Meeste veehouders geen voorstander van melkgiftstimulerende middelen De bieten halen met Steenbergsche kermis weer "bierkruikje" Stand van de mais is erg slecht Landschapsbouw samen met bosbouw in nieuwe directie Eerst te nat, nu te warm, oplossing overschottenproblematiek Stichting CLO-pers opgericht Het is loofstil op deze warme maan dagvoormiddag in de WESTHOEK. Een beetje lomerig onweersachtig weer. Terwijl heel Nederland in een vakantiesfeer wordt gehuld beginnen voor de akkerbouwers de eerste oogstwerkzaamheden. De afgelopen nachten en vroege morgens is er gemaaid. Nadat de messen van de maaibalk vlijmscherp waren geslepen werden de eerste graszaadblokken in lange zwa den neergelegd. Het roodzwenk, maar ook de vroege veldbeemd. De verwachtingen zijn niet hoog gespan nen. Het was te regenachtig in de bloeitijd. Wel zal er een vracht met hooi afkomen, maar daar komt nog geen handelaar op af. Alles neemt zo'n beetje een afwachtende houding aan. Hoeveel vraag is er bij de vee houderij en wat gaat de mais doen? De latere soorten gras, die nog bloei en hebben wel geprofiteerd van de ve le zonuren die we gekregen hebben en beloven in ieder geval meer kilo's zaad. 's Morgensvroeg zien we het vlas bloeien. Blauwbloemig en van een mooie lengte. Het staat er prima voor en 't is te hopen dat er voor deze mooie teelt een markt komt en blijft, zodat deze teelt terug van weggeweest, weer z'n eigen gezicht in onze polders zal krijgen. Laten we wel wezen er zit toch altijd nogal wat handwerk aan dit gewas en met een eenmansbedrijf sta je machteloos. Blij kunnen we zijn met boeren die op de één of andere manier toch kans zien deze teelt op nieuw op te pakken. Er moet wel een voordelig saldo op overschieten an ders gaat de lol eraf van veel ploete ren en sjouwen. Wat ook een vrolijk gezicht geeft aan onze polders is het blauwmaanzaad. Hoewel niet rijk vertegenwoordigd zie je hier en daar de papaverachtige bloemen, die met recht ééndagsbloemen zijn. Al snel komen de zaaddozen te voorschijn en daar gaat het om. Het doek is gevallen over de aard appelen van oogst '86. Het drama is kompleet, de prijs van de tonnen die nog in de schuren zitten is nul, nul. Nu kijken we naar de velden waar een nieuwe oogst ligt te wachten. Ze staan er best voor. Wat vocht zou geen kwaad doen. We weten niet wat te wensen. Blijft het droog, dan zal de markt daar zeker op reageren, maar dan wel graag te weinig nattigheid in heel Europa. Zo Europees denken en weten we al. De bieten halen met Steenbergsche kermis ook dit jaar weer het bier kruikje. De maat die ons voorgeslacht al aanhield. Verder houdt het distelprobleem ons bezig. Nu het aan het Zoommeer nog niet te laat is denk ik dat de koppen bij elkaar moeten. Er moe toch iets ontwikkeld kunnen worden dat deze distels gemaaid kunnen worden voor dat ze in knop schieten. Chemisch is niet haalbaar want op een dood Zoommeer zitten we niet te wachten. Ze kunnen dit probleem niet alleen op de boeren verhalen. Eerlijkheidshal ve moet vermeld worden dat onze lan derijen ook nu niet helemaal distelvrij zijn. Het gezegde van eerst in je eigen tuin tje en dan bij een ander gaat niet op. De vele ha's rondom het Zoomiqper hebben nog geen echte eigenaar dus ben ik bang dat de problemen over en weer geschoven zullen worden. Ook in LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA en de BIESBOSCH waren we blij toen er een einde kwam aan een erg natte periode. Maar ook bij ons kunnen de meeste gewassen nu, na ruim 14 dagen droog weer best al weer wat water gebruiken. De veehouders die beschikken over een regeninstallatie zijn met berege nen begonnen. De produktie van het grasland is tot dusver