Te koud en te nat Sproeivliegtuig bewijst zijn diensten Gewasverzorging in moeilijke periode Vliegtuig spuiten!? Bij kuilvoerwinning is het kiezen tussen twee kwaden Moeten we het recht in eigen hand nemen? Begrip tonen Deze maand heeft ons in WEST ZEEUWS VLAANDEREN reeds zeer veel regen gebracht. De grond is echt verzadigd en zodoende onbe gaanbaar voor onze machines. Het grootste probleem op dit moment is, hoe krijgen we onze aardappelen op tijd gespoten. Ook hier wordt op dit moment veel gebruik gemaakt van het sproeivlieg tuig, omdat velen op 12 juni de eer ste bespuiting nog niet hadden uitge voerd. Toch wel een riskante zaak met zo'n snelle loofontwikkeling. En als het vliegtuig dan komt binnen 24 uur nadat je gebeld hebt is dat toch een prima service en uitkomst voor als je in moeilijkheden verkeert! Het areaal bruine bonen is in West Zeeuws Vlaanderen toch wel flink ingekrompen. Dit in kombinatie met de ekstreem natte omstandigheden die ronduit slecht zijn voor bruine bonen, is de verwachting dat het aanbod van oogst 1987 niet al te groot zal zijn. Wat de verdere veldwerkzaamheden betreft zaten we goed op schema, maar nu dreigen we toch behoorlijk achterop te geraken! In deze regio moet zeker nog flink wat wiedwerk gebeuren in de bieten, uien en bruine bonen. De erwten staan in volle bloei, dus een bespuiting tegen schimmelziek ten is ook dringend gewenst. De graszaadtelers in deze regio wor den ook gekonfronteerd met een te vroege legering. Dit is een slechte zaak voor de zaadopbrengst, te meer daar de bloei nog niet ten einde is. Op 9 juni hebben we als kring Oost burg een middagbezoek gebracht aan Walcheren. Na een interessante rondleiding door de Abdijgebouwen in Middelburg zijn we met.de bus over Walcheren rondgereden. Met de voorzitter van de kring Walcheren als reisleider was het een geslaagde en leerzame middag. De boeren gaan al enige tijd gebukt onder ongunstige weersomstandigheden. De veehouders ondervinden vooral problemen doordat ze de voederwinning niet naar behoren kunnen uitvoeren. De akkerbouwers kampen met het feit dat ze in veel gevallen geen onkruid- of andere bestrijding kunnen toepassen. Onder andere de Phytophtorabestrijding komt in het nauw. Ook dit perceel uien lokt bepaald niet uit tot een spontane lachbui... Er is de laatste week veel water ge vallen op NOORD-BEVELAND. Gemiddeld zitten we toch wel rond de 50 mm in een tijdsbestek van een dag of vier. Deze grote hoeveelheid heeft voor veel overlast gezorgd. Zo zagen we na de pinksteren op veel percelen toch plekken met water staan, dit voornamelijk tengevolge van grote hoeveelheid neerslag in de nacht van zondag op maandag 30-35 mm). Dit betekent natuurlijk ook dat de spuitmachine ook niet op het land kon, terwijl dit wel nodig was. De aardappelen zijn zeer hard toe aan de eerste bespuiting tegen de aardap pelziekte, maar deze is nu natuurlijk enkele dagen verlaat. Gelukkig is het vorige week een paar dagen droog geweest, zodat vooral Vrijdag 19 juni 1987 Als er mensen zijn die dachten dat de maand juni op ZUID- BEVELAND beter zou zijn dan de maand mei dan komen ze bedrogen uit. Tot half juni is er zelfs meer wa ter gevallen dan in de hele maand mei bij elkaar. De temperatuur ligt wel hoger maar nog steeds zijn de groeiomstandigheden niet ideaal. Op het moment is het weer zeer triestig en onze kollega ondernemers tijdens de Goese binnenstadsfeesten treffen het ook al niet. In één etmaal, met Pinksteren, is meer dan 50 mm water gevallen en dat was op veel plaatsen op Zuid- Beveland goed te zien. Niet alleen plassen op het land, maar grote ge deelten stonden soms min of meer blank. Dit is nu niet bepaald bevor derlijk voor de beworteling en die is door de band genomen dit jaar niet ideaal. We moeten er namelijk niét aan denken dat we een droge, warme periode krijgen. Een aantal gewas sen zou dat niet kunnen verdragen doordat de beworteling dit jaar niet diep genoeg is kunnen gaan. Door de aanhoudende regen komen bepaalde bespuitingen zoals botrytis bespuitingen in erwten en de phy- tophthora bespuitingen in aardappe len in het nauw. Dit wordt in prak tisch alle gevallen wel tijd. Wat de phytophthora betreft, er is in Zeeland weer phytophthora gevon den en er zijn veel percelen die nog niet gespoten zijn ter bescherming tegen deze gevreesde schimmel. Kontroleer uw perceel goed en laat het eventueel, als het mogelijk is, met het vliegtuig spuiten als u zelf niet in staat bent op het land te komen. De komende weken zijn er weer vol op ekskursies op Zuid-Beveland. Bij het verschijnen van dit nummer is West-Zuid-Beveland al naar de 