URBAN de winterharde super-baktarwe Reagan wil landbouwsteun wereldwijd afschaffen Grootse jubileumwedstrijd tractor puiling op Flevohof Onnodig geld voor Deense melkquota Forse quotumafroming grote Duitse bedrijven Wijziging betalingsregeling landbouwuitgaven Duitse landbouwbegroting groeit in 1988 met 6,8% Voorstel in kader GA TT-onderhandelingen Melkquota worden in ons land verhandeld tegen hoge prijzen. Prij zen die in ieder geval veel hoger zijn dan in andere EG-landen. In meer dere EG-landen hebben de quota zelfs geen waarde. Dit verschil is niet ontstaan door afwijkende quotaregelingen, want die zijn in principe in de gehele EG gelijk, maar door verschil in omstandigheden waar onder de melkveehouderij wordt uitgeoefend. Diegenen die belang stelling hebben om een melkveebedrijf in het buitenland te kopen, moeten terdege rekening houden met de van ons land afwijkende om standigheden en regels op velerlei gebied. Eén van de landen van de Europese Gemeenschap waar de melkquota geen waarde hebben, is Denemarken. Dat er daar niets voor melkquota be hoeft te worden betaald heeft ver schillende oorzaken die deels in het verleden en deels in het heden liggen. De Deense landbouw kent vanouds niet veel zuivere melkveebedrijven. De grond is vrijwel overal redelijk ge schikt voor akkerbouw. Een uitzon dering hierop vormt het zandgebied van Jutland, maar zelfs daar vindt men, ondanks de minder goede om standigheden, nog veel akkerbouw. Naast het akkerbouwgedeelte werden op de Deense bedrijven vanouds var kens en melkkoeien gehouden. Opval lend daarbij was dat de varkens veelal door de boer zelf werden verzorgd en het melkvee door stagiaires of perso neel in loondienst. Al vele jaren is een proces aan de gang in de richting van bedrijven zonder vee. Vrijwel altijd verdwenen daarbij allereerst de melk koeien. Op het eiland Seeland is dit proces bijna geheel voltooid. In het Jutse zandgebied kan het melkvee zich redelijk handhaven. Het verdwijnen van het vee van de be drijven wordt de laatste jaren verder gestimuleerd door de stringente mi lieumaatregelen. Maximaal mogen in Denemarken twee groot vee eenheden per hektare worden gehouden, in Ne derland ruim drie. Binnen enkele ja ren moeten bedrijven met meer dan dertig dieren beschikken over negen maanden mestopslag. De uitpijregels van mest zijn aanzienlijk strenger dan in ons land. De milieuregels dwingen dus tot grote investeringen waarvoor geld tegen hoge rente (12 a 16 procent) moet worden geleend. Melkquota geen waarde De uittocht van melkveehouders gaat in Denemarken voorlopig nog wel door. Dit is de reden dat melkquota daar geen waarde hebben. Ook in ons land worden Deense melkveebedrij ven te koop aangeboden. Soms wordt daarbij ten onrechte geld voor het melkquotum gevraagd. Enkele Ne derlandse melkveehouders zijn hier al ingetuind! Uit ingezonden stukken en artikelen in Deense bladen blijkt dat het kopen van landbouwbedrijven voor hoge bedragen ook in Denemar ken onrust veroorzaakt. Men vindt het een oneerlijke konkurrentie als Nederlandse en Duitse boeren met harde guldens en marken de jonge Deense boer, die met duur geleend geld moet werken, uitschakelen. Kopen aantrekkelijk? Het valt niet te ontkennen dat het in zekere zin aantrekkelijk kan zijn in Denemarken een bedrijf te kopen. De grondprijzen zijn er relatief laag, melkquota hebben geen waarde en kunnen op aanvraag gemakkelijk gra tis worden verhoogd. De oorzaken van deze voordelen gaan op den duur echter ook gelden voor diegenen die zich in Denemarken gaan vestigen, namelijk strenge milieu-eisen, hoge rente, hoge belasting en moeilijke per soneelsvoorziening. Verder zal men ook zeer voorzichtig moeten zijn met de aankoop van een bedrijf met de bijbehorende inventaris. Het zijn veelal niet de beste bedrijven die te koop worden aangeboden. Een bij zonder punt van aandacht is de Deen se landbouwvestigingswet waaraan ieder die een landbouwbedrijf koopt moet voldoen. Vereist zijn een land bouwkundige opleiding, het kunnen aantonen dat men drie jaar land- bouwpraktijk heeft, hoofdberoep in de landbouw en de verplichting dat men zelf