"Duitse landbouw niet onderschatten!" Uitgaven 0 en S fonds in 1985 toegenomen ZLM afdeling Dinteloord-Steenbergen: Landbouwschap wil verbod op doorstraling van voedsel Gemert uitrijden van mest meer aan banden NCB wil onderbouwing uitspraken Nijpels over milieu Vlaanderen Bestuur Landbouwschap: Imitatieprodukten niet tegen te houden Maatschappen en quota C. Meijer Kruiningen presenteert zich bij aardappeltelers West Zeeuws- De afdeling Dinteloord-Steenbergen van de ZLM maakte op 9 juli jl. de derde excursie in haar programma om de leden kennis te laten maken met de bedrijven van collega's in de omringende EG-landen. Na België en Noord-Frankrijk werd nu een be zoek gebracht aan West-Duitsland. In een gebied ten noorden van de lijn Aken-Keulen (omgeving Düren) werden 5 akkerbouwbedrijven be zocht, die alle een bepaalde vorm van samenwerking hadden. De bouwplannen verschilden aan zienlijk van de Zuidwestelijke akker bouw bedrijven in Nederland, met name doordat er naast suikerbieten slechts weinig andere rooivruchten zoals aardappelen en uien werden geteeld. De belangstelling voor deze producten is weliswaar latent aanwe zig, maar het ontbreken van handel en verwerking belet een sterkere uit breiding. Van Duitse zijde werd al opgemerkt, dat zij klaar zijn om te gaan telen als zou blijken, dat de Ne derlandse boer zijn gronden voor de aardappelteelt zou hebben bedor- Eén van de deelnemers laat zien dat de Duitse boeren een goed produkt kunnen telen. ven. Vastgesteld kon worden, dat de bezochte percelen aardappelen er goed voor stonden en dat blijkens mededelingen goede tot zeer goede opbrengsten werden gehaald. De ge teelde aardappelen waren bestemd voor fabrieksmatige verwerking in de omgeving en werden op contract geteeld. Globaal bestond het bouw plan uit 1/3 deel suikerbieten en 2/3 deel graan, met hier en daar aard appelen (eigen verbouw op contract of verhuur van land). Goede gewas sen op lössgrond waarvan het groot ste probleem de slemgevoeligheid is. De 45 personen, die aan de excursie hebben deelgenomen, konden constateren, dat de bezochte onder nemers heel goed wisten hoe met de agrarische productiefactoren om te gaan. Het fiskaal afschrijvingsregi me maakt de aanschaf van machines aantrekkelijk. Nieuwe bedrijfsge bouwen zijn er weinig en er wordt aan aanpassing van de oude de voor keur gegeven. Het vergelijken van de Duitse met de Nederlandse situatie blijft moeilijk door bijkomende ver schillen. Anderzijds kan worden be luisterd dat ook daar opvolgingspro blemen, hoge grondprijzen en EG landbouwpolitiek de nodige zorgen baren. Geconcludeerd kan worden dat de afdeling Dinteloord-Steen bergen op deze wijze een duidelijke bijdrage levert aan de verruiming van het inzicht van haar leden in de Europese landbouw. Daarvan kan veel worden opgestoken. Erg be langrijk is vast te stellen, dat ook el ders goede boeren zijn met goede grond, die in hun economisch poten tieel niet mogen worden onderschat. Van Duitse zijde werd verschillende ke ren opgemerkt, dat men het Nederland se bezoek erg op prijs stelde. Zij zijn meer gewend om naar Nederland te gaan om te kijken hoe het zou kunnen. Zo te zien hebben ze de ogen niet in hun zak gehad. In totaal heeft de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw (O en S-fonds) in 1985 een bedrag van 193,4 miljoen besteed. Hiervan is 91 miljoen voor ontwikkelings- en 31 miljoen voor saneringsdoeleinden uitgege ven. Daarnaast beliepen de uitgaven voor de opkoop van melk 71 mil joen. Dit blijkt uit het onlangs ver schenen verslag van het O en S- fonds over de werkzaamheden in 1985. In het kader van de verschillende ontwikkelingsregelingen en projec ten werden in 1985 bijdragen ver leend van 70,3 miljoen voor rente subsidie, 2,6 miljoen voor een bij drage in de transportkosten van de mestbanken, 2,3 miljoen voor in novatieprojecten en 6,1 miljoen voor bedrijfsverzorging; De uitga ven van het fonds waren in 1985 ho ger dan in 1984. Informaticastimulering In het kader van de verdeling van de INSP-gelden (Informatica Stimule- rings Plan) is vanaf 1985 gedurende 5 jaar jaarlijks 5 miljoen beschik baar gesteld voor