'Rusthoeve' geweest en over een paar weken volgt de vereniging voor bedrijfsvoorlichting van Oost Zuid- Beveland. Het is altijd goed om te zien hoe het erbij een ander voor staat en op die manier van elkaar wat te leren. Het wil ook op WALCHEREN met het weer nog niet erg vlotten. Veel bewolking, weinig zon en lage tem peraturen. Vooral op Pinkstermaan dag is er erg veel regen gevallen. We noteerden 40 mm wat zowel voor boer als rekreant teveel was van het goede. Veel toeristen zijn met het natte, koude weer vlug vertrokken soms eerder dan men aanvankelijk van plan was. Ook het aantal wat Wal cheren heeft bezocht was minder dan andere jaren. Tengevolge van de vele regen kon men hier en daar piasvorming konstateren. Bij zulke hoeveelheden wordt een slechte plek of een laaggelegen gedeelte vlug zichtbaar. Gelukkig is door de over wegend goede struktuur van de grond, het meeste vocht weer vlug doorgezakt. Door de aanhoudend vochtige omstandigheden geeft de onkruidbestrijding soms ook proble men. Sommige kollega's die in bie- tenrijen hebben gespoten, kampen nu met de moeilijkheid dat het on kruid in de paden moeilijk is dood te krijgen. Echt goed droog is de grond maar zelden en schoffelen met de wiedbalk is dan meer onkruid ver plaatsen dan bestrijden. Waar op tijd met het juiste middel is gespoten heeft de onkruidbestrijding goed ge werkt. Overigens groeien de gewas sen goed en is de stand over het alge meen bevredigend. Alleen bruine bonen en snijmais, twee warmtemin- nende gewassen, lijden duidelijk van de kou en de nattigheid. De gras- groei is door de vochtige omstandig heden formidabel. De eerse sneden is nu allemaal ingekuild onder wisse lende omstandigheden. Opvallend is de toename van het inkuilen met be hulp van de veldhakselaar. Intussen dient een tweede snede kuilgras zich alweer aan. Het slechte weer lokt niet erg aan om te gaan maaien. Het is in dit soort omstandigheden kie zen tussen twee kwaden. Of wachten en hopen op beter weer, terwijl het gras steeds zwaarder groeit en men de kans loopt op een minder vlotte hergroei en binnen enkele weken on voldoende gras voor de koeien. Of toch nu maaien en proberen tussen de buien door met behulp van hakse- len en eventueel toevoegmiddel in te kuilen. Achteraf zullen we weten wat goed is geweest. Minister Braks heeft er nu toch mee ingestemd dat de mestboekhouding op aandringen van het Landbouwschap wordt ver eenvoudigd. Dat was ook wel nodig na de papierwinkel die we eerst heb ben thuisgestuurd gekregen. Naar verluid zou het insturen van het for mulier om in aanmerking te komen voor een beperkte mestboekhouding voldoende zijn om er voor te zorgen dat er geen administratie moet wor den gevoerd, mits alleen de mestpro- duktie van eigen bedrijf wordt aan gewend. De natuur is nu op zijn mooist. Door de regen ziet alles er even fris uit en als de zon er dan op schijnt is ons Walcherse landschap prachtig. Geen wonder dat velen in de zomer ons voormalige eiland bezoeken. Nog even en we hebben alweer de langste dag. Het is te hopen dat we dan eens werkelijk zomer krijgen. Te veel neerslag in de eerste weken van juni heeft er voor gezorgd, dat vele agrariërs 2e Pinksterdag er met de schop op uittrokken om overtol lig water naar de sloot af te voeren. De vele regenbuien zijn ook THO- LEN EN ST. PHILIPSLAND niet voorbijgegaan. De bespuitingen tegen schimmels en onkruiden vinden dan ook niet pro bleemloos plaats. Vele kollega's zijn er toe overgegaan enkele malen een vliegtuigbespuiting tegen phytophthora toe te passen. Elk jaar opnieuw zijn er perioden waar het vliegtuigspuiten zijn onmis baarheid bewijst. De stand van de gewassen is over het algemeen goed. De bieten vertonen een te steil staand gewas, maar bij verandering van het weer, zal dit wel verbeteren. Door de neerslag elke week, is de werking van de bodemherbiciden in bieten maar vooral in uien op de lichtere gronden met een laag hu- musgehalte te aktief geweest. Groei- verschillen zijn dan ook in voldoen de mate aanwezig. Droog weer en iets hogere tempera turen is ook gewenst voor de zaadge wassen. Voortdurend regen in de bloeitijd geeft overwegend een lage re kg-opbrengst. Sommige graszaad percelen vnl. roodzwenk, zijn dan ook sterk gelegerd en dit zal de bestuiving niet bevorderen. Veehou ders hebben de percelen gemaaid gras, indien mogelijk, ingekuild. Van hooiwinning is nog geen sprake vrijdag de spuitmachines veel ha's hebben gedaan, om weer een beetje op schema te komen. Als je zo eens over Noord-Beveland rijdt zie je nog een enkel perceel dat nog kaal is. Navraag leert ons dat hier knolselderij