Huhn und Schwein 87: aandacht voor verlagen van de kosten Maatschap v.d. Hoek te Kerkwerve begint als eerste op Schouwen- Duiveland met mestkuikens Het was woensdag 24 juni een drukte van belang op het bedrijf van de maatschap Van den Hoek aan de Brasweg 2 in Kerkwerve op Schouwen-Duiveland. Talrij ke kollega's, vrienden en kennis sen waren op uitnodiging van het Belgische veevoederkonsern Dos- sche met hoofdvestiging in Dein- ze komen kijken naar de splinter nieuwe mestkuikenstal van de fa milie Van den Hoek, de eerste in zijn soort op het eiland. Bouw en inrichting van de stal zijn geheel uitgevoerd door Dossche die ook de eendagskuikens en het voer le vert en de slachtrijpe dieren weer afneemt. Waarom mestkuikens was uiter aard die dag een veel gestelde vraag. Zoon D.A. v.d. Hoek (26) daarover: 'Wij hebben een ge mengd bedrijf dat 24 ha groot is. Om op een bedrijf van een derge lijke omvang de kost te verdienen moet je intensiveren, temeer om dat de superheffing ons ook nog heeft gedwongen de melkveesta pel in te krimpen van 20 naar ca. 13 stuks. Dat betekent minder opbrengsten met naar verhou ding meer werk. Voor vader al leen werd het dan ook te veel. Er moest dus wat gebeuren. Het was koeien weg of ik thuis komen en dan proberen samen een zodani ge opzet te maken dat de nieuwe struktuur ons beiden een inko men op zou leveren'. Er werd een maatschap gevormd en Van den Hoek jr. besloot zijn baan als vrachtwagenchauffeur er aan te geven. Dat de derde poot onder het bedrijf in de sfeer van de vee houderij zou komen te liggen stond al gauw vast: 'Akkerbouw heeft niet mijn eerste interesse. Ik ga liever met dieren om. In Horst heb ik ook een kursus var kenshouderij gevolgd. Achteraf jammer, want pluimveehouderij was beter geweest maar een ver- volgkursus kan natuurlijk altijd nog, voegt hij er lachtend aan toe. Na zich zeer uitvoerig te heb ben laten voorlichten over de fi nanciële, technische en ekonomi- sche mogelijkheden kwamen va der en zoon uiteindelijk uit bij de mestkuikens, 'vooral omdat daar nog een markt vooMs. 'Met de Belgische firma Dossche leek goed zaken kunnen te worden ge daan. Nederlandse bedrijven toonden weinig belangstelling voor het sluiten van een kon- trakt, omdat het bedrijf op Schouwen-Duiveland te ver uit de route ligt, waardoor trans portkosten en dergelijke naar verhouding te zwaar zouden we gen. Voor Dossche bleek dat dus geen probleem. Er is naar volle tevredenheid van beide partijen een kontrakt afgesloten voor 6 rondes van 7 weken. Er is hier sprake van een zgn. geïntegreerd kontrakt, hetgeen wil zeggen, dat wanneer de prijs van de kippen zakt ook de prijs van het voer zakt. Niet in dezelfde verhouding weliswaar, maar toch zodanig dat er sprake is van een gegaran deerd inkomen binnen bepaalde grenzen. Deze week maandag zijn de eer ste 10.000 Maiski eendagskui kens voor de eerste ronde aange komen. Hun tijdelijk verblijf is een zeer moderne stal waarin aanvoer van voer en water en de klimaatbeheersing komputer- gestuurd plaatsvinden. Nieuw is dat de temperatuurbeheersing zowel natuurlijk als kunstmatig kan worden geregeld. Tijdens de 'Opendeurdag', zoals onze zui derburen dat noemen, kon men geluiden opvangen waaruit mag worden gekonkludeerd dat deze eerste mestkuikenstal waar schijnlijk niet de laatste is op Schouwen-Duiveland J. Wierenga Zoon D.A. van de Hoek: "Om op een gemengd bedrijf van 24 ha. de kost te verdienen moet je intensiveren, zeker omdat we door de super heffing minder koeien mogen houden". De slechte situatie op de Europese varkensmarkt heeft de belangstel ling voor Huhn und Schwein 1987, van 24 tot en met 27 juni in Han nover, niet nadelig beïnvloed. Weliswaar kwamen er minder bezoe kers dan in het topjaar 1985, maar toch overtrof de belangstelling de verwachtingen van de organisatoren. Op de persconferentie die na twee beursdagen plaatsvond, werd geconstateerd dat er aan goede in vesteringsbereidheid blijft onder de levensvatbare bedrijven in