Wintertarwe rassen met bakkwaliteit veelbelovend Binnen tien jaar Nederlandse tarwerassen met "A9-kwaliteit" ingezonden Schimmelbestrijding in erwten en veldbonen Graanstudieklub Zuid-Beveland op Westmaas: Kwaliteits tarwe Kweker Groenewegen van Zeider b.v.: Resistentietoets voor gevreesde bakterieziekte in erwten Aanmelding certificatenregeling 1987 De nieuwe graanprijzen korte wenken akkerbouw Steunverlening kleine graanproducenten vastgesteld Hel veldbezoek van de Graan Studie Club Zuid-Beveland van don derdag 9 juli j.l. betrof een exkursie aan de proefboerderij Westmaas. Eerst werd de RIVRO-serie van zomergerst bekeken. Er staat een aan tal nieuwe zomergerst-rassen voor de praktijk aan te komen, zoals Prisma, deze is reeds in de Graan Studie Club Zuid-Beveland uitge zaaid in overleg met de Kweker van Wiersum, het NIBEM en de afzet gaat naar de Bierbrouwerij Bavaria. De gezamelijk uitgezaaide par tijen van het ras Prisma worden bij de C.Z.A.V. te Wemeldinge be werkt en opgeslagen. Daarnaast werd met belangstelling gekeken naar de volgende rassen o.a. Lenka, Femina en v.d.H. 267-81A, rassen die hopelijk ook een goede opbrengst en brouwkwaliteitseigenschappen bezitten, bovendien leken deze rassen stevig, gezond en hadden zo op het oog twee korrels per aar meer. Een uitgebreide proef met baktarwe rassen die op onze rassenlijst of op de Euro rassenlijst voorkomen ligt voor het Zuid-Westen op de Proefboerde rij Westmaas. Dr. ir. A. Darwinkel, onderzoeker voor granen bij het P.A.G.V. te Lelystad, gaf een zeer deskundige toelichting op zijn proe ven. De proef heeft tot doel een be tere afzet te vinden voor de geproduceerde tarwe in Nederland, waarbij de kwaliteit en opbrengst zo mogelijk samen dienen te gaan. Dat wil zeggen tarwerassen telen met kwa liteit die de bloemindustrie vraagt, want in de toekomst zal het moeilij ker worden voertarwe in de markt te plaatsen. Bij elk ras gaf Darwinkel een toelich ting over de kwaliteitseigenschappen, ziektegevoeligheid, wintervastheid en opbrengst vermogen. In deze uitge breide proef zijn twee stikstof proe ven aangelegd t.w. bodem voorraad 80 60 40 en of bodemvoorraad 80 60 80. Er is op 5 november gezaaid met 300 korrels per vierkan te meter. Hier zal dus uit moeten komen of een hogere derde stikstof gift het eiwit ge halte verhoogt en de eiwitkwaliteit verbetert van de tarwe en zo mogelijk de opbrengst doet stijgen. Het viel op dat hier veel Duitse ras sen in deze proef lagen, die ook goed de winter zijn door gekomen. Op de Duitse rassenlijst wordt de kwaliteitswaardering van het ras met A, B en C en vervolgens met een cij fer aangeduid. Van enige rassen in de baktarwe proef hier een indruk over de kwaliteitsaanduiding: Sperber A7; Oblisk B4; Rektor A9, Kraka A6; Monopool A9; Kanzier A6; Urban A9; Granta B4; Okapi B4, Camp Re- my A8; Carolus A8; v.d.H. 1058 A7; Dolomiet A9. Urban - een baktarwe - met A9 is uit gezaaid door de leden van de graanstudieclub Zuid-Beveland. In deze baktarwe proef lag ook het ras Urban, het stond er goed voor met weinig ziekten. De heer Darwinkel had de indruk dat er bij dit ras zo'n 550 tot 600 aren per vierkante meter dienen te groeien. De granen krijgen door het zonnige weer een ideaal klimaat voor een goe de korrelontwikkeling. Een relatief fris klimaat met voldoende zon kan de wintertarwe opbrengst erg gunstig beinvloeden. Intussen was er her en der wel een spektakulaire uitbreiding van meel dauw, en vooral bruine roest en luizen. Dit jaar hadden we, op een aantal percelen, wel te maken met een bui tengewone infektiedruk bij meeldauw. Na