Boeren denken verschillend over beheersovereenkomsten Zet uw boerderij-monument een dagje open Zojuist verschenen: Onkruidbestrijdingsmiddelen en hun risiko's Vrijwilligheid Boze reakties Enthousiaste boeren gevraagd Mesjes en tanden 'Krampachtig' Aanmeldingen open dag De reakties onder de Zeeuwse boe ren over hun ervaringen met be heersovereenkomsten lopen uiteen. Terwijl de een zegt: "Er valt mee te werken", zegt de an der: "Ik ben er niet gelukkig mee". De beheersovereen komsten, die bedoeld zijn om het historisch weiland te behouden, doen volgens het Zeeuwse Land schap ook niet veel meer dan dat. "Ik kan best begrijpen dat natuurbe schermers het landschap willen hou den zoals het is. Ik vind het ook mooi. Maar dan bij iemand anders", zegt W.D. Rouw wat cynisch. Hij heeft een gemengd bedrijf bij 's-Heer Abts- kerke in de Zak van Zuid-Beveland. Vijftien hektare, het grootste deel van zijn weilanden, ligt in het Ganzenge- bied. Die oppervlakte valt onder na- tuurbeschermende maatregelen. Bij Rouw gaat het om tien weilanden waarvoor een beheersovereenkomst loopt. Iedere wei bestaat uit vier per ceeltjes. Er zijn ook tien drinkputten. De grond is hobbelig en glooit. Rouw kan zijn koeien slechts bereiken over een smal weggetje. "De weiden zijn enorm verbrokkeld. Een opraapwa- gen moest vorig jaar dertien keer op nieuw beginnen. Op één stukje", vertelt hij om aan te geven hoe moei lijk het is om zo te werken. Hij voelt zich niet zo gelukkig met de beheers overeenkomsten: "De vergoeding is te laag en het ongemak te groot". De Beschikking Beheersovereen komsten van het ministerie van Land bouw bepaalt dat boeren die de toestand van het wéiland houden zo als die is, een vergoeding krijgen voor hun inkomstenderving. De agrarisch ondernemer kan binnen bepaalde grenzen zelf bepalen in welke mate hij de natuurbescherming in de exploita tie mee wil nemen. De vergoeding, uitgekeerd door het Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL) wordt daar dan op afgestemd. Boeren die weiland hebben binnen een vastgesteld beheersgebied kunnen het BBL benaderen en vrijwillig een beheersovereenkomst sluiten. Die vrijwilligheid heeft ir. L.P. Klaassen van het BBL in Goes hoog in het vaandel. Klaassen: "Wetten die op boeren dwang uitoefenen hebben geen effekt. De onlangs massaal te ruggestuurde mestbankboekjes mo gen hiervan een voorbeeld zijn. Toch is het niet zo dat boeren meteen de te lefoon pakken en naar Goes bellen om een overeenkomst te beklinken. Het BBL moet aan aktieve voorlich ting doen",, zegt Klaassen. Vooraf hebben boeren binnen een aangewe zen beheersgebied al kennis kunnen nemen van het ontwerp-beheersplan. Volgens Klaassen wordt het ontwerp plan vaak bijgesteld onder invloed van de boeren, zodat het voor hen Boeren die weiland hebben binnen een beheersgebied kunnen het BBL bena deren en vrijwillig een beheersovereenkomst afsluiten. Ben! u één van de Nederlandse boeren met een bedrijf, waarop de trot se maar lastige titel monument van toepassing is? Zo ja, dan krijgt u in het najaar de kans om liefhebbers van opmerkelijke gebouwen te tonen hoe u probeert modern te werken in een eeuwenoude boerde rij. Op zaterdag 12 september 1987 wordt namelijk de Open Monu mentendag gehouden in heel Nederland. Van zoveel mogelijk monumenten gaan die dag de deuren open. Ook van gebouwen die doorgaans niet voor het publiek toegankelijk zijn. Het lijkt mij nut tig als zich daarbij ook een aantal boerderijen bevindt. In Nederland zijn ongeveer 700 (ze venhonderd!) organisaties aktief op het gebied van het behoud van mo numenten. De zorg voor het histori sche gebouw leeft bij velen. Boeren vormen daarop geen uitzondering. Ik weet heus wel dat het doorgaans geen pretje is als een boerderij officieel tot monument is verklaard. Een heleboel mogelijkheden voor een efficiënte be drijfsvoering worden afgesneden. Toch ben ik zo nu en dan boeren te gengekomen die met plezier in hun monument werken. Ze hebben gevoel voor historie en proberen geschiede nis en toekomst met elkaar te verbin den. Soms zijn ze daarin op knappe wijze geslaagd. Zulke boeren zouden aan die Open Monumentendag moeten meedoen, vind ik. Te vaak denkt het publiek nog, dat boeren er voornamelijk op uit zijn zowel bedrijfsgebouwen als landschap op meedogenloze wijze volgens alweer nieuwe inzichten te