Nationale gevecht barst los in Engelse landbouw "Groene School" nam afscheid van leraar Eversdijk Leerlingstelsel is er ook voor jongelui met andere dan agrarische opleiding At the Royal Show h f BRITISH CHAROI Engeland mag dan een eiland zijn en zich ook vaak als zodanig ge dragen, de situatie in de agrarische sektor verschilt niet zo veel met die in, wat de Engelsen het "konti nent" noemen. Op de grote land bouwtentoonstelling, de Royal Show in Stoneleigh niet ver van Birmingham, blijkt dat de Engel se boer vaak met dezelfde proble men kampt als zijn Europese kollega. De superheffing heeft ook hier voor grote veranderingen gezorgd. De vleesrassen die in En geland altijd al belangrijk waren zijn in een ander daglicht komen te staan. Op het "ondereind" van de veestapel wordt vaker een vleesstier gezet. Dat levert een toe nemende konkurrentie tussen de verschillende rassen op, met name tussen Charolais en Limousin. Strijd is er evenwel ook bij de twee stamboeken van zwartbonte koei en, de British Friesians en de Bri tish Holsteins, al is het aantal koeien in Engeland minder inge krompen door de superheffing dan in Nederland. De Engelse boer is extensiever gaan werken. Op het gebied van de schapenhou derij is al even zeer sprake van een strijd. Welke van de tientallen ras sen levert het beste slachtlam- Vorige week vrijdag hebben personeel en (oud-)leerlingen afscheid genomen van leraar A. Eversdijk. De heer Eversdijk is ruim 25 jaar in dienst ge weest van dé Zuidelijke Landbouw Maatschappij te Goes. Per 1 septem ber maakt Andries Eversdijk gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden en verlaat hij de school in Kapelle. Eversdijk begon zijn loopbaan in de winter 1958/1959 met lesgeven aan de avondkursus "Ziektebestrijding" te Yerseke. Op grond van zijn kwalitei ten als lesgever kreeg hij in 1960 aan de toenmalige lagere tuinbouwschool te Kapelle een aanstelling als tuin- bouwvakonderwijzer. Later speciali seerde hij zich in "Aanleg en Onderhoud van tuinen". Toen aan de LAS te Kapelle de Hoveniersopleiding tot bloei kwam, werd Eversdijk dan ook belast met deze opleiding. De voorzitter van de Beheerskommissie van de "Groene School", de heer A.J.G. Doeleman konstateerde in zijn toespraak dat het onderwijs in 25 jaar heel wat ontwikkelingen te zien heeft gegeven en dat de heer Eversdijk zich iedere keer weer aan die veranderin gen heeft aangepast door o.m. les te moederdier? Het nationale "ge vecht" is in volle gang. Het "gevecht" om een boterham heeft ook in Engeland geleid tot een verschuiving binnen de sekto ren. De akkerbouw onderging een uitbreiding en ook werd net als in Europa gezocht naar alternatieven in nieuwe gewassen en nieuwe richtingen. Deze zijn in Engeland minder groot omdat de meeste ter reinen reeds ontgonnen zijn. Her ten en schapen waren er allang in grote aantallen op de bedrijven. De kaarten waren wat dat aangaat al geschud; het gaat meer om een verbetering binnen de sektor. De schapenhouderij bijvoorbeeld doet alle moeite om het rendement te verbeteren door van de ene kant de vruchtbaarheid te vergroten en van de andere kant een betere kwaliteit af te leveren om zodoen de meer markten te veroveren. De Franse markt heeft alleen kansen voor de toekomst als het vlees van goede kwaliteit is. Efficiënter en goedkoper werken zijn ook voor de Engelsen tref woorden geworden niet alleen bij de boer maar ook bij zijn organi saties. Dat was ook de reden waar om de twee zwartbont-stamboeken enkele maanden geleden gesprekken op gaan geven op verschillende plaatsen en door het volgen van allerlei kur- sussen. Hij wist hierbij een indruk wekkend aantal diploma's te behalen. Met zijn opleiding "Aanleg en onder houd van tuinen" werd later een zeer groot deel van zijn lesuren gevuld en menige scholier werd bij hem opge leid tot deskundig hovenier. Ook di- rekteur L. Burger wees op de grote vakkennis van Eversdijk. Dankzij zijn vasthoudendheid en nauwgezetheid wist hij met zijn leerlingen op de exa mens tot zeer goede resultaten te ko men. De algemeen sekretaris van de ZLM, mr. J. Oggel, sprak zijn be wondering uit voor de wilskracht en inzet waarmee Eversdijk 