afloop was er nog een open ge sprek met de heren Darwinkel, Kram en Vader waarbij duidelijk naar vo ren kwam dat als we baktarwerassen van hoogwaardige kwaliteit wensen te gaan zaaien er goede afspraken met de opslag en afzetkanalen gemaakt dienen te worden; want het opslaan van kleine partijen is bijna onmoge lijk en gaat samen met extra hoge kosten voor ontvangst en opslag. De Graan Studie Club was onder de indruk van de zeer zorgvuldig aange legde proef, het was uitmuntend. Om in wielrenners termen te spreken de ploegleiders: Darwinkel, Kram en Va der trachten alle rassen over de streep te halen. Bij ons bezoek op de proef boerderij Westmaas deed het ons goed waar te nemen dat de Neder landse Kweekbedrijven veelbeloven de nieuwe wintertarwe- en zomergerstrassen in beproeving hebben. Op 1 juli jl. heeft Cebeco- Zuidwest in samenwerking met Zeider b.v. een open dag georga niseerd op het demonstratieveld wintertarwe. Tijdens deze open dag hield ir. L. Groenewegen, gra- nenkweker bij Zeider b.v. een in leiding over "de toekomst van bakwaardige rassen voor de Ne derlandse boer". De heer Groenewegen vertelde dat het beleid van Zeider er op gericht is in de toekomst de bakwaardigheid ver der te verbeteren, zonder ook maar iets op opbrengst of andere eigen schappen toe te geven. "Met de zgn. "wilde emmer tarwe", een wilde tar we die in het midden-oosten gevon den werd met een zeer goede bakwaardigheid, is nog veel mogelijk. Eer we een jaar of 10 verder zijn, heb ben we in Nederland rassen met "A9-kwaliteit", en wellicht een nog hogere opbrengst dan de huidige top pers", zo voorspelde hij. Een aantal rassen, zowel van de Nederlandse-, als van buitenlandse rassenlijsten werd met elkaar verge leken op punten als: opbrengst, bak waardigheid en ziekteresistentie. Minister ir. G. Braks heeft onlangs de mogelijkheid voor kleine graanprodu centen geopend om jaarlijks financië le steun te ontvangen, vanaf het verkoopseizoen 1986/1987. De steun wordt betaald vóór 31 december 1987. Per kleine graanproducent kan slechts éénmaal steun voor het ver koopseizoen 1986/1987 worden verleend. Voorwaarden Graanproducenten, die voor de finan ciële steun in aanmerking willen ko men dienen aan een aantal voorwaarden te voldaan. Hierbij wordt telkens het verkoopseizoen 1986/1987 als uitgangspunt ge hanteerd. - Er dient tenminste ƒ50,aan me deverantwoordelijkheidsheffing voor granen te zijn betaald en/of verhaald. - Van het landbouwbedrijf moet een oppervlakte van minstens 4 ha met granen zijn bebouwd. - Het landbouwbedrijf moet een om vang van hoogstens 300 standaard be- drijfseenheden hebben. De oppervlakte granen en de omvang van het landbouwbedrijf worden in beginsel ontleend aan de landbouw telling 1986. Hoogte van de steun De steun is gelijk aan het bedrag aan De echte "superbaktarwes" als Kanz ier, Rektor en Urban, de zgn. Duitse A-9 rassen, hebben een matige Op brengst. Kanzier en Rektor zijn ech ter zo roestgevoelig, dat de teelt toch wel problematisch is. Dit jaar zijn in Groningen percelen van deze rassen volledig afgebrand door gele roest. Het was te nat voor de spuitmachine, en het spuitvliegtuig had lange wacht tijden. Het gevolg was dat er te Iaat gespoten werd. Van de buitenlandse rassen is eigen lijk alleen Urban geschikt. Dit is een medeverantwoordelijkheidsheffing granen, dat aantoonbaar is verhaald en/of betaald. Het bedrag aan steun dat kan worden uitbetaald is maxi maal ƒ360,Dit is ook het geval, in dien het bewijs is geleverd dat meer dan ƒ360,is verhaald en/of be taald. Indien het totaal van de aan vragen in Nederland