Avero is voorstander van verdere samen werking tussen onderlinge verzekeraars Kursisten volwassenen- MAS te Goes skoren zeer hoog Schade door akkerdistels in gebied Krammer-Volkerak zoveel mogelijk voorkomen! Helmond krijgt moderne mengvoederfabriek Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant: Nieuwe veiling CVZ in Kapelle ontvangt EG-steun Het Bestuurlijk overleg Krammer-Volkerak heeft het beleidsplan voor het Krammer-Volkerak vastgesteld. In haar vergadering van 24 juni jl. konstateerde de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant dat daarin de wensen van de land- en tuinbouw voor alsnog niet zijn ingewilligd, dan wel dat de beslissingen hierover naar de toekomst zijn verschoven. Er zijn wel enkele afspraken gemaakt. Overtollig polderwater mag geloosd worden, mits dit water voldoet aan de basis-kwaliteit. Op basis van de ervaringen in het Markiezaat zal getracht worden om de schade ten gevolge van de akkerdistels in de omgeving van het Krammer-Volkerak zoveel mogelijk te voorkomen. Uit het beleidsplan blijkt voorts dat het kreëren van fourageergebieden in het Krammer-Volkerak ten behoeve van ganzen niet past in de ekologische doelstelling voor het gebied. Verder zullen de door de landbouw gevrees de negatieve gevolgen van het te voe ren beheer in het gebied, wildschade en schade ten gevolge van onkruidza den, niet aan de orde komen bij het op te stellen beheersplan. Akkerdistels De explosie van de akkerdistel in het Markiezaat bij Bergen op Zoom is een bedreiging voor de omliggende land bouwgronden en kan tot grote scha de leiden. De Gewestelijke Raad heeft zich uitvoerig beraden over het reeds gevoerde overleg en de uitgevoerde aktiviteiten. De heren A. Heijmans, H. van der Maas en K. Bankers heb ben samen met de heer D. Sonneveld, Gedeputeerde van de Provincie Noord-Brabant, en de heer A.P. de Weerd, direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtrekreatie van het Minis terie van Landbouw in Noord- Brabant, op 30 juni een bezoek aan het gebied gebracht. Verder zal op de geëigende plaatsen worden aange drongen op effektieve maatregelen om de problematiek op te lossen. Waterbeheer Zoommeer De Minister van Verkeer en Wa terstaat heeft een beslissing genomen inzake het toekomstige waterbeheer in het Zoommeer. Volgens het besluit zal gestreefd worden naar een water peil zo dicht mogelijk bij N. A.P. met als bovengrens N.A.P. 0,05 meter en als ondergrens N.A.P. 0,25 me ter. Voorts is gekozen voor het zo snel mogelijk ontzilten van het Zoom meer. Met dit besluit is ook aan de be langrijkste wensen van de Gewestelijke Raad tegemoet gekomen. Mestproblematiek De Stichting Landelijke Mestbank heeft de concept-statuten van de Stichting Regionale Mestbank Noord- Brabant aan de raad voorgelegd. De Gewestelijke Raad heeft met deze sta tuten ingestemd. Overigens vindt mo menteel overleg plaats om, zo snel mogelijk te komen tot een gezamelij- ke mestbank voor Noord-Brabant en Zeeland. De provinciale Verordening Dierlijke Meststoffen blijft van kracht tot 1 ja nuari 1988. In het algemeen blijkt ook dit jaar dat de agrariërs meewerken aan de uitvoering van de verordening. Tot nu toe zijn voor 1987 circa 17.500 mestpasjes door de provincie uitgege ven. In 1986 waren dat in totaal cir ca 19.500 pasjes. Volgens de gegevens zouden over 1986 circa 4.500 bedrij ven een mestboekhouding bij moeten houden. Inmiddels zijn circa 2.500 mestboekhoudingen ingeleverd. De