Ontwikkelingen die niet tegen zijn te houden De boer z'n portemonnee ligt buiten Ekskursie voorziet schijnbaar in een behoefte Wat voorraad kan nooit kwaad... Onder plastik telen niet altijd voordelig Het lijkt er op dat we nu werkelijk zomerweer krijgen. Ook op WAL CHEREN is hiernaar intens ver langd, zowel door boer als rekreant. Dezer dagen las uw rubriekschrijver dat over het weer schrijven of praten een teken van armoe is. Mogelijk dat dit vanuit een bepaalde gezichtshoek wel zo is. Bekend is echter ook het gezegde, dat een boer z'n portemon nee buiten ligt. En daar zijn we in ju ni jl. weer eens duidelijk mee gekon- fronteerd. Ik moet u zeggen dat ik altijd be wondering heb voor die mensen die berustend beweren 'dat je er toch niks aan kunt doen'. Zo af en toe moeten er toch ook wel eens wat opstandige gedachten naar boven komen. Hoop doet leven en we ho pen nu maar dat er een periode met wat gunstiger weer aanbreekt. Op percelen met een wat gevoelige struktuur van de grond hebben som mige gewassen duidelijk zichtbare schade. Door piasvorming en over verzadiging van de grond met water is er zuurstoftekort voor de wortels van de planten. We zien dat duide lijk op sommige percelen suikerbie ten. Te weinig bladontwikkeling en veel te lichte kleur van het blad. Ook de stambonen hebben hun draai nog niet gevonden. Naast koude en nat Aan ons dagelijks regenportie is in WEST BRABANT ZUID een eind gekomen, al is de vraag nu voor hoe lang. Vooral veel suikerbietenperce len hebben veel schade ondervonden van de langdurige koude en natte pe riode. De beworteling is verre van ideaal en bij wat warmer weer zal 'slapen' het gevolg zijn. Waar de grond is dichtgeslagen dankzij plaatselijke stortbuien heerst zuurstofgebrek zodat geel ver kleuren het gevolg is. Wat we nu met zekerheid kunnen zeggen is dat veel percelen bij lange na geen topop- brengst meer kunnen halen. Topop- brengsten wat kilogrammen betreft zijn nog wel mogelijk bij aard appelen. Dit gewas staat er in ons hele gebied zo goed bij dat gezocht moet worden naar een minder goed ogend perceel. Met de oogst van vroege aardappe len is een begin gemaakt. Een volle- grondstuinder kwam bij het rooien van zijn Doré's voor een onplezieri ge verrassing te staan. Om wat vroe ger te kunnen beginnen had hij op een gedeelte van zijn perceel aard appelen onder plastik geplant. Bij het rooien van dit gedeelte bleek dat de Doré's wel groter waren dan de in het open veld geteelde maar dat ze door een ernstige schurftaantasting bijna onverkoopbaar waren ge worden. Wat hier nu de reden van is, is moei lijk vast te stellen. Tijdens de knol zetting was de grond voldoende vochtig. Door ervaringen uit te wis selen met andere telers is er mis schien achter te komen omdat het onwaarschijnlijk is dat dit verschijn sel maar bij één teler voorkomt. De granen staan er op de Brabantse zandgronden goed bij. Zowel brouwgerst als wintertarwe beloven bij redelijk weer een zeer goede op brengst. Veel percelen brouwgerst die wat later gezaaid zijn moeten nog in de aar komen maar ervarin gen met voorgaande jaren leert ons dat dit qua opbrengst niet nadelig tigheid is er mogelijk ook groeirem- ming door bodemmiddelen. De bij na 100 mm neerslag in juni heeft zijn sporen wel achter gelaten. Toch staan er op veel percelen goede ge wassen. Het weer in de komende tijd zal belangrijk zijn voor de kg- opbrengst. De bloeiperiode van veel gewassen is aangebroken. Gunstig weer in de bloei is belangrijk voor een goede vruchtzetting. Erwten en veldbonen bloeien uitbundig. Ook het graan en de latere grassoorten. Er zijn ook weer enkele percelen blauwmaanzaad uitgezaaid. De stand lijkt goed en op een vroeg per ceel zagen we de eerste bloemen. Ook het vlasgewas is weer getooid met vele blauwe bloempjes. Schrille tegenstelling