Huisvrouw - beroep? VOO It in: Vit Oil W Agrarische Studiereizen 1987 Internationale konferentie 'verlies bodemvruchtbaarheid' TNO gaat participatie maatschappij oprichten Tips voor de laatkomers! Blijvende belangstelling boeren voor visteelt en.... slakken onder redaklie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42. 4424 ZC Wemeldinge Als getrouwde vrouwen solliciteren, Wordt er vaak gevraagd, Beroep, Ja huisvrouw O, zegt die meneer, dus zonder beroep. Nee, nee, meneer, ik schrijf dat woord niet meer. Marien is nu wél wijs en doet 't niet meer. En u hoeft heus niet zo beduusd te kijken, Nee, ik heb ook geen baan buiten de deur. Ik zie, u denkt: wat is dat voor een gezeur? Als u aandachtig luistert zal dit blijken. Ik ben gezinshulp in mijn eigen huis. Ik ben All-round Verpleegster, zonder kruis. Ik kan rake diagnoses stellen, Is 't waterpokken, kinkhoest of de bof. Of was de laatste repetitie soms een sof? Ik kan het in één oogopslag vertellen. Ik ben de strijkmachien, de poetsmachien. Ik ben de zoek-es-op, -ik-zie-het-niet-machien. Ik ben de afwas- en de droogmachien Ik ben de broodsnij- en de broodinpak machten. De koffiezet-, de pleeënboen machien. En ik gebruik geen olie of benzine. Ik ben de glazenwasser en de 'Wasserij', Ik ben de tuinman, 'k hou het netjes bij. Ik maai het gras per maand vier, vijf, zes keren, Geloof mij, heel dit raderwerk staat stil, wanneer mijn moede arm eens niet meer wil. Dan moet de hele troep misschien kreperen. Ik ben gepromoveerd: Psychologie, gewoon aan huis kreeg ik de theorie. En de praktijk - dat was geen sinecure! 'k Geef toe: speciaal dit vak belast mij zwaar. Zeven frustraties in een tent - en 't is waar, dat ik dat soms maar moeizaam kan verduren. Soms is het mij dat ik angstig droom, want, 'k ben ook pedagoog en ekonoom. Ik ben de schouder om op uit te huilen. Ik ben de keper, ik vang alles op. En alle missers vallen op mijn kop. Nou, ik verzeker u, dan heb ik grote builen. Ik ben sta mij toe dat ik nog verder ga) serveerster in mijn kafetaria. Zelf ben ik kok en kook met variatie. Ik ben de werkster en de keukenmeid, En, ik doe het goed, dat moet ik even kwijt want niemand vindt dit eigenlijk een prestatie. Je staat verbaasd, waar een mens nog tijd voor vindt. Want ik kreeg ook zo nu en dan een kind. Dan stond een ieder van 'Geluk' te kwelen en ik paste het weer in het program in, want ik werd de Baby-sitter en de Min. En iedere vrouw weet dit weer klaar te spelen. Ik ben de huiswerkkursus (onbetaald), dus heb ik al mijn talen opgehaald. Want soms moet ik opeens een opstel maken, of 'k zet een vlotte spreekbeurt in elkaar, na flink wat naslagwerk, dat is wel klaar. Dat zijn dan mijn meer interessante taken. En 's avonds laat, (ik ben dan echt wel moe), verwacht men dat ik nog een striptease doe. (Dat heb ik in een damesblad gelezen!). Soms ben ik nieuwsgierig of er dames zijn, geslaagd, cum-laude, juist in deze lijn... en worden zij daarvoor dan ook geprezzen? Mijnheer, u wist het al een hele poos - dat, wat men biedt voor niets; is Waarde-loos. En kan men dus als NIETS kwalificeren. Dat ons beroep niet telt is eigen schuld. Daar werd beslist iets anders ingevuld, was men verplicht ons te salariëren. U hoort het wel, ik ben me goed bewust, van de verantwoordelijkheid, die op mij rust. Ik ben Uniek, mijnheer, en nimmer te vervangen. Achter 'Beroep', vul ik dus even in: heel netjes: 'Manager' van mijn gezin. In plaats van 'zonder' om mijn nek te hangen. Dit gedicht werd in 1979 door Kontaktvrouwen' van de kommissie Vrouw in de provincie Drente. Niet voor iedereen is het mogelijk om al maanden van tevoren een reis te bespreken. Soms kan pas een paar weken van tevoren de beslissing geno men worden. Agrarische Studiereizen houdt rekening met dit probleem en biedt de mogelijkheid zonder extra kosten nog laat aanmeldingen voor een agrarische exkursie aan te nemen. Vooral bij busreizen is er vaak nog wel een plaatsje vrij voor de laatko mers. Bijvoorbeeld: Luxemburg, 13 t.m. 18 juli 1987, 6-daagse busreis, verblijf in Clervaux. Ie dag: bustocht door de Belgische Ardennen naar Luxemburg; 2e dag: bezoek aan een modern rundveebe drijf en een varkenshouderij; 