Saint- Paulia CVZ-nieuws Exportsucces voor boomkwekers Markt in ban van oogstverwachting Aardappelen in de Gemeenschap Schema biggenprijzen Veemarkt m 's-Hertogenbosch I)e Nederlandse boomkwekers heb ben in het voorbije seizoen voor het eerst voor meer dan ƒ400,miljoen aan produkten geëxporteerd. Meer daarover aan het slot van dit verhaal. Op de groentemarkt is er nu volop aanbod van vollegrondsgroenten. De veilingprijzen dalen daarbij in veel ge vallen. Vollegrondsgroenten De aanvoer van sla uit de vollegrond is al vier weken stijgende. Vorige week was er een forse daling van de veilingprijs. Witte kool ging begin de ze maand in prijs omlaag. Vorige week bracht spitskool minder op, Chinese kool iets meer. Het aanbod van bloemkool was klein, daardoor kan de veilingprijs oplopen. Het aan voer seizoen van groene bloemkool en Romanesco is gestart. In weinig jaren is het areaal nu uitgegroeid tot 60 ha groene bloemkool en 20 ha Romanes co. Het aanvoerseizoen loopt tot eind november. Spinazie leed een flink prijsverlies, ondanks het feit dat de aanvoer stabiel was. Andijvie on derging hetzelfde lot, maar hiervan was het aanbod wel groter. Bij peen was het prijsver loop wisselend. Dat gold ook voor de aanvoercijfers. Wit lof bracht aanmerkelijk minder op, ondanks een geringer aanbod. Bij prei was sprake van een prijsdaling van een gulden. De aanvoer van prei was groot. Wat de bonen betreft: de aan voer van sperziebonen, snijbonen en tuinbonen nam toe. De sperziebonen brachten meer op, de overige twee soorten bonen minder. Groenten-algemeen In het eerste halfjaar 1987 is de om zet van glasgroenten ruim 25 miljoen gulden meer geweest, dan in de eer ste helft van vorig jaar. Vooral het aanbod zorgde voor iets meer omzet. De prijs was nagenoeg gelijk. Aan vollegrondsgroenten werd 45 miljoen gulden meer omgezet. Hier had de prijs wel iets meer invloed. Fruit De aanvoer van appels op de veiling was vorige week klein. Desondanks brachten de appels minder op. De aanvoer van aardbeien was stabiel. Ook hiervan daalde de prijs. In de eerste helft van dit jaar is het aanbod van fruit op de Nederlandse veilingen 50 duizend kilo groter geweest, dan in de eerste helft vorig jaar. De gemid delde prijs liep met een kwartje per kg. terug. In België wordt dit jaar een aardbeienoogst verwacht van 26,6 miljoen kg. tegen 25 miljoen kg vo rig jaar. Aan kersen wordt een oogst verwacht van 25,1 miljoen kg, tegen 25,9 kg in 1986. De Belgen denken weinig pruimen te kunnen oogsten: 3,1 miljoen kg, tegen 6,5 miljoen kg vorig jaar. Bloemen en planten De aanvoer van snijbloemen was sta biel. De prijs was opnieuw iets lager, hetgeen verband houdt met het zo merse weer. De bloemenaanvoer is nu groter dan een jaar geleden. De aan voer van kamerplanten daalde met bijna 20%. Desondanks trad een flin ke prijsdaling op. De aanvoer van ka merplanten ligt nu 12% hcger dan een jaar geleden. De prijs ligt nu lager. In de vorige maand kon Nederland voor 22% meer aan bloemkwekerijproduk- ten exporteren dan in juni 1986. Daarmee is de exportplus over het eerste halfjaar op 4% uitgekomen, met een stijging voor de snijbloemen van 1% en voor de planten met 12%. De grootste toename in het eerste halfjaar was er bij de export naar Ita lië. Het Bloemenbureau Holland heeft een nieuwe