Fruittelers willen over rondweg 's-Gravenpolder Vriendelijke blokkade: Landelijk teeltverbod waardplanten bakterievuur Veilingen bezorgd over lagere prijzen bloemen en planten Uitvoerwaarde boomkwekerijproduk- ten boven 400 miljoen Brochure bewerkte groenten en fruit Stichting Nederlandse Tuinbou wondernemersprijs Tot 1 oktober aanmelding tuinbouwondernemersprijs Ir. H. de Boon: "Sierteeltprodukten afstemmen op konsument is handelsfunktie" Meer onderstammen bij de peer Rassen berichten RIVR0 Door het gedurende een uur afzetten van de rondweg rond 's-Gravenpolder vestigden de fruittelers uit de Zak van Zuid-Beveland nog eens de aandacht op een knelpunt in de route naar de nieuwe veiling. Door het afzetten met een vijftiental trekkers van een deel van de rondweg rond 's-Gravenpolder (de Bernhardweg-oost) hebben fruittelers uit de Zak van Zuid-Beveland vrijdag 10 juli j.l. de aandacht van de ge meente Borsele maar vooral van de provincie willen vestigen op het gro te belang dat zij hechten aan het openstellen van dit wegvak voor het langzaam verkeer. Deze Bernhardweg-oost is een kort trajekt van slechts 800 meter en geeft een zeer goede aansluiting op de Goes- sestraatweg. De situatie is nu zo dat de fruittelers gedwongen worden om door het dorp 's-Gravenpolder te rijden; om na het verlaten van de bebouwde kom hun weg via de Goessestraatweg weer te vervolgen naar de veiling. Het ver keersaanbod op de voor hen afgeslo ten Bernhardweg-oost is kleiner dan op de Goessestraatweg en de telers menen dan ook dat er geen argumen ten zijn om de Bernhardweg nog lan ger voor langzaam verkeer te verbieden. Daar komt nog bij, zo zeg gen ze, dat het rijden door 's- Gravenpolder hinderlijk is voor hen zelf maar ook voor de bewoners van het dorp. Bovendien is rijden over de Bernhardweg veiliger. Aktievoerder R. van Hekken wijst er voorts op dat de fruittelers bij de fusiebesprekingen een goede bereikbaarheid van de vei ling te Goes en vanaf augustus te Ka- pelle toegezegd is. Enige knelpunt Al sinds het besluit viel om in Kapel- Ie een nieuwe veiling te bouwen wordt er door veilingbestuur, standsorgani saties en landbouwschap getracht tot een goede bereikbaarheid van de nieu we veiling te komen. Voor een deel zijn gemeente en provincie aan de wensen van de fruittelers tegemoet ge komen. In feite is de Bernhardweg- oost nog het enige knelpunt. Ondanks herhaalde verzoeken is het dat tot nu toe gebleven. "Daarom deze blokka de als laatste redmiddel om de aan dacht nog eens op dit probleem te vestigen. Zo'n aktie ligt eigenlijk niet zo in onze lijn maar we zien echt geen andere mogelijkheden meer", aldus woordvoerder Van Hekken. Ook de direktie van de veiling CVZ ondersteunt de aktie. De heer C. Ha melink, voorzitter van de Tuinbouw- kommissie van de ZLM, is een van de aktievoerders. Hij spreekt duidelijk van een terechte aktie: "Hier is spra ke van een reële eis. Het dorp wordt ontlast van veel hinderlijk verkeer wanneer de Bernhardweg-oost voor het langzaam verkeer opengesteld zou worden, de fruittelers zouden er veel meer gemak van hebben en in 's- Gravenpolder zelf zou de veiligheid erdoor toenemen". Hij vindt het dan ook onbegrijpelijk dat gemeente en provincie op dit punt de telers niet te gemoet willen komen. Overigens heeft de rijkspolitie in 's- Gravenpolder eerder al het advies ge geven de Bernhardweg-oost voor het langzaam verkeer open te stellen. De aktie die ongeveer een uur duurde is ook in goed overleg met de politie ge