Het geluid van duizend lekkende kranen: de produktie van maple-siroop Satellietbeelden gaan oogst in Afrika voorspellen Waarschuwingssysteem om vroegtijdig alarm te slaan Indianen Van sap tot siroop METEOSAT koel zodat het niet kan gisten. Vanuit de mobiele tank (500 liter) gaat het sap in een verzamtltank naast het sugar-house. Deze tank staat via een slang met kraan in verbinding met de verdamper. De verdamper is een grote, hout gestookte plattebuiskachel, van 1.20 m breed en 3.60 m lang. Het bovengedeelte is een tinnen bak, in kompartimenten verdeeld, waarin het sap in steeds verder in gedikte vorm zijn weg vindt. In het laatste kompartiment wordt het afgetapt als siroop, die dan een temperatuur heeft van ongeveer 104°C, en dus goed vloeibaar is. Dit eindprodukt gaat direkt in blikken van 1 of 4 liter, en is klaar voor de verkoop. Het sap dat 's morgens verzameld wordt, moet dezelfde dag ver werkt worden. Van 40 liter sap maakt men één liter siroop, die dan 80% suiker bevat. In een uur maakt men 20 liter stroop. De winkelprijs in Amerika is ongeveer ƒ15,per liter. In Nederland vindt men soms maple-siroop voor het viervoudige van die prijs. Voor de vele Amerikaanse klein schalige bedrijven die maple- siroop produceren betekent het begin van de produktie dat de win ter over is. Tussen de drukke werkzaamheden door is het een lust voor het oor om het sap in de emmers te horen druppen. Het ge luid van duizend lekkende kranen, vermengd met de voorjaarsgelui den van vroege vogels en een en kele tikkende specht, maakt zelfs de meest geharde pionier lyrisch. P. Dieleman De afgelopen maanden verschenen in dit blad enkele artikelen waar in Guus Mulders vertelde hoe hij pionierde in Amerika. Hierbij kwam de produktie van maple- siroop herhaaldelijk ter sprake. Omdat uit reakties bleek dat in ons land niet zo heel veel bekend is omtrent dit produkt en de win ning ervan volgen hier wat wetens waardigheden. Maple-siroop, of ahorn-siroop, kunnen we ons het beste voorstel len als de Amerikaanse versie van de bij ons bekende schenkstroop. Het wordt dan ook voor het over grote deel gebruikt op pannekoe ken, die men in Amerika voornamelijk als ontbijt pleegt te nuttigen. Een miniem deel van de maple-siroop wordt verder ver werkt tot suiker, vergelijkbaar in struktuur met onze basterdsuiker, en er bestaat nog een maple- fondant. Maple-siroop wordt gemaakt van het sap van de mapleboom, bij ons bekend als de esdoorn, d.m.v. een verdampingsproces dat reeds bij de indianen in gebruik was. De Pilgrim Fathers maakten in de 16e eeuw kennis met het produkt. Zij kregen het van de indianen, waar mee ze toen nog op goede voet stonden. Zij zagen direkt het voor deel van het zoete goedje in. Het was een prima alternatief voor rietsuiker, dat tot dan toe uit West- Indië kwam, waar het door slaven gemaakt werd. Het was niet alleen duur, ook het feit dat het juist door slaven gemaakt werd stond hen tegen. Al spoedig zagen de blanken kans om van de siroop (80% suiker) een kristalsuiker (98%) te maken, door de siroop verder door te koken en te klop pen. Tot op heden is het echter nog steeds niet gelukt dit proces te automatiseren, zodat de maple- suiker al lang verdrongen is door rietsuiker en bietsuiker. Ook het vervaardigen van de maple-siroop is een proces waar aan veel handwerk te pas komt. Het begint met het winnen van het sap. Dit is slechts af te tappen ge durende een korte tijd, n.l. in de periode dat