brochure uitgegeven onder de titel "Verzorging van snij bloemen, van teler tot konsument". Het areaal gladiolen (knollen en kra len) wordt voor dit jaar geschat op ruim 2426 ha, tegen 2372 ha in 1986. Dat betekent dat er iets meer dan vo rig jaar is aangeplant. Het aantal kra len zou 1% kleiner- en het aantal knollen 2% groter zijn (PVS-bericht). Het areaal lelies is dit jaar met 10% uitgebreid. "Er is een tendens dat de teelt éénjarig wordt", schrijft het Pro- duktschap voor Siergewassen. Uit ge gevens van het Produktschap voor Siergewassen blijkt, dat de Neder landse boomkwekers in het afgelopen seizoen (dat de vorige maand eindig de) voor het eerst voor meer dan ƒ400 miljoen aan produkten hebben geëx porteerd. Ruim driekwart van deze opbrengst was te verdienen binnen de Europese Gemeenschap. Duitsland nam de meeste boomkwekerijproduk- ten af, gevolgd door Frankrijk en En geland. In laatstgenoemde land loopt het Nederlandse aandeel de laatste ja ren terug. Voor een aantal akkerbouwgewassen was het weer in mei en juni niet gunstig, maar wat heeft het zonnige drogende weer nog recht kunnen trek ken? In dit marktverhaal een enkele impressie. Runderen Op de rundveemarkten was het aan bod klein. De aanvoer van slachtvee was vorige week 3000 stuks kleiner dan twee weken eerder. Bij het ge- bruiksvee was dat verschil 1000 stuks. Ondanks het kleine aanbod brachten de runderen geen hogere prijs op. Kalveren en schapen Op de kalvermarkt daalde de prijs van de jonge kalveren. De zwartbon te kalveren liepen meer in prijs terug dan de MRY kalveren. Het aanbod van vleeskalveren is ruim. De prijs er van daalde. De afzet op de kalfs- vleesmarkt is moeilijk. Enerzijds is er een scherpe konkurrentie tussen de Nederlandse kalfsvleesexporteurs,An derzijds heeft het verlagen van de MCB's een zeer negatief effekt gesor teerd. Op de wolveemarkt werd voor de lammeren van de betere kwaliteit iets meer betaald. Varkens De varkensmarkt had deze week te maken met het in Nederland inge voerde nieuwe klassifikatiesysteem, waarbij het percentage mager vlees in belangrijke mate de prijs gaat uitma ken. De veehouderij en de afzetorga nisaties voor varkensvlees kozen hiervoor, omdat de konsument ma ger vlees prefereert, boven vlees met enig vet. In de handel, vooral met Duitsland, was het afzetten van var kens (karkassen) op basis van nieuwe vorm even wennen. Daarnaast zijn de hammen en de schouders in reaktie (van 5 tot 10 cent) en is bacon moei lijk te plaatsen. Al met al "kalkula- tief" gezien toch geen varkensmarkt met een vriendelijke ondertoon. De roepprijs daalde deze week met 18 cent, als gevolg van een andere stan daard (EAA naar A ca. 52% ma ger vlees). Uit de varkenstellingen van april blijkt - voor het eerst - dat de varkensstapel niet meer is toegeno men. De konsumptie van varkens vlees in de EG van de 12, kan dit jaar nog met ruim 1% stijgen, waardoor de zelfvoorzieningsgraad op ongeveer 102% blijft gehandhaafd. In het PVV-bestuur werd uitgebreid gedis- kussieerd over het strukturele over schot aan biggen. Het exakte aantal schijnt moeilijk vast te stellen. Het ligt in ieder geval hoger dan 600.000 en lager dan 1,8 miljoen. Zuivel De zuivelmarkt noteerde vorige week voor enkele produkten een iets hoge re prijs, maar de kaasprijs staat on der