op het landbouwbedrijf gaat wonen. Wees voorzichtig Het bovenstaande is bedoeld als een waarschuwing voor buitenlandse avonturen. Er zijn momenteel nogal wat melkveehouders die de mogelijk heden in ons land te beperkt vinden. De mogelijkheden in andere EG- landen kunnen inderdaad groter zijn dan in ons land. Het gebruikmaken van die mogelijkheden kan niet zon der een grondige oriëntatie en objek- tieve voorlichting. Het overhaast aankopen van bedrijven met melk quota in andere Europese landen heeft een aantal Nederlandse melk veehouders al behoorlijk geld gekost zonder dat dit nodig was. A.A.J. De Bundesrat, de eerste Kamer van het Duitse parlement, wil kleine be drijven een concurrentie-voordeel geven bij de overname van quota. Bedrijven met meer dan 300.000 kg referentiehoeveelheid moeten vol gens het voorstel van de Bundesrat bij overname 80 procent van de quo ta afstaan aan de overheid. Voor be drijven beneden die grens geldt een afroming van 20 procent. Alleen als deze wijziging wordt doorgevoerd, wil de Bundesrat zijn goedkeuring verlenen aan de aan passing van de superheffings verordening. De aangepaste regeling is reeds vanaf 1 april van kracht, maar heeft zonder toestemming van de Bundesrat slechts een tijdelijke werking. Het ging om de quotum korting van 8,5 procent. Oorspronkelijk was voorzien in een algemene afroming van 80 procent bij overdracht, ongeacht de bedrijfs- grootte. Na felle protesten van de Boerenbond werd dit voorstel weer ingetrokken. De Bundesrat was daarbij echter niet om advies ge vraagd, wat gezien het politieke ka rakter van de regeling wel had ge moeten. Daarover was vanuit de Bundesrat kritiek geuit aan het adres van de regering. Met het aanvullende voorstel wil de Bundesrat kleinere, maar toch le venskrachtige bedrijven in bijvoor beeld de weidegebieden de mogelijk heid geven hun productiecapaciteit uit te breiden. Zonder zo'n regeling zouden de grote bedrijven de con currentiestrijd om de extra quota winnen. Detlef Stachetzki, Agra-Europe, Bonn. "O President Reagan heeft maandag het voorstel gedaan om alle eksportsubsidies en andere marktbelemmeringen voor landbouwpro- dukten via een internationale overeenkomst af te schaffen. Tegelijk zouden alle nationale subsidieregelingen die gevolgen hebben voor de wereldhandel ook aangepakt moeten worden. In het jaar 2000 zou het zo ver moeten zijn dat alle marktverstorende steun aan de land bouw is stopgezet. De VS zullen dit plan voorleggen aan de land- bouwkommissie van de GATT, het overlegplatform voor handel en tarieven dat deze week in Genève bijeenkomt. 'Het is duidelijk dat niemand baat heeft bij de huidige internationale landbouwpolitiek; de boeren niet, de konsumenten niet, en ook de be lastingbetalers niet', aldus Reagan. 'Het is al even duidelijk dat geen en kel land eenzijdig die politiek kan loslaten zonder ten onder te gaan. De enige hoop is een afspraak waar bij iedereen op hetzelfde moment dezelfde maatregelen neemt'. Vol gens de Amerikaanse minister van landbouw Richard Lyng moet er be halve subsidie-afschaffing ook een standaardisering komen van de fyto sanitaire en veterinaire kontroles. De VS willen de voor dit plan beno digde overeenkomsten al voor eind volgend jaar afsluiten, omdat dan de ambtstermijn van Reagan afloopt. Reagan biedt in het plan zelf aan alle Amerikaanse subsidieprogramma's die gevolgen hebben voor de wereld handel de komende tien jaar af te bouwen. Alleen voedselhulp aan ontwikkelingslanden en program ma's die de agrarische produktie en handel niet beïnvloeden zouden blij ven gehandhaafd. De VS is de eerste die met een voor stel komt voor de GATT- onderhandelingen. Naar verwach ting zullen in de komende maanden ook andere belangrijke handelsna ties en -blokken met eigen plannen komen. In eerste instantie is het voorstel van de regering Reagan po sitief ontvangen door een aantal lan den. Een EG woordvoerder toonde zich echter skeptisch. De Europese Commissie heeft vanwe ge de financieringsproblemen voor de Europese landbouwuitgaven een voorstel ingediend voor wijziging van de financieringsregeling. Dit voorstel is een