informaticastimu lering ten behoeve van takorganisa- ties in de akkerbouw, tuinbouw en veehouderij. Deze middelen zullen via het O en S-fonds worden toege kend voor de volgende activiteiten: organisatiekosten van de takorgani- saties (TAURUS-melkveehouderij, SIVAK-akkerbouw, SITU- tuinbouw, SIVA-varkenshouderij en SIPLU-pluimveehouderij) alsmede het opstellen van informatiemodel len en opstarten van demonstratie projecten. Imitatie en vervanging van landbouw- produkten is een ontwikkeling die niet is tegen te houden. Aan de andere kant moet de landbouw zelf ook de biotechnologische mogelijkheden be nutten. Zo kunnen nieuwe toepassin gen van landbouwprodukten gestimuleerd worden. In EG-verband is een goede etikettering noodzakelijk, zodat de konsument weet of die een basis- of een imitatieprodukt in han den heeft. Het bestuur van het Landbouwschap Kwaliteitsverbetering mest In 1985 is door het bestuur een extra bijdrage van 1 miljoen ter beschik king gesteld ten behoeve van de kwa liteitsverbetering van mest, gericht op vergroting van de acceptatie van mest door akkerbouwers. Van het beschikbare budget is 540.000, bestemd voor een door de Stichting Mestbank Noord-Brabant te ont wikkelen kwaliteits-controlesysteem. Opkoopregeling melk Ter ondersteuning van de Beschik king superheffing is voor de jaren 1985 tot en met 1987 jaarlijks 50 miljoen beschikbaar gesteld voor bijdrageregelingen voor het opko pen van heffingvrije hoeveelheden, Het Landbouwschap wil dat het zo genaamde doorstralen van voe dingsmiddelen in ons land zo snel mogelijk geheel wordt verboden. Bij de binnen- en buitenlandse konsu ment moet op deze manier iedere twij fel worden weggenomen over het gebruik van deze omstreden metho de om de houdbaarheid te vergroten. Op de Westduitse markt kampt de Nederlandse tuinbouw op het ogen blik met afzetproblemen omdat veel konsumenten ten onrechte denken dat uit ons land afkomstige groenten en fruit zijn bestraald. heeft dit standpunt ingenomen in zijn vergadering van 1 juli in Den Haag. Het schap vindt wel dat de normen voor imitatieprodukten in elk EG- land gelijk moeten zijn omdat anders handelsbelemmeringen kunnen ont staan. Het bestuur vindt verder dat traditionele produkten niet langdurig kunnen worden beschermd tegen imi tatie. "Als wij ons met agrarische produkten op nieuwe markten bege ven, kunnen we niet anderen de toe gang op onze eigen markt ontzeggen", aldus het bestuur. voor werknemers in de melkveehou derij die als gevolg van bepaalde om standigheden ontslagen worden en voor een liquiditeitsoverbruggingsfi- nancieringsregeling van het Borgstellingsfonds voor de land bouw. Aan het budget van 50 mil joen voor de jaren 1985 tot en met 1987 is later nog 20 miljoen toege voegd uit de m.c.b.- compensatiegelden en circa 58 mil joen uit het Landbouw Egalisatie fonds (LEFB) als uitkeringen ten be hoeve van de stopzetting van de melkproductie. De totaal opgekochte hoeveelheden melk bedraagt 121.000 ton met een totaal van 75 miljoen aan verplich tingen via de eerste opkoopregeling. Via de tweede opkoopregeling is cir ca 21.500 ton opgekocht met een to taal van circa 13,3 miljoen aan verplichtingen. Met ingang van 5 juli 1985 is de derde opkoopregeling van kracht geworden. Deze regeling geeft tevens de mogelijkheid van een partiële opkoop. Wetenschappelijk zijn er geen aanwij zingen dat het onschadelijk maken van bakteriën en schimmels met be hulp van gammastralen op welke ma nier dan ook nadelig is voor de volksgezondheid. In wetenschappelij ke kring denkt men dat bestraling het gevaar van voedselvergiftiging sterk zou kunnen verminderen. Veel kon sumenten geloven echter dat er door de bestraling op een of andere manier radioaktiviteit in het voedsel ontstaat. De Europese Commissie werkt op het ogenblik aan een Europese regeling voor het bestralen van voedsel. Het valt overigens niet te verwachten dat de verschillende lidstaten het hier spoedig over eens zullen worden. De EG wil onder meer dat behandeling met gammastralen duidelijk op het etiket wordt vermeld. De gemeenteraad van het Brabantse Gemert (17.000 inwoners) heeft het uitrijden van dierlijke