Stand gewassen 2 tot 3 weken achter; werk schuift op Hoofdbestuurslid C. Hamelink: "Verzekeren tegen hagelschade wordt erg zware kostenpost!" Nieuw transportvoertuig voor werkzaamheden bij slechte bodemgesteldheid Hoofdbestuur ZLM ergert zich aan uitspraken direkteur Akker- en Tuinbouw Hoofdbestuur: KNLC moet op z'n tellen passen bij ontwikkelingsplan voorlichting Snellere vaststelling besmettingsgraad door nieuwe "bio-toetsen De voorzitter van de akkerbouw- kommissie van de ZLM, de heer J. Geluk, begon zijn overzicht van de situatie in de akkerbouw in de verga dering van het hoofdbestuur maan dag 29 juni jl. met het weer. Volgens de weerprofeten, zo zei hij, hebben we voor de maand juni weer een re- kord gevestigd en op dit rekord zaten we beslist niet te wachten. Zagen we een maand geleden de gewassen door een zeer voorspoedige start naar een grote produktie gaan, nu een maand later blijkt deze lijn duidelijk om gebogen. "We hebben ieder jaar wel een perio de slecht weer maar nu duurt deze periode wel erg lang. Veel werk schuift op en is niet meer in te halen. Ik denk hierbij aan de onkruid- bestrijding en de hakvruchten zowel met de hand als met de machine. Ook voor veel gewasbescher mingsmaatregelen wordt het te laat en soms kunnen deze helemaal niet meer uitgevoerd worden, met alle mogelijke gevolgen van dien. Een groot voordeel is dat we met het sproeivliegtuig veel knelgevallen op kunnen lossen. Maar ook voor de vliegers zijn er weinig beschikbare uren. Een geluk bij dit slechte weer zijn de lage temperaturen zodat daardoor de infektiedruk afneemt. De oogst van de vroege aardappelen is sterk achtergeraakt. Nu die oogst wel mogelijk is, zal het moeilijk zijn de gemaakte kosten eruit te krijgen, doordat door de aanvoeren de prij zen snel onder druk komen. De stand van de gewassen is twee tot drie weken achter. Zelfs de wintertar we kwam 10 tot 14 dagen later in de aar. De gewassen die er het slechtst voorstaan zijn toch wel maïs en bo nen. Ook de bieten vertonen onder gronds weinig groei. Laat ons hopen, zo zei Geluk, dat wanneer er een weersomslag komt, die niet te ex treem zal zijn, anders zullen veel vroege gewassen veel kg-opbrengst inleveren. Monsteronderzoek De heer Geluk informeerde de verga dering vervolgens over de herstructu rering bij het Rijksproefstation voor Zaadonderzoek. De nieuwe struc tuur wordt door de NAK-landbouw overgenomen. Het jaar 1987 zal be schouwd worden als een overgangs jaar. Dit houdt voor de C-monsters in een verhoging van 20% en de Z-monsters van 75%. In 1988 zal het voor volledige verantwoordelijk heid van NAK gaan en zullen de kosten integraal doorberekend wor den. Eis naar de overheid blijft, al dus Geluk, dat de nieuwe investeringen bij het R.P.v.Z. voor re kening van de overheid komen. In het ongewisse blijft of de keurings- kostenbijdragen en de bijdrage aan het analyse-onderzoek overeind blijft. De bijdrage van de 2,6 mil joen voor de R.P.v.Z. blijft gehand haafd en gaat volledig naar het fundamenteel onderzoek. Een relatie met analyse en onderzoek van de monsters blijft noodzakelijk zodat de vestiging in Wageningen zal blij ven. Temeer omdat NAK gekwalifi ceerd personeel moet hebben, dat daar voorhanden is. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft met ergernis kennis genomen van de uitspraak van de directeur Akker bouw en Tuinbouw van het Ministe rie van Landbouw, ir. W.F.S. Duf- fues, waar deze spreekt over "een mokkende en soms agressief achter overleunende akkerbouw". De heer Duffues zei dit onlangs op het Akker- en Tuinbouwcongres te Wa geningen. Hij stelde bovendien dat produceren voor de silo in alle omstandigheden verkeerd is. "Een ondernemer dient nu eenmaal voor de markt te produ ceren en daaruit zijn inkomen te ha len. Als hij vindt dat de overheid of de politiek verantwoordelijk is dan moet hij in de politiek of bij de over heid gaan werken maar niet boer willen blijven", aldus de heer Duf fues. Vanuit het ZLM-hoofdbestuur werd opgemerkt dat de directeur Akker- en Tuinbouw op goedkope wijze voorbijgaat aan de specifieke problematiek van de akkerbouw. Het hoofdbestuur nam met gemeng de gevoelens kennis van een aantal ontwikkelingen op fiscaal gebied. Hoewel er zo nu en dan op onderde len verbeteringen voor de landbouw in lijken te zitten, blijkt per saldo dat de lasten slechts toenemen. Het hoofdbestuur is van mening dat de nationale compensatie