uitvloeisel van de afspraken ge maakt op de Europese top van eerste ministers op 29/30 juni jl. Naar verwachting zullen begin no vember van dit jaar de Europese mid delen uitgeput zijn. Er resteert dan voor 1987 een tekort van ongeveer f 10 miljard. Dit bedrag zal door de lidstaten voorgefinancierd moeten worden. Het Nederlandse aandeel hiervan bedraagt naar schatting on geveer 1 miljard. Een ander element van het voorstel van de Commissie behelst een vertra ging van ongeveer twee maanden in de betaling van de voorschotten voor de landbouwuitgaven door de Com missie aan de lidstaten. Deze tijdelij ke regeling moet per 1 januari 1988 ingaan. Het voorstel van de Commissie is een overgangsregeling en geldt totdat een definitieve financieringsregeling voor de Europese begroting is aanvaard. Het voorstel kan rekenen op een ge kwalificeerde meerderheid in de Landbouwraad. De Duitse landbouwbegroting zal in 1988 een groei vertonen van 6,8 pro cent, terwijl de totale staatsbegroting "maar" met 2,4 procent toeneemt. Er komt 9,5 miljard gulden meer be schikbaar voor de landbouw. Dat werd onlangs bekend toen de West- duitse ministerraad het budget- voorstel voor 1988 goedkeurde, als laatste daad voor het zomerreces. Het grootste deel van de landbouw begroting, 57 procent van het totaal, gaat naar het sociale beleid. Van de daarvoor bestemde 5,5 miljard gaat 2,8 naar de landbouwpensioenfond- sen, 1,4 naar de ziekteverzekering en 500 miljoen naar de ongevallenverze kering. Een andere grote post in het budget is de toeslag die wordt gegeven op die selbrandstof voor trekkers; 740 mil joen gulden. Dit is een korting op de accijns, omdat landbouwtrekkers geacht worden niet of weinig gebruik te maken van de openbare weg. Voor de zogenaamde "Gemeen schapstaak verbetering van de land- bouwstruktuur en de kustbeveiliging", een programma dat door de centrale regering en de deelstaten gezamenlijk wordt beheerd en betaald, is 1,6 miljard gulden ge reserveerd. De post nationale marktordening zal ten opzichte van 1987 een groei ver tonen van 133 procent tot 900 mil joen. Het grootste gedeelte van die stijging - 487 miljoen méér - komt op rekening van de vergoedingsregelin gen voor melkrechten. Voor de op koopregeling wordt 151 miljoen meer uitgetrokken, voor vergoeding van de quotaschorsing van de EG 200 mil joen meer, en voor de definitieve quo takorting wordt 136 miljoen meer vergoeding uitgekeerd. Detlef Stachetzki, Agra-Europe Duitsers financieren EG- uitgaven vooruit De Duitse Bondsdag heeft een wet aangenomen die het mogelijk maakt EG marktordeningsuitgaven natio naal voor te financieren, zodra Brus sel wegens geldgebrek van vooruit betaling overstapt op nabetaling. Wel is er in de wet een beperking in gebouwd tot eind 1988. De sociaal demokraten hadden de werking van de wet zelfs willen beperken tot het lopende jaar. Nu de wet is aangeno men kan het Duitse buro voor markt ordening kredieten opnemen. De regering verwacht dat maandelijks voor zo'n 10 miljoen mark uit de schatkist gefinancierd zal worden. Detlef Stachetzki, Agra-Europe Bonn Zaterdag 18 juli staat Flevohof vol ledig in het teken van tractor pulling (trekker-trek). Dan zal met een inter nationale jubileum pull het heugelij ke feit worden gevierd, dat deze sport tien jaar geleden op deze plek in Ne derland, en daarmee in Europa, werd geïntroduceerd. Nog nooit eerder werd op een Euro pese pull om zoxn groot prijzengeld gestreden, als op deze wedstrijd. Naast de volledige vaderlandse top, die uit meer dan 50 deelnemers zal bestaan, zullen toptractors uit Groot- Brittannië, West-Duitsland en Frank rijk present zijn. Bovendien zal een tweetal Amerikaanse tractors een de monstratie komen geven van het ni veau waarop de sport zich in de USA, de bakermat van tractor pulling, be vindt. Eén van deze machines, de met drie V8-motoren uitgeruste "Barney's Rose" van Barney Klaus jr., levert niet minder dan 5.500 PK! It Kypmantsje uit Ylst, succesvol in Kapelle op 4 juli jl, zal ook op de Flevo hof voor het nodige spektakel zorgen. Vrijdag 17 juli 1987 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5