voor deze regeling de door de Europese Ge meenschap beschikbaar gestelde mid delen overtreft, wordt de steun evenredig verlaagd. Aanvraagprocedure Een aanvraag om voor de steunver lening in aanmerking te komen moet worden ingediend in de periode van 1 juli 1987 tot en met 15 augustus 1987. Aan graantelers die hebben deelgenomen aan de landbouwtelling 1986 en wat betreft oppervlakte gra nen en omvang van het landbouwbe drijf aan de voorwaarden voldoen, werd het aanvraagformulier recht streeks in de eerste week van 1 juli toegezonden. Degenen die denken in aanmerking te komen voor de rege ling en die op 6 juli 1987 nog geen aanvraagfomulier hebben ontvangen, kunnen een aanvraagformulier ver krijgen bij de distriktsbureauhouder. Nadere informatie kan eveneens wor den verkregen bij de distriktsbureau houder in de provincies. ras met zeer goede bakkwaliteit, goe de ziekteresistentie en redelijke op brengst. Cijfers van het PAGV, betreffende diverse beproevingsplaat sen in 1986, toonden aan dat Urban een relatieve opbrengst had van 97%, terwijl Obelisk 104% en Pagode 106% skoorden, een verschil in op brengst van 7-9%. Bij een prijs van 47 ct/kg is dit dus 4-5 ct verschil met de Nederlandse bakwaardige rassen", aldus Groenewegen. Tijdens de open dag werd het de monstratieveld wintertarwe bekeken. Er bestond hiervoor een redelijke be langstelling. Op het bedrijf van de heer A.C. Bil te Kerkwerve lag een ne gental rassen: vijf voertarwes: Armin- da, Miller, Citadel, Apollo, Taurus en vier baktarwes: Obelisk, Granta, Pa gode en Kraka. Eerst werd een rondleiding langs de verschillende rassen georganiseerd. Bij elk ras werd door Ing. J. Bil, teelt begeleider bij Zeider B.V., iets over de speciale raskenmerken, en de teelt techniek van dat ras verteld. Zo is bij het ras Obelisk gesteld, dat de eerste N-gift niet te hoog moet zijn. 30 kg N minder geven bij de eerste gift, 30 kg meer bij de 2de of 3de gift. Nog tot eind juli kunnen aanmel dingsformulieren voor de certifica tenregeling voor tarwe, gerst en koolzaad worden aangevraagd bij de Stichting Nederlands Graan- Centrum, Oosterweg 5, 6702 AA Wageningen, tel. 08370 - 97629 (let op gewijzigd adres en telefoon nummer). In het ZLM-blad van 26 juni jl. wordt in een artikel aandacht geschonken aan de werkzaamheden op het akker bouwbedrijf in de maand juli (pag 12). Hiermede willen wij enige aanvullin- ge op betreffende artikel geven. Erwten Voor de bestrijding van Botrytis ver meldt u dat Ronilan uitvloeier moet worden toegepast. Gaarne at tenderen wij u erop dat Rovral even eens een toelating heeft voor deze toepassing. Naast het gegeven dat de Botrytis-bestrijding na behandeling met Rovral minstens op hetzelfde ni- vo ligt als die na een bespuiting met vinchlozolin, is het vermeldenswaard dat bij Rovral geen uitvloeier hoeft te worden toegevoegd. Doseringen: - Rovral Aquaflo (bevat 500 gram iprodion per liter produkt) 1 Vi liter per hektare voor toepassing In 1985 deed zich in ons land op gro te schaal een bakterieziekte in de erw ten voor. Het was een ziekte die op de quarantainelijst van de EG voor komt. De ziekte kwam als een bijzon der onaangename verrassing, temeer omdat ons land zich de laatste jaren heeft ontwikkeld tot een grote expor teur van zaaizaad van erwten die voor de veevoederindustrie zijn bestemd. Die teelt van voedererwten is in West- In een bericht aan haar telers wijst de direktie van CZAV Wemeldinge er op dat de uitkomst van het jongste Brusselse besluit voor wat betreft de graanprijs neerkomt op een verlaging van rond ƒ5,50 overeenkomend met 11%. Hierbij