overigens enorm geweest. De melkproduktie viel vaak wat tegen: eerst door de re gen, later door de zeer warme dagen. De koeien hadden duidelijk last van de plotselinge hitte. Op dit moment, droog weer en niet te warm, kan de melkproduktie zich herstellen. Wat ook aan herstel toe is, is het maïsge- was. De maïs heeft een grote achter stand opgelopen en hoewel de natuur zich soms wonderbaarlijk kan herstel len hebben velen over de produktie van de maïs hun zorg. Een gewas wat zich niet meer kan her stellen is de konservenerwten. De per celen die tot nu toe geoogst zijn brachten, voorzover mijn informatie strekt, een slechte opbrengst. De aardappelen hebben een te oppervlak kig wortelstelsel. De aardappeltelers die hiervoor de mogelijkheid hebben, zijn met beregenen begonnen. On danks het natte voorjaar en ondanks de negatieve ontwikkelingen die ik zo juist naar voren heb gebracht, heb ik de indruk dat in zijn algemeenheid de stand van de akkerbouwgewassen niet slecht is. "Hoewel de landschapsbouw en de landinrichting aanverwante terrei nen zijn en uit dien hoofde een kop peling van beide terreinen voor de hand ligt, ben ik bij nader inzien toch van mening dat de taken met betrekking tot de landschapsbouw en de bosbouw in één directie gecon centreerd dienen te worden". Dit onder meer schrijft ir. G. Braks in een brief aan de Tweede Kamer op 10 juli jl. over de voorgenomen reor ganisatie van Staatsbosbeheer. De bewindsman was in eerste instan tie van plan de taken ten aanzien van landschapsbouw onder te brengen bij de landinrichtingsdienst. Na na dere overwegingen is hij echter tot de conclusie gekomen dat één directie Ongelofelijk wat een gewas als snij- mais per dag kan groeien na een groeistilstand van vier weken. Perce len in WEST-BRABANT-ZUID die haast afgeschreven waren hebben zich zo goed hersteld dat bij normale weersomstandigheden een redelijke opbrengst nog mogelijk is. Op diver se bedrijven is toch een voorraadje ex tra ruwvoer aangelegd om zich in te dekken tegen een eventueel zwaar te genvallende snijmaisoogst. Qua prijs was het nog interessant ook om een extra kuil te maken van een aardappelprodukt of bierbostel. In snijmais nieuwe oogst is even wat handel geweest tegen dezelfde kon- traktprijzen als vorig jaar, maar bij iets meer aanbod naar aanleiding van het warmere weer verdween de vraag. Zoals het er nu naar uitziet zal op de meeste veebedrijven voor de aan staande stalperiode voldoende ruw voer in de sleufsilo's komen. Het meeste voordrooggras is prima de kuil ingegaan met naar verwachting een goede voederwaarde. Voor hergroei van het grasland zou het op veel plaatsen eens moeten regenen. Een droge periode kan er nog voor zorgen dat op diverse veebedrijven ruwvoer aangekocht moet worden. Afgelopen week is er via de media weer aandacht besteed aan het pro- duktieverhogende eiwit hormoon BST. Dit op een eenvoudige manier door de veearts toe te dienen eiwithor moon zorgt voor een melkopbrengst- verhoging van ongeveer 20®7oPer dag 4 a 5 kilogram melk meer. Zoals het er nu naar uitziet zijn er geen nadeli ge gevolgen te verwachten voor mens en dier. Wel is men nog zeer terug houdend met het gebruik ervan om dat het voor het hele landbouwgebeuren een grote verande ring zal geven. Veel zal afhangen van wat andere landen doen om hun kon- kurrentiepositie te versterken met be hulp van BST. Vooral voor bedrijven met weinig grond en een sterke vee bezetting zou het een uitkomst zijn. Maar zoals zo vaak gebeurt met vin dingen in de biotechnologie zal dit ge paard gaan met bedrijfssluitingen. Het klinkt te mooi om te stellen dat een melkveebedrijf over enkele jaren met 30 stuks melkvee royaal