Geslaagd! Ondanks en dankzij het slechte weer Zeeuwse Dag van het Paard 1987 Vrijdag 3 juli 1987 Het liep 's morgens niet, zoals het lopen moest. Al heel vroeg was er filevorming. Zonder trek kerhulp konden de meeste vrachtwagens en auto's met trai lers het terrein niet op. Het ging dus mondjesmaat. Vele bezoe kers en officials namen al spoe dig het besluit hun auto maar in de berm van de provinciale weg te parkeren, en te voet - gelaarsd - verder te gaan. Voor veel deel nemers betekende dit een verlate aanvoer. Het morgenprogram ma, hoofdzakelijk bestaande uit individuele keuringen liet dan ook bij enkele stamboeken nogal wat uit. Gelukkig waren de stam boeken die voor in het middag programma zaten, tijdig klaar en kon dat op tijd beginnen en ook nagenoeg op tijd beëindigd worden. De weg terug bracht heel wat klei van de terreinen van manege de Eendracht op de weg, zodat di verse komitéleden tot 10 uur 's avonds bezig waren om de Rijke buurtweg weer veilig rijdbaar te maken, terwijl de brandweer er voor de Provincialeweg aan te pas moest komen. En ondanks problemen geslaagd. Want de keuringen 's morgens verliepen toch suksesvol met als topaan- voerders de trekpaarden en de Fjorden, beiden met ruim 100 in zendingen, gevolgd door drie middenmoters: de Haflingers, Friezen (een echt officiële keu ring) en de N.R.P.S. (Nederlands Rijpaarden en Pony Stamboek - op Arabische basis -) de nieuwe ling in het gezelschap, - die alle drie zo'n 50 stuks inzenders tel den en dan nog vier kleineren: Appeloosa, New Forest, Welsh en Shetland Pony's die samen goed waren voor ruim 100 inzen dingen. Totaal ruim 450 inzen dingen en dat was nogal wat meer dan vorig jaar. 's Middags non-stop programma Een mooi en gevarieerd pro gramma. Echt teveel om op te noemen, afgewisseld met enkele springrubrieken, die trouwens ook al de hele morgen vanaf 9 uur in beslag hadden genomen, terwijl ook enkele stamboeken (New Forest en N.R.P.S.) nog dressuurrubrieken hadden verre den en ook menwedstrijden had den plaatsgevonden. De opening werd op voortreffe lijke wijze verricht door me- W. Vos uit Gapinge met zijn vierspan Arabieren in een hoge versnelling Friezen als veelzijdigheidspaarden J. de Boer uit St. Annaland, no. 1 bij de aangespannen Half lingers, met Saskia van Stalland, die tevens kampioene van de Haflingers was geworden in de ochtendkeuring. Enna van C. Provoost uit Domburg, kampioen bij de Fjorden vrouw A.T.J. Bax-Broeckaert. wethouder van Veere. De burge meester van Veere, mevrouw Montfrans-Hartman gaf halver wege de middag met haar man ook van haar belangstelling blijk en rijkte diverse prijzen uit, even als mevrouw Bax. Tijdens het middagprogramma stonden ca. 2.000 toeschouwers langs de ring en dat was dankzij het slechte weer, want men kon niet naar het strand en het was gelukkig zo goed als droog. Naast de gebrui kelijke nummers een paar nieuwe nummers, waarvan de wagen show door de Stichting 'De Zeeuwse Inspan' een unieke show van een dito Stichting, die deze zomer \2Vi jaar bestaat en dit feit aangegrepen heeft om een gedeelte van de tot nu toe ge restaureerde voertuigen te tonen; zoals een melkkar, twee verenwa gens, een menwagen ingericht voor hooi- en graanoogst, een wagen ingericht voor de bieten en aardappeloogst en een mole naarswagen, afkomstig van mo len De Hoop uit Zierikzee, opge luisterd door leden van de Fol kloristische groep 'Walacra' en met medewerking van de Vereni ging 'Vrienden van het Paard' te Gapinge. Deze prachtige show is een herhaling waard, liefst met een stralend blauwe hemel. Ook heel apart was de show met aan gespannen vier spannen van di verse rassen: Arabieren, trek paarden, Fjorden, Haflingers en Shetland pony's. Het publiek Een mooi achttal trekpaarden Een k wadrum Fjorden van C. Provoost uit Domburg heeft hiervan genoten. Voor ve len heeft Wim Vos uit Gapinge met zijn arabieren in marathon aanspanning de show gestolen, zeer wendbaar, groot acceleratie vermogen, gevoegd bij het prach tige eksterieur. Maar ook de an deren waren prima op dreef. Ontzag inboezemend de trek paarden in galop, vertederend de Shetlands vergezeld van twee veulens. De Fjorden hadden al eerder een geweldig staaltje van hun kunnen laten zien: een kwa- drum, vier achter elkaar, je kunt zeggen twee maal twee tandems, maar dan voor één tweewielig rij tuig (kar). Ook de Haflingers hebben zich al goed gepresen teerd op de Nationale. Zeeland had zich daar al goed in de kijker gereden. Ook een nummer dat om herhaling vraagt. De grote slotapothese lukte weer geweldig, ondanks het iets kleinere terrein, dan in het verleden. Via 4 span nen, 8 spannen werd een 16 span trekpaarden geformeerd. Hulde aan de liefhebbers, die dit elk jaar weer zo knap weten te regelen. We zullen volgend jaar op Neelt- je Jans hiervoor wel voldoende ruimte moeten reserveren! Als het dan ook zo slaagt als dit jaar en als dan het zonnetje er nog eens bij mocht zijn, dan zijn we dik tevreden... Sanders (Foto's: J.A. Kurz)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 18