Winteruienareaal in Pfalz zo goed als verloren Door vestiging in Zaamsiag staat Accountantsunie ZLM dicht bij de klant Vakgebiedskursus Akkerbouw met Groenteteelt Vollegrond Voorzitters KNLC bezorgd over akseptatie mest door akkerbouwers Boer en boerin, durf te leren!!! "Werkers op het land zijn vlijtig" Bij een recentelijk bezoek aan de Pfalz en Hessen in West-Duitsland bleek dat het winteruienareaal flink kleiner was vanwege de zeer strenge vorst in de afgelopen winter. Er werd 850 ha uitgezaaid in augustus jl. Daarvan is 550 ha omge ploegd omdat het niet loonde deze percelen te laten staan. Van de overgebleven 300 ha kan, vanwege de stand, zeker niet meer dan een 2/3 opbrengst verwacht worden, zodat het totale aanbod i.p.v. 30.000 ton niet hoger zal zijn dan 7000 ton. Nederlandse uienbedrijven zullen een gerichte marketing moeten bedrijven om hun afzetkansen te behouden. Omdat ook Duitse boeren moeten leven zijn veel omgeploegde percelen ingezaaid met zomeruien. Naast de al geplande uitbreiding bedraagt de oppervlakte zomeruien thans 500 ha meer dan in 1986. Ook in andere gebieden breidt de teelt van bewaaruien zich uit. In de buurt van Hannover ontwikkelt zich deze teelt gestaag en ook in Beieren staan dit jaar 250 ha zaai-uien. In de Pfalz zijn 30% vroege soorten gezaaid d.w.z. uien die vrijwel direkt moeten worden afgezet. De arealen middenvroege en middenlate zaai- uien bedragen resp. 65% en 55%. Verwacht mag worden dat rondom de oogst van de uien, en ook nog ge ruime tijd daarna een gedrang op de markt zal ontstaan. Doordat de winteruien voor een groot gedeelte waren uitgevroren zijn er ook 40 ha tweedejaarsplant- uien gepoot. De ontwikkeling van deze uien was bijzonder goed. Ver wacht mag worden dat, bij het sla gen van deze teelt, er ook volgend jaar zeker animo zal zijn voor dit ge beuren. Vergeleken met winteruien ligt de kostprijs nogal wat lager van plantuien. Afzetkonsentratie Door het bezoeken van een vergade ring van de 'Interessengemeinschaft Deutsche Speizezwiebeln' bleek overduidelijk dat men als teler (320 boeren) gezamelijk wil optreden als het om de afzet gaat. Via het vormen van een zgn. 'Erzeu- ger Organization' (EO) wil men ko men tot het centraal vaststellen van de prijs. Volgens de makers van het plan komt het nu veel te vaak voor dat de handel elkaar bekonkurreert bij de verkoop. Via een gesprek van de initiatiefnemers is gebleken dat de vrije handel en de koöperatie posi tief staan t.o.v. een dergelijke opzet. De positie van de individuele handel komt hiermede niet in het gedrang, een ieder kan zelfstandig verkopen, zij het tegen een prijs die vantevoren in een klein komité is bepaald. Uiter aard speelt bij de prijsstelling de kwestie van vraag en aanbod een blijvende rol. Deze vorm van afzet- bundeling is niet nieuw in de Bonds republiek want reeds sinds enige ja ren is er een dergelijke organisatie werkzaam rondom de 'Bodensee' bij de afzet van fruit. Ook van de aan wezige boeren op de vergadering kwamen veel positieve reakties. Ruim 2/3 van de telers was aanwezig. Promotie Er wordt in Duitsland veel aan dacht besteed aan de promotie van de ui. Uit een onderzoek door de overheid is gebleken dat het ontwor pen beeldmerk veel waardering on dervindt. Deze positieve benadering van de konsument heeft ertoe geleid dat er binnenkort een aktie gestart zal worden om de konsumptie van West-Duitsland geteelde uien te sti muleren. Het beeldmerk zal tevens als een soort garantie voor de kwaliteit moeten dienen. Opmerkelijk in het panelonderzoek was dat er een voorkeur bestaat voor de uien verpakt in 1 kg netjes boven uien verpakt in 5 kg netten. Even opmerkelijk is dat er meer be langstelling bestaat voor bruine uien dan voor gele uien. Marketing Bovenstaande uitkomsten van Duits onderzoek en de inspanningen die de telers zich in de Bondsrepubliek ge troosten zullen er toe moeten leiden dat de Nederlandse uiebedrijven een gerichte marketing zullen moeten gaan doen om hun afzetkansen te behouden. Wellicht dat de