Plattelandsjongeren passen organisatiestruktuur aan Mijn werk is mijn hobby Schotland, kleurrijk als een Schotse kilt Seizoen voor de Hollandse ogenmeloen aangebroken Paddestoelen, mossen en korstmossen bedreigd Agrarische studiereizen 1987 WiïÊM M M A onder redaktie van de Redaktiekommis- II II MZ 1^ V sie Bond van Plattelandsvrouwen voor MWmA Zeeland en Brabant H B A rn m Redaktieadres: mW II II mm? Mevr. P. J. van Rooy-Janse M.A. B BBw wm Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Als toegevoegd P.B.-lid mag ik mee achter de schermen kijken van de perskommissie. Het houdt overigens niet alleen "kijken" in. Al had ik me heilig voorgenomen nooit een stukje te schrijven, omdat ik denk dat ik het niet kan en een te druk leven heb. Ik ben namelijk reflexzonetherapeut met in m'n kielzog ook nog Shiatsu en touch for health. Maar men wilde graag wat over mijn werk weten, wat geluk kig steeds meer in de belangstelling komt, mede door de goede resul taten. Een ding is zeker mijn werk is mijn hobby, ik doe het heel graag en met zeer veel plezier. Reflexzonemassage van de voet De behandeling van reflexzones van de voet is een therapie, die zich in de loop van vele jaren uit de oude volks overlevering heeft ontwikkeld tot een nauwkeurig uitgewerkte speciale mas sage. Ze heeft weliswaar de voet als uitgangspunt, maar is geen "voetmas sage" in de eigenlijke zin van het woord, want ze bewerkstelligt niet al leen een intensieve lokale doorbloe ding, maar vooral een verbetering van alle orgaanfunkties. In de voet hebben alle organen hun specifieke plaatsen, de zogenaamde reflexzones, die de toestand van het menselijk organisme op een bepaald ogenblik als op een beeldscherm in het klein weergeven. De therapeut werkt zonder gebruikmaking van toestellen en zonder elektrische energie van bui tenaf met getrainde hand in de reflex zones. Hij wil tfan daaruit de gestoorde energievoorziening in orde brengen en harmoniseren en hij helpt op die manier de patiënt op indruk wekkende wijze zijn klachten voel baar te beleven. De toestand van de organen kan aan de voet op twee manieren worden af gelezen: 1Door het vaststellen van de uiter lijke toestand. 2. Door de bevindingen bij het af- tasteh van de voet. Een gezonde voet is vrij van pijn. Hij voelt warm en elastisch aan en heeft een goede doorbloeding. Zodra hij koud en onbeweeglijk is, wanneer schimmel, eksterogen, kloven, of een doorgezakt lengte- of breedtegewelf aanwezig zijn, is dat meestal een re- flektorisch teken, dat inwendige or ganen belast zijn, vooral, wanneer deze klachten al weken of maanden lang bestaan. Een gestoorde reflexzo ne doet bij druk pijn, een gezonde niet. Oude kennis Duizenden jaren geleden al kenden kuituurvolken het verband en de mo gelijkheid, organen op van dat orgaan verwijderde plaatsen te behandelen. Deze oude overleveringen werden be gin van deze eeuw voor de eerste maal systematisch gerangschikt en in een moderne vorm gebracht door de Amerikaanse keel-, neus- en oorarts, Dr. William Fitzgerald. Hij ontdekte, dat men het menselijk lichaam in tien vertikale zones kan verdelen, die elk in de tien vingers en tenen eindigen. Dit raster helpt de masseur, de reflexzones te lokaliseren, want overal daar, waar één van deze zones een orgaan kruist, bevindt zich in dezelfde lichaamszone van de„voet een overeenkomstige plaats, waarme de het orgaan energetisch verbonden is. Marja Roza Van deze ontdekkingen maakte rond 1930 de begaafde masseuse Eunice Ing ham uit Rochester, U.S.A. gebruik en zij ontwikkelde daaruit een druk- puntmassage van de voet, die op tal loze personen met goed resultaat werd beproefd. Sedert jaren werd de methode in Köningsfeld-Burgberg in het Zwarte Woud in de onderwijs instelling voor reflexzonebehandeling van de voet verder ontwikkeld en zowel theore tisch als praktisch aan de huidige ge zondheidssituatie aangepast. De pijn in de reflexzones is de grote helper van de therapeut want, geleid door de gewaarwordingen van de pa tiënt, weet hij precies, waar hij behan delen moet. De pijn toont de weg voor de behandeling, maar is niet haar doel, want door intensieve door bloeding en ontspanning van de voet moeten de reflexzones pijnvrij wor den. In dezelfde mate als zich de over gevoelige reflexzones