voerd. De aktievoerders hopen nu dat hun signaal door zal klinken bij de be voegde instanties in Middelburg. In overeenstemming met de wensen van het georganiseerde bedrijfsleven is besloten in het gehele land een ver bod in te stellen voor de bedrijfsma tige teelt van Cotoneaster salicifolius en Cotoneaster watereri en de daar toe behorende soorten en cultivars en van het geslacht Stranvaesia. Bij vooraankondiging is reeds 1 jaar geleden bekend gemaakt dat de teelt van voornoemde gewassen per 1 april 1988 totaal verboden is. Per gelijke datum gaat een importverbod in voor de reeds genoemde gewassen. Het is nu reeds zaak er bij de teeltplanning rekening mee te houden. Ontheffing buiten beschermd gebied Buiten het beschermd gebied is het verboden zonder ontheffing bakterie vuur waardplanten te kweken. In 1984 is het beleid vastgesteld en zijn in de overgangsfase ontheffingen ver leend. Een aantal ontheffingen is slechts voor 3 jaar verleend op grond van destijds per brief vermelde argu menten. Per 15 april zijn de onthef fingen verlopen. Bij de PD kan een aanvraag gedaan worden opnieuw een ontheffing af te geven als U destijds bovenvermelde brief niet gehad hebt. Indien U bij kontröle door de AID geen ontheffing kunt laten zien of in behandeling hebt bij de PD kunt U worden beboet. U dient zelf met de PD kontakt op te nemen. Indien U twijfelt bel dan direkt. De verboden hebben tot doel de teelt en daarmee ook de aanplant van ge noemde zeer vatbare waardplanten voor het bakterievuur te beëindigen, ter bescherming van de teelt ep de ex port van de overige waardplanten. Bakterievuurwaardplanten mogen momenteel slechts in de zgn. be schermde gebieden bedrijfsmatig wor den geteeld, daarbuiten niet. Voor informatie of U in een beschermd ge bied valt verwijzen wij U naar de PD: Oost Brabant tel. 077-18081; Midden en West Brabant tel. 01650-37753, Zeeland tel. 01100-37116. De Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN) maakt zich zor gen over de lagere opbrengsten van bloemen en planten in de eerste helft van 1987. De lagere omzetprovisie die zij krijgen betekent een druk op hun exploitatielasten. Voor de kwekers is het een verslechtering van de toch al niet rooskleurige rentabiliteitspositie, aldus de VBN. Zij maakt zich tevens zorgen over de toenemende lastenverzwaring omdat de overheid het bedrijfsleven meer wil laten meebetalen aan voorlichting en onderzoek. De gemiddelde prijs op de veilingen voor bloemen en planten lag in het eerste halfjaar in vergelijking met de eerste zes maanden van '86 6 procent lager. Het slechte weer in mei en juni was er oorzaak van dat de ge middelde prijzen voor tuinplanten zelfs 13 procent lager lagen, aldus de VBN. De VBN zoekt de prijsdaling enerzijds in de toename vail het aan bod. Zowel nationaal als internatio naal, en anderzijds de harde gulden in verhouding tot de goedkoper ge worden dollar. In ons land steeg het aanbod van snijbloemen met 4 pro cent en van planten met 15. Nederlandse boomkwekers hebben in het vorige maand afgelopen seizoen 1986/1987 voor het eerst voor meer dan 400 miljoen gulden aan produk- ten uitgevoerd. In vergelijking met het voorgaande seizoen steeg de uitvoer waarde met 4 procent tot 407 miljoen gulden, dit blijkt uit cijfers van het Produktschap voor Siergewassen. Ruim drie kwart van de opbrengst werd behaald binnen de Europese Ge meenschap. Met een waarde van 142 miljoen gulden is de Bondsrepubliek Duitsland veruit de belangrijkste af