druk. Eind vorige maand lag de Nederlandse boterproduktie 25% la ger dan een jaar daarvoor. De pro- duktie van magere melkpoeder lag 35% lager. Eind juni lagen de melkaf- leveringen door veehouders 11% la ger dan eind juni vorig jaar. De mogelijkheid bestaat dat Rusland bin nenkort weer 100.000 tón boter van de Europese Commissie kan kopen. Dit jaar is er al 300.000 ton boter aan Rusland verkocht voor gemiddeld 12'/2 ct per pakje (van 250 gram). De Europese Commissie wil eind dit jaar de boterberg afgegraven hebben met een miljoen ton. In Frankrijk is de melkaanvoer in de eerste drie maan den van dit jaar ruim 6% lager ge weest dan in dezelfde periode vorig jaar. De magere melkpoederproduk- tie daalde met ruim 25% die van bo ter met 20%. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt komen momenteel geen grote transakties tot stand. De prijzen worden de laatste weken me de beïnvloed door het weer en door de oogstverwachtingen. Op de zaden- markt bestaat de verwachting dat er dit jaar minder karwijzaad geoogst zal worden. Dat zal overigens, gezien de grote voorraden, weinig effekt op de prijs hebben. Aan blauwmaanz'aad zal waarschijnlijk per hektare even veel geoogst worden dan vorig jaar. Vanwege Amerikaanse vraag, loopt de prijs van dit zaad de laatste tijd op. De oppervlakte koolzaad is ook dit jaar heel klein in ons land, in tegen stelling tot andere landen om ons heen, waar een steAjce uitbreiding heeft plaats gevonden. Bij de beslis singen over de landbouwprijzen 1987/1988 heeft de Raad van Land bouwministers ook besloten, dat de afhouding voor het voeren van inter nationale vlaspromotie-akties, ver hoogd zal worden van 8- tot 10% van de bruto-hektare steun. Op voorstel van de Europese Commissie heeft de Raad bovendien de internationale vlaspromotie een permanent karakter gegeven. Op de peulvruchtenmarkt is de oogstverwachting bij de handel een vast onderdeel van de gesprekken. Het areaal groene erwten is dit jaar groter, maar de opbrengst per ha zal ongetwijfeld kleiner zijn. Daarnaast speelt de lagere steun voor dit produkt - vanuit Brussel - een rol bij vraag en aanbod en marktprijsniveau. Het are aal kapucijners is kleiner dan vorig jaar. De opbrengst per ha zou wel eens iets kleiner kunnen zijn. De prijs ontwikkeling van kapucijners is gunstiger dan die van groene erwten (industrie). Van bruine bonen worden er beslist minder geoogst dit jaar. De oppervlakte bruine bonen is kleiner en de opbrengst per ha laag. In mei en juni was er te veel regen en te weinig zon. De oppervlakte veldbonen is gro ter dit jaar. De opbrengst aan stro is ruimër. Aardappelen en uien De aardappelmarkt is flauw gestemd. De nieuwe aardappelen worden met de dag goedkoper. In de eerste helft van dit jaar kon 1.224.000 ton konsumptie- en industrie-aardappelen worden geëxporteerd. Dat is bijna 250.000 ton meer dan in de eerste helft van 1986. Het Nederlandse ui- enseizoen is weer begonnen. De eer ste prijzen waren gunstig voor de telers. Veevoeders Op de grondstoffenmarkt voor vee voeders liep de prijs van de Ameri kaanse mais op, vanwege een goede exportvraag. Ook de EG-maismarkt was vast gestemd. Soja en maisgluten- voermeel lieten een rustige handel zien. Tapioka-termijnen 1987 - no teerde iets hoger. Op de ruwvoer- markt is er weinig vraag