3e dag: stadsrondrit in de hoofdstad Luxem burg; 4e dag: tocht langs de Moezel, bezoek aan wijnkelders en het wijn museum; 5e dag: bezoek aan een koö- peratieve aardappelbedrijf en bedrijf van een Nederlandse familie onder begeleiding van een voorlichter van de Luxemburgse Landbouworganisatie; 6e dag: bezichtiging van het kasteel in Clervaux, terug naar Nederland. Zuid-Zweden, 15 t.m. 25 juli 1987, 11-daagse boot/busrondreis le dag: bustocht door Duitsland naar Travemünde, overnachting aan boord; 2e dag: tocht door de provin cie Skane met bossen, kastelen en he renboerderijen en korenvelden. Skane is de graanschuur van Zweden. Be zoek aan een agrarisch bedrijf; naar Kristianstad; 3e dag: bezichtiging veeslachterij; stadsrondrit door Kristi anstad, in 1614 gesticht door de Deen se Koning. De Trinitykerk is het mooiste voorbeeld van de Renaissan cestijl in Scandinavië. Gelegen aan de Helga, brede boule vards en groene parken wordt Kristi anstad wel "klein Paris" genoemd; 4e dag: naar Karlskrona, gebouwd rond 30 eilandjes en rijk aan Zweedse Zee vaartgeschiedenis; bezoek aan de Amiralitetskyrkan, de grootste hou ten kerk van Zweden; naar Boda, cen trum van het Zweedse Glasblazers gebied tussen Kalmar en Vaxjö, be zoek aan een glasblazerij; naar Kal mar, een van de oudste steden van Zweden met een prachtig Barok- kasteel; 5e dag: over Europa's langste brug naar het eiland Oland, bekend om zijn flora en opgravingen uit de Oudheid en de typische windmolens; bezoek aan Solliden, de koninklijke zomerresidentie; bezoek agrarisch be drijf; naar Kalkar; 6e dag: tocht langs de oostkust door de distrikten Oster- götland en Södermanland, met kaste len, tuinen en parken en de Middeleeuwse plaats Nyköping naar Stockholm; 7e dag: stadsbezichtiging van Stockholm, gebouwd op 14 eilan den met het oude stadsdeel Gamla- Stan, het koninklijk paleis met de af wisseling van de wacht; 8e dag: naar Drottningsholm Slottet, het "Versail les" van Zweden, bezoek aan het Tea- termuseum; terugkeer naar Stockholm per boot; 9e dag: langs het meer Vattern naar de historische plaats Granna; bezoek aan de zuurstokfabriek; bezoek aan agra risch bedrijf; naar Jönköping aan het meer; 10e dag: bezoek aan het Tandstickmuseum, gehuisvest in de oudste luciferfabriek in Zweden; naar Göteborg, een moderne stad met ha vens en grachten; overnachting aan boord; 11e dag: tocht door Duitsland, afscheid in Nederland. Schwarzwald-Duitsland, 20-25 juli, 6 daagse busreis. Voor uw aanmelding, nader overleg of het aanvragen van de brochure "Agrarische Studiereizen 1987" waarin alle reizen van dit jaar vermeld zijn, kunt u opbellen naar het Sekre- tariaat van Agrarische Studiereizen, mevrouw L. Deumer, Roer mondsplein 20, 6811 JN Arnhem, tel. 085-512087 tussen 08.00 en 17.30 uur. Van 6 tot 8 oktober 1987 vindt in De Kosmos te Amsterdam een interna tionale konferentie plaats. Het the ma is 'verlies van vruchtbare land bouwgrond'. De organisatie is in handen van Milieudefensie. De konferentie heeft tot doel om in brede kring bekendheid te geven aan het alarmerende tempo waarin vruchtbare landbouwgrond verloren gaat. Dit zeer onderschatte milieu probleem bedreigt niet alleen de Derde Wereld, maar ook de geïn dustrialiseerde wereld. Dit verlies aan landbouwgrond zal op den duur niet zonder gevolgen blijven voor het volume van de landbouw- produktie. Dit probleem heeft een destabiliserende werking op de so ciale en ekonomische situatie in de wereld. De oorzaken (bodemuitputting en erosie) en de mogelijke tegenmaatre gelen zullen door een internationaal gezelschap van deskundigen worden besproken. Milieu-organisaties en deskundigen uit alle delen van de wereld worden uitgenodigd om samenwerkings-strategiën te ontwik kelen die gericht zijn op het bevorde ren van maatregelen tegen het verde re verlies van landbouwgrond. In eerste instantie zal hierbij worden aangesloten bij ervaringen die op lo kaal nivo op dit terrein zijn op gedaan. Bij het ontwerpen van strukturele oplossingen zullen de rol en de in vloed van de verschillende ekonomi sche machtsblokken en de interna tionale handel worden betrokken. TNO is van plan om samen met het pensioenfonds van de