nemer. Daarna volgen het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. Sinds enkele jaren loopt het Nederlandse aandeel op de Britse markt echter gestaag te rug. Van de niet-EG-landen zijn Zwit serland, Zweden en de Verenigde Staten de belangrijkste afnemers van Nederlandse bomen en planten. Ove rigens neemt de Nederlandse boom- kwekerijsektor met nog geen 10 procent van de totale wereldhandel een bescheiden plaats in op de we reldmarkt. Onlangs is een nieuwe brochure uit gekomen waarin de aandacht ge vestigd wordt op een aantal belangrijke aspekten bij de bereiding en verhandeling van bewerkte groen ten en fruit. Het betrokken bedrijfsle ven kan deze brochure aanvraagen bij het Produktschap voor Groenten en Fruit (tel. 070-814631). Ook zal hij verkrijgbaar zijn op de vakbeurs AGF-totaal 87. Onderwerpen zoals kwaliteit van de grondstof, het snijden en wassen, rei- nigingsapparatuur, bewerkingsruim te en koelen komen in de brochure aan de orde. Tevens wordt gewezen op een goede voorlichting van detail list aan konsument over het bewaren van het bewerkte produkt. Bovendien worden de geldende voorschriften zo als de PGF-Kwaliteitsvoorschriften voor bewerkte produkten en het Al gemeen Aanduidingen Besluit (Wa renwet) en de kontrole hierop uitvoerig beschreven. Kandidaten voor de tuinbouwonder nemersprijs 1988 kunnen zichzelf aan melden dan wel aangemeld worden tot 1 oktober 1987. Op 2 februari 1988 wordt voor de tweede keer de tuinbouwondernemersprijs uitgereikt tijdens de opening van de NTV. In 1986 is de Stichting Nederlandse Tuinbouwondernemersprijs opge richt. De Stichting kent ieder jaar de tuinbouwondernemersprijs en een of enkele legpenningen toe aan het be drijf, de instellingen of de persoon die zich op bijzondere wijze heeft onder scheiden ten behoeve van de ekono- mische vooruitgang van de Nederlandse tuinbouw. Bij de beoordeling van kandidaten wordt in het bijzonder gelet op een of meer van de volgende aspekten: teelt, techniek, innovatie, ekonomische ren dement, onderzoek, afzet en manage ment. Jonge, veelbelovende bedrijven of initiatieven kunnen eveneens voor de prijs in aanmerking komen. Aan de tuinbouw toeleverende bedrij ven en handelsbedrijven komen even eens voor de prijs in aanmerking. Adres voor aanmelding en nadere in formatie: Stichting Nederlands Tuin bouwondernemersprijs, Postbus 375, 2600 AJ Delft, Telefoon 015-143945. Telers dienen hun produkten zo uni form mogelijk aan te bieden aan de handelaren, waarbij zij moeten stre ven naar een breed assortiment van een goede kwaliteit en zo laag moge lijke aanvoerkosten. De handelaren en detaillisten dienen vervolgens het produkt zo te bewerken dat het opti maal voldoet aan de wensen van de konsument. Een dergelijk marktge richt handelen vergroot de afzetmo gelijkheden. Dit zei ir. H. de Boon, direkteur van Bloemenveiling Westland, in een in leiding over de valorisatie van sier teeltprodukten. Als gastdocent besprak De Boon dit onderwerp in de kursus 'Kwaliteit en Afzet' voor spe cialisten van het Ministerie van Land bouw en Visserij op 30 juni in Wageningen. Op verschillende manieren kan aan bloemen en planten extra waarde worden toegevoegd, zo meent De Boon. In de eerste plaats is dat door voortdurend te streven naar kwali teitsverbetering. Ook uit logistiek oogpunt kan waarde aan het produkt worden toegevoegd, bijvoorbeeld door het gebruik van makkelijke laad- en stapelbare dozen en het verpakken van bloemen en planten in bescher mende