Partikuliere verzekeringen en het bedrijf Invorderingsrente over geld en goed ingezonden Rektifikatie protestaktie Zierikzee bestemmings plannen ingezonden Schimmelziekten in karwij Risiko's zijn er om genomen te worden! Jawel, maar sommige risi- ko's zijn dermate groot, dat men er beter aan doet zich hiertegen in te dekken. Hiervoor staat de ondernemer een keur van verzeke ringsmogelijkheden ter beschikking. Vrijwel alles is te verzekeren. De prijs van sommige verzekeringen is soms erg hoog. Het is van belang dat de risiko's goed worden afgewogen. Vooral afhankelijk van de financiële situatie, zal de één meer risiko kunnen dragen of willen ne men dan de ander. In onderstaand artikel zal vooral worden inge gaan op de verzekeringen voor het bedrijf. Brand en storm Brand is vuur, daar waar het niet hoort te zijn. Brand heeft echter niet alleen vuurschade tot gevolg. Ook waterschade en diefstal tijdens het blussen zijn veel voorkomende za ken, en na de brand dient er opge ruimd te worden ten behoeve van de nieuwbouw. Brand- en stormverze- kering worden vaak gekombineerd. De stormverzekering dekt de schade ten gevolge van storm (minstens windkracht 7) aan gebouwen, inven taris en goederen. Vaak is bij storm schade voor gebouwen sprake van een eigen risiko. Bedrijfsschade Na ingrijpende schadegevallen (bij voorbeeld brand), ligt het bedrijf vaak enige tijd geheel stil, danwel moeten er kostbare maatregelen worden genomen om de zaak aan de gang te houden. Een bedrijfsschadeverzekering kan het risiko opvangen van het treffen van noodvoorzieningen, de huur van ruimten of stallen elders, een lang durige inkomensderving en der gelijke. Rechtsbijstand Op allerlei manieren kunt u voor de situatie komen te staan dat u ande ren tot andere gedachten of hande lingen moet dwingen, danwel dat u zichzelf ergens moet verdedigen. Het voortbestaan van het bedrijf kan er zelfs mee gemoeid zijn. Procedures vragen meestal veel tijd, en deskun digheid. En deskundigheid kost geld. Een rechtsbijstandsverzekering kan u de juiste juridische bijstand helpen betalen. Het is wel zaak de kleine lettertjes goed te bestuderen, want veel van dit soort verzekerin gen dekken bijvoorbeeld niet de pro cedures tegen de overheid (superhef fing, mestwetgeving) en tal van an dere zaken. Wettelijke aansprakelijkheid (WA) Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Fouten, die soms grote fi nanciële gevolgen hebben. U kunt zelf schade aan (goederen van) der den veroorzaken, maar ook ande ren, die bij u in dienst zijn. Indien derden u aansprakelijk stellen voor de ontstane schade, kan deze wor den vergoed door de bedrijfs-W.A. Niet allé schade wordt gedekt. Dit geldt onder andere voor schade aan goederen die u huurt, leent of be waart. Auto's vallen onder de ver plichte W.A.-verzekering voor auto's. Glas De glastuinbouw maakt veel gebruik van de glasverzekering. Schade wordt vergoed als het gaat om breuk, bijvoorbeeld ten gevolge van bijzondere weersomstandigheden. Over het algemeen wordt schade welke is veroorzaakt door molest of brand niet vergoed. De premie wordt beïnvloed door de oppervlak te van de ruiten en het materiaal waarin het glas is gezet. Niet alleen het glas zelf en de glasopstanden kunnen verzekerd worden. Ekstra verzekeringen zijn er in deze af te sluiten tegen beschadiging van de ge wassen en de daaruit voortkomende inkomensderving schade aan de in stallaties (verwarmingsketel e.d.), de klimaatregeling, enz. Rundvee en paarden Ook rundvee, paarden, kunnen ver zekerd worden. De dekking betreft ziekten en ongevallen die de dood van het vee tot gevolg hebben. Vrijdag 19 juni 1987 Diefstal, vermissing en schade ont staan tijdens transport zijn meestal eveneens verzekerd, alsmede schade toegebracht aan derden (onder ande re ten gevolge van uitbraak). De pre mie is afhankelijk van diersoort, leeftijd en gebruik van het dier. De uitkering is een bepaald percentage van de marktwaarde minus de op brengst van het kadaver. Voor rund vee kan ook een zogenaamde katastrofe-verzekering worden af gesloten, welke dan de gehele rund veestapel moet omvatten. Dood door ouderdom kan niet verzekerd worden. Pluimvee Pluimvee kan verzekerd worden te gen de zelfde risiko's als waarvoor de brandverzekering dekking biedt. Elektrokutie en stormschade kunnen worden meeverzekerd. Hagel Akkerbouw- en fruitteeltbedrijven lopen grote risiko's ten gevolge van hagel. Een goede hagelschadeverze- kering kan de vaak ernstige gevolgen van inkomensverlies door het geheel of gedeeltelijk teniet gaan van ge wassen opvangen. De premies zijn afhankelijk van het soort gewas of soort fruit en de hoogte van het eigen risiko dat men wil nemen. Indien er schade is ontstaan kan men dit het beste direkt melden. Er kan dan snel taksatie plaatsvinden. Andere bedrijfsverzekeringen Hiervoor zijn