normaliseren, gaan ook de verzwakte of zieke orga nen weer goed funktioneren. Afgezien van de spontaan gevoelde, door druk veroorzaakte pijn in de be laste reflexzone reageert de patiënt op typische wijze op de behandeling: met reakties. Deze reakties hebben een bij zondere betekenis, want daardoor wordt een ommekeer in het verloop van de ziekte aangekondigd. Reakties zijn de gewenste antwoorden van het organisme op een geneeskrachtige prikkeling, ook als ze gedeeltelijk en tijdelijk onaangenaam kunnen zijn. Harmonie De gedachte achter de methode van reflexologie is, dat "ziek" zijn het sig naal is, van een verstoorde harmonie tussen de eenheid van lichaam en geest. Het doel van de reflexologie is om de ze harmonie weer te herstellen. Door massage, druk en warmtetoevoer van de beoefenaar kunnen de blokkades die zich in het lichaam hebben ge vormd worden opgeheven. (De orga nen en weefsels in het lichaam hebben allen een reflexie in de voet). Bij een verstoring zal dit tijdens de massage merkbaar zijn door het ont staan van pijn, prikkels, jeuk, veran dering van huid (eelt, transpiratie), kleurverschil enz. De plaats waar deze gevoelens ont staan geeft weer welk orgaan of li chaamsdeel niet goed funktioneert. Wanneer de blokkades zijn opgehe ven of opgelost is het lichaam in staat zichzelf te genezen. Wij genezen dus niet. Wij helpen u slechts uzelf te ge nezen. Wij gaan er vanuit dat wij de mens als "geheel" behandelen en niet alleen dat gedeelte van de voet waar zich de pijn of de klacht bevindt. Voetreflexologie is niet alleen een prettige, maar ook een veilige metho de. Naast de reflexologie kunt u uw genezing nog bevorderen met andere natuurlijke methoden, zoals een be tere voeding, leren ontspannen van het lichaam, kruidenthee, vitamine, edelstenen enz. afhankelijk van de diagnose. Marja Roza In de laatst gehouden federatieraads- vergadering lag een herziening van de statuten NFPJO voor (Nederlandse Federatie Plattelands Jongeren Orga nisatie). De statuten moeten worden aangepast aan het zogenaamde "so ciaal statuut" dat wil zeggen de ver tegenwoordiging van het personeel in het bestuur moet volgens bepaalde voorschriften worden geregeld. Als meest opvallend "evaluatie punt" is in het laatste anderhalf jaar de "da gelijkse bestuurbaarheid" van de NFPJO onderwerp van gesprek geweest. De Federatie is eind 1982 opgericht door de drie plattelandsjongerenorga nisaties: KPJN, NCPJ en PJGN. De Federatieraad is het hoogst besluit vormende orgaan, de lidorganisaties hebben elk 10 stemmen, en komt 2 keer per jaar bijeen. Het federatie bestuur voert het beleid uit dat af gesproken is in de Federatieraad. Later is de "agenda kommissie" in gesteld, maar formeel heeft deze geen bevoegdheden. Deze struktuur funk- tioneerde niet optimaal, bevoegdhe den waren onduidelijk en er diende meer scheiding aangebracht te worden in de verantwoordelijkheden van li dorganisaties en federatie. Dit zal ef ficiency en daadkracht bevorderen. Drie niveaus Na uitvoerige diskussie in de Federa tieraad is dan ook besloten de struk tuur aan te passen, evenwel blijven er voorlopig drie niveaus bestaan. De Federatieraad blijft bestaan maar Vele soorten paddestoelen, mossen en korstmossen (lagere planten) worden ernstig in hun voortbestaan bedreigd. Voor deze groep van soorten zal daar om een beschermingsbeleid ontwik keld moeten worden. Dit schrijft de Natuurbeschermingsraad in een ad- Zo veel keuze als er zijn in Schotse ruitpatronen, zo veel verschillende aspecten bieden de Schotse cultuur, de Schotten zélf en de natuur. In au gustus zorgt de bloeiende hei ervoor, dat grote gebieden in paars gehuld zijn. Er valt veel te doen in Schotland: zalmvissen, zeevissen, golfspelen (Schotland is de bakermat van het Golfspel en heeft meer dan 400 ba nen), rugby. Vooral in de zomer worden veel festiviteiten georgani seerd, waaronder de Edinburgh Tat too, De Schotse whisky is uniek in de wereld. Niemand is er nog in geslaagd het fabrikageproces na te bootsen: helder water uit de Grampi an Hooglanden en zorgvuldig ge moute gerst zorgen voor een zuivere malt-whisky. De verscheidenheid aan kastelen is groot: eeuwenoude forten, overblijfselen uit de Middel eeuwen en de "nieuwe" rijk versierde kastelen die in de vorige eeuw door Victorianen