25 jaar lang de talrijke veranderingen in het on derwijs verwerkte. Hij bood hem als blijk van dank de ZLM-das en een boorset aan. Het personeel bood hem een set wegenkaarten aan. De heer Eversdijk zei in zijn dank woord met veel genoegen les te heb ben gegeven. Vooral de laatste jaren voelde hij zich sterk verbonden met de LAS. Tot de aanwezige hoveniers zei hij dat de komende tijd ook voor hen moeilijk zal zijn en dat daarom een goede opleiding en veel inzet des te meer vereist zijn en blijven. gang brachten over samengaan of tenminste samenwerking. De ver schillen tussen beide stamboeken zijn niet meer zo groot. Graan tot in de berm "Hoe de stemming hier in Enge land is? Nou, goed, geen enkele reden om somber te zijn". Dou- we Vries, de Nederlandse land- bouwattaché voor Groot Brittannië (en Ierland) kan zich niet voorstellen dat er geklaagd wordt. "De graanmiljonairs heb ben wel te maken gehad met lage re prijzen, maar die zijn gekorrigeerd door een aanpassing van de groene koers. En het kan niet anders of er komt dit jaar weer een geweldig grote oogst, dus weer niks te klagen. Toen ik 15 jaar geleden hier kwam, produ ceerden de Britse boeren zo'n zes miljoen ton graan en dit jaar ko men ze uit tussen de 25 en 30 ton. De angst voor de kwotering van de graanteelt heeft hier tot een explo sieve uitbreiding gezorgd. Bermen langs plattelandswegen zie je niet meer, tot aan de weg toe wordt al le ruimte door graan ingenomen." Ook de aardappeltelers hebben volgens ir. Vries een uitstekend jaar achter de rug. "De vraag bleek uiteindelijk weer groter dan het aanbod en dat was mooi voor de prijs". Verschillen groot Voor de andere sektoren wordt door landbouwattaché Vries de si tuatie eveneens rooskleurig voor gesteld. Wat de veehouderij betreft is hij wat voorzichtiger in zijn bewoordingen, omdat daar de verschillen groot zijn. "Een be drijf van honderd melkkoeien heeft het nog nooit zo goed gehad als op dit moment. De kosten zijn laag en de opbrengsten goed. Wie het moeilijk hebben zijn de klei nere boeren met te weinig kwo- tum; boeren in Wales bijvoorbeeld staan er niet best voor. Ook de schapenhouders en de rund- vleesmesters zijn op dit moment niet te benijden", aldus ir. Vries, die meldt dat het Tsjernobyl- effekt nog niet geheel voorbij is en dat er nog steeds schapenhouders zijn die geen vlees mogen af leveren. Bij de uitreiking van de diploma's leerlingstelsel Akkerbouw aan de La gere Agrarische School te Kapelle dinsdag 7 juli jl. heeft de voorzitter van de beheerskommissie van de "Groene School", de heer A.J.G. Doeleman, er met nadruk op gewezen dat het leerlingstelsel duidelijk ook bedoeld is voor jongeren met een an dere dan een agrarische opleiding; af gestudeerden van andersoortig middelbaar en hoger onderwijs zijn er ook welkom. De heer Doeleman onderstreepte het belang van de mogelijkheid om aan de LAS in Kapelle via het leerlingstel sel een opleiding te kunnen volgen. "Ideaal voor jongeren", zo zei hij, "die zich beter thuis voelen in het praktisch gericht onderwijs". Overi gens stelde hij aan het begin van zijn openingstoespraak dat de huidige tijd met zijn overschotten en belemmerin gen bij de produktie bepaald niet sti mulerend werken op de landbouw. Hoewel ook de toekomstige werkers Vries' optimisme klopt niet met de ook in Engeland opduikende ge ruchten over zelfmoorden. Vol gens Richard Ball, werkzaam bij het British Friesian Castle Socie ty, vallen de klappen vooral onder kleinere melkveehouders, die niet bij een stamboek aangesloten zijn. Vleesvee "De laatste jaren boet Charolais in aan belangrijkheid. De Limou sin wordt steeds populairder", al dus Michail Davies die zijn Lincoln Red (ook een vleesras) staat te wassen voor de stal waar de Charolais' gehuisvest zijn. Sandy Innes, een vooraanstaande Charolais-fokker uit het noorden van Schotland is het daar niet mee eens. "Charolais is erg belangrijk voor met name boeren die kuddes vleesvee hebben. Limousins halen niet het gewicht als werd verwacht en ze kalven ook niet zo gemak kelijk", volgens Innes. Eilandbewoners Van de moeilijkheden die de En gelse schapen in Frankrijk veroor zaken heeft ir. Vries