loonwerkers hebben de verplichting om maandelijks een staat in te leve ren met de uitgevoerde mesttranspor- ten. In tegenstelling tot vorig jaar toen het insturen moeizaam verliep, vindt dit jaar het insturen spontaan plaats. Uit het feit dat in de gebieden waar gerichte kontröle wordt uitgeoefend tot nu toe in 12 gevallen proces verbaal is opgemaakt, kan afgeleid worden dat de regels in het algemeen goed worden gevolgd. Het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer heeft het Besluit Mestbassins Hinderwet uitgebracht en tesamen met het Ministerie van Landbouw en Visserij Bouwtechnische Richtlijnen Mestbassins uitgebracht. Indien aan de regels van het besluit wordt vol daan en gebouwd wordt konform de richtlijnen behoeft voor een mestbas- sin geen hinderwetvergunning te wor den gevraagd, doch kan worden volstaan met een melding. Rekreatie Aan de hand van een notitie, waarin globaal is aangegeven op welke wijze agrariërs een aanvullend inkomen zouden kunnen verkrijgen door ont plooiing van aktiviteiten in de rekrea- tieve sfeer is in de Gewestelijke Raad van gedachten gewisseld. Naast de be kende aktiviteiten, zoals kamperen bij de boer, kamperen in agrarische be drijfsgebouwen, stalling van kam peermiddelen, boten en dergelijk, het stallen van paarden en het verhuren van volkstuinen is daarbij aandacht besteed aan minder bekende aktivitei ten, te weten overnachten in een leegstaande kamer in de boerderij met ontbijt en het open stellen van het be drijf voor rondleiding. De Gewestelijke Raad heeft besloten om nader te onderzoeken op welke wijze deze aktiviteiten kunnen worden gestimuleerd en gepropageerd. Knolcyperus De financiering van het werkgelegen- heidsprojekt Knolcyperus is rond ge komen en inmiddels zijn de werkzaamheden met 5 bestrij- dingsploegen in Noord-Brabant en Limburg van start gegaan. In Noord- Brabant wordt door circa 50 agrari sche bedrijven aan dit projekt deel genomen. Op 14 mei jl. vond de stemming plaats van de ruilverkaveling Auverg- nepolder. Een ruime meerderheid zo wel van het aantal stemmen als van de oppervlakte heeft vóór de ruilver kaveling gestemd. De kursisten die aan de RMAS te Goes de volwassenenopleiding vol gen zijn zeer gemotiveerd en halen dan ook uitstekende cijfers. De Volwassenen-MAS is een opleiding op B-nivo, doch deze kursisten haalden hogere cijfers dan degenen die aan de Goese MAS het lande lijk akkerbouweksamen deden op A-nivo: zij skoorden gemiddeld bijna een 8. Dit bleek toen 30 juni jl. voor het eerst aan deze school aan 19 kursisten certifikaten werden uitgereikt voor het met sukses volgen van het eerste opleidingsjaar voIwassenen-MAS. Kursiste J. Begheyn zet haar handtekening onder de certifikaten akkerbouw en ekonomie. Rechts J. Rouwet en (staand) J. van Bellegem Avero Verzekeringen is voorstander van een verdere bundeling van krachten van onderlinge verzeke ringsmaatschappijen in ons land. Dit stelt de voorzitter van de hoofd- direktie, drs. D. Huisman bij de pre sentatie van het jaarverslag over 1986. In het verslagjaar besloten de verze keringsmaatschappijen OBF-Leven, OTOS en het Onderling Pensioen fonds CV tot een strukturele samen werking binnen de nieuw opgerichte koöperatieve vereniging Avéro Ver zekeringen. Zij wijzigden hun naam in Avéro Leven, Avéro Schade, respektievelijk Avéro Pensioen. Voorjaar 1987 besloot FBTO Verze keringen toe te treden tot Avéro Ver zekeringen met als resultaat, dat Avéro Verzekeringen