wordt er vanuit gegaan dat het vochtgehalte bij interventie ongewij zigd op 15% blijft, wat nog niet ze- kef is. De vraag of dit er toe leidt dat de uitbetalingsprijs bij CZAV ook met 11% omlaag gaat, kan door de direktie nog niet beantwoord worden. Het antwoord hangt in belangrijke mate af van de marktontwikkeling in de komende tijd. Gaat de markt zich op, onder of boven het interventieni veau bewegen? "Samen met de lage re kosten en een hopelijk goede oogst is het denkbaar dat een groot deel van de prijsverlaging goed gemaakt wordt", aldus de CZAV-direktie in het bericht aan haar leden. in konservenerwten; 1 liter per hektare bij droog te oogsten erwten, de behandeling zo nodig na 10 dagen herhalen. - Rovral vloeibaar (250 gram iprodi on per liter produkt) 3 liter per hektare bij konserven erwten. 2 liter per hektare bij droog te oogsten erwten, eventueel na 10 dagen op nieuw een bespuiting uitvoeren. Veldbonen Rovral is tevens toegelaten voor toe passing in veldbonen. Daar Rovral met name zeer effektief is tegen Bo trytis, biedt een toepassing van dit middel ook in veldbonen een bedrijfs- zekere bestrijding. Dosering: 1 liter Rovral Aquaflo per hektare, öf 2 liter Rovral vloeibaar per hektare. Agriben Nederland B.V. Europa duidelijk in de lift vanwege de EG-garantieprijs voor dit soja- vervangende gewas. Het trof dan ook erg slecht dat vooral de meest succes rijke rassen voor de bakterieziekte zeer vatbaar bleken te zijn. Met financiële steun van het be drijfsleven, zijn onderzoekers op het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek (IPO) te Wageningen er in geslaagd een resistentietoets te ont wikkelen, waarmee de veredelaars op eenvoudige en snelle wijze hun ver- edelingsmateriaal op resistentie tegen de gevreesde ziekte kunnen doortoet- sen. In februari was de toets klaar en dat was precies op tijd met het oog op het nieuwe teeltseizoen. Na een natte voorzomer treedt nu in de gewassen snel VOCHTGEBREK op. Goed ontwaterde percelen met overigens een goede struktuur hebben momenteel beduidend minder last. Hoe was de bewerkbaarheid van Uw percelen dit voorjaar? Was de grond ook voldoende droog tot op bewer kingsdiepte? Een goede ontwatering in het voorjaar betekent meestal een betere vochtvoorziening in de zomer. De oogstmethode voor erwten hangt nauw samen met de BESTEMMING van Uw produkt. Erwten voor zaai zaad of huishoudelijke konsumptie mogen slechts minimale dorsbescha- diging oplopen. Hiervoor heeft zwad- dorsen dan ook de voorkeur, ondanks dat de verliezen wat groter kunnen zijn. Voererwten kunnen zowel van sta- als uit het zwad worden gedorst. Bladrammenas en gele mosterd zijn erg geschikt om in de stoppel te zaai en. Ze bezitten veelal een BEPAAL DE MA TE van resistentie tegen bietencystenaaltje, doch deze is niet volledig. Met de rassen Nemex en Maxi kan tot 30% uit zie king worden verkregen, mits vóór 1 augustus gezaaid. Onkruidzaden kunnen gemakkelijk via maaidorser en pers worden ver spreid. Maak de machines steeds goed schoon, voordat U aan een perceel be gint. Met een kompressor of industrie-stofzuiger kunt Uprima re sultaten halen. Werk PREVENTIEF, dat bespaart uiteindelijk werk en kosten. De komende maanden zijn bij uitstek geschikt om te draineren. Droge om standigheden zijn zeer belangrijk voor het latere resultaat. Kies de juiste ont hullingsmaterialen voor UW SITUA TIE. De juiste rijsnelheid ligt tussen 1,5 en 2, 0 km per uur. Bedenk dat de hydrauliek op de machine trager werkt dan de laser. L. Groenewegen 8 Vrijdag 17 juli 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8