naar hooi of naar gras op stam, voorzover het gaat om de handel van boer tot boer. In de grafiek is het prijsverloop weergegeven van de Saint-Paulia - beter bekend onder de naam "Het Kaapse viooltje". Het meest opval lende in de grafiek is het hoge prijs niveau in maart, april en mei, verge leken met de rest van het seizoen. SAINT PAULtA IN CLD/100 STUKS. VEILINGPRIJZEN Eén van de redenen daarvan is dat het aanbod in die periode klein is, omdat Kaapse viooltjes niet ver voerd worden zolang het vriest. Als in de loop van mei de produktie dan op gang komt, dalen de prijzen. In het laatste jaar was de "prijsstart" van het Kaapse viooltje minder gunstig dan een jaar eerder. De voornaamste oorzaak daarvan in het grotere aanbod in maart, april en mei van vorig jaar, toen het aanbod resp. 25%, 15% en 10% hoger lag dan een jaar eerder. Ook aan het slot van het seizoen (dec/jan) blijft de prijsontwikkeling achter. Toen was het opnieuw het grotere aanbod van Kaapse viooltjes die de prijs zwaar drukte. In de periode december 1986 en januari 1987 lag het aanbod maar liefst 25% hoger dan in dezelfde pe riode een jaar eerder. Het aanbod van Rode Bessen is groot. In de afgelopen week zijn er 82 ton aangevoerd en dat is ±20% van de totale hoeveelheid die er jaarlijks aan gevoerd wordt. Het overgrote deel wordt aangevoerd in 500 gram ver pakking 51 ton, daarna volgt los in 2 kilo kratten nog 29 ton. De 200 grams verpakking is niet meer van be lang. Ondanks het slechte voorseizoen is de kwaliteit uitstekend wat blijkt uit het onderstaande overzicht. verpakking kwaliteit kilo's 500 gram I 49000 500 gram II 2000 2 kilo II 29000 200 gram I 1000 middenprijs 1,24 per 500 gram 0,87 per 500 gram 1,79 per kilo 0,54 per 200 gram De prijsverschillen per dag zijn groot, vooral bij de rode bessen in de 2 kilo verpakking. In het begin van de week was de prijsvorming goed maar later in de week zijn de prijzen sterk ge daald door een sterke toename van het aanbod. Vooral vrijdag 10-7-87 stonden de prijzen onder druk en trad er een prijsdal: tg op van 60 a 70 cent per kilo, waardoor de prijzen te laag waren om van een rendabele prijs te spreken. De frambozen brengen ho ge prijzen op. De middenprijs van de klase I kwam uit op ƒ8,50 per kilo. Het aanbod neemt toe en de komen de week zal het aanbod belangrijk groter zijn. Het is te hopen dat de prijs dan stand houd. De voorver koop van mechanisch geoogste zure kersen is achter de rug. Het totale kwantum van 120 ton is verkocht voor redelijke prijzen, zeker als we de lage kosten van de oogst hierbij be trekken. Op vrijdag 17 juli wordt het Nieuwbouwkomplex opgeleverd zo dat we nog 2 weken hebben om te ver huizen en we op 3 augustus met de verkoop in het nieuwe komplex kun nen beginnen. Dit betekent dat er weer een periode is afgesloten. De vol ledige koncentratie van het aanbod is dan een feit. Met 3 tot 5 gulden voor de consumptie-Bintjes en 50 cent tot één gulden voor de voeraardappelen gaf de notering van Emmeloord van voorgaande week duidelijk aan dat de campagne 1986/87 nagenoeg ten einde is. Tot in de eerste week van juli waren aardappelen van goede kwaliteit van oogst 1986 nog redelijk goed gevraagd. Dat de uitvoer in de week tot 10 juli betrekking had op nog 29.000 ton gaf dit wel aan. In de week tot 10 