thans behoort tot de grotere verzekeringskonserns in Nederland. Ten aanzien van eerstgenoemde fu sie schrijft de hoofddirektie in het jaarverslag: 'Nu, na nog geen jaar, kan worden vastgesteld dat de met de fusie beoogde doelstellingen zul len worden gehaald'. De hoofddi rektie kwalificeert de samenwerking Eind van dit jaar start Coppens Mengvoeders BV uit het Brabantse Hoogeloon een nieuwe, zeer moder ne mengvoederfabriek in Helmond. Burgemeester en wethouders van de stad zijn vorige week akkoord ge gaan met de verkoop van twee hek- taren grond op het bedrijventerrein ten zuiden van Brouwhuis, waar ook Promest zijn mestverwerkingsfa briek bouwt. Met de bouw is een be drag van 18 miljoen gulden, gemoeid. Verdere uitbreiding in het Kempi- sche dorp Hoogeloon is voor Cop pens niet mogelijk, omdat het be drijf daar tussen de burgerbebou wing zit opgesloten. Omwonenden hadden al eens bezwaar tegen een eerdere uitbreiding geuit. Bovendien is een gunstiger ligging nodig om aan de toenemende vraag in geheel Zuid- Nederland tegemoet te kunnen ko men. In groeistad Helmond beschikt met FBTO als 'een solide draagvlak voor een nieuwe toekomst'. Avéro Pensioen sloot 1986 af met een winst van ƒ90,7 miljoen, de omzet steeg met 9,1% terwijl het verzekerde ka pitaal toenam van ƒ7,9 miljard tot ƒ8,5-miljard. De totalg omzet van het bedrijfspensioen steeg in het ver slagjaar naar ƒ412,1 miljoen 9%). De omzet van Avéro Schade steeg met 4,7% tot ƒ75 miljoen, het geen resulteerde in een positief be drijfsresultaat van ƒ8,5 miljoen. In 1985 bedroeg het resultaat ƒ9,3 mil joen. Met betrekking tot de omze tontwikkeling blijkt, dat nagenoeg alle branches delen in de groei. In een stagnerende markt voor indivi duele levensverzekeringen vertoonde Avéro Leven een sterke groei5: De produktie verzekerd kapitaal nam ten opzichte van het voorgaande jaar toe met maar liefst 20% (lande lijk ca. -1%). Ondanks de hoge in vesteringen, nodig voor deze groei, werd het winstcijfer van 1985 (ƒ14,5 miljoen) licht overschreden. In 1986 boekte Avéro leven een resultaat van ƒ14,8 miljoen. De premie omzet be droeg ƒ41,6 miljoen en is daarmee bijna 13% hoger dan in 1985. Coppens over de nabijgelegen Zuid- willemsvaart en goede verbindingen over de weg. In Hoogeloon blijven straks nog 11 van de 36 personeelsleden werk zaam. De 25 anderen gaan in de ves tiging in Helmond werken. Coppens verwacht dat de werkgelegenheid tot 45 mensen kan uitgroeien. De men sen komen te werken in een fabriek die volgens de modernste technieken wordt ingericht. In het komputer- gestuurd produktieproces worden aan het milieu hoge eisen gesteld. Zo zal de fabriek zijn ingericht op het terugdringen van fosfaat in de voe ding, een maatregel die uiteindelijk leidt tot een minder schadelijke meststof. Verder zal Coppens zich richten op de produktie van meerde re soorten mengvoeders, die zijn aangepast aan bepaalde leeftijdsfa sen van het dier. Na UTD Delfia en de Boerenbond Deurne is Coppens de derde mengvoederfabrikant die zich in Helmond vestigt. FBTO FBTO heeft over 1986 nog zelfstan dig een jaarverslag uitgebracht. In dat jaar deed FBTO het in de ziek- tenkostenbranche uitstekend. Er wordt evenwel ook een kanttekening geplaatst: 'Betreurenswaardig was het, dat enige gerenommeerde verze keraars vonden dat zij met polissen op de markt moesten komen met sterk leeftijdsafhankelijke premies, die bovendien niet toegankelijk zijn na een leeftijd van 45 jaar; deze