Trekpaardenkeuring op Schaapscheerdersfeest te Nisse Biedt Zuid-Duitsland exportkansen? Beleidsprogramma Varkens gezondheidszorg gericht op kwaliteitsverbetering Keuring van buitenlandse stamboekschapen op Flevohof op 4 juli Na bij monde van speaker Cees Verdonk uit Holwierde enkele ogen blikken te hebben stilgestaan bij het overlijden van onze vriend en kol- legafokker Bouw de Maaker, begonnen de Bevelandse paardenfokkers aan de inmiddels traditionele fokdag te Nisse, zaterdag 20 juni jl. Ver deeld over veertien rubrieken inklusief de kampioenskeuringen en groe pen, werden ongeveer dertig paarden voor de jury getoond die we elk afzonderlijk zullen beschouwen. Jonge hengstveulens: le. Cabor van de Kruisweg van John. de Roo, Hein- kenszand. Een soortig wat klein veu len met goed been werk. lb. Jokal van Waarde, C. en M.I. Mol Waarde. Veulen met meermassa, wat gerokt. Oudere hengstveulens: la. Iwan van Waarde, C. en M.I. Mol. Veulen in het type van zijn halfbroer Ideaal, beide veulens hebben Horace d'Op- brakel als vader. lb. Ivo van Waar de van dezelfde eigenaars. Merrie veulens: Drie veulens waren aanwezig die in één klasse werden ge keurd. la. Sarina Te Zande, Stal te Zande, Heinkenszand/Kapelle, een grof veulen met vlotte bewegingen on danks de zware beharing wat weinig diepte, lb. Evita d'Hacienda, C. Maurice. Veulen met ras en voldoen de grof been werk, hoewel het onder de sprong wel even forser zou kun nen. lc. Irene van Waarde, C. en M.I. Mol, grof merrieveulen met soort en diepte, fraaie kruisligging. Sarina te Zande werd veulen kampioen. Éénjarige merries: la. Fauvette te Zande, Stal te Zande, een niet te grof jaarling dat geen konkurrentie had en d.m.v. een le premie tevens kampi oen werd. Tweejarige merries: gr. m. la. Mari na te Zande, Stal te Zande. Goed ont wikkelde merrie van mooi type. lb. Carmen d'Hacienda, C. Maurice. Merrie met maat maar moet rond om nog wat ontwikkelen, vlot in bewe ging. Kl.m. la. Charlotte van Bruns- wijk; B. Verdonk, Nieuwdorp. Typische vo$ met vlotte beweging, keurig verzorgd voor gebracht. Werd jeugdkampioen tot groot genoegen van de eigenaar en z'n aanhang- Driejarige merries: la. Promesse te Zande, Stal te Zande. Had geen kon kurrentie, verhoudingen zouden be ter kunnen. Vierjarige merries: KI. m. la. Kitty van Doornehof, C. en M.I. Mol. Merrie die zich prima ontwikkelde, met type en uitdrukking in het been- werk, goede beweging en fraai in al gemeen voorkomen, lb. Quina van de Linge, P. de Buck, Wissenkerke. Gr. maat la. Brenda van Gruttersoirt, A.H. van 't Westeinde, Wissenkerke. Chique niet te zware merrie met goe de verhoudingen en vlotte bewe gingen. Vijf t/m achtjarige merries: KI. m. la. Mina van de Potterie, Stal te Zan de, de oud kampioene stond nog hoogdravend, merrie met ras en grof beenwerk en vlotte bewegingen, lb. Shirly van de Goedepolder, Joh. de Roo, merrie die zich nog steeds in haar voordeel ontwikkelt, mooi van soort, goede verhouding en vlot in stap en draf. Gr.m. la. Prima van Brugge, C. en M.I. Mol, koffer van een merrie met grof beenwerk, fout je voor in beweging wat haar waar schijnlijk bij de kampioenskeuring parten speelde, lb. Cora van Waar de, C. en M.I. Mol, merrie met goe de bloedvoering die in goede konditie werd voorgebracht. Merries van negen jaar en ouder: Kl.m. la. Zita van Waarde, C. en M.I. Mol. Typische kleine maats mer rie met grof beenwerk en vlotte bewe ging. lb. Jannet, D.C. van Eykeren, 's-Heer Arendskerke, merrie met diepte en goede verhouding, voor stond vereist korrektie, beweging der halve inkorrekt. m.m. la. Brendy van de Havenweg, C. Maurice, oud kampioene, alleen in haar klasse, goed bewaard en in prima konditie. gr.m. la. Valda te Zande, Stal te Zan de, eveneens oud kampioene, indruk wekkend paard. lb. Madeleine van 't Ooievaarsnest, Stül te Zande. Wat ge rekte merrie met lang kruis, beweging wordt minder, lb. Nelly te Zande, Stal te Zande, niet geheel korrekt in beweging voor. Merries met afstammelingen: la. Brendy van de Havenweg die een deel van haar "produktie" toonde en hier voor een le premie kreeg. Helaas geen konkurrentie in deze, bij voldoende deelname, toch interessante rubriek. Beste stalgroep: In deze rubriek ging de overwinning naar C. en M.I. Mol met een fraaie en uniforme groep met ook individueel beste paarden. Ver volgens twee groepen van Te Zande. Beste fokgroep: Stal te Zande met een prima kollektie fokprodukten. Vierspannen: De kategorie vierspan nen die altijd