is dat er nog enkele per celen stamslabonen voor zaadteelt op 17 juni ingezaaid moesten wor den. Als die nog goed rijp worden hebben we weer een mooi najaar. Voor de onkruid- en ziektebestrij ding waren de weersomstandigheden eveneens ongunstig. In snijmais zien we zeer veel onkruid. Bij de ziekte bestrijding is vooral de phytophthora-bestrijding in de aard appelen urgent. Het was onmogelijk een vast schema aan te houden. Wanneer het weer enigszins gunstig hoeft te zijn. Zware buien en windstoten kan de gerst niet meer hebben omdat hiervoor het gewas te zwaar is. De rogge lijkt iets aan het terugko men te zijn. Voorheen moest ge zocht worden naar een perceel rogge terwijl nu toch hier en daar een of twee 'gemetjes' te vinden zijn. Veel melkveehouders hebben weer een onaangenaam bericht in hun brie venbus gevonden. Het is weer tijd om af te rekenen over de teveel gele verde kilogrammen melk. Het mee- Nog steeds is het een natte boel in de kontreien van de KRING AXEL. Jammer want de gewassen stonden er zo 'schoon' bij. Maar nu begint men toch hier en daar schade waar te nemen in diverse gewassen. Bieten worden geel en of het nu mangaangebrek of zuurstofgebrek is, groeien doen ze er niet harder om. En ook natte plekken in erwten en aardappelpercelen komen er nu duidelijk uit. Een goede drainage be wijst dit jaar zijn diensten. Spuiten is op veel plaatsen uitgesteld of waar dit niet mogelijk is, in verband met de dreiging van phytophthora gefor ceerd uitgevoerd. Doch nu zijn de berichten toch wat beter, laten we hopen op het moment dat u dit leest, dat we dan in elk geval beter weer hebben. Dat zal ook de veehouders welkom zijn. Want tussen de buien door inkuilen gaat moeilijk, maar hooien is dan uitgesloten. En zo zien we hier en daar nog perceeltjes 'hooi' liggen, die nu ruim vier weken geleden zijn gemaaid. Ook het onkruid begint nu hier en daar goed zichtbaar te worden. Ook hier zien we hoe afhankelijk we van het weer zijn, ondanks het hele scala aan goede onkruidverdelgingsmid- Met het warmer wordende weer en de wat betere weersvooruitzichten op langere termijn, lijkt ook voor THOLEN en ST. PHILIPSLAND de natte moesson weer voorbij. Ho pelijk worden wij nu weer niet ge- konfronteerd met een fikse onweers bui. Wanneer het vanaf nu niet te veel meer regent en de temperatuur niet al te hoog wordt, kan de schade aan de gewassen nog wat beperkt blijven tot plaatselijk schade in laag ten en op de wat mindere gronden. Vooral de suikerbieten hebben veel last van het overvloedige vocht. Ze hebben dan ook nog nauwelijks een penwortel, wel veel haarwortels in de bovengrond. Ook de aardappelen hebben plaatselijk te lijden van te veel vocht. Achterblijven in de groei en geelverkleuring is het gevolg. Het rooien van de vroege aardappe len verloopt nog steeds moeizaam en op de wat zwaardere gronden zijn ze dan ook erg vuil, als het rooien al mogelijk is. leek moest er gespoten worden. Het sproeivliegtuig is dan ook vaker dan voorheen ingeschakeld. Zodoende ook weer ekstra kosten. Bij de phytophthora-bestrijding is het ook van belang de besmettingskans te verkleinen door opslagplanten op storthopen tijdig te vernietigen. In de veehouderij is door de regen ook schade. Hooi- en kuilgras is van minder goede kwaliteit door on gunstig weer of te laat maaien. Ver der ekstra werk. Sommige percelen grasland hebben door trappen een flink beschadigde zode. De liefhebbers van melk-fok- en vleesvee kunnen hun hart weer op halen op de fokveedag op 10 juli a.s. Bovendien is het leerzaam doordat de toelichting op de resultaten door deskundige personen verzorgd wordt, hopelijk onder gunstige weersomstandigheden. tellen van het vetgehalte is er de oor zaak van dat op de meeste bedrijven het plafond van hun kwotum eerder bereikt is. De gemiddelde melkvee