resultaten van een marktonderzoek dat het LEI uit voert goede handvatten biedt om uit- ze wassende konkurrentie van ande ren het hoofd te bieden. De tijden zullen niet gemakkelijker worden op het afzetfront. Alleen door een gericht kwaliteitsbe leid te koppelen aan onze manier van afzet zal de enige mogelijkheid zijn om de uienteelt, in de huidige omvang, te behouden. De inspan ning van zowel telers als handel is hierbij noodzakelijk. L.E. Blikman (dir. SNUiF) Vorige week vrijdag is de nieuwe vestiging van de Accountantsunie ZLM in Zaamsiag geopend. De offi ciële openingshandeling werd ver richt door de heer J.W. Scheele, oud-bestuurslid van de Accountan- sunie ZLM en ere-voorzitter van de kring Hulst van de ZLM. Nadat de aanwezigen door voorzit ter M.J. Goud verwelkomd waren, schetste de heer Scheele in het kort de geschiedenis van de Accountants unie, vroeger bekend als 'boek- houdburo'. Vanaf het moment dat hij zich als klant aanmeldde, zo'n 60 jaar gele den, tot heden is het bedrijf gegroeid van ruim 100 klanten tot ca. 4300 klanten nu, terwijl nu het aantal me dewerkers al bijna 100 bedraagt. Het nieuwe gebouw roemde hij in twee opzichten. In de eerste plaats vanwe ge het nu beschikbaar zijn van de vestiging in Oost Zeeuws- Vlaanderen, in de tweede plaats om de kwaliteiten van het gebouw zelf. Het gebouw is weliswaar niet zo groot, maar door een efficiënte in richting zeer doelmatig. De architekt (Van Doorn uit Goes), hoofdaanne mer (Lohman uit Zuidzande) en overige betrokken bedrijven viel der halve veel lof ten deel. Vervolgens onderstreepte de heer M. Boogerd, voorzitter van de kring Axel van de ZLM, het belang van een vestiging in de regio, waardoor men niet meer afhankelijk is van zit dagen. Op tijdstippen dat het de klant uitkomt kan men nu bij de Ac countantsunie terecht. Omdat de faktor tijd bij de Accountantsunie ZLM zo'n belangrijke rol speelt, overhandigde de heer Boogerd na mens de kringen Hulst en Axel, de Accountantsunie een wandklok als geschenk voor in het nieuwe ge bouw. De direkteur van de Accoun tantsunie, de heer B. Veerbeek, be vestigde dat het dagelijks aanspreek baar zijn één van de belangrijkste re denen is geweest om een vestiging in Zaamsiag te realiseren. Verder noemde hij als belangrijke faktoren een betere serviceverlening en het zich dichter bij de praktijk be vinden. Door het openbaren van dit opschrift opende oud-bestuurslid van de Ac countantsunie ZLM, de heer J. W. Scheele, de nieuwe vestiging in Zaamsiag. In het midden direkteur B. Veerbeek Bij de M.A.S. te Breda staat de kur- sus Vakgebied Akkerbouw met Groenteteelt Vollegrond op het pro gramma voor het seizoen 1987-1988. De kursus is bedoeld voor diegenen, die reeds werkzaam zijn in de akker bouw, doch behoefte hebben hun be drijf uit te breiden met grove tuinbouw. Behandeld zullen worden, o.a. witlofwortelteelt en -trek; prei; spruiten; peulvruchten; wortelen; ko len etc. Exkursies naar veiling(en), bedrijven. Toelatingsvoorwaarden De kursisten dienen over een zodani ge vooropleiding en/of agrarische praktijkervaring te beschikken, dat redelijkerwijs gesproken de kursus met vrucht kan worden gevolgd. Daartoe moeten de deelnemers aan één der ondergenoemde toelatings voorwaarden voldoen en bij voorkeur werkzaam zijn in de land- en tuinbouw. a. diploma Primair Leerlingwezen Agrarisch Onderwijs of b. diploma Tuinbouwvakschool en tenminste 2 jaar praktijkervaring in het agrarisch beroepsgebeuren of c. een diploma van een voor het be treffende vakgebied door de Direk teur van het Landbouwonderwijs aangewezen basiskursus en voldoen de aangewezen basiskursus en vol doende praktijkervaring in het agrarisch beroepsgebeuren of d. diploma Agrarisch Onderwijs of e. een aan bovengenoemde voor waarden gelijkwaardige opleiding en/of ervaring ter beoordeling van de inspekteur en tenminste de leeftijd van 21 jaar bereikt hebben. Kursusduur: 60 lesuren, waaron der enkele exkursies. Kursusplaats: M.L.T.S. - Breda, tel. 076-712280. Docenten: Leraren M.L.T.S. - Breda