de kost kan verdienen terwijl 5 jaar geleden op hetzelfde bedrijf nog 60 koeiep ge molken moesten worden. Toch een ontwikkeling die niet alleen door de veehouderij maar ook door de akker bouw kritisch bekeken moet worden. Specifieke akkerbouwprodukten zo als suikerbieten en aardappelen zijn in niet onbelangrijke mate afhanke lijk van de veehouderij om een rede lijk rendement op te brengen. De superheffing heeft in de akkerbouw al gezorgd voor een inkomensverla ging, maar door toepassing van bio- technologische vindingen in de veewereld naast de nog verdere ver laging van het melkquotum kan deze tak zijn afzetkanaal voor ruwvoer wel eens kwijtraken. Voorlopig staan de meeste melkvee houders nog achter het besluit van de regering om geen groen licht te geven voor melkgiftstimulerende middelen. Aansluitend op de bijdrage van onze kollega schrijver in deze rubriek van THOLEN EN ST. PHILIPSLAND kan gesteld worden dat het inderdaad niet meer heeft geregend in ons ge bied, maar dat de temperatuurs- omslag wat al te groot is geweest. Daardoor is de schade aan de gewas sen toch groter geworden dan wij veertien dagen geleden hoopten. Doordat de wortelontwikkeling van vele gewassen achter is gebleven tij dens de natte moesson, kunnen vele planten de hoge referentieverdamping die nu optreedt niet verwerken en zien we verwelkingsverschijnselen die zon der twijfel zullen leiden tot opbrengst- verliezen. Dit manifesteert zich het duidelijkst bij erwten, bonen, suiker bieten en mais, maar ook wel bij ui en. Overigens konstateren wij bij dit gewas ook veel spuitschade als gevolg van de onkruidbestrijding. Vooral Stomp blijkt in zo'n nat jaar een ge vaarlijk onkruidbestrijdingsmiddel te zijn. Dat geldt echter niet alleen voor Stomp, ook andere onkruidbestrij dingsmiddelen (bodemherbiciden) hebben dit jaar nogal agressief ge werkt en dat komt vanzelfsprekend ook de ontwikkeling van de gewassen niet ten goede. Een geluk bij dit on geluk is dan wel dat de onkruidbestrij ding doorgaans erg goed is geweest en wij konstateren dan ook dat het over het algemeen met de onkruidbezetting op de velden wel mee valt, behalve dan natuurlijk die percelen waar men door de weersomstandigheden niet op tijd heeft kunnen spuiten. De oogst van vroege aardappelen is sterk achtergeraakt. De verplichte rooidatum is terecht een week ver schoven, de ontwikkeling van de aard- appelmoeheidscysten was beduidend later dan normaal. Voor vele vroege aardappeltelers was dit een uitkomst, zodat men in de laatste week voor de rooidatum nog heel wat vroege aard appels heeft kunnen rooien. De gro te aanvoeren die daarvan het gevolg waren hebben echter de prijs geen goed gedaan en momenteel is de prijs tot een eigenlijk onverantwoord laag niveau gezakt. Gelukkig voor de vroege aardappel telers valt de kilogramopbrengst doorgaans niet tegen. De kosten ech ter om met een zgn. kistenrooier de aardappels veilingklaar te rooien lie gen er niet om, zodat het onderste re geltje toch tegen valt. De oogst van de konservenerwten is eveneens op gang gekomen. Ook hier geldt dat er geen optimistische gelui den vernomen worden. Vooral de vroege konservenerwten hebben veel geleden van het slechte weer, zeker ook tijdens de bloeitijd, terwijl we in heel veel percelen een ongelijke afrij ping aantreffen. De verwachtingen voor de vroege graszaadpercelen zijn zo eveneens niet hoog gespannen, vanwege de slechte bloeiperiode en verder liggen veel per celen graszaad er nogal "verward" bij hetgeen gauw aanleiding kan geven tot maai verliezen. Onze bijdrage is nogal in mineur gesteld, dat realiseren wij ons terde ge. Helaas is dat voor onze agrarische sektor vandaag de dag een