bedrijven die toch altijd goed op hun toewijzing hebben gelet en hier niet ver boven zitten moeten nu dankzij het vetgehalte ƒ5.000,terugbe talen. Een meevaller in de melkvee houderij zijn de hoge kalverprijzen. Een veelvoorkomend voorval bij de kalververkoop is het feit dat de boer vaak te weinig vraagt. Wanneer zal dit weer eens van aardappeltransak- ties gezegd kunnen worden! delen. In elk geval konden we onver let deelnemen aan de ekskursie die de kring Axel jaarlijks organiseert. Deze keer naar de overkant, naar de kring West Zuid-Beveland. We had den die avond van 23 juni mooi weer tijdens de rondrit. De bestuursleden hadden een route uitgezocht van zo'n 120 km, door het mooie en ge varieerde landschap. Zo kwamen we door het heggengebied van de Poel bij Heinkenszand, de gerealiseerde ruilverkaveling bij of in Coudorpe, de Quarlespolder en de nieuwe Ka- landpolder. En dan ontdek je, hoog gezeten vanuit een komfortabele bus', dat het landschap echt Zeeuws, maar toch ook weer zo anders is dan ons eigen Zeeuws-Vlaamse land schap. De avond werd weer als een sukses ervaren, schijnbaar voorziet zo'n ekskursie toch in een behoefte en dat is een stimulans voor een bestuur om dat in de toekomst voort te zetten. En niet in de laatste plaats heeft het bedrijfsbezoek bij de heer Meulblok in Kwadendamme aan dat sukses bijgedragen. Van hieruit nogmaals dank aan de heer Nooteboom en zijn bestuursleden. Met de laatste boot gingen we weer op huis aan, en bij Hulst goot het water....! Eén en ander heeft wel tot gevolg dat het oogsttijdstip naar een later tijdstip verschoven wordt, de kilogram-opbrengst steeds groter wordt en straks alles tegelijk los komt, wat van invloed zal zijn op de prijs. Een en ander doet ook terugdenken aan het vorige seizoen, toen het al erg droog was om deze tijd. Een aantal kollega's had toen graag wat meer water willen hebben, maar be regenen was door gebrek aan zoet water niet mogelijk. Aan gebrek is gemakkelijker wat te doen dan aan te veel. Het teveel is alleen maar te beperken met een goede drainage, maar biedt geen volledige uitkomst in een lange natte periode. Aan het tekort aan water is met een goede zoetwater voorziening wel wat te doen. Het kunnen opvoeren van het slootwaterpeil in een droge periode kan al van invloed zijn. Daarnaast is watervoorziening mogelijk via drup- pelbevloeiing. Een water- en struk- tuurbesparende wijze van toedie ning. Daarnaast bestaat er de moge lijkheid om met haspelinstallaties grote hoeveelheden in een korte tijd te beregenen, met als gevolg, erg veel struktuurschade. Het is dan ook niet vreemd, dat men uit andere streken in het land, negatieve geluiden hoort over beregenen. Deze worden in ons gebied dan ook gretig aangegrepen door fervente tegenstanders van een goede zoetwatervoorziening, met als gevolg de kreet 'tegenstanders vere nigt U'. Dergelijke kreten zijn in het verleden ook wel eens geuit. Wat een tegen stand werd niet opgeroepen door de komst van de traktor, maaidorsen e.d. en de ruilverkaveling. Maar me nigeen die dat toen verkondigde, heeft nu een bedrijfsopvolger die ge bruik maakt van de modernste ma chines, wat weer overdreven is in de ogen van anderen. Het zijn echter ontwikkelingen die niet tegen zijn te houden. Poogt men dat toch plaat selijk te doen, dan loopt men een achterstand op. De moderne ontwik kelingen in de beregeningstechniek liegen er niet om, een sproeiboom met veel doppen of gaatjes kan voor een watervoorziening met weinig struktuurschade zorgen. Natuurlijk, een en ander moet wel rendabel zijn. Maar men moet het dan wel op een zelfde rendement be zien als het gebruik van onze machi nes en ook bij een op de toekomst gericht bouwplan, en niet op de slechte ervaringen van een verkeerd beregeningssysteem elders. Inspelen op alle nieuwe