het 's nachts 5 a 6°C vriest, en overdag 6 a 7°C dooit. In de praktijk komt dat er meestal op neer dat men binnen drie we ken op ca. 10 dagen sap kan winnen. Zodra de bomen uitbot ten is het sap onbruikbaar. De drie weken waarin de maple- siroop vervaardigd wordt zijn dus koortsachtig druk. Als de eerste zonnestralen over het winterse landschap schijnen beginnen de aktiviteiten. Het 'sugar-house' wordt schoongemaakt, de ver damper in orde gebracht, emmers gespoeld, en de vijf meter hoge schoorsteen wordt geplaatst. Op borsthoogte wordt in zo'n dui zend bomen een gat van 1 Zi cm doorsnee geboord met een diepte van 6 cm, waarin stalen pijpjes ge plaatst worden. Aan deze pijpjes zit een haakje, waaraan een 8-liter zinken emmer gehangen wordt. Bomen vanaf 15 cm doorsnee kunnen sap leveren, in dikkere bo men gaan meerdere pijpjes. Per etmaal vangt men 6 a 7 liter sap per emmer op. Het sap heeft dan de kleur en dikte van water. Het bevat ongeveer 2% suiker. El ke morgen gaat men met de trek ker langs de bomen, waarbij de emmers geleegd worden in een mobiele verzameltank. Bovenin el ke emmer bevindt zich een dun laagje ijs, dat mee de tank in gaat. Dit ijs, 's nachts gevormd door de vorst, heeft een belangrijke funk- tie. Het houdt het sap namelijk In dit soort hutten "sugar-houses" genoemd, wordt de siroop "ge brouwen". Binnen afzienbare tijd zal het mo gelijk zijn om de voedselproduk- tie in derde-wereldlanden met behulp van satellietbeelden (tele- dectie) te voorspellen. De Wereld Voedsel Organisatie (FAO) gaat deze voorspellingen gebruiken om een waarschuwingssysteem voor voedseltekorten in het leven te roe pen. Zo'n systeem moet het mo gelijk maken om vroegtijdig alarm te slaan wanneer de oogsten onder de maat blijven. Voordat oogst- voorspellingen voor héél Afrika gemaakt kunnen worden, wordt de methode eerst in Zambia be proefd. De leiding van dit FAO- projekt ligt bij het Wageningse DLO-Instituut voor Cultuurtech niek en Waterhuishouding (ICW) in samenwerking met de Stichting Onderzoek Wereldvoedselvoorzie- ning (SOW). Nattevingerwerk Betrouwbare oogstvoorspellingen kunnen veel ellende voorkomen. Goede ramingen zijn echter moei lijk te maken. Vooral in ontwik kelingslanden, waar juist zo'n grote behoefte is aan informatie over de te verwachten voedselpro- duktie, is het schatten van op brengsten totnogtoe nattevinger werk. De vaak beperkte gegevens over klimaat en bodemgesteldheid, de grote uitgestrektheid maar ook de versnippering van de talrij ke per celen maken veldwaarnemingen over de stand van de gewassen vrij wel onmogelijk. Voedselhulp arriveert vaak niet op tijd: door het late tijdstip waarop momenteel alarm kan worden geslagen en de grote transport afstanden kan de hongerige be volking vaak pas over het voedsel beschikken wanneer de eigen nieuwe oogst alweer afrijpt. De hulp komt dan als mosterd na de - karige - maaltijd. De FAO in Rome probeert het hoofd te bieden door een tekorten waarschuwingssysteem te ontwik kelen. De FAO klopte in Wage- ningen aan bij het ICW om samen met de SOW en ondersteund door onder andere de Landbouwuni versiteit en het DLO-Centrum voor Agro Biologisch Onderzoek een "early warning system" voor het Afrikaanse land Zambia te ontwikkelen. Satellietbeelden vor men de bouwstenen waarmee de oogstramingen gemaakt kunnen worden. Vanuit de lucht zijn hele continenten in de gaten te houden terwijl de jongste generatie satel lieten ook in staat is