die West- Duitsland aan de agrarisch sector gaat geven om de nadelen die de ko mende besluitvorming in Brussel voor haar boeren met zich mee brengt te vergoeden, ook voor ons land zouden moeten gaan gelden. Het hoofdbestuur meent dat hieraan keihard vastgehouden zal moeten worden wil onze concurrentiepositie niet ernstig ondergraven worden. Het hoofdbestuur gaat akkoord met het voorstel om de voorzitter van de Accountantsunie, de heer M.J. Goud, te benoemen tot adviseur van hoofdbestuur en ledenraad. Op 18 augustus zal het voorzitters- overleg van het KNLC een werkbe zoek aan de ZLM brengen. Het ZLM-hoofdbestuur heeft maan dag 29 juni jl. in "De Nobelaar te Etten-Leur vrij uitvoerig gediscus sieerd over de procedure die moet worden gevolgd bij de privatiserings discussie over de voorlichting. Er is door bedrijfsleven en overheid sa men een werkgroep in het leven ge roepen die een voorlichtingsontwikkelingsplan op gaat stellen. Mede aan de hand daar van kan dan voor 1 januari 1988 tot besluitvorming worden gekomen. Van verschillende zijden werd er uit het bestuur op aan gedrongen dan het KNLC de komende 6 maanden bij het opstellen van het plan goed op zijn tellen zal moeten passen "op dat het KNLC-standpunt - wat ook het ZLM standpunt is - in het plan goed tot zijn recht zal komen. Met name werd betreurd dat er voor alsnog geen onafhankelijk onder zoek komt zoals door de ZLM is bepleit. Wellicht dat de werkgroep dit idee toch nog oppakt. De te vor men werkgroep zal van beperkte om vang zijn en bestaat uit vertegenwoordigers van de CLO's voedingsbonden, Landbouwschap en overheid. De sectorvoorzitters zijn niet rechtstreeks in de werkgroep vertegenwoordigd. Het hoofd bestuur zou dat graag wel zo zien ge regeld. Voorts spreekt men de wens uit dat de mogelijkheid van een dif ferentiatie naar sectoren in het plan opgenomen moet worden. Van groot belang vindt het hoofdbestuur dat er een goede terugkoppeling plaats vindt naar de organisaties. n Harde akties... Op de hoofdbestuursvergadering van de ZLM maandag 29 juni jl. te Etten-Leur heeft het bestuurslid, de heer J.H. Hart- gers, tot zijn grote spijt vast moe ten stellen dat de door het minis terie toegestane versoepeling van de mestboekhouding een gevolg is geweest van vrij harde akties en niet van overleg. "Ik ben erg teleurgesteld dat op deze manier in ons land bepaalde zaken moe ten worden afgedwongen. Wij moeten ons als landbouw kenne lijk harder op stellen om in de toekomst iets te bereiken, zo voegde hij eraan toe. Het hoofd bestuur moest tot zijn spijt tot de conclusie komen dat dat inder daad het geval is. Bij het PAGV is een drietal zgn. "bio-toetsen" rijp voor toepassing in de akkerbouwpraktijk. Een der betrokken PAG V-onderzoekers, ir. B.V. ten Hag is momenteel op zoek naar adviesbureau's die deze toetsen verder praktijkklaar willen maken en naar de boer toe willen gaan begeleiden. De voorzitter van de akkerbouwcommissie, de heer J. Geluk, vertelde dit maandag 29 juni jl. op de vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM in Etten-Leur. Volgens Geluk kan met één van deze nieuwe toetsen aardappelmoeheid veel sneller worden vast gesteld dan tot nu toe het geval is. Dit kan door de sorteer- en zeef- grond te bewaren en daar weer aard appels in te poten en deze grond daarna te laten onderzoeken. Hier door heeft men sneller en eerder uit slagen over de besmettingsgraad. Voetziektecomplex bij erwten is een combinatie van zes ziekten waar door de teler gedwongen wordt maximaal om de 5 a 7 jaar met erw ten terug te komen om op safe te spelen. Door een nieuwe biotoets kan nu binnen 6 weken vastgesteld worden hoe zwaar de besmetting is zodat men kan bepalen of het bouw plan nauwer of juist ruimer moet zijn. De bestaande biotoets voor wortel- knobbelaaltje is verder geperfectio neerd. Werd eerst de goudsbloem daarvoor gebruikt, nu blijkt de sla plant veel gevoeliger te zijn, zodat al binnen twee weken de knobbels op de wortels zichtbaar zijn. Uitdrukkelijk werd overigens in dit verband naar voren gebracht dat voorkomen moet worden dat de po litiek de boeren de invulling van het bouwplan voor gaat schrijven. "Wij moeten hier zelf een stuk verant woordelijkheid voor blijven dragen, ook m.b.t. het AM-beleid". De voorzitter van de tuinbouwcommissie, de heer C. Hamelink, in formeerde het hoofdbestuur maandag 29 juni in Etten-Leur over de te verwachten oogst, wat