ontwikkelin gen gebeurt in ons gebied ook, maar door gevolg te geven aan die oproep met uitzondering van een goede zoetwatervoorziening. Dit lijkt deze praktijkschrijver niet meer van het jaar 1987. Zaadonkruiden die met een che misch onkruidbestrijdingsmiddel zijn bestreden of met de kapper zijn gewied, zien we momenteel in deze ekstreem natte periode zich weer snel herstellen en op nieuw doorgroeien. In normale jaren is dat niet het geval. In de inzaai- en pootperiode hadden we het zaadonkruid goed in onze macht, maar nu kan het plaatse lijk wel eens uit de hand gaan lopen. Momenteel zijn we in deze maand al verzekerd van meer on kruid dan in andere jaren, maar wanneer de grond goed gaat dro gen weten we misschien wel weer oplossingen voor ons probleem te vinden. Pas nog spraken we hier in de omgeving met een rustend boer die wij vroegen naar zijn mening over de huidige toestand in de gewassen. Zonder lang na te denken gaf hij als antwoord, dat als er geen boe ren waren, dat dan de gehele we reld vervuilde. De man kon wel eens gelijk hebben, want op bouwterreinen zien we hetzelfde bij herhaling gebeuren. Gelukkig zijn er nog boeren genoeg en heb ben we niets in deze te vrezen. De vergelingsziektewaarschu- wingsdienst kwam op 17 juni jl. met een goed eerste bericht uit. Bij de tweede bladluistelling op 22 juni jl. was de situatie iets ge wijzigd, maar toch waren ze slechts heel weinig in aantal toe genomen. Wilde bieten zien we al op sommige percelen en bestrij ding hiervan is dringend gewenst. Schoffelen en aanaarden van bie ten zijn handelwijzen die alleen onder droge omstandigheden een maand vroeger kunnen slagen, maar we hopen toch dat we hier voor deze maand nog een kans krijgen. Bij de diploma-uitreiking op de lagere landbouwschool hebben we vernomen, dat de afname van het leerlingenaantal nog steeds doorgaat. Van de boeren is thans 60% ouder dan 50 jaar en de helft hiervan heeft geen opvol ger. Een groot gedeelte van de boerenzoons heeft de beslissing voor hun toekomst dus al geno men. Schaalvergroting van de be drijven van 30 ha naar 60 ha schijnt de koers te zijn waar we naar toe gaan. Dan moet er in ons gewest nog heel wat gebeu ren, want de doorsnee boer vecht door voor zijn eigen zaak. Pas geleden hadden we nog een dis- kussie 'wie er boer blijft' en daarop kregen we als antwoord: 'alleen de goeie'. Om die redenen hebben we onze zoon en dochter die met hart en ziel de landbouw in willen, thans als leerling opge geven bij de middelbare land bouwschool. Soms vragen we ons als ouders wel eens af of het huidige land bouwonderwijs nog wel voldoen de is voor een a.s. boer op 60 ha alleen. Van de andere kant moe ten we respekt hebben voor onze jongens met een diploma op zak die nog durven te gaan boeren. Jaar in jaar uit hebben ze nog niets anders gehoord dan misère over hun eigen vak. Overschot ten hier, prijsafspraken daar en over konkurrentievervalsing hier en over de grenzen. Thans zitten we met de grote vraag: 'Wat komt er terecht van oogst 1987?' Vooral in de granen neemt de schimmel- en roestaan- tasting per dag toe in het noor den des lands. Het ras Heine VII verongelukte in 1958 vanwege een geweldige aantasting van de gele roest. Halve opbrengsten waren daarvan het gevolg. Mo menteel hebben we in verband met de bakkwaliteitseisen nieuwe- en buitenlandse tarwe- rassen gezaaid en de vraag is hoe deze rassen reageren in zo'n ekstreem natte en zieke periode. Het blijft niet alleen bij tarwe, want schimmels kunnen ook op andere gewassen leven. Mis schien kunnen de overschotten van Brussel ook omslaan in te korten. In het verre verleden sprak men over 7 vette en 7 ma gere jaren en wat voorraad aan leggen kan nooit geen kwaad, ook niet in de EG. 6 Vrijdag 3 juli 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 6