7/jX) I 8q^ Defensief vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Kritiek op boeren en tuinders zorgt voor barstje in goede imago Doos van Pandora Phoma Tenslotte DtTD land- en tuinbouwblad VRIJDAG 17 JULI 1987 75e JAARGANG NO. 3885 De afgelopen weken hebben de veehouders welhaast ideaal weer gehad voor zowel de groei van het gras als de winning ervan hetzij in de vorm van vers produkt dan wel van hooi. Menige kuil kon worden gemaakt en in veel schuren liggen de hooipakjes al weer hoog opgetast. De kwaliteit is in het algemeen goed te noemen. De boer kan geen goed meer doen, zo klagen sommige werkers in de landbouw. Als vervuiler van lucht, bodem en grondwater en als producent van overschotten wordt de agrarische sektor steeds vaker in een negatief daglicht gesteld. Volgens Joris Schouten, voorzitter van het over legorgaan van de drie CLO's, is het beeld dat media en publiek hebben van de agrarische wereld zeer gemengd. Sommigen hebben een onverholen bewondering voor de agrarische sektor. Anderen zeggen: "We produceren te veel en het kost te veel. Jaap Nieuwenhuize van de voedingsbond FNV meent dat alle artikelen over mestoverschot en financiële problemen van de EG slechts een barstje in het goed gestroomlijnde imago van de agrarische sektor veroorzaken. Het oordeel over agrariërs valt mee, meent Jans Leeuw- ma, voorzitter van de Groninger Mij. van Landbouw. We zouden eens een enquête onder de bevolking moeten houden, dan zouden de resultaten erg meevallen". Enquête De kans bestaat dat binnenkort zo'n enquête wordt ge houden, vertelt direkteur Bert Stoutmeijer van de Stich ting PR land- en tuinbouw in Den Haag. Volgens hem zullen daarin mestproblemen en overschotten veel ge noemd worden, maar aan de andere kant zal er ook veel positiefs uitkomen. Hij vindt bovendien dat de berichten in de kranten en op radio en tv helemaal niet zo negatief zijn. "Van elke kilo knipsels die ik hier krijg is één ons negatief. Dan konkludeer ik: negen ons is positief. Dat de boer toch denkt dat hij in het verdomhoekje zit, komt doordat slecht nieuws dat je emotioneel raakt, extra op valt. Er is genoeg goed nieuws over de sektor maar je moet het wel willen zien". "Het imago is altijd goed geweest", is de opinie van voorzitter Marius Varekamp van het Landbouwschap. De bijverschijnselen van dertig jaar succesvol landbouw beleid hebben mensen aan het denken gezet. Dat die ne- veneffekten zijn niet helemaal goed zijn gevallen bij de samenleving is niet helemaal terecht, want zij is daarvoor mede verantwoordelijk". Met veel gejeremieer, en voor de landbouw negatieve publiciteit, zijn uiteindelijk de Brusselse prijs- en marktbesluiten voor de in '87 te oogsten akkerbouw- produkten tot stand gekomen. Per saldo een te ver wachten nadelig effect op de boerenmarktprijs van ongeveer -10% voor granen (voorstel: -12 a 1 5%), -6 a 7% voor bieten (voorstel: -10 a 12%) en -10 a 1 2% voor erwten en veldbonen (conform voorstel). De al- lerscherpste kantjes zijn eraf, maar de slag lijkt onte genzeggelijk gewonnen door Andriessen - daarbij gre tig geholpen door Lubbers en Braks. Het eenzijdig op de akkerbouwsector gerichte prijsverlagingsoffensief heeft onze - door gebrek aan solidariteit - rammelende defensie gemakkelijk doorbroken. Het zou onnozel zijn te beweren dat we totaal verrast zijn door deze feitelijke bekrachtiging van een radicale koers wijziging van het Europese landbouwbeleid. Ook wisten en weten wij dat de invloed van Nederland in het krachtenveld van de 12 EG-lidstaten gering is. Toch blijven onze teleurstelling en kritiek recht over eind staan. We zullen die - voor en namens de ZLM - ook blijven uiten. U kent onze argumentatie. De een zijdige en te rigoureuze hantering van het prijsverla gingsinstrument alléén voor de akkerbouwmarktorde- nings-produkten zal leiden tot een onevenredig - en onnodige zware crisis over de volle breedte van de to tale plantaardige produktiesector, dus akker- én tuin bouw! De zogenaamde "spil-functie" van granen in het bouwplan, alsmede het zogeheten "verdringings effect" tengevolge van de zuivelquotering zullen een rendabele produktie van niet- marktordeningsproduk- ten eveneens onmogelijk maken. U kent ook onze slotsom: wél aanpassen aan veranderende markten en omstandigheden, maar dan niet plotsklaps als ge volg van een politiek dictaat, doch 'geleidelijk, in even redige en evenwichtige verhouding met de andere sectoren, en met reëel zicht op structurele "handva ten" die de concurrentiepositie