betreft de appels en peren. Hij hield het op eerder door hem gedane uitspraken: een gemiddeld normale oogst voor zowel ons werkgebied als voor overig Nederland. Voorts naar het lijkt in andere delen van de EG een normale tot iets kleinere oogst. Een appeltje voor de dorst zoals een decennium terug voor de telers mogelijk was bij een niet te grote oogst, behoort niet meer tot de mogelijkheden", aldus de voorzitter van de tuinbouwcommissie. De verzekering tegen hagelschade wordt voor de tuinbouw een finan cieel bijna niet meer te dragen kostenpost. De tegemoetkoming van de overheid in deze is in Nederland gering, dit in tegenstelling tot bijv. Frankrijk waar de nationale regering overtuigd is van het grote risico en daarom van mening is dat een stimu lering (financieel) op zijn plaats is. De heer Hamelink verwacht dat de te koude en te natte maanden mei en juni voor de tuinbouw niet zonder gevolgen zullen blijven; minder groei in bijv. de groente, problemen met schimmels bijv. schurft (Botry- tus) en verlate oogst van bijv. aardbeien. Bloembollen De voorzitter van de tuinbouwcom missie bracht verder de problemen onder de aandacht bij het rooien van de bloembollen, dit als gevolg van de natte weersomstandigheden. Tulpe- bollen voor de zgn. "vroege broei" kunnen nu niet geleverd worden ter wijl de voorverkoop voor de gladio- lenbollen zeer moeizaam verloopt te gen te lage prijzen. Het natte en koe le weer heeft wel gezorgd voor her stel van de vorstschade van afgelo pen winter bij de tulpen en nar cissen. De heer G. Sterrenburg deelde de vergadering mee dat er bij de onder handelingen over de gasprijs een ver schil van mening bestaat over het vastrecht. Het door de gasindustrie voorgestelde bedrag van 4.400, wordt onaanvaardbaar genoemd. Het voorstel van de 3 CLO is maxi maal ƒ2000,De onderhandelin gen gaan door. Tenslotte zei de heer Hamelink desgevraagd dat het nog steeds te vroeg is om de vorstschade van afgelopen winter bij de jonge perebomen vast te stellen. Hoofdbestuur: meer accent op braakregeling Het hoofdbestuur van de ZLM is wat de conclusies van de KNLC akkerbouw studiedag betreft van mening dat een braakregeling meer accent zal moeten krijgen om het probleem van de overpro- duktie te helpen oplossen. Overi gens onderschrijft men de con clusie dat er niet één oplossing gevonden kan worden voor de Europese graanproblematiek. Op korte termijn geeft men de voorkeur aan een braakregeling waarvan een zodanig flankerend beleid moet worden vastgehaakt dat de inkomenspositie van de akkerbouwers niet aangetast mag worden. Landbouworganisaties en het agrarische bedrijfsleven, zullen voorts op korte termijn moeten investeren in het zoeken naar alternatieven zodat op lan gere termijn oplossing en voor de problematiek van de overschot ten kan worden gevonden. Door Van de Vijver - Cammaert Ned. b.v. uit Schoondijke - gespeci aliseerd in hydraulische, pneumati sche en mechanische aandrijvingen en besturingen - is een nieuw type transportwagen ontwikkeld, bij uit stek geschikt voor landbouw- en aannemersbedrijven. Dit gebeurde op initiatief van loonbedrijf Hou- braken uit Bergeyk. Het betreft een hydraulisch aangedreven drie- wielige wagen, speciaal gekonstru- eerd om op zwaar terrein en in slech te weersomstandigheden te kunnen werken. De machine wordt door Van de Vijver - Cammaert Ned. b.v. en Houbraken voor het eerst gepre senteerd op de landbouwbeurs in Liempde, op 11, 12 en 13 mei. Konventionele landbouwmachines hebben het nadeel dat bij een slechte bodemgesteldheid als gevolg van zware regenval de wielen een diep spoor achterlaten. De nieuwe hy draulische transportmachine heeft drie lage druk-banden - één voor en twee achter - elk met een breedte van 1 meter en laat geen sporen achter. Met een volle belasting tot 25 ton is de bodemdruk slechts 0,6 kg/cm2. Niet alleen bij drassige bodems, maar ook op zaaiklaar land wordt hierdoor beschadiging van de grond voorkomen, hetgeen resulteert in 7 tot 9% meer opbrengst. Het laadver mogen is 15 ton. Doordat het voorwiel een hoekver- draaiing van 90 gr kan maken - zo wel links - als rechtsom- is er geen tijdverlies bij keren op het veld of tijdens het laden en lossen. De rij snelheid is traploos regelbaar van 0-25 km/uur, ook bij volle be lasting. Voor meer informatie tel. 01173-1662. De nieuwe transportwagen 10 Vrijdag 3 juli 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 10