de varkenssector, waarbij men zich vooral richt op verlaging van de pro- duktiekosten. In de pluimveesector was er met name veel belangstel ling uit Azië voor leghennen. De kostenbeheersing stond bij de varkenshouderij voorop. De compu ter nam meer dan ooit een centrale plaats in bij het aanbod. Niet alleen in de vorm van het al uit de melkvee houderij bekende individuele voede ren en de uitbouw daarvan tot mana gementsystemen, maar ook door complete computergestuurde stalkli- maatsystemen. Echte nieuwe ont wikkelingen of doorbraken waren er nog niet, wel een groot aanbod en diverse nieuwe snufjes. Veel belangstelling was er voor de Profibox van de Duitse firma Hof- mann. Achter de veelbelovende naam gaat een kraamhok schuil dat volgens de fabrikant het doodliggen van biggen voorkomt. Zolang de zeug ligt, ziet de Profihox er als een normaal kraamhok uit. Zodra de zeug achter opstaat om te gaan eten, onderbreekt zij een infa-rode straal die boven haar langs loopt. Het ge volg van deze onderbreking is dat de twee zijkanten van het hok, waarop zich de biggen bevinden, snel zakken tot ze zo laag zijn, dat de biggen niet meer terug kunnen klauteren tot on der de zeug. Zodra de zeug gaat lig gen, komen de biggen weer naar bo ven. Over het praktijkgedrag van dit systeem waren op de beurs nog geen gegevens bekend. De prijs van een Profibox ligt, inclusief aanleg en de compressors die nodig zijn om de box op en neer te bewegen, rond de 10.000 DM. Groepshuisvesting De Nederlandse firma Nedap kwam met een andere oplossing; de groeps huisvesting voor fokzeugen met big gen. Op de beurs was een groepshok te zien waarin vijf zeugen met bijbe horende biggen rondscharrelden. Er was een aparte ruimte waarin de big gen zich konden terugtrekken, en in de groepsruimte was de nieuwe voer- box van het Porcode voersysteem Vrijdag 3 juli 1987 neergezet. Het Porcode systeem, waarin ook een zeugenkalender is ondergebracht, kan men 2000 var voeringen te zien. Ook complete ma- nagementsprogramma's steken steeds meer de kop op. Stalinrichting Er was veel stalinrichting te zien op Huhn und Schwein '87. Wubbels staltechniek liet de diervriendelijke stalmat "tenderfoot" zien, voor kraam- en biggenhokken. Het is een metalen rooster, omgeven met kunststof. De biggen hebben volgens de fabrikant minder last van stress, gebruiken minder voer en groeien Huhn und Schwein is een tweejaarlijkse internationale vak beurs voor de varkens- en pluimveehouderij. Dit jaar waren er 712 standhouders op het Hannoverse beursterrein. Het aantal bezoekers lag rond de 50.000. Veel daarvan kwamen uit het buitenland, dit jaar 8 procent meer dan in 1985. Er waren maar liefst 78 landen vertegenwoordigd onder de be zoekers, waarbij vooral veel geïnteresseerden uit Oost-Azië. Ongeveer 35 procent van de standhouders op Huhn und Schwein kwam uit andere landen dan West Duitsland. Het Nederlandse bedrijfsleven was traditioneel de talrijkste aan wezige buitenlandse delegatie. Acht Nederlandse bedrijven vormden samen een gemeenschappelijke "Holland" groep, met gezamenlijk gehuurde standruimte. Het ging om Ar co, Dofra, Fancom, Genap, Holtraco, Issum Techniek, JOZ en Ottevanger. Deze bedrijven werken samen in de overkoepe lende organisatie Damef. kens en 64 voederboxen bedienen. Volgens Pioesz slaat het in groepen houden van zeugen met biggen in het buitenland goed aan, en dreigt Ne derland wat dat betreft in een ach terstandssituatie terecht te komen. De zeugen zouden minder aggressie vertonen dan mestvarkens in groeps huisvesting. Dat laatste probleem is, samen met het verlies van halsban den, nog steeds een knelpunt bij de verdere invoering van groepshuis vesting. Voor het "bijtprobleem" werd op Huhn und Schwein geen oplossing getoond, of het moet het idee van de firma Heesen- Technocom BV uit Boxtel zijn. Zij lieten rode ballen van het formaat van een flinke voetbal zien, die in het hok moeten worden gelegd om de varkens wat afleiding te geven. Computer