kunnen versterken. Met name op het verkrijgen en behouden van die handvaten (positiever overheidsbeleid, minder strin gente wetgeving, lastenverlichting e.d.) moet al onze aandacht gericht zijn. Extra instrumenten ter on dersteuning van onze concurrentiepositie ontbreken ons niet alleen, ook het bestaande instrumentarium wordt ons in een toenemend tempo door onze natio nale overheid ontnomen. Het boeronvriendelijke of fensief in ons eigen land dringt ons in het defensief. Welhaast dagelijks wordt de onafzienbare reeks van lastenverzwaringen, onderzoeks- en voorlichtingsbe zuinigingen, milieuvoorschriften en overspannen re gelgeving, langer; terwijl het weken en maanden kost om betrekkelijke kleinigheden als het "blikken" van stieren, vermogensbelasting op melkquota, en het BTW-tarief voor landbouwwerktuigen geheel of ge deeltelijk in ons "voordeel" te beslechten. Er moet zelfs aktie gevoerd worden om een meer praktische mestboekhouding te bewerkstelligen! Alle zaken moeten onze aandacht hebben. We doen dat noodgedwongen vanuit een defensieve houding omdat die rol ons opgedrongen wordt. Om het "on aanvaardbaar" te vermijden wordt veelal gestreefd naar een compromis binnen te smalle marges, met als resultaat slechts een afzwakking van de aanval, en geen tegenaanval. Minstens twee onlangs losgelaten "monsters" uit de Haagse doos van Pandora vereisen wél, en in ieder geval, de tegenaanval; ze moeten te rug in de doos! Ik doel op het voornemen om land bouwgronden onder het regime van de onroerend goed belasting te brengen (de laatste ons nog reste rende slagader waaruit ons bloed weggezogen kan worden); en ik refereer aan de politiek opportunisti sche en goedkope (maar daarom niet minder gevaarlijke-) kretologie van milieu-minister Nijpels, met betrekking tot door hem gewenste nog strengere mestwetgeving in verband met het "zure regen spook". (Een spook dat door minstens evenveel we tenschappers ontkend als erkend wordt). Voor wat betreft de fiscale lastenverzwaring en de milieu regelgeving is de maat vol. Vanuit het defensief zeggen we "onaanvaardbaar"; dat betekent dat we in het offensief moeten. Offensief, direct en politiek gericht. Recente uitingen in het Landbouwschaps- bestuur, alsmede van de voorzitter van de KNBTB, geven hoop dat het offensief met gesloten gelederen ingezet kan worden. Onverhoeds zijn vorige week met name de consumptie-aardappeltelers zowel offensief als de fensief verslagen tengevolge van de eenzijdige aan kondiging door het ministerie van landbouw tot in trekking van het Phoma-besluit. Wegvallen van het besluit betekent dat de besmettelijke aardappel schimmelziekte Phoma gedegradeerd wordt van qua rantaineziekte tot kwaliteitsziekte. Er wordt niet meer verplicht onderzoek verricht naar latent zieke poot- goed knollen. Slechts een bepaald aantal zichtbaar rotte knollen zal als norm door de NAK gehanteerd worden voor klassificatie en verhandelbaarheid. Een onbegrijpelijke manoeuvre van het ministerie om op een dergelijke brute manier een onmisbaar instrument voor de zo broodnodige bedrijfshygiëne in de aardap pelteelt uit handen te slaan. Ons rest momenteel niets anders dan gebruikers van pootgoed in ons werkge bied ten stelligste te adviseren individueel in het of fensief te gaan, door bij de aankoop van pootgoed (tot en met klasse Aü) alsnog onderzoek op latente Phomabesmetting (7 weken quarantaine) te eisen; en in ieder geval als conditie stellen, dat de rot-norm 0 dient te zijn. Vanuit de ZLM zullen we ons inspannen om deze voorwaarden zoveel mogelijk regulier te maken. Als gevolg van de tegen onze sector gerichte agres sie, opereren en ageren wij in onze landbouwpolitieke belangenbehartiging noodgedwongen vanuit de ver dediging. Desalniettemin blijft ons streven er niet afla tend op gericht om die verdediging te doen keren in de aanval. Doelbewuste P.R., eerlijke en begrijpelijke in formatie, en (misschien) directe reclame, zijn in dit verband wellicht ook wapens die vernieuwd ingezet zullen moeten worden. Parallel met deze externe en gedelegeerde belangenbehartiging zal het eveneens onontbeerlijk zijn dat de individuele boer en tuinder in ons werkgebied zelf in het offensief gaat en blijft, als het gaat om zijn eigen bedrijfsvoering, nu en in de toe komst. Hij zal o.a. gebruik moeten maken van de technische en commerciële "speerpunten" in zijn omgeving. Op die speerpunten wil ik een volgende keer nader ingaan. Van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1