om de gewas- groei te volgen op kleine percelen van slechts twintig bij twintig meter. Gewas- en vochtbeelden Door recente vorderingen in het verwerken van teledetectie- informatie kan deze techniék nu ingezet worden voor oogst voorspellingen. ICW- medewerkers zijn er vorig jaar in geslaagd om vegetatiekarteringen van landbouwgebieden te maken op basis van teledetectiegegevens. Ook bleek teledetectie een waar devol hulpmiddel bij het bepalen van groeischades aan gewassen door droogte of wateroverlast. "De digitale gegevens die vanuit een vliegtuig of satelliet binnenko men worden in een computer tot kaarten verwerkt" vertelt ICW- medewerker ir. Gerard Nieuwen- huis. "De camera's die gebruikt worden kunnen reflekties bij ver schillende lichtgolflengten waarne men. Elke golflengte levert zijn eigen specifieke gegevens op". Aan de thermische infraroodbeel- den is de warmte-uitstraling van planten te zien. Deze warm te-uitstraling maakt veel duidelijk over de vochtvoorziening van het gewas. De subtiele verschillen in gewastemperatuur kunnen in beel den omgezet worden waarbij zwart voor koud en vochtig staat,, terwijl de lichtere tinten op een warmere en drogere vegetatiej wijzen. "Maar vooral de kombinatie van verschillende teledetectiebeelden levert nieuwe informatie op", al dus Nieuwenhuis. "De reflekties De foto toont een warmtebeeld van Afrika. De zwart-wit-grijze tinten geven verschillende temperaturen weer. In het algemeen geldt dat zwart warm is en wit koud. Foto Meteosat. 1385 stONTH 3 ZWV M 'ttm 1155 Om <nCRTO CH. ÏR 1 tmïm. scflN/Rfw tmw SLOT J>4 COFVRÏOW - sss van het zichtbare zonlicht samen met infraroodbeelden laten zien welke gewassen op het veld staan". De vegetatiekaarten die hiermee gemaakt kunnen worden en de beelden over vochtvoorzie ning van het gewas vormen de ba sis voor de oogstvoorspellingen. Kombinaties van gegevens "Voor de oogstramingen in Zam bia worden gegevens van verschil lende satellieten gekombineerd", vervolgt ICW-kollega dr. Massi mo Menenti. "Met die informa tie kan een simulatiemodel van de gewasgroei gevoed worden". Zo'n model probeert de invloed van groeifaktoren op de gewasop brengst weer te geven. "Twee sa tellieten geven informatie over de weersgesteldheid. Het NOS- journaal maakt daar ook gebruik van". Voor de gewasherkenning en het bepalen van de afmetingen van de percelen wordt gebruik gemaakt van onder andere de Franse SPOT-satelliet. Deze is in staat percelen van enkele tientallen vier kante meters te registreren. Dit grote onderscheidingsvermogen is belangrijk omdat ook op zulke kleine lapjes grond voedsel ver bouwd wordt. Veel belangstelling Hoewel satellietkaarten dus zeer gedetailleerd zijn, blijven ook veldwaarnemingen nodig. "In Zambia kunnen we gebruik ma ken van oogstvoorspellingen op basis van veldwaarnemingen", al dus Menenti. "De satellietbeelden kunnen zo vergeleken worden met de veldgegevens en de informatie de de landbouw-meteorologische dienst in Zambia levert. We heb ben zulke gegevens nodig om ons groei-simulatiemodel te toetsen en te perfektioneren". Massimo Me nenti "hoopt en verwacht" dat het "early warning system" zoals dat voor Zambia ontwikkeld wordt in heel Afrika toegepast zal worden. Diverse landen in zuidelijk Afri ka hebben al belangstelling ge toond voor het waarschuwings systeem voor voedseltekorten. (Tekst: Willem Jan Boot). Vrijdag 17 juli 1987 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 13