Beleidsvertegenwoordigers geschrokken van ernst distelproblematiek Markiezaat ZLM betreurt houding overheid bij oplossen EG-landbouwproblematiek ^Pelbu^ zuidelijke landbouw maatschappij Ontkenning belang landbouw voor totale samenleving Graanbeleid Beslispunten land- en tuinbouwblad "Geschrokken van de intensiteit van de stekels" en "Veel ernstiger dan we ons eerst hadden voorgesteld", waren een paar spontane reakties van het GS-lid van Noord-Brabant de heer D. Sonneveld en van de voorzitter van de ZLM de heer H.C. v.d. Maas toen zij zich dinsdagavond persoonlijk op de hoogte stelden van de groei van de akkerdistels in het Markiezaatsmeer en de problemen die de verspreiding van zand en pluis geeft voor een groot landbouwgebied rond het meer. Ook de algemeen-sekretaris van de NCB de heer A. Heijmans en de direkteur LNO in Noord-Brabant ir. A.P. de Weerd lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. Zij waren op uitnodiging van de betrokken boeren en van het landbouwschap Noord-Brabant een kijkje komen ne men in het Markiezaatsgebied. Gezien de ernst van de situa tie en de korte tijd die nog resteert tussen nu en het moment waarop de akkerdistels gaan bloeien en zaad en pluis voor het vierde achtereenvolgende jaar over het landbouwgebied uit doen wassen besloot het gezelschap waaronder ook een Temidden van de distels in het Markiezaatsgebied, van links naar rechts H.C. van de Maas, J. Geluk (voor zitter akkerbouwcommissie ZLM), D. Sonneveld (lid G.S. Noord-Brabant), ir. A.P. de Weerd (direkteur LNO Noord-Brabant), K. de Boer (medewerker Gewestelijke Raad van het Landbouwschap), ing. K. Ban kers (secretaris van de Gewestelijke Raad) en A. Heijmans (algemeen secretaris van de NCB). aantal gedupeerde boeren de minister van landbouw ir. G. Braks diezelfde avond nog een telegram te sturen. Daarin wordt de bewindsman de ernst van de situatie geschetst en wordt tevens gewezen op de dringende noodzaak om op zeer korte termijn zodanige maatregelen te nemen dat versprei ding landinwaarts van het distelzaad wordt voorkomen. Bij de bespreking van de situatie ten huize van een der betrok ken agrariërs de heer C. Colpaart kwam duidelijk naar vo ren hoe groot de irritatie bij de boeren rond het meer is. Zij wezen de beleids- en standsvertegenwoordigers er op dat de -explosieve groei van distels in het Markiezaatsmeer heeft geleid tot zeker een vertienvoudiging van de distelgroei op de landerijen. Dat brengt voor de boeren wel extra ongemak en wiedwerk met zich mee. Bovendien heeft pluis op de pro- dukten in het verleden al geleid tot afkeuring. De heer Van der Maas zei zich de ergernis en irritatie goed voor te kunnen stellen. Hij sprak van een onaanvaardbare situatie waar voor op legale wijze op korte termijn een oplossing gevonden moet worden. Ook het GS-lid Sonne veld zei zeer onder de indruk te zijn gekomen van het distel probleem. "Zeker in de ongunstige positie waarin het agra rische bedrijfsleven zich thans bevindt een niet te accepteren zaak". Een mechanische bestrijding van de distels waartoe de Brabantse distelverordening de twee beheerders van het Markiezaatsgebied verplicht, is praktisch erg moeilijk om dat het gebied doorsneden is met greppels en bovendien zeer kostbaar. Een oplossing in de vorm van een schadevergoe dingsregeling wordt door de boeren van de hand gewezen. Chemische bestrijding is wel mogelijk maar de Natuurbe schermingswet laat dat niet toe. De boeren hebben minister Braks nog gevraagd om een vergunning te verlenen om de distels chemisch te bestrijden. Aangezien vorig jaar reeds een studie naar de problematiek in gang is gezet en een rap port circuleert waarin deskundigen elkaar tegenspreken mag worden verwacht dat de beslissing op dit verzoek nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Men kwam dinsdag avond dan ook tot de konklusie dat de akkerdistels deze zo mer nog wel weer in bloei zullen komen. Overigens reikt de beslissing van de minister verder dan alleen het Markie zaatsmeer; zoals bekend gaat het distelprobleem ook in het gebied Krammer/Volkerak spelen. In zijn openingswoord bij de hoofdbestuursverga dering van de ZLM maandag 29 juni jl. in "De Nobe- laer" te Etten-Leur heeft ZLM-voorzitter, de heer H.C. van der Maas, scherpe kritiek geuit op de hou ding van onze regering bij de oplossing van de EG- landbouwpolitiek. Minister-president Lubbers heeft in navolging van minister van financiën Ruding maar één oplossing voor de ontstane problemen: "Minder geld. Op