TNO- organisatie een participatiemaat schappij op te richten met de naam PARTNO b.v. Doel daarvan is te zor gen dat onderzoekresultaten die daar voor in aanmerking komen ten goede komen aan het Nederlandse be drijfsleven. "In het verleden werd, wanneer geen Nederlandse geïnteresseerde werd ge vonden, naar een buitenlandse afne mer gezocht. Dat lijkt niet in overeenstemming met de maatschap pelijke doelstelling van TNO. Wij zijn van mening dat het mogelijk is vin dingen in Nederland te commerciali seren als daarvoor passende instrumenten worden gekreëerd", al dus de Raad van Bestuur TNO. Van zelfsprekend kan TNO als onafhankelijke onderzoekinstelling niet zelf deelnemen in zulke zakelij ke ventures. De participatiemaat schappij, waarvoor het benodigde geld in hoofdzaak van het Pensioen fonds TNO komt, krijgt dan ook een onafhankelijk bestuur. Om niet aan het toeval over te laten of vrije kennis ook inderdaad wordt gekommercialiseerd wordt naast de binnenkort te starten participatie maatschappij ook onderzocht of een "TNO Octrooi B.V." zal worden op gericht. In dit verband wordt boven dien overwogen om op het TNO-terrein Zuidpolder in Delft een bedrijvencentrum te stichten waar verzelfstandigde TNO-onderdelen en andere ondernemingen die kunnen profiteren van de relatie met TNO zich kunnen vestigen en uitgroeien met gebruikmaking van aanwezige fa ciliteiten. De Raad van Bestuur TNO gaf aan dat de financiële situatie van TNO weliswaar verbeterd is, maar "als TNO echt een kennisbedrijf moet worden zal dat leiden tot hogere risi- ko's en dan is verdere versterking van de financiële positie dringend gebo den. Op de huidige basis kan onvol doende nieuw onderzoek worden opgestart". Traditionele groenten steeds minder gesteriliseerd De Nederlandse groente- en fruitver- werkende industrie heeft in 1986 325,5 min liter gesteriliseerde groen ten geproduceerd. Dit is ten opzichte van het rekordjaar 1985 3% minder, maar altijd nog 18% meer dan in 1984. De kleinere produktie komt, in vergelijking met het vorige jaar, vrijwel geheel voor rekening van de verminderde produktie aan cham- pignonkonserven. Hiervan bedroeg de produktie 90,3 min liter tegen 98,5 min in 1985. Ook aanzienlijk kleiner was de produktie aan worte len en gemengde groenten (vnl. wor telen peen) in blik/glas. Aan de middelbare agrarische school in Helmond, de enige oplei ding in het zuiden van het land moet een avondkursus visteelt, blijven boeren een onverminder de belangstelling aan de dag leg gen voor de avondkursus meerval en paling. Daarnaast wil de Hel- mondse opleiding zich gaan rich ten op de teelt van de uit Zuid-Europa geïmporteerde wijn gaardslak. De geschiedenis van vorig jaar, toen moeiteloos enkele kursussen visteelt voor in de praktijk wer kenden werden volgeboekt, her haalt zich. Direkteur Th. Kooien van de middelbare agrarische school meldt dat zich voor de nieuwe meerval- en palingkursus, die in september start, al 35 per sonen hebben aangemeld. Kooien noemt deze belangstelling onver wachts groot, ook gezien de afzet- problemen waar vooral de meervalteelt toch mee te kampen heeft. "Ik zie zelf meer in de palingteelt. Die is technisch zeer moeilijk, er is echt vakmanschap voor nodig. Dat is misschien wel goed ook, dan begint tenminste niet iedereen er zo maar aan. Als je met paling teelt wilt beginnen, is het volgen van een kursus absoluut noodza kelijk". Volgend jaar zal in Helmond wel licht ook forel op het lesrooster prijken, een kursusonderdeel dat nu nog aan de dagopleiding is voorbehouden. En wellicht start in 1988 ook een praktijkserie over het telen van wijngaardslakken. Om vakkennis over deze in Neder land volslagen nieuwe teelt te ver garen, wordt dit jaar al een partij van deze weekdieren uit Zuid- Duitsland geïmporteerd. Volgens Kooien is het goed moge lijk om de teelt van wijngaardslak ken bedrijfsmatig op te zetten, zoals nu al veel in Frankrijk, Ita lië en Duitsland gebeurt. In die landen wordt het dier veel gegeten. De dagopleiding van de Helmond- se MAS kan vanaf september dus al kennis maken met deze geheel nieuwe tak in de aquakultuur. Vrijdag 3 juli 1987 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21