veranderen. Een funktionaris van een officiële instantie in de monumenten- hoek vertrouwde mij toe dat één van zijn afschuwelijkste ervaringen was dat hij een zaal vol boeren toesprak over de monumentale waarde van hun boerderijen. De boze reakties spoken nog door zijn nachtmerries. Ook boeren die geen monument be heren, worden van harte uitgenodigd dat ze eraan willen meewerken om de land- en tuinbouw dit jaar weer eens wat duidelijker in zicht te brengen voor het publiek. Er gaat een Euro pese kampagne voor de landelijke ge bieden van start en er wordt een Europees jaar van het milieu gehou den. Beide langdurige evenementen geven vast en zeker aanleiding tot po sitieve, maar ook kritische opmerkin gen aan het adres van boeren en tuinders. Zij wonen en werken im mers in die landelijke gebieden en zij hebben immers een zichtbare invloed op het milieu. Deze extra aandacht moet agrarisch Nederland goed gebruiken. Onze Stichting zal de kontinu-lopende ak- tie "De Boer Op" nadrukkelijk on der de aandacht van het niet-agrarische deel van ons volk brengen. Deelnemende boeren en tuinders zijn bereid op hun bedrijf be langstellenden voor een kort bezoek te ontvangen en rond te leiden. Hier voor kunnen we nog een aantal adres sen gebruiken. (Zie nevenstaand kader). Alfred van Dijk (Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw) 03480-15341, 03480-29533 praktischer wordt. Dit voorjaar zijn er weer dertien nieuwe beheersplan nen vastgesteld. Van de 1160 hektare beheersgebied is 175 (vijftig boeren) beklonken. Nog eens tachtig boeren in Zeeland hebben in totaal 367 hek tare aangevraagd. Hierover moet nog onderhandeld worden. Dit betekent dat bijna de helft "binnen" is. De resterende 618 hektare die in aanmer king komt is nog niet op papier vast gelegd. Bij het BBL bestaat niet de indruk dat in de eerste plaats slecht renderende weilanden worden gekontrakteerd. Evenmin meent men dat het vooral oude boeren zijn die het wat rustig aan gaan doen en daarom een beheers overeenkomst afsluiten. Ook gaat het niet om uitsluitend kleine stukjes binnen een bedrijf. Klaassen zegt dat bij de nieuwe aanvragen zelfs weilan den zitten, die op één bedrijf tien tot twintig hektare beslaan. Die eerder genoemde 1160 hektare beheersgebied vormt samen met 990 hektare reser vaten in Zeeland het zogenoemde Re- latienotagebied; in totaal 2150 hektare. Om de vrijwilligheid bij het afsluiten van een beheersovereenkomst moet Rouw lachen: "Ik kon in 1978 een be heersovereenkomst afsluiten of niet. Deed ik het niet, dan had ik geen ver goeding. Deed ik het wel, dan ving ik wel een vergoeding. Beperkingen had ik toch al over die vijftien hektare weiland, hier achter mijn huis. Dat is namelijk het Ganzengebied. Daar ligt een bestemming op van de gemeente Borsele. Ik mag het weiland niet ega liseren, de drinkputten niet dicht gooien en de grasmat zeker niet om ploegen", zegt Rouw. Hij zegt de eerste in Nederland te zijn met een beheersovereenkomst, die toen nog ad hoc was (vooruitlopend op een definitieve regeling). Onlangs reisde minister Braks af naar Overijs sel om daar de duizendste af te slui ten met een veehouder uit IJhorst. Volgens de minister is het de bedoe ling met aantal boeren met een beheers overeenkomst sterk uit te breiden. De oppervlakte met dergelijke kon trakten bedraagt landelijk 6.700 hek tare. Dat moeten er 25-duizend worden. In 1984 liep Rouws eerste overeen komst af. De nieuwe is strenger: Geen koeien in de wei vóór 15 mei. Niet maaien vóór 15 juni, dit om de wei devogels gelegenheid te geven hun ei eren uit te broeden. Rouw: "Eigenlijk is dat te laat om het gras nog in te kui len. De kwaliteit is na 15 juni veel minder". Verder vindt de agrariër uit 's-Heer Abtskerke de vergoeding te laag. "De opbrengstderving wordt verrekend. Maar niet het materiaal dat je kapot rijdt in een hobbelige wei. De steekas van de opraapwagen ging vorig jaar stuk. De mesjes van de maaier zijn eerder stuk door die polletjes gras. De tanden van de schudder breken veel vlugger. En ik heb veel grond in de kuil", konsta- teert Rouw. "Als ik deze grond zou verkopen en ik zou dezelfde oppervlakte aan vlak weiland terug kopen, dan zou me dat veel kosten. Dat verschil wordt niet vergoed", voegt Rouw toe. Hij konkludeert dan ook dat de ver goeding van het BBL niet opweegt te gen de