globaal een aantal be langrijke verzekeringen voor het be drijf behandeld. Niet besproken zijn o.a.: ongevallenverzekering, levens verzekering, kompagnonsverzeke- ring, pensioenverzekering, hypo theekverzekering en alle partikuliere verzekeringen voor het gezin. Deze laatsten komen een andere keer aan de orde. Als ondernemer loopt u doorlopend allerlei risiko's. Een minimum verze keringspakket is dan ook geen over bodige luxe. Hopelijk heeft u uw verzekeringen nooit nodig. Maar je weet het nooit. De financiële gevol gen kunnen erg groot zijn wanneer u niet verzekerd of niet goed verzekerd bent. Op 1 april 1987 is de renteregeling inzake belastingen en premies volks verzekeringen van kracht geworden. De regeling kent twee rentebereke ningen: de heffingsrente en de invor deringsrente. Over de heffingsrente is in de diverse fiskale rubrieken veel geschreven. Het zal de meeste lezers dan ook be kend zijn dat een teruggave Inkom stenbelasting over 1985 vanaf 1 april 1987 rente oplevert. De rentevergoe ding (thans 8%) wordt berekend over het bedrag van de teruggave, over de periode direkt na 1 april 1987 tot aan de dagtekening van de aanslag. De invorderingsrente heeft veel minder aandacht gekregen. Toch zullen veel belastingplichtigen ook met deze geheel los van de hef fingsrente staande regeling te maken krijgen. De invorderingsgrens vervangt van af 1 april 1987 de rente bij uitstel van betaling. Voor de invorderingsrente is het niet van belang of de ontvan ger uitstel van betaling heeft ver leend. De invorderingsrente wordt door de ontvanger en dus niet door de Inspekteur zoals bij heffingsren te, bij beschikking vastgelegd. Tegen deze beschikking kunt u of uw ge machtigde bezwaar aantekenen of in beroep gaan. De ontvanger vergoedt de invorderingsrente als een eerder betaalde aanslag wordt verminderd en u geld terug krijgt. De rente wordt berekend over het terug te ontvangen bedrag. De renteperiode begint op de dag na de vervaldag van de laatste betaaltermijn en eindigt op de dagtekening van de uit spraak/kennisgeving van de vermin dering. Er wordt dus geen rente ver goed over de tijd die verstrijkt tussen de dagtekening en de feitelijke terug betaling. Het is een logische zaak dat niet al leen rente vergoed wordt maar dat in bepaalde situaties ook rente in reke ning wordt gebracht. De ontvanger brengt invorderingsrente in rekening zodra de laatste betaaltermijn van de Tegenstanders van de zoetwater voorziening blokkeerden met trek kers het verkeer in het centrum van Zierikzee, als onderschrift bij de fo to in het ZLM-blad van 12 juni 1987. Als deelnemer aan de aktie tegen de ze beoogde zoetwatervoorziening, wil ik de lezers en de redaktie van het ZLM-blad er toch op wijzen dat er mijn inziens geen sprake was van enige blokkade of versperring. On der politiebegeleiding hebben we ge bruik gemaakt van het openbare we gennet en de traktoren zodanig ge parkeerd, dat de overige weggebrui kers hun weg zonder noemenswaar dige vertraging konden voortzetten. Geen wegblokkades, zoals in het verleden weieens georganiseerd wer den. Maar een protestaktie van ver ontruste boeren tegen o.a. de besluitvorming en de financiële last die op onze schouders gelegd wordt tot in lengte van dagen. Onze standsorganisatie dient de te genstanders van deze opkomst zijn de zoetwatervoorziening serieus te nemen en niet af te schilderen als blokkade opwerpende negatieve ele menten. Reeds veel aandacht is er aan de vermeende voordelen van de ze zoetwatervoorziening in het land bouwblad besteed. Op welke wijze gaat u de belangen van de tegenstan ders behartigen. Wat zijn de moge lijkheden van eventueel beroep tegen deze zoetwatervoorziening. Mis schien kunt u daar ook wat aandacht aan besteden in het landbouwblad. A.C. Geluk, Krammerweg 6, St. Maartensdijk (Geen lid van een of andere aktie- groep. Wel lid van de ZLM). In het verslag van de demonstratie door boeren op Schouwen- Duiveland tegen zoetwater op woensdag 10 juni jl.schrijft u dat deze verkeersopstoppingen hebben veroorzaakt in Zierikzee. Niets is echter minder waar. De Zierikzeese Nieuwsbode schrijft van een rustige aktie en dat er geen roet in het eten is gegooid. De groot ste opleggers konden ongehinderd passeren. Bij navraag bij de politie kreeg ik ten antwoord: 'Hoe kan men zoiets schrijven'. Onbegrijpelijk dan ook dat dit vanuit de ZLM zo wordt gesteld. S.A. van Kooten Kerkwerve aanslag wordt overschreden. De ren te wordt berekend over de nog openstaande schuld, eventueel in- klusief heffingsrente, over de perio de vanaf de vervaldag tot aan de dag voorafgaand aan de betaling. Als betaaldag geldt de dag dat het geld op de rekening van de ontvanger wordt bijgeschreven. Invorderings rente van ƒ50,of minder wordt niet ingevorderd. Alle belastingaanslagen die op of na 1 april 1987 zijn gedagