AUTOMATISERING: BENT U ER AL KLAAR VOOR? Melkquota over geld en goed Algemene handelsvoorwaarden landbouwwerktuigen en uitrustingen worden aangepast. WIR op vee inzet kort geding tegen de staat G.J. Doornbos nieuwe voorzitter CBTB Landbouwschap: Landbouwkundig onderzoek pas na reorganisatie verzelfstandigen Uitvoer aardappelen afgelopen jaar sterk gegroeid Sommigen onder u weten het zich nog goed te herinneren: de over schakeling van paarden naar trekkers. Dat bracht heel wat met zich mee: de één was falikant tegen, terwijl een ander de ontwikkeling he lemaal zag zitten maar te kampen kreeg met aanloopmoeilijkheden. Uiteindelijk heeft het gros van de boeren in Nederland geleerd hoe je zo'n ding moet besturen. Vroeger bouwde men een trekker en "plantte" er een boer op. Trekkers worden echter steeds gebruikers vriendelijker. Met de introduktie van de komputer (lees: program ma's) lijkt het op dezelfde manier te gaan lopen. Wie gaat nadenken over automatise- oplossing. U krijgt misschien zelfs wel méér werk van uw administratie. Waar voorlichters (lees: vertegen woordigers) vaak. mee schermen, zijn de grote financiële voordelen die u met automatisering kunt behalen. Nou, niets is minder waar. Het staat bij voorbaat al vast dat automatise ring u geld gaat kosten en wat het oplevert moet u maar afwachten. Daarbij kan het gebeuren dat, wan neer de voorspelde voordelen be haald worden, de software met bij behorende komputer misschien al afgeschreven is. Echter, is dit wezen lijk anders bij de aanschaf van een nieuwe trekker? "Is er dan helemaal geen argument te bedenken om over te gaan tot automatisering op mijn bedrijf?", zult u zich nu misschien afvragen. Nou, dat kan soms reuze meevallen. Waar ik u echter voor wil waarschu wen is dat het "kopen van een kom puter" geen oplossing is voor al be ring, moet zich niet meteen laten verleiden tot het kopen van een komputer. Een komputer (in wezen niks meer dan glas en blik) is slechts het middel om programma's (soft ware) te laten funktioneren. U raadt het al: het gaat dus in eerste instantie om de programma's en helaas heeft u daar die zwarte doos met allemaal bites, bits en chips bij nodig. Niet de oplossing. Voor het echter zover is, doet u er verstandig aan om eerst eens kritisch door het bedrijf te lopen, eventueel met iemand anders. Daarbij moet u uzelf kritisch (laten) bekijken. Waar draait het namelijk om? Juist: uw bedrijfsvoering staat centraal en daarbij speelt Uzelf een niet onbelan grijke rol. Een voorbeeldje: als ad ministratie voeren niet uw sterkste punt is of u heeft er zelfs een hekel aan, dan is automatisering niet dé Automatisering gaat niet altijd over komputers. staande problemen op uw bedrijf. U moet bij uzelf nagaan wat de oorza ken van deze problemen zijn en u zult deze oorzaken eerst moeten wegnemen. Pas dan heeft het zin om over automatisering te gaan na denken. Oerwoud Als u zover bent dat u voor uzelf de situatie goed op een rijtje heeft en uw bedrijfsvoering goed kunt over zien, pas dan stapt u "automatise- ringsland" binnen. Op dat moment komt u echter midden in het oer woud te staan en daarbij komt nog dat u vaak alleen bent. Er is zo'n enorm aanbod op het ge bied van programma's en bijbeho rende apparatuur, dat u door de bo men het bos amper kunt zien. Uw di- rekte "tegenstander" in dit oerwoud isde vertegenwoordiger. U moet uw "tegenstander" waardig zijn door te weten waar u, en vooral ook waar hij over praat. Bij een eventuele demonstratie zal deze ver tegenwoordiger u moeiteloos aan de hand nemen en netjes met een grote boog om de valkuilen heen loodsen. Door scholing of deelname aan stu diegroepen waarin kollega's meepra ten die in dezelfde situatie zitten als u, staat u niet meer "ongewapend", respektievelijk alleen tegenover de vertegenwoordiger De aanschaf Even terug naar de trekker. In het prille begin van het trekkertijdperk was het zo, dat de werkzaamheden die uitgevoerd moesten worden, ver richt werden door een werktuig dat aan die trekker "vastgebouwd" zat: zij vormden één geheel en waren niet uitwisselbaar met andere merken. In het begin van het komputertijdperk was dat ook zo: programma (werk tuig) A kon alleen maar draaien op komputer (trekker) van het merk X. Als je dan eenmaal op komputer- merk X aangewezen was, kon je al leen maar uitbreiden met software die voor dat merk gemaakt was. Evenals bij trekkers is dit natuurlijk een onwerkbare situatie. Daarop is wat uitgevonden: niet alleen kompu ter X maar ook komputer Y en Z werken nu allemaal volgens eenzelf de principe. Alle programma's die op dit principe gebaseerd zijn, kun nen "aan zowel komputer X, als ook komputer Y en Z gekoppeld" worden (vergelijkbaar mét het drie- punts hefsysteem bij trekkers). Stan daardisatie heet dat met een mooi woord. Daarnaast is een belangrijke ontwik keling gaande, gestimuleerd door de takorganisaties (bijv. TAURUS en SIVAK). Zij proberen ook om de programma's te standaardiseren. Software van verschillende leveran ciers zou dan gekoppeld kunnen worden. Moraal van dit verhaal. Wanneer u gaat prakkezeren over automatisering op uw eigen bedrijf, houd dan de volgende zaken goed in het oog: Bent u er zelf al rijp voor? Is uw be drijf er klaar voor? Koop niet alleen "glas en blik". De programma's zijn het belangrijkst. Houd rekening met toekomstige uitbreidingsmoge lijkheden. Praat er eerst met andere mensen over. Ik hoop dat hiermee een aanzet ge geven is voor een bewuste en verant woorde keuze om wel, of juist niet te gaan automatiseren op uw bedrijf. Ids Attema. De ontwikkelingen rond de super heffing blijven de gemoederen bezig houden. Regelmatig treft men in de agrarische vak- en dagbladen artike len aan over dit onderwerp. Zo was in de Boerderij krant van vorige week op de voorpagina te lezen: "Inkomstenbelasting op melkquota treft overname bedrijven" en "Maatschap op de wip met quota: vader moet eigendom overdragen". De inhoud van beide artikelen is hoogst verontrustend voor de rund veehouderij. Het artikel rond de maatschappen dat gebaseerd is op een concept-nota "Overgang hef- fingvrije hoeveelheden bij vorming en ontbinding van maatschappen" geeft aan dat de voorschriften nog eens worden uitgebreid. Blijkbaar wil men op het ministerie van land bouw de zaken zodanig regelen dat het de individuele boeren in ieder ge val weer geld en moeite gaat kosten. Als leek vraag ik mij af waarom de leveringsrechten op naam van de maatschap moet worden gesteld, als men weet dat een maatschap juri disch niet eens een rechtspersoon is. Slechts de afzonderlijke maten heb ben een bepaalde samenwerkings vorm gekozen. Als men voorts weet dat sinds jaar en dag pachtrechten op naam van één der maten in ge bruik en genot in de maatschap kun nen worden gebracht zonder dat dit tot feitelijke problemen aanleiding geeft, dan vraag ik mij in alle on schuld af waarom dit met de leve ringsrechten ook niet kan. Het zou een stuk makkelijker te verwerken zijn zonder allerlei extra notariële akten en bijkomende fiskale gevol gen. Over fiscale gevolgen gespro ken. De bedrijfsovername van vader op zoon