en specialisten uit de voorlichtings dienst en instellingen. Minimum aantal deelnemers: 14. De kosten bedragen ca. ƒ250, Deze kursus is nog niet volgeboekt, wat erg jammer is. In een vorig land bouwblad heb ik geschreven, i.v.m. het kursusonderwijs: "Boer en boe rin durf te leren!" Ik zou zeggen, laat dit ook voor deze kursus gelden. Als u interesse heeft en als u nog wilt le ren, en dan in deze kursus over de teeltvan van groente in de volle grond, geef u dan op of vraag informatie. Het zou jammer zijn dat deze kursus niet door kan gaan door te weinig be langstelling. G. Middelkoop-v.d. Ploeg, SEV - ZLM Het dagelijks bestuur (voorzitterso- verleg) van het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité heeft in zijn vergadering op 16 juni jl. beslo ten, dat er met de sterk vereenvou digde mestboekhouding verder valt te werken. Het dagelijks bestuur meende dat een redelijke oplossing voor praktische moeilijkheden is ge vonden; het sprak de hoop uit dat het geheel nu 'werkbaar' blijft. Maar grote zorg werd toch geuit wat de gang van zaken bij de aflevering en akseptatie van mest bij akkerbou wers betreft. Gewaakt moet worden tegen on praktische werkwijzen die de mest- ontvangst daar kunnen tegenwer ken. Drie handtekeningen bij elk mesttransport vragen is allerminst bevorderlijk te noemen. Laat men ervaringen, opgedaan bij de mest banken te nutte maken, zo werd gesteld. Het gehele probleem van het opslaan en vervoeren van mest naar tekortgebieden, dat zich eigenlijk beperkt tot varkensdrijfmest en kal- vergier, moest nog maar eens terde ge worden bestudeerd, meende het dagelijks bestuur. Belastingen Gemengde gevoelens hield het dage lijks bestuur na kennisneming van hetgeen het Landbouwschap besprak met de staatssekretaris van financiën. Het is goed dat de belasting-inspekties wordt aange schreven dat de waarde van toegewe zen melkkwota voor de vermogens belasting nihil is. Alleen aangekoch te kwota kunnen worden belast. Be treurd werd dat de staatssekretaris zo afhoudend reageerde op het ver zoek om de vergoedingen voor melk- opkoop niet of slechts met 20% te belasten. Ernstig moet uiteraard blijven wor den geprotesteerd tegen de beper king van de WIR-premie, met name het doen vervallen ervan bij de aan koop van vee. Terecht bezint het Landbouwschap op hiertegen te ne men juridische stappen. Het dage lijks bestuur plaatste kritische vraag tekens bij het handhaven van het BTW-landbouwforfait op 5,4%, als straks het verlaagde BTW-tarief naar 7% gaat. De BTW op land bouwmachines en sommige dienst verlening zou dan laag blijven en niet naar 20% gaan. Het zou nog eens goed nagerekend moeten wor den, maar hier lijkt de landbouw per saldo verlies te lijden. Overige aangelegenheden Het dagelijks bestuur besprak het voornemen om een gezamenlijke werkgroep van georganiseerde land bouw en overheid de privatisering van de voorlichting verder te doen uitwerken. Het stelde vast, dat daar mee nog lang niet deze overname van voorlichten door het KNLC is geaksepteerd. In het kader van de mestproblema tiek werd er ook op aangedrongen dat op een positievere manier pu bliek en politiek kan worden gewe zen op allerlei oplossingen (mestver werking b.v.) die in de landbouw- sektor al worden beproefd. "Je kunt zien dat de werknemers in de Nederlandse land- en tuinbouw vlijtig zijn. De aanblik van weidevel den en akkers is schitterend. Het is duidelijk dat de landbouw sterk ont wikkeld is". Dit heeft de voorzitter van de Hongaarse bond van werkers in de land- en bosbouw het meest ge troffen bij zijn bezoek aan Neder land. Hij sprak deze woorden na afloop van het overleg met het sekre- tariaat van het Landbouwschap op 11 juni. De voorzitter, dr. Ferenc Dobi, was vier dagen in Nederland op uitnodi ging van de Voedingsbond FNV. Het betrof een uitwisselingsbezoek met de vakvereniging. Naast bondsvoorzitter is Dobi leider van de landbouwkom- missie in het Hongaarse parlement. Vrijdag 19 juni 1987 9.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 9