hoezen. Kant en klare produkten De laatste jaren wordt de bloemiste- rijsektor gekenmerkt door schaalver groting, standaardisatie en lage marges. "De komende tijd zal dit proces gedeeltelijk weer worden te ruggedraaid", aldus De Boon. "Vooral grootwinkelbedrijven en an dere grote afnemers vragen in toene mende mate om kant en klare produkten, in de kwaliteit, de vorm en de verpakking die zij wensen. Voor deze 'toegevoegde waarde' moeten de handelsbedrijven zorgen. "De zware schade die de winters van 1984/'85 en 1986/'87 aan pereboom gaarden en -kwekerijen hebben toe gebracht door bevriezing van de kwee-onderstammen, nopen tot her bezinning op het onderstammensor- timent. Het onderzoek speurt naar meer winterhardheid binnen het geslacht Kwee en naar zwakke on derstammen binnen de peer zelf. Hoe wel verschillen in winterhardheid binnen Kwee bestaan, is het nog de vraag of deze groot genoeg zijn om schade te voorkomen. Binnen peer blijken inderdaad zwakke onderstam men voor te komen. De hoop is voor al gevestigd op enkele selekties uit Angers, zoals RV 139 en enkele Ame rikaanse OH x F selekties zoals OH X F 40,51 en 333. De toekomst zal leren of verbetering van het on- derstammensortiment voor peer tot de mogelijkheden behoort". Aldus de heer S.J. Wertheim van het Proefsta tion voor de Fruitteelt in "De Fruitteelt". Recentelijk is er weer een aantal ras- senberichten verschenen bij het RIVRO, het Rijks Instituut voor Rassenonderzoek. Het betreft uitga ven over de teelt van broccoli (zo- merteelt), kropsla, witbloeiende Veel schade aan Pools fruit De Poolse fruitteelt heeft, zoals nu blijkt, de afgelopen winter veel scha de opgelopen tengevolge van de he vige koude aldaar. Een groot aantal bomen zijn gesneuveld en men ver wacht dat de gevolgen voor de over gebleven bomen nog jarenlang zicht baar zullen zijn. Abrikoze-, perzik en notebomen zijn met name getrof fen. Van de perebomen zou de helft gesneuveld zijn, van de pruimebo- men 49% en van de appelbomen 15 a 20%. Ook ander fruit (struiken) heeft sterk van de vorst geleden. Zoals bekend is Polen een belangrij ke eksporteur van fruit, zowel in verse als in verwerkte vorm. (Z.M.P.) tuinbonen voor industriële verwer king (meizaai), koolrabi en spitskool herfstteelt. In de brochures wordt uitgebreid informatie gegeven over de teelt van de diverse gewassen en over de opzet en resultaten van uit gevoerde proeven. Ook worden van elk gewas de verschillende rassen be schreven. Genoemde uitgaven zijn genummerd, resp. 743, 744, 748, 750 en 751. Ze zijn te bestellen bij het RIVRO (tel. 08370-79111). Bloemenveiling Westland breidt mogelijkheden Telefleur uit Bloemenveiling Westland heeft haar komputerinformatiesysteem voor te lers, Telefleur, aanzienlijk uitge breid. Telefleur wordt hiermee meer en meer een centraal informatie systeem voor de telers en andere be langhebbenden. Het systeem heeft inmiddels zo'n 350 gebruikers. Het komputer-informatiesysteem Telefleur maakt het gebruikers mo gelijk thuis allerlei aktuele informa tie op te vragen. Via een telefonische verbinding met de veilingkomputers verschijnt deze informatie op het beeldscherm van de televisie of op de monitor van een komputer. Om ge bruik te maken van Telefleur hoeft een teler slechts viewdata- ontvangstapparatuur aan te schaf fen. Deze apparatuur maakt het hem mogelijk via het telefoonnet verbin ding te maken met de Telefleur- komputer. Vrijdag 17 juli 1987 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15