heeft de speciale aandacht van één of meer inspecteurs. Daarbij wordt gesteld dat tussen vader en zoon bij de overdracht ook de waar de van het melkquotum moet wor den berekend (prijs 2,per kg). Terwijl vader het aan hem toegewe zen quotum voor niets heeft gekre gen en hij het ongewenst vindt dat de zoon hiervoor wel moet betalen. Net zo min de zoon de vrije grond prijs bij de bedrijfsoverdracht moet betalen. Dit soort geluiden heb ik in ander verband meer gehoord. Illusoir Ook pachtrechten zouden waarde hebben meende een inspecteur, doch kreeg van het gerechtshof de kous op zijn kop. Over melkquota is ove rigens al vaker gesproken dat hier een belaste bate aanwezig zou zijn. Daarom mag het verheugend lijken dat de staatssecretaris van financiën in antwoord op vragen van het twee de kamerlid Blauw voor de vermo gensbelasting heeft toegegeven dat de waarde van quota op de boek waarde (dus veelal nihil) mag wor den gesteld. Letterlijk heeft hij daar bij gezegd: "met betrekking tot het in de vermogensbelasting betrekken van melkquota pleegt er vanuit de kringen van betrokkenen op te wor den gewezen dat daardoor moeilijk heden ontstaan, aangezien het quo tum aan de belastingplichtige tijdens zijn bedrijfsvoering door de over heid is toegewezen. Voor zeer velen van hen die een melkquotum is toe gewezen is de verhandelbaarheid fei telijk illusoir. Gezien de bijzondere positie die het door de overheid toe gewezen melkquotum in de bedrijfs- vorming van de betrokkenen in neemt ben ik voornemens bij aan schrijving de belastingdienst te in strueren dit quotum voor de heffing van vermogensbelasting te waarde ren op de boekwaarde. Deze zal inge val het melkquotum aan de be lastingplichtige is toegewezen nihil zijn". Waarom zo vraag ik mij dan af is bovenstaande argumentatie alleen geldend als sprake is van vermogens belasting. Is dit voor de inkomsten belasting niet evenzeer van toepas sing? Het is toch voor de doorsnee belastingbetaler niet te begrijpen dat voor de ene belasting het quotum wel op waarde moet worden gesteld en voor de andere belasting niet. Een zodanige uitleg kan geen enkele staatssecretaris -gelet op bo venstaande argumenten waar ma ken. Hopelijk heeft hij niet (uitslui tend) budgettaire redenen op het oog zoals bij de afschaffing van de W.I.R. premie voor de levende ha ve. Want dat zou betekenen dat hij de landbouw financieel een been wil lichten. En dat is niet aan te bevelen. B. Veerbeek Het Landbouwschap heeft nu defini tief besloten de staat in kort geding te dagvaarden tegen de beschikking van 13 mei jl. waarin gebruiksvee wordt uitgesloten van WIR-premie. Naar het oordeel van het Landbouw schap is de WIR een algemeen wer- De heer G.J. Doornbos uit Nagele wordt de nieuwe voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Hij is door het bestuur unaniem voorgedragen als opvolger van Jaap van der Veen. De algemene vergadering van de De algemene handelsvoorwaarden landbouwwerktuigen en uitrustingen (AHL), die de ruggegraat vormen voor veel transakties in de agrarische sektor zullen worden aangepast. Aanlei ding hiervoor is de snelle technische ontwikkeling in de agrarische sektor. Vooral de opkomst van computer programma's (software) en de bijbe horende afspeelapparatuur (hardwa re) maken een herziening van de AHL noodzakelijk. Volgens Peter Kraak van de juridische afdeling van het Landbouwschap is bij de aan passing van de AHL de definitie van een landbouwwerktuig van doorslaggevend belang. Bij een aan passing van de AHL zal nadrukke lijk worden gekeken naar