financiële nadelen die hij heeft. "De chagrijn niet meegerekend". Volgens Klaassen van het BBL krijgt een boer de mesjes en tanden indirekt vergoedt, omdat zijn beheerswei voor wat betreft de hoogte van de vergoe dingen vergeleken is met een perceel dat wel normaal wordt beboerd. "Door een beheersovereenkomst blijft het landschap zoals het is, meer niet. Daar hecht ik desalniettemin grote waarde aan". Deze wat sombe re visie is van M. Jacobusse (op per soonlijke titel, het standpunt van zijn werkgever, het Zeeuwse Landschap is positiever). "Ze moeten niet doen als of het een goede bescherming zou zijn voor de weidevogels, daar geloof ik niet in. Zo geweldig is het niet". De stichting het Zeeuwse Landschap beheert in Zeeland 4.200 hektare na tuurgebied. Tweehonderd daarvan heeft deze organisatie verkregen via de Relatienota. Nog honderden hek- tares heeft het Landschap in het voor uitzicht door die nota. Jacobusse vindt de verdeling tussen beheers- en reservaatsgebied 'krampachtig'. "Er zijn geen natuurwetenschappelijke ar gumenten gebruikt om ongeveer de helft aan te wijzen voor beheersgebied en de andere helft als reservaat. Wij willen niet ieder hektaretje binnen sle pen, maar stukken uit de Yerseke Moer, het Oosterschenge tussen en Goes en Wolphaartsdijk en de Schoortjes tussen 's-Gravenpolder en Nisse hadden reservaat moeten zijn. Andersom meen ik dat aangewezen reservaten best bij de boer kunnen blijven als beheersgebied", zegt Ja cobusse. Bij akkerbouwer C.A. Meulenberg uit Kloetinge is 2,7 hektare weiland onder kontrakt als beheersgebied: een weiland in het Ganzengebied bij Heinkenszand. Meulenberg: "Ik kan goed met de beheersovereenkomst werken, want het is maar een klein deel van de rest van mijn (akker- bouw)bedrijf. Ik hoef geen koeien te weiden. De late wei- en maaidata zijn voor mij dus geen probleem. Ik be gin bewust laat in het jaar met het strooien van kunstmest. Het gras is dan pas laat lang genoeg". Hij wil best meewerken het wild te redden. "Maar ik ben minder enthousiast over het aantal plantensoorten in mijn wei. Waar onkruid groeit, kan geen gras groeien". Hoewel Meulenberg met zijn overeen komst kan werken, moeten de amb tenaren volgens hem niet te veel vanachter hun bureau willen bepalen. "Dan gaat het fout. Of iets werkt, dat hangt af van de praktijk. Je zou bij voorbeeld eigenlijk vrij moeten zijn in de onkruidbestrijding. Nu moet je dat iedere keer aanvragen. Als ik van morgen zie dat ik moet spuiten, moet ik dat vanmiddag al kunnen doen Leo Schouwenaar De reakties onder de Zeeuwse boeren op beheersovereenkomsten zijn ver schillend: de een is er niet gelukkig mee terwijl de andere er wel mee te werken vindt. m In september kunnen boeren die dagelijks met een monument om gaan en daaraan plezier beleven, een dagje de deur open zetten. De Stichting Public Relations Land en Tuinbouw hoort graag wie daartoe bereid is en wil kontakten leggen tussen deze boeren en de Open-Monumentendagorganisa tie. Bel Den Haag 070-474541. Of stuur een briefje naar Postbus 91430,2509 EA Den Haag. "Onkruidbestrijdingsmiddelen en hun risiko's", is de titel van de bro chure die voorzitter H.W. de Gier van het Centrum Landbouw en Milieu op 1 juli in Den Haag heeft overhandigd aan Marius Varekamp, voorzitter van het Landbouwschap. De brochure, bestemd voor agrariërs en loonwerkers, moet bevorderen dat bestrijdingsmiddelen terughoudend gebruikt worden, aldus Landbouw en Milieu. De gids bestaat uit twee delen. Het eerste deel begint met informatie over typen onkruid, onkruidschade, be- drijfshygiëne en de verschillende soor ten onkruidbestrijdingsmiddelen en hun werking. De brochure vervolgt met informatie over de risiko's van herbiciden. Elk hoofdstuk besluit met een reeks praktische tips om zulke problemen tijdig te voorkomen, on derkennen of verhelpen. Het tweede deel is bedoeld als naslag werk en biedt vele gegevens over de afzonderlijke middelen. Het CLM te kent aan, dat de gids niet is bedoeld als receptenboek. De gids kan worden besteld door overmaking van ƒ15,(inkl. ver zendkosten) op giro 42.04.713 of RABO-rekening 39.42.82.388 t.n.v. Centrum Landbouw en Milieu te Utrecht, onder vermelding van "Her- bicidengids". U kunt ook telefonisch bestellen (030 - 322 481). 12 Vrijdag 17 juli 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 12