juli was er nogal van eni ge aktiviteit sprake op de termijn- markt. Vrijwel aan het begin van de week bereikte de notering van de 50 mm opw. levering april een prijs van 36,- om daarna overigens snel weer af te zakken. Het is wat je noemt een "weermarkt" en dat zal ook nog wel even zo blijven, althans tot wat meer exacte gegevens bekend worden over de omvang van het are aal. Van oogst 1986 werden tot 1 juli bijna een kwart miljoen ton meer uitgevoerd, dan vorig jaar. Voorlo pig wordt als uitvoer 1.224.000 ton aangegeven. Voor goed 90% was de toename toe te schrijven aan een stij ging van de afzet naar de partnerlan- den in de Gemeenschap. Duitsland bleef weliswaar de grootste afnemer met 459.000 ton, wat een goede 100.000 ton minder was dan vorig jaar. Aan vroege aardappelen kwa men in juni in Nederland ongeveer 23.600 ton binnen. België meldt een druk op de exportprijzen van vroege aardappelen bij toenemende aanvoe ren. Dat is ook het geval in Frank rijk, waar de buitenlandse afzet van vroege aardappelen naar Engeland sterk gedaald is. Droogte en meel dauw zouden de Franse produktie niet onaanzienlijk kunnen drukken, aldus wordt uit telerskringen in Frankrijk vernomen. Ook in Frank rijk staan de prijzen van de vroege aardappelen onder druk, afgezien van de prijzen van speciale "luxe" rassen als Roseval en Charlotte. In Duitsland staan de prijzen van vroe ge aardappelen uit de eigen Duitse produktie onder druk, vooral door de zeer grote aanvoer van aardappe len uit Italië tegen zeer lage prijzen. Daarbij komt uit speciale teeltgebie- den ook een vrij dringend aanbod aan vroege aardappelen, waarbij van tijd tot tijd klachten over de kwaliteit te horen zijn, dit vooral als gevolg van te vroeg rooien van niet- voldoende afgerijpte aardappelen. Rooidiscipline in acht nemen, zo verluidt het van de aardappel- voormannen. In de week van 20-7-1987 tot 27-7-1987 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Biggenprij- zenschema voor Zuid-Nederland van 4 mei 1987 met ƒ2,55 te worden ver hoogd. De kostprijs van 1 kg varkens vlees in deze week is ƒ3,65. Op de paardenmarkt van 's- Hertogenbosch werden 9 juli 126 stuks aangevoerd. De prijzen waren per stuk: luxe paarden van ƒ2.725,— tot ƒ3.350,oude paarden van ƒ2.025,— tot ƒ2.750,—; 3-jarige paarden van 1.425,tot ƒ2.800, 2-jarige paarden van ƒ1.425,tot ƒ2.400,veulens van ƒ625,tot ƒ1.200,hitten van ƒ775,tot ƒ1.700,pony's van ƒ475,tot ƒ1.550,Shetland pony's van ƒ325,tot ƒ600,oiide slachtpaar- den van ƒ4,20 tot 5,95 per kg.gesl.gew.; jonge slachtpaarden van ƒ4,45 tot ƒ6,05 per kg.gesl.gew. De handel verliep: voor slachtpaarden rustig, voor gebruikspony's redelijk. Prijzen veiling St. Annaland Doré Blok I 0,32-0,34; II 0,30-0,32; afwijkende 0,26-0,28; Drielingen 0,24; Kriel 1,18-1,25; Gloria gewoon 0,30-0,34; grof 0,45-0,46; Drielingen 0,24; Kriel 1,22; Première gewoon 0,24-0,33; grof 0,46-0,50; Drielingen 0,24; kriel 1,20-1,23. Aanvoer: 419 ton. CVZ NOTERINGEN Ras/soort maat Hoeveelheid Middenprijs Aardbeien kilo's II 3392 kilo 2,10 p/kilo Rode Bes kilo's II 500 gram 1 24546 kilo 98392 doosjes 1,78 p/kilo 1,21 p/500 gr. Bramen 150 gram I 608 doosjes 5,20 p/150 gr. Frambozen 200 gram I 20902 doosjes 1,68 p/200 gr. 22 Vrijdag 17 juli 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 22