanties en in het overig agrarisch bedrijfsleven. Tot de zaken die doorgaan behoort een door de land bouworganisaties aangespannen kort geding tegen het Brabants Landschap. Daarmee wordt beoogd, dat er een daadwerkelijke bestrijding komt van de distels in het Markiezaat. Het Dagelijks Bestuur van de ZLM heeft hiervoor het initiatief genomen mede tegen de achtergrond van de vrees, dat ook in andere delen van de Zuidwestelijke Delta (bijvoorbeeld Krammer/Volke rak) soortgelijke toestanden ontstaan en bestrijding mogelijk uitblijft. Bestrijding van de distels blijft de eis van de landbouworganisaties. Vastgesteld is dat me chanische bestrijding mogelijk is. Een aanvraag voor chemische bestrijding is (te lang) in behandeling bij de minister van landbouw en visserij. Er moet wat gaan gebeuren. Voorstellen om overleg te openen over een nagaan van de mogelijkheden van een schadevergoe dingsregeling zijn tegen de achtergrond van de ge schetste situatie afgewezen. Bovendien, er zijn geen definitieve toezeggingen en de toepassing blijkt zeer problematisch. Bij de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant is een zgn. Provinciale Structuurnota verschenen onder de titel "Van boer naar plattelands ondernemer". Het gaat over de economische ver nieuwing van het landelijk gebied in Noord-Brabant. Geconstateerd wordt dat de landbouw zich op een keerpunt bevindt, nu blijkt dat de grenzen van de ver zadiging van sommige produkten zijn bereikt en dat produktiemethoden uit een oogpunt van milieufacto ren ter discussie worden gesteld. Kwaliteitsverhoging, ondernemerschap, kostenverlaging, samenwerking (KOKS) zijn trefwoorden die het titelblad van de struc tuurnota sieren. In de inleiding wordt er op gewezen dat de ondernemers en overheden de landbouw nog nadrukkelijker als economische activiteit moeten zien en gezamenlijk naar sterke en kansrijke punten zoe ken. Vastgesteld kan worden dat de landbouw tegen een opeenhoping van problemen oploopt; die tot de algemeen aanvaarde opvatting leidt, dat het zo inder daad niet door kan gaan. Als de boer ondernemer wil zijn zal van hem gevraagd mogen worden, dat hij bij de bedrijfsuitoefening ook rekening houdt met gewijzig de omstandigheden. Wil hij echter slagen, dan zullen de omstandigheden voor zijn bedrijfsuitoefening niet steeds op een marginaal niveau moeten worden ge houden. Onderzoek, voorlichting planologie, fiscus, prijs- en milieubeleid vragen veel van zijn incasse ringsvermogen. Bij de behandeling van nota's over agrarische ontwikkelingen in de nabije toekomst zal ook de overheid er blijk van moeten geven de voor Ne derland zo belangrijke agrarische bedrijfstak de ruimte te geven. Op initiatief van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij wordt door ZLM, NCB, CBTB en gebr. Colpaart BV een kort geding aangespannen tegen de Stichting Brabants Landschap, teneinde deze stichting te houden aan haar verplichting de door haar beheerde gronden in het Mar kiezaatsgebied te zuiveren van akkerdistels, op straffe van een dwangsom van 10.000,per dag. Als het Bra bants Landschap in gebreke zou blijven aan een even tueel per vonnis opgelegde bestrijdingsverplichting te voldoen, willen de eisers voorts zelf de werkzaamheden (doen) uitvoeren, op kosten van gedaagde. Het kort ge ding dient op 24 juli om 14.00 uur voor de Arrondisse mentsrechtbank te Breda. Gebroeders Colpaart zijn landbouwers en belanghebbenden in deze kwestie. Zoals bekend is de beheerder van het Markiezaatsgebied, waar de distels nu volop in bloei staan, verplicht volgens de distelverordening deze te bestrijden. Het Brabants Landschap beroept zich echter op de onmogelijkheid de ze uit te voeren, omdat volgens haar mechanische bestrij ding niet uitvoerbaar is en minister Braks nog geen ont heffing verleent op de toepassing van chemische midde len. Het gevolg hiervan is dat de tijd voor de in nabijheid van het Markiezaatsgebied wonende boeren nu gaat drin gen. Om te voorkomen dat de distels gaan pluizen en - voor het vierde achtereenvolgende jaar - pluis met zaad over de landerijen zal gaan waaien, is de enig zinvolle bestrijding nu nog de distels te maaien. De bloeiende dis tels zullen dan wel zaad gaan vormen, maar de pluisvor- ming zal niet dermate zijn dat dit weg gaat waaien. Het kort geding beoogt dan ook met name de distels nog tij dig gemaaid te krijgen. Uit een actie van enkele omwo nende boeren op 1 juli jl. bleek maaien technisch moge lijk te zijn. De landbouworganisaties ZLM en NCB heb ben minister Braks er bij telegram al bij herhaling op ge wezen hoe ernstig de situatie is, en verzocht de beherende instantie te houden aan haar plicht de distels (chemisch) te bestrijden. Prikaktie Omdat de zaak nu volledig vastzit hebben enkele boze boeren uit de omgeving van het Markiezaatsgebied dins dagavond jl. nog eens de ernst van de problematiek wil len onderstrepen. Als prikaktie naar het ministerie van Landbouw en het Brabants Landschap hebben zij een deel van de distels in het gebied met MCPA gespoten. De gedupeerde agrariërs vinden dat zij thans alle moge lijke wegen hebben bewandeld, die de rechtstaat en de mocratie hen biedt: "Een distelverordening wordt niet nageleefd, een uitspraak van de Raad van State wordt fei telijk genegeerd, fatsoenlijk overleg is nooit mogelijk ge bleken". Het enige dat voor hen nu nog overblijft is zelf tot distelbestrijding over te gaan, aldus de "brandbrief" die zij vorige week aan minister Braks stuurden. De boe ren hebben inmiddels laten weten aan de diverse instan ties, dat - indien op korte termijn geen aanvaardbare oplossing komt - na de maaiaktie en de spuitaktie de vol gende aktie weer drastischer zal zijn. Het Dagelijks Bestuur van de ZLM, bij monde van voor zitter H.C van der Maas, verklaarde afgelopen woensdag desgevraagd volledig begrip te hebben voor deze aktie. De heer Van der Maas: "Zowel overheid als Brabants Landschap trachten klaarblijkelijk met alle macht te voorkomen dat een doelmatige distelbestrijding plaats vindt, waardoor de boeren tot dit soort akties worden ge dreven". Dat de agrarische sector er zelf ook achter is om de bedrijfsomstandigheden te verbeteren blijkt uit Zeeuws-Vlaamse initiatieven om de teelttechnische en bedrijfsorganisatorische problemen van de groen tetelers gezamenlijk onder ogen te zien en zo mogelijk te verbeteren. Er wordt een achterstand t.o.v. overig Zeeland geconstateerd door de geografische ligging. Dat belemmert een aantal ontwikkelingsmogelijkhe den. Een bundeling van de belangen van teelttechni sche groeperingen kan hiertoe een aanzet geven. Als een verdere uitbouw door de praktijk kan worden ge dragen moeten de kansen alleszins redelijk worden geacht dat dit initiatief de Zeeuws-Vlaamse groente teelt duidelijk ten goede komt. R. Hoiting m land- en tuinbouwblad VRIJDAG 24 JULI 1987 75e JAARGANG NO. 3886

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1