ken merken zijn volstrekt strijdig met het solidariteitsprincipe'. Uit het oogpunt van handhaving van de konkurrentiepositie heeft FBTO te vens tot invoering van een dergelijk produkt moeten besluiten. FBTO Schade realiseerde in het ver slagjaar een relatief grote omzetstij ging; de omzet nam toe van ruim ƒ120 miljoen in 1985 tot bijna ƒ146 miljoen in het verslagjaar. FBTO Schade sloot het verslagjaar af met een positief bedrijfsresultaat van ruim ƒ12,4 miljoen. FBTO Leven zag zijn omzet met 22% stijgen tot bijna ƒ28 miljoen. De Koöperatieve Vereniging 'Cen trale Tuinbouwveiling Zeeland' B.A. te Kapelle zal uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw een subsidie ontvan gen van ruim 3,7 miljoen gulden. Dit heeft de Europese Kommissie besloten. De projekten die deze steun ontvan gen zullen tevens een nationale steun van 40% van de EG-bijstand ont vangen. Voor de CVZ komt dit neer op bijna 1,5 miljoen gulden (ƒ1.482.500,In totaal ontvangt de CVZ dus ƒ5.188.750,—. Andere projekten die in ons land de ze EG-subsidie met daaraan verbon den de nationale steun zullen ont vangen zijn enkele vleeswarenfabrie- ken, slachterijen (het gaat hierbij zo wel om nieuwbouw en uitbreiding als om aanpassing en modernisering) en de bouw van koelruimten in de neerzethal van de Koöperatieve Groenten en Fruitveiling 'West- Friesland-Oost B.A. Toewijzing van een tweede, tevens laatste serie pro jekten kan verwacht worden voor 31 december dit jaar. Deze opleiding valt onder de MAS te Boxtel en wordt gekoördineerd door Jean Rouwet vanuit de NCB. De heer Rouwet heeft de volwassenen- MAS in zes plaatsen onder zijn hoe de, van Oost-Brabant tot in Goes. Hij sprak de verwachting uit dat er geen enkele jaargroep meer zal ko men aan één van de zes MAS-sen die het resultaat van deze groep uit Goes zal overtreffen. De deelnemers be haalden dit eerste jaar voor de vak ken ekonomie en akkerbouw certifi katen. Het volgend jaar is het de beurt aan de vakken 'inleiding regio nale agrarische produktie' en 'agra rische techniek'. Het derde jaar vol gen dan nog Nederlands en een be- drijfsprojekt, eventueel gekombi- neerd. In het vak Nederlands zit bij voorbeeld de TOV-kursus (Trai nings Ondernemers Vaardigheden) verpakt. Na deze 3 jaar, waarvoor overigens elk jaar weer opnieuw moet worden ingeschreven, kunnen alle zes behaalde certifikaten worden ingewisseld tegen het MAS-diploma B. De certifikaten werden door de heer Rouwet samen met de koördinator van de kursus aan de Goese MAS, de heer J. van Bellegem, aan de vol gende kandidaten uitgereikt: J. Begheyn, Hulst; S. v.d. Berg, Wissenkerke; A. Damen, Zevenber gen; J. Dingemans, Fijnaart; J. Dingemanse-Hengst, Zoutelande; J. Francke, Koudekerke; M. Francke- Leeftink, Koudekerke; J. Geschiere, Meliskerke; C. Jobse-Maljaars, Zoutelande; A. de Keunink, Nieuw- vliet; C. de Koning, Kamperland; P. v. Kouteren, Sluiskil; S. Kuijlen, Hoogerheide; E. v.d. Maas, Kats; J. Mesu, Oudelande; M. Nijsse, Elle- woutsdijk; J. v. Riet, Halsteren; P. v.d. Steen, Rotterdam; A. Wisse- Maat, Colijnsplaat. Na afloop overhandigden mevrouw A. Wisse en mevrouw E. van der Maas, namens de hele groep, de do centen en koördinator Rouwet een bos bloemen. Mevrouw Wisse deed dit vergezeld gaan van een door haar op rijm gesteld overzicht van het kursusjaar, wat de aanwezigen, waaronder haarzelf, nogal eens in de lach deed schieten. 4 Vrijdag 3 juli 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4