voersystemen en stalkli- maat systemen waren er in vele uit reerd kan worden. Vanuit de stal kan de mest zo naar de opslag ge transporteerd worden. Het is ge makkelijk aan te leggen, maar vraagt wel stofvrije mest. Pluimvee Het alternatief voor de legbatterijen was nog niet te zien op deze beurs. Initiatieven waren er wel, zoals het volière systeem, maar nog geen oplossingen die praktijkrijp zijn én economische verantwoord. Het onderzoek is daar wel druk mee bezig, ook in Duitsland. Dat was ook te zien op het met veel enthou siasme aangekondigde, maar mager bezette Agri-Business-Center Het was de eerste keer dat op Huhn und Schwein een dergelijke groep van stands, die de uitwisseling tussen wetenschap en praktijk gestalte moet geven, aanwezig was. Dat de opkomst wat aan de lage kant was, moesten de organisatoren ook toege ven. Het was nog maar een experi ment, zo zeiden ze, ingegeven door onder meer het voorbeeld op de Utrechtse VIV. "In Nederland wor den research instituten die zich op beurzen presenteren door de over heid ondersteund, in Duitsland is dat blijkbaar nog niet mogelijk", constateerde, men wat bitter. Het Tama automatische eiraap systeem betrof een inzending uit Is raël. De legnesten zijn geheel ge vormd om aan de behoefte van de legkippen tegemoet te komen. Het gebruikte materiaal is plastic. Grond- eieren en gebroken eieren worden door dit systeem voorkomen, en de geautomatiseerde afvoer zorgt voor een forse arbeidsbesparing. De don kerblauwe kleur schijnt een kalme rende invloed te hebben op de leg hennen. Vanaf de nesten kunnen de eieren zonder handmatige arbeid in de broedmachine terechtkomen. Au tomatische drink- en eetsystemen van AZA international uit Italië wa ren al eerder geïntroduceerd, maar hier nogmaals te zien. Veel publieke belangstelling trok de "kippenveger" of "kippenvanger" van Tamdev. Het apparaat is in staat om de hoenders vanaf de boer derij tot aan de fabriek te brengen zonder dat er mensenhanden aan te pas hoeven te komen. Grote "tand wielen" van zacht plastic schuiven de kippen naar binnen, waar ze wor den overgezet in transportelemen ten. Om het systeem te completeren is er dan ook nog een fabrieks ontla dingselement, dat de vogels tot aan de verwerkingslijn brengt en vervol gens de transportelementen weer schoonmaakt voor een volgend ge bruik. Helmann BV uit het Neder landse Sambeek demonstreerde een nieuwe uitvoering van een leg- systeem voor braadkuiken eieren. Óm beschadiging zoveel mogelijk te voorkomen worden de eieren op een bed van zaagsel of haverkaf lang zaam afgevoerd. Na de scheiding van eieren en bedvulling wordt dat laatste gereinigd en weer terugge bracht in circulatie. Tenslotte was er de firma Hoechst, die Sacox onder de aandacht bracht, een antibioticum dat als anti coccidi- ose middel op de markt wordt ge bracht. Het veroorzaakt geen re sistentie en geeft geen groeirem- ming. Het bekende middel Flavomy- cin blijft uiteraard ook op de markt. sneller. De kunststof isoleert goed, en daardoor treedt minder warmte verlies op. Schwarz Betonwerk uit Mühldorf liet een bouwmateriaal onder de naam Methylmethacrylat zien, wat de levensduur van stalafscheidingen moet verhogen en makkelijk te reini gen is. Het is uiteraard roestvrij. Ook Duraumat uit Reinfeld beloof de een roestvrije stal door toepassing van hun asbestvrije vezelcementpla- ten, gecombineerd met stalen palen. Het systeem heet Topmaat, is niet alleen roest-, maar ook zuur- en UV ongevoelig, en kan ook bij brijvoed- ring worden gebruikt. Onder het kopje stalinrichting valt ook het Deense mestafvoersysteem van de firma Fog Agentur uit Ar- hus. Het bestaat uit een buizen systeem dat door middel van drij vende kogels als ventielen geope Bij de varkenshouderij stond kostenbeheersing voorop tijdens de beurs. Be halve voor computers was er veel aandacht voor groepshuisvesting voor fok zeugen met biggen en voor andere kraamhoksystemen. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 13