toch een belangrijke plaats inneemt op de Bevelandse fok dag werd overtuigend gewonnen door het lot van C. en M.I. Mol met een prima stel paarden die in hoge mate voldoen aan de eisen van "type en eenheid" zoals die aan vierspannen zijn gesteld. Tweede werd het lot Te Zande. Voor de kampioenskeuring kwamen terug Kitty van Doornehof, Prima van Brugge en Brenda van Grutter soirt van resp. C. en M.I. Mol, en A.H. van 't Westeinde. Kampioene werd Kitty van Doornehof en reser ve Brenda van Gruttersoirt die de strijd met Prima van Brugge in haar voordeel besliste, hetgeen wel een be wegingskwestie geweest zal zijn. Mi na van de Potterie liet alle oud kampioenen achter zich en werd ere- kampioen, hier mee de hegemonie van Valda Te Zande doorbrekend. Tenslotte zij vermeld dat tot beste fokprodukt van de Bevelanden werd uitgeroepen het merrieveulen Sarina te Zande, die hiermee zelfs c.a. de re serve kampioen achter zich liet. Als dat geen vooruitziende blik van de ju ry is. Cees Maurice Wolphaartsdijk De ekonomische aktiviteit in West-Duitsland verplaatst zich steeds meer naar de zuidelijke regio's in dat land. Daarom is men in Neder land op het idee gekomen om een onderzoek in te stellen naar de handels- en distributiestruktuur van vlees, kip en vis in Zuid-Duitsland. De Produktschappen van Vee- en Vlees, Pluimvee en Eieren en die voor Visprodukten gaven het Landbouw Ekonomisch Instituut (LEI) in Den Haag opdracht om een dergelijk onderzoek uit te voeren. Wij gingen op onderzoek uit om te weten te komen hoever dit onderzoek nu gevorderd is. West-Duitsland is een belangrijke buurman als handelspartner van agra rische produkten. Tot nu toe heeft de Nederlandse export zich vooral ge richt op Nordrhein-Westfalen. Naar de zuidelijke deelstaten Baden- Würtemberg en Bayern gaat slechts 5°7o van de Nederlandse export. On derzoekingen in het verleden hebben aangetoond dat de presentatie van veel Nederlandse produkten relatief zwak is in Zuid-Duitsland. Toch is er wel behoefte aan bepaalde produkten. De vraag is alleen of Nederland die kan leveren tegen enerzijds een kon- kurrerende prijs, anderzijds tegen een lonende prijs. Voor vlees, kip en vis wordt dat nu onderzocht en wel in één onderzoek, omdat er verwantschap is Alle bedrijven die varkens houden moeten bekend zijn bij de gezond heidsdiensten. Ook kinderboerderij en en hobbyisten zullen aan een toekomstige meldingsplicht moeten voldoen. Dit schrijft de Stichting Ge zondheidszorg voor Dieren in haar beleidsprogramma Nationale Var kensgezondheidszorg. Met dit nieuwe beleidsplan wil de Stichting de gezondheid van de Ne derlandse varkens ook in de toekomst kunnen blijven bevorderen. Om dit optimaal te kunnen uitvoeren is het nodig dat alle bedrijven waar varkens aanwezig zijn, geregistreerd staan. Het nationale varkensgezond heidsprogramma wordt in de loop van 1988 ingevoerd. Het beleidsprogramma is opgesteld op verzoek van de varkenshouders in Nederland. Voor verschillende be- drijfstypen in de varkenshouderij worden aanbevelingen gedaan om de kans op ziekte-uitbraken zo klein mo gelijk te houden. Ondernemers in de varkenshouderij zullen daarom aan een aantal minimumeisen moeten vol doen zoals het bijhouden van admi nistratieve gegevens bij de aan- en afvoer van varkens. Dit om er verze kerd van te zijn dat in geval van ziek ten de voorgeschiedenis van de dieren Vrijdag 3 juli 1987 bekend is. Bij de biggenopfokbedrij- ven en de mesterijbedrijven zal het op termijn via fasering verplicht worden om verschillende systemen van "all in, all out" toe te passen. Hygiënesluis In het nieuwe beleidsprogramma staan ook richtlijnen voor de hygië ne op de varkenshouderijbedrijven. Zo zal een hygiënesluis, waardoor personen moeten gaan voordat ze in de stal komen, verplicht worden. Zo wel bij "veevetziekten" als bij een verhoogde uitval geldt de verplichting om dieren op te sturen voor sektie naar de gezondheidszorgdiensten. Dit is nodig om ziekteproblemen tijdig te onderkennen op de varkensbedrijven. Er komt tevens een mogelijkheid voor bedrijven om op vrijwillige basis een gezondheidscertificaat te verkrijgen. Dit kan als ze voldoen aan aanvullen de eisen die door de Gezondheids zorgdienst nog verder worden uitgewerkt. De eisen zijn bedoeld voor de slachtvarkensbedrijven, de vermeerderingsbedrijven en de basis- en subfokbedrijven. Het beleidsprogramma Nationale Varkensgezondheidszorg is verkrijg baar bij de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren, tel. 