geplant moet wor den. Dit gaat maar meer over enkele ha's, wat het grootste gedeelte van het areaal knolselderij is al geplant. Het is te hopen voor de telers, dat ze eindelijk weer eens een goede prijs opbrengen, want afgelopen oogst was zeer slecht. In de aardappelhan- del zijn ook grote klappen gevallen, met enkele faillissementen tot ge volg. De boer is hier helaas veelal de dupe van. De afgelopen week heeft net als voorgaande jaren een klas van het Amerfoortse Scholengemeenschap een bezoek aan ons gebied gebracht. Voor SCHOUWEN DUIVELAND was 10 juni een belangrijke dag. De beslissing over het wel of niet bin nenhalen van zoetwater moest geno men worden. Opmerkelijk was hoeveel boeren ge hoor hadden gegeven aan de oproep van enkele tegenstanders om tegen de kostenverhoging te protesteren. Zoetwater wil men wel, 130 gulden per hektare vinden veel boeren teveel. Aan het eind van de vergadering vo rige week woensdag werd gevraagd om eikaars standpunten te respekte- ren. Een hele goede opmerking om dat dit in de praktijk niet altijd ge beurd. Iedereen die er nuchter over nadenkt moet toch konstateren dat zowel argumenten voor als argu menten tegen zoet water steekhou dend zijn. Een akkerbouwer op Schouwen met goede opdrachtige grond, een goed slootwaterpeil en De scholieren worden ondergebracht bij gastgezinnen en trachten in deze week iets te Ieren van het (boerenle ven op Noord-Beveland. We hopen dat deze jongens en meisjes hier een plezierige en leerzame tijd hebben gehad. weinig gewassen die voor beregening in aanmerking komen praat toch heel anders dan een bollenteler uit Oosterland. Het is dan ook jammer dat zowel voor- als tegenstanders te emotio neel reageren en te weinig begrip hebben voor eikaars standpunten. Nog erger is het dat een bepaalde mening doorgetrokken wordt op een ander vlak. Als voor- en tegenstan ders vroeger goed met elkaar op konden schieten en dat nu enkelen door dit meningsverschil niet meer kunnen, dan vraag ik me af waar men mee bezig is. We hebben hier op het eiland veel verdrogende gronden, een peilbe heer wat niet aan de huidige eisen voldoet en we telen gewassen waar aan niet teveel risiko vastzit. Voor het gebied in zijn totaliteit denk ik dan ook dat zoetwater er moet komen. De toekomst voorspel len kan niemand maar ik denk dat de ontwikkeling van de landbouw op Schouwen-Duiveland weieens kan stagneren als we de vochtvoorzie- ning niet optimaliseren. Echter voor veel boeren die 130 gul den op dit moment teveel vinden heb ik begrip. Meestal doe je een investe ring pas als je weet dat je het geïn vesteerde bedrag minstens terug kan verdienen. In dit geval is het een in- geweest. Het is altijd beter de be schikking te hebben over redelijk goed kuilgras, dan over slecht hooi. Zoals we hebben vernomen wordt de mestboekhouding vereenvoudigd. In ons gebied zijn er door de mestwet geving weinig probleemgevallen. Wel valt het schrijver op dat door burgerlijke ongehoorzaamheid er al vrij vlug een aanpassing plaatsvindt. Het gaat er op lijken dat via normaal overleg er weinig eer te behalen valt. Zal dit er toe bij gaan dragen, dat we t.a.v. de distelverordening, ook het recht in eigen hand moeten gaan ne men, als blijkt dat deze wet niet wordt nageleefd? De verwerkende industrie van aard appelen vindt dat de kwaliteit verbe terd moet worden. Men verlangt een grof produkt van goede kwaliteit en homogeen. Tussen de partijen aard appelen zitten te grote verschillen. Dit is begrijpelijk, want verschillen in grondsoort, teelttechniek en be waring zijn aanwezig. Teelttechniek en bewaring zijn op één lijn te krij gen via het vormen van groeperin gen. Grondsoort is een probleem dat alleen opgelost kan worden door het telen van rassen, die voor die grond geschikt zijn, maar op dit moment nog niet door iedereen gewild. Goe de afspraken zijn hierbij gewenst. vestering waarbij dit niet voor ieder een vaststaat. Sommige trekken de lijn van een ruilverkavelingsbesluit door. Ook daar heeft men vaak moeite met de investering, terwijl achteraf vaak blijkt dat het een juiste beslissing geweest is. Ook daar is het vaak zo dat landbouwvoor- mannen voor zijn en individuele boeren vaak vanwege hun bedrijfssi tuatie tegen. Misschien is het niet helemaal juist om de lijn van een ruilverkaveling door te trekken maar toch zie ik er wel enkele punten van overeenstem ming in. Genoeg zo over zoet water. Dit was een mening, u heeft een me ning en ook al zijn we het volledig oneens dan nog moeten we eikaars mening respekteren en kunnen schei den van andere zaken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 7