werden gebouwd. Agrarische studiereis naar Schot land, 12-21 augustus 1987, 10-daagse rondreis. Ie dag: overtocht Rotterdam-Huil; 2e dag: via Scaborough naar Whitby en Durham; in Durham reed al in 1825 de tram! Bezoek aan de Dur ham Kathedraal, bekend uit de Noormannentijd; 3e dag: onderweg naar Falkirk bezoek aan Jedburgh, een historisch belangrijke stad. In het kasteel is een uniek Gevange- komt één keer per jaar bijeen ter goedkeuring van jaarcijfers, begrotin gen, werkplannen en eventueel be leidsplannen. Het Federatiebestuur krijgt meer een kontrolerende taak, het bewerken en toetsen van beleid en budget. De lidorganisaties hebben het hier voor het zeggen. Vergaderfre quentie is afhankelijk van de behoef te. Doordat de federatie een erg belangrijke plaats inneemt, denk maar aan haar kommissies NAJK en APJW, is er behoefte aan regelmati ge informatie vanuit lidorganisaties en federatie. Het nieuw in te stellen da gelijks bestuur behartigt de uitvoering van het beleid. Het bestaat uit 5 per sonen, allen rechtstreeks vanuit de fe deratie: de voorzitter, sekretaris/pen- ningmeester, NJK, APJW, personeel. De personeelsvertegenwoordiger in het bestuur is nieuw, dit als uitvloeisel van het "sociaal statuut". Op deze manier worden de bevoegd heden en verantwoordelijkheden tus sen lidorganisaties en federatie duidelijker dan in het oude model. Aan de andere kant komen de lidor ganisaties wat verder van de federa tie af te staan, doordat hun direkte bestuurlijke inbreng in de federatie minder wordt. De kans op konflikten worden groter en vergt daardoor een tolerantere opstelling van de lidorga nisaties. De toekomst zal leren of de federatie deze vertrouwenspositie waar kan maken. Jan Koldewee vies over de bescherming van lagere planten aan de minister van Land bouw en Visserij. Oorzaken van de bedreiging zijn on der meer veranderingen in het grond gebruik, verdroging, verzuring en eutrofiëring van het milieu. Lagere planten reageren sterk op veranderin gen in het milieu omdat zij, anders dan bij hogere planten het geval is, in staat zijn voedingsstoffen direkt uit de lucht of het regenwater op te ne men. nismuseum. Bezoek aan Galashiel, de wol- en tweedstad aan de rivier de Tweed. In Edinburgh stadbezichti- ging en bezoeken aan het Holyrood paleis en het Edinburgh's kasteel; 4e dag: bezoek aan een agrarisch be drijf; bijwonen van het spektakulai- re optreden van militaire orkesten, de TAPTOE; 5e dag: vertrek uit Fal kirk door het prachtige landschap van de Grampian Mountains, naar Perth, een elegant stadje aan de ri vier de Tay; via Breamar gelegen in een prachtig gebied, naar Tomin- toul, de hoogst gelegen plaats in de Schotse Hooglanden; verblijf in In- verness aan het Loch Ness; 6e dag: bezichtiging van Inverness en bezoek aan een whiskystokerij; 7e dag: langs de meren Loch Ness en Loch Lochy; boottocht op het meer; ver blijf in Fort William één van de le vendigste steden van Schotland; 8e dag: langs de indrukwekkende west kant van Schotland; een huwelijk sluiten in GRETNA GREEN; ver blijf in Ambleside in het Lake Dis trict; 9e dag: tocht over het mooie Pennine gebergte in het Engelse Me rengebied naar York; overtocht Hull-Rotterdam; 10e dag: bustocht naar de uitstapplaatsen. Voor aanmelding of nadere infor matie: Secretariaat AGRARISCHE STUDIEREIZEN, mevrouw L. Deumer of mevrouw J. Langelaan, Roermondsplein 20, 6811 JN ARN HEM, telefoon: 085-512087 (even tueel 085-427784). Op het oog zou je het niet zeggen maar toch behoort de meloen tot de komkommerachtigen. In het begin van deze eeuw begon de teelt van meloenen in het West- land, voornamelijk onder glas. Omstreeks 1939 was de opper vlakte het grootst, naar schatting 230 ha. zowel onder plat glas als in kassen. Na 1969 kromp de teelt sterk in. Maar sinds 1974 was er weer een geringe uitbrei ding door introduktie van de ogenmeloentypen Dit jaar zullen van 45 ha. ca. 3 miljoen meloenen op de veilingen worden aangeboden. Vooral de Westlandse veilingen en Baren- drecht zijn de ogenmeloen- leveranciers. De OVV in Grub- benvorst staat wat betreft de gali- ameloen op een stevige 5e plaats. Sinds 1974 breidt de teelt van (ogen-)meloenen in Nederland zich weer uit. 20 Vrijdag 17 juli 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 20