die manier dwing je de landbouw om zelf snel oplossingen te vinden. Een marktge richt beleid moet de enige doelstelling zijn", aldus de heer Lubbers die zegt dat het Landbouwschap er - zij het met de nuance van de geleidelijkheid - net zo over denkt. Deze bevestiging van de ontken ning van onze nationale overheid voor het econo mische, sociale en maatschappelijke belang van onze land- en tuinbouw is een uitermate kwalijke zaak", aldus de heer Van der Maas. De voorzitter betreurt overigens dat het Landbouw schap niet meer tegengas geeft waar het de marktge richtheidsdoelstelling voor de akkerbouwsector be treft. De stelling: "wel prijsverlaging maar niet te snel", geeft de regering steun om de landbouwsubsi dies zo snel mogelijk - zelfs sneller dan Andriessen wil - af te helpen breken. Van der Maas betreurt ook de stelling van het Landbouwschap dat prijsverlaging van een aantal landbouwprodukten nodig is uit con- currentieoverwegingen ten aanzien van vervangings- en imitatieprodukten. De ZLM-voorzitter wees er nadrukkelijk op dat de voorgestelde graanprijsverlaging als onderdeel van het graanbeleid óók een zeer nadelige zaak is voor de Nederlandse veehouderij. De concurrentiepositie van onze veehouderij ten opzichte van de andere lidstaten zal sterk verslechteren door zowel het wegvallen van het zgn. "Rotterdam-effect" met betrekking tot de graanvervangers als door de te verwachten natuurlij ke uitbreiding van de dierlijke produktie in andere lan den. "Laten wij alsnog de solidariteit voor die ziens wijze opbrengen in de totale Nederlandse georgani seerde landbouw", zo riep de heer Van der Maas op. De ZLM-voorzitter stelde zich vervolgens scherp te weer tegen de extra aderlating van de landbouwsec tor waarop de overheid uit is om o.a. de financiële ga ten op te vullen. Hij noemde in dit kader het door staatssecretaris De Graaf-Nauta weer uit de kast ge haalde plan om onroerendgoedbelasting ook van toe passing te verklaren op landbouwgronden en voorts een niet aflatende drang tot fiscale lastenverzwaring. Specifiek en eenzijdig gericht op de landbouwsector. De heer Van der Maas: "Dat zulks ten koste gaat van de overlevingsmogelijkheden van onze sector is blijk baar van later zorg. Wij zeggen hiertegen echter hart grondig neen, dus onaanvaardbaar". Gezien het be lang van de land- en tuinbouw, die onmisbaar is voor onze totale samenleving, verdient de sector een veel positiever imago. Een gerichte campagne daartoe dient volgens de heer Van der Maas zo spoedig moge lijk gestart te worden. Tot slot van zijn openingswoord droeg de voorzitter een vijftal beslispunten aan waarover het hoofd bestuur zich de komende maanden uit zal moeten spreken ten behoeve van de besluitvorming daarover in het Landbouwschap. Hij noemde het toekomstige zuivelbeleid waar het gaat om de vraag of de super heffing wel of niet moet worden voortgezet. Voorts is een standpunt vereist m.b.t. het voorstel van VVD en PvdA om het melkquotum los te koppe len van de grond en vrij verhandelbaar te maken. Eveneens zal een standpunt ingenomen moeten wor den omtrent de vrije verhandelbaarheid van mestquo ta in plaats van het huidige verplaatsingsbesluit. Ver der moet het hoofdbestuur zich uitspreken over de EG-extensiveringsregeling in Nederland. Moet het ac cent gelegd worden op een graanbraakregeling of moet ze gelden voor meerdere produkten? Ten slotte zal het hoofdbestuur eventueel zijn standpunt moeten bepalen uit welke twee kwaden ten aanzien van het suikerbeleid voor de volgende drie jaren moet worden gekozen: quotumkorting of verhoging van de hef fingen. In zijn openingswoord ging de voorzitter tenslotte in op het aanblijven van minister Braks na de affaire rond de visquota. Hij verwacht dat deze zaak voor de land bouw nadelige gevolgen kan hebben in die zin dat de controle ook op de regelgeving voor de landbouw nog verder verscherpt zal worden ("bij ieder boerendam- hek een AID-er") terwijl men nota bene in Nederland al "veel Roomser dan de Paus zelf" is, bij de zeer let terlijke uitvoering van verordeningen en regels, alsme de de overmatige administratie en controle daarvan. Brussel denkt nu dat ook Nederland niet brandschoon is en we zullen onze vingers dus ook niet meer op kun nen heffen tegen "geknoei" in andere lidstaten die vervolgens als lachende derden de "franse slag" on gestraft toe kunnen blijven passen...", aldus de heer Van der Maas tot slot van zijn openingswoord.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1