de agrari sche toepassingsmogelijkheden van een machine of van elektronische apparatuur. Daarbij gaat het o.a. over de vraag wat nu een computer is. In de praktijk doen zich weinig pro blemen voor met de AHL. In ruim 70 procent van de situaties waarbij nieuwe werktuigen en machines wor den verhandeld gebeurt dit onder de vlag van de AHL. De verwachting is dat na aanpassing de werkingssfeer van de AHL breder wordt en op meer transacties van toepassing is. kend instrument, dat niet selektief in de richting van een bepaalde sektor mag worden gebruikt. De op 13 mei door staatssekretaris Koning van Fi nanciën uitgevaardigde beschikking is daarom in strijd met de wet. Naar verwachting zal de behandeling in de komende weken plaatsvinden, op een door de president van de Haagse rechtbank vast te stellen da tum. Volgens het Landbouwschap gaat het verdwijnen van de WIR op vee de veehouderijsektor circa ƒ100 miljoen per jaar kosten. NCBTB moet de benoeming op 31 augustus nog formeel bekrachtigen. De 39-jarige Doornbos is geboren in het Groningse Midwolda en vertrok in 1958 met zijn ouders naar de Noordoostpolder. Hij nam in 1979 het ouderlijk bedrijf van 51 ha. ak kerbouw over, nadat hij al sinds 1969 in maatschap met zijn vader ge werkt had. Doornbos is getrouwd en heeft drie kinderen. Het Landbouwschap vindt dat een eventuele verzelfstandiging van het landbouwkundig onderzoek pas aan de orde moet komen als er over eenstemming bestaat over het z.g. ontwikkelingsplan Landbouwkundig Onderzoek 1987-1990. Dit heeft het Landbouwschap minister Braks (Landbouw) laten weten. Minister Braks wil de instituten en proefstations in een zelfstandige stich ting onderbrengen. Vooruitlopend daarop zijn op zijn ministerie al een dienst Landbouwkundig Onderzoek en een direktie Wetenschap en Tech nologie gevormd. Het Landbouwschap vindt dat het niet voor de hand ligt om instituten voor fundamenteel onderzoek en proefstations voor praktijkonderzoek in één stichting onder te brengen. Het Landbouwschap vindt dat het on derzoek ten behoeve van de land- en tuinbouw moet mee kunnen profite ren van de middelen die beschikbaar zijn of komen voor technologiebeleid. Niet duidelijk is in hoeverre dat inder daad het geval zal zijn. In een kommentaar op de plannen van de bewindsman stelt het Land bouwschap clat agrarische instituten en proefstations hun bestuurskracht, slagvaardigheid en flexibiliteit ook heel goed zonder verzelfstandiging kunnen vergroten. De export van consumptie- en in dustrie-aardappelen is tot en met juni dit jaar veel groter dan in dezelfde periode vorig jaar. In juni dit jaar is 166.000 ton geëxporteerd, zodat het totaal t/m juni komt op 1.224.000 ton. Vorig jaar was dat 977.000 ton, een toename van ruim een kwart dus. T/m juni 1987 nam binnen de EG de export in vergelijking tot dezelfde periode in 1986 toe van 865.000 ton tot 1.090.000 ton. De export naar West-Duitsland daalde echter van 564.500 naar 459.000 ton, de export naar de overige EG-landen kompen- seerde dit verlies dus ruimschoots. Over dezelfde periode bezien steeg de export naar Afrika met 3.000 ton naar 24.000 ton, maar die naar Azië daalde van 29.000 tot 10.000 ton. Opvallend is de grote stijging van de export naar Amerika van 21.000 ton vorig jaar tot 50.000 ton nu. De export per 1 juli bedroeg de afge lopen vier jaren resp. 1.063.000 ton, 1.079.000 ton, 977.000 ton en 1.224.000 ton. Deze gegevens zijn verstrekt door het Produktschap voor Aardappelen. Vrijdag 17 juli 1987 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3