070 - 54 71 70. ten aanzien van de produktaard, de verbruiksgewoonten, de distributie en de logistieke voorzieningen (vervoer e.d.). Bovendien levert een onderzoek voor die produkten, samen meer op dan bij de uitvoering van een onder zoek voor elk produkt apart. De tanden er in gezet Het LEI heeft inmiddels zijn tanden flink in het onderzoek gezet, dat de genoemde produktschappen ongeveer ƒ180.000 gaat kosten. Een deel hier van wordt gesubsidieerd door het Mi nisterie van Landbouw. Het LEI heeft de medewerking (op basis van uitwisseling) ingeroepen van het IFO- Institut für Wirtschaftsforschung te München. De bedoeling is om te ko men tot een beschrijving van de struk- turen en de ontwikkelingen bij het verbruik, de distributie, de handel en de toelevering van vlees, kip en vis in deze door ons vergeten regio in Zuid- Duitsland. Wie het onderzoekpro gramma mag inzien, raakt onder de indruk van de aanvang van het onder zoek. Behalve specifieke aandachts gebieden is er voor de afzonderlijke produkten al veel onderzoek gedaan naar de gemeenschappelijke aspekten, zoals vers of gekoeld, diepgevroren, gerookt, konserven, bulk- of merkar tikelen e.d. Als het gaat over vervoer vanuit Nederland naar Zuid- Duitsland wordt gekeken naar de be schikbare transportmiddelen en trans portwegen, waarbij het gaat om transport per rail of over de weg. Als het gaat om de kommerciële aspekten komen zaken als handelsvoorwaarden tussen Nederlandse en Zuid-Duitse ondernemingen aan de orde. Daarbij wordt gekeken naar b.v. kwaliteit, prijs, service, promptheid van leve ring, informatie en bezorgingswijze. Verder moet het onderzoek informa tie boven tafel brengen over de detail handel en de detailhandelsorganisaties, de groot verbr ui kssektor, zoals zieken huizen, bedrijfskantoren, leger en voor de horeca-sektor. Ook is gekeken naar de groothandelsbedrijven en importe rende ondernemingen. Het lijstje dat men daarvoor moet af werken is indrukwekkend en zal een schat van gegevens aan het licht bren gen. Behalve in de eerder genoemde deelstaten zal ook geprobeerd worden meer inzicht te geven in specifieke re gio's of stedelijke agglomeraties, zo als München en Nürnberg. En er De Fokkersvereniging Buiten landse Stamboekschapen (FBS) gaat dit jaar haar tweede lustrum vieren middels een drietal scha penkeuringen. De eerste regionale keuring is op zaterdag 4 juli op Flevohof in Biddinghuizen, terwijl de tweede op 1 augustus wordt gehouden in het Noordbrabantse Odiliapeel. Op 21 en 22 augustus volgt dan de nationale manifestatie in Herveld. Maar liefst twaalf buitenlandse stamboeksoorten zijn binnen de vereniging vertegenwoordigd, waarvan een zestal aanwezig is bij de keuring op Flevohof. Het 'Clun Forest'schaap (voorgrond) is een van de buitenlandse schapen die ook aanwezig zal zijn bij de keuring op Flevohof wordt gelet op het aanbod van vlees, kip en vis uit het eigen gebied, uit an dere regio's en uit andere landen, zo als Frankrijk, België en Denemarken. De rapportage Er is afgesproken dat het onderzoek zal resulteren in een opsomming van kansen en bedreigingen, zodat het Ne derlandse bedrijfsleven een beleid kan voeren om de export naar Zuid- Duitsland te bevorderen. Naast deze rapportage aan de hiervoor genoem de Produktschappen, zal het onder zoek ook informatie opleveren voor de individuele exporteur, om zijn marktpositie op de Zuid-Duitse markt te verstevigen of op te%bouwen. De rapportage - zo is afgesproken - zal in fasen worden uitgevoerd. Als er een gedeelte afgesloten kan worden, gaat de projektleider na - in overleg met een begeleidingskommissie - wanneer besprekingen over die resultaten ge houden kunnen worden. Voor het to tale onderzoek is een jaar uitgetrokken en dat betekent dat de eindrapportage in zicht komt. Het veldwerk is nu al grotendeels verricht. De koördinatoren van de betreffen de produktschappen kunnen nog geen mededelingen doen over de afzetkan- sen van vlees en kip, doch als voor lopige konklusie kan niettemin gesproken worden dat Zuid-Duitsland meer exportkansen biedt dan Neder land tot nu toe benut heeft. Het be drijfsleven zal zeker op het goede initiatief van deze Produktschappen inspelen, de successen zullen in klin kende munt naar de veehouders ver taald worden en pas als het rapport op onze tafel ligt, zullen wij en U we ten in welke mate onze positieve kon klusie juist is geweest. Piet Westra 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19