algemeen voorkomend geluid. De boer doet zijn best om zoveel mogelijk produkt te telen van zo goed mogelijke kwaliteit. Kijk en als dat dan ook werkelijk lukt dan levert dit meestal weer een bijdra ge aan de overschottenproblematiek en komt dit weer als een boemerang over ons heen, zodat het niet meer meevalt om optimistische bijdragen te schrijven. Toch verliezen wij de moed niet en hopen maar dat het weer droog blijft in heel Europa. Mogelijk levert dat een positieve bijdrage aan de overschottenproblematiek! zojuist verschenen Onlangs is verschenen als losbladige uitgave de Meststoffenwet c.a. Van de onlangs in werking getreden wet van 27 november 1986 (Stb. 598), houdende regelen inzake het verhan delen van meststoffen en de afvoer van mestoverschotten is kennis onont- ve omgaat met mest en landbouw gronden; boeren, vervoerders, hande laren, opslagbedrijven, mestbanken, accountants, notarissen en opspo ringsambtenaren, en opsporingsambtenaren. De Wet en de daarop gebaseerdé uit voeringsvoorschriften geven regels met betrekking tot verhandelen, ver voeren, mestboekhouding, mestban ken, overschotheffing en uitbreiding van veeteeltbedrijven. Daarnaast zullen in deze uitgave wor den opgenomen relevante regelingen m.b.t. het gebruik van dierlijke meststoffen op basis van o.a. de Wet bodembescherming Prijs: ƒ35,(tot september 1987); Omvang: ca. 150 blz.Verschijnings datum: juli 1987. Te bestellen via de boekhandel of rechtstreeks bij de uitgever. Zie bij gaande antwoordkaart. Losbladige uitgaven worden, tot wederopzeg ging, geleverd met een abonnement op de aanvullingen. Bos- en Landschapsbouw de voor keur verdient, omdat: -een aparte directie bosbouw een te smalle basis vormt zowel voor wat betreft het takenpakket als de om vang van de directie; -de organisatorische ingreep minder diep zal zijn bij het in één hand hou den van de taken met betrekking tot landschapsbouw en bosbouw, het geen te verkiezen is na een aantal opeenvolgende reorganisaties, -daarmee tegemoet gekomen kan worden aan bezwaren van een aantal betrokken organisaties. Het definitieve besluit zal worden genomen na overleg met de vaste Commissie voor Landbouw op 10 september a.s. De samenwerking tussen de bladen van de standsorganisaties heeft een stevig fundament gekregen. Woens dag 8 juli jl. hebben de voorzitters van de drie Centrale Landbouwor ganisaties hun handtekening gezet onder de oprichtingsakte van de "Stichting CLO-pers". Doel van de stichting is, zoals in de akte om schreven: Het stimuleren en ont plooien van activiteiten gericht op de bevordering van de samenwerking van landbouwbladen, die door de agrarische standsorganisaties en met hen gelieerde organen, worden uit gegeven en voorts al hetgeen met één en ander rechtstreeks of zijdelings verband houdt, of daartoe bevorder lijk kan zijn, alles in de ruimste zin des woords. De Stichting CLO-pers biedt juri disch onderdak aan de reeds tot stand gekomen samenwerking wat betreft markt- en beursberichten, vakgerichte informatie en buiten landse berichtgeving. De Stichting kan personeel in dienst nemen. De samenwerkende bladen zijn Boer en Tuinder, Ons Platteland, Ons Friese Platteland, De Landbode, Marius Varekamp zet namens de KNLC-pers zijn handtekening onder de oprichtingsakte. Naast hem notaris Van Nierop, Joris Schouten (KNBTB) en Piet Blokland (NCBTB). (foto John Thuring) Fries Landbouwblad, ZLM-Land- en Tuinbouwblad en Landbouwcou rant voor de Veenkoloniën. De laatst genoemde vier bladen maken deel uit van de Stichting KNLC- pers, welke naast KNBTB en NCBTB participeert in de stichting CLO-pers. Vrijdag 17 juli 1987 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7