genoeg gehoord. "Dat is niet nieuw, maar zonder overheidssteun zouden de schapenhouders hier geen droog brood hebben. Kwaliteitsverbetering is de enige kans om de Franse konsument te bereiken. Dat is de overtuiging in Engeland. "Met alleen een lage prijs halen we het niet", is de reaktie van een van de 32 stam boeken welke op de Royal Show aanwezig zijn. De laatste jaren is :.fS>8ï in deze sektor niet om deze feiten heen moeten draaien, zei hij uit de geschie denis de les te hebben geleerd dat een goede opleiding altijd van groot be lang is geweest en ook zal blijven. De geslaagden van de kursus leer lingstelsel akkerbouw zijn: D.C. Bevelander, Poortvliet; K.E. Blom, Rilland-Bath; J.M. Boonman, Ovezande; M.J.H. Filius, Poortvliet; C.J. Goense, Ovezande; C.A.J. Goo- sen, Heerle-Wouw; C.M.J. Goud, Waarde; M.C. de Groen, Poortvliet; M.C.P. Jagt, Scherpenisse; A.A.M. de Koek, Walsoorden; A.B.B. van der Linden, Rhoon; J.M. Louisse, Kapelle; G.J.M. van Oorschot, Ma de; R.P.A. Pieters, Vogelwaarde; J.C.P. Rentmeester, Kerkwerve; H.J.G.M. Rommens, Standdaarbui- ten; W.P.G. Rommens, Klundert; M.P. van de Velde, Zonnemaire; M.C. Vermuë, 's Heer Arendskerke; W. Vroegop, Poortvliet; J.H. van der Werff, Utrecht; J.J.P. van 't Westeinde, Wissenkerke. aan veel rassen "gesleuteld" om zowel de boer als de konsument tevreden te stellen. De halfbloeden zijn legio en op de Royal Show werden de voordelen breed uit gemeten. Wel eens mooier De Nederlandse inzending hebben we wel eens mooier gezien; rond om de stand Volendammerhuisjes in groen-gele kleuren, voorzien van bloembakjes die het geheel een weinig uitnodigend en helder karakter gaven. Van de Neder landse export gaat 10 procent naar het Verenigd Koninkrijk. Daar mee is een bedrag gemoeid van 4,5 miljard gulden. De belangrijkste produkten zijn tomaten, snijbloe men en potplanten. De baconex- port naar Engeland is heroverd op de Denen. Nederland heeft 20 pro cent van die markt. De export van zuivelprodukten is om te huilen". Ook de export van zwartbonten is reeds jaren geleden tot stilstand gekomen. Er is zelfs sprake ge weest van een omgekeerde ontwik keling; zwartbont materiaal dat uit Engeland naar Nederland kwam. Daarin kan binnenkort wel weer eens verandering komen, zo ver wacht ir. Kees van Velzen van ETH. "Er is sprake van dat de grens van Engeland open gaat voor kontinentaal sperma". De voorbehoedende enting tegen mond- en klauwzeer was de han dicap, daar lijkt nu verandering in te komen. W. Dijkstra I. Lesscher ^11 De geslaagden van de opleiding leer lingstelsel groenverzorging-b zijn: P.R.J. Bodbijl, Haamstede; E. Boo ne, Koudekerke; P.W.M. Braspen ning, Middelburg; P.C.N. Brouwer, Wemeldinge; J.J. Dekker, Oostburg; J.F. Dieleman, Westkapelle; N.A. Dingemanse, Heinkenszand; W.J. Duvekot, Meliskerke; J.G.M. van Ee- kelen, Roosendaal; E.P. Elzinga, Oostkapelle; P.L. Haak, Zaamslag; J.C.M. Hoedelmans, Bergen op Zoom; J.M. Hoogesteger, Oost Sou burg; K. de Jonge, Zierikzee; D. Kesteloo, St. Laurens; F.G.A. Klaas man, Swifterband; C.J.P.M. Kooien, Wouwse Plantage; K. Louwerse, Big- gekerke; M. Marijs, Arnemuiden; F.C.M. Ooms, Steenbergen; L.J. Ponsen, Middelburg; G.J.A. Pijnen, Hoogerheide; R. Stadhouders, Mid delburg; C. Tevel, Arnemuiden; C. Varkevisser, Terneuzen; J. Verhage, St. Laurens; P.A. Vermuë, 's- Gravenpolder; M.C. Verlinde, Sluis kil; L.J. Vlietland, Zierikzee; D. Zwitser, Ritthem. D'e Schot Sandy Innes met de stier Tattenhall Silvair. Dit "monster" weegt 1400 kilo. De Britse Charolais-fokkers streven naar een niet te hoog gestelde, goed bespierde stier, met een lange rib, die toch kom- pakt is. ,e*r Hjj|l Hf Net drie weken in funktie valt de nieuwe Britse minister van Landbouw, John MacGregor (derde van rechts) al de eer te beurt een van Enge land's belangrijkste gebeurtenissen op agrarisch gebied te openen, de Royal Show. Aansluitend aan de opening werden prijzen uitgereikt; firma's die het afgelopen jaar met een opmerkelijk nieuw produkt op de markt kwamen of zorgden voor een in het oog springende ontwik keling, werden "in de picture" gezet. 16 Vrijdag 17 juli 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 16