mest meer aan banden gelegd. Daarmee wil de raad de nadelige gevolgen van het gieren voor mens en milieu beperken. Voortaan is het in Gemert verboden mest uit te rijden als het warmer is dan 25 graden Celsius in verband met de dan grotere verdamping. Ook in de winter, als de bodem bevroren is, gel den beperkende maatregelen. Verder moeten de boeren rekening houden met de aanwezigheid van campings en woonbebouwing. In een straal van 150 meter daaromheen mogen ze geen stankhinder veroorzaken. Het bestuur van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) heeft aan minister Nijpels van VROM een telegram gestuurd in verband met diens uitspraken over het aandeel dat de landbouw zou hebben in de verzu ring van ons milieu. De inhoud van het telegram is als Tijdens een bijeenkomst met de ca. 125 aardappeltelers van de failliete aardappelhandel De Feyter B.V. te Breskens heeft de directie van aar dappelhandel C. Meijer Kruiningen - CMK - dinsdagmiddag 14 juli jl. in het Hof van Koophandel te IJzendij- ke uit de doeken gedaan hoe dit Kruinings bedrijf eventueel zaken met hen wil gaan doen. CMK heeft, zoals we al eerder reeds meldden, de bedrijfsgebouwen van De Feyter ge huurd en ze wil haar positie in dit deel van Zeeuws-Vlaanderen verder versterken. De directeuren C. Meijer en I. Went- holt vertelden o.m. dat CMK de aardappelen voor het rooien reeds wil classificeren in twee hoofdgroe pen: bestemd voor verwerking in de industrie of geschikt voor export. In het eerste geval worden de aardap pels gesorteerd in Kruiningen en in dien bestemd voor export in Bruinis- se. Op grond van de eindbestem ming gaat het produkt naar de diver se loodsen in Breskens, Waterland kerkje of Biervliet. Nieuw voor het gebied is dat alle aardappelen op de auto geleverd moeten worden. Het ontvangen produkt zal automatisch worden getarreerd waarna afreke ning binnen 14 dagen volgt. De West-Zeeuws-Vlaamse aardappelte- volgt: "Uw uitspraken over de bijdrage van de landbouw aan de verzuring van het milieu hebben onze NCB-leden zeer onaangenaam getroffen. Onze leden vragen bij herhaling om de weten schappelijke onderbouwing van uw beweringen. Een evenwichtige afwe ging van milieubelangen en belangen van agrarische gezinsbedrijven is noodzakelijk. Het hoofdbestuur van de NCB vraagt daarom aan u deze wetenschappelij ke onderbouwing te geven, dan wel uw uitspraken te herroepen". Iers werd ook uitleg gegeven over de verschillende manieren van aan koop. Zo kan op dagprijs worden verkocht, op contract en in de pool. Het produkt kan eventueel ook in consignatieworden gegeven. De boe ren kunnen 75 procent van de te ver wachten waarde van de levering als voorschot krijgen. Goede zaken Telers die zaken gaan doen met CMK kunnen rekenen op een inten sieve begeleiding bij teelt en bewa ring. Namens CMK gaat de heer E. Buijsse met de boeren in het gebied onderhandelen over de eventueel af te sluiten contracten. De heer L. Wentholt zei ons desgevraagd beslist vertrouwen te hebben in dit voor CMK nieuwe teeltgebied. "De grond is er goed en de boeren kunnen er een prima produkt telen. Wel zullen ze wat aan onze manier van werken moeten wennen. Nieuw is voor velen dat ze tijdens de oogst op de auto moeten leveren. Meijer zorgt overigens voor voldoende transportmiddelen. We zijn beslist optimistisch en uit het gebied, dat natuurlijk toch de nodige klappen gekregen heeft, bereiken ons tot nu toe ook positieve geluiden. Wij pro beren er in ieder geval goed zaken te gaan doen", aldus de heer Wentholt. Tussen het ministerie en het Landbouwschap vindt overleg plaats over de tennaamstelling van quota, het eigendom, de pacht, erfpacht en het gebruik van grond waarop melkquotum rust. Een definitieve regeling is nog niet getroffen. Aangeraden wordt voorlopig, totdat dit punt geregeld is, geen wijziging in de bestaande situatie aan te bren gen. Doordat DBH's individuele maatschappen hebben benaderd in verband met aan te brengen wijzigingen in de tennaamstelling en perspublicaties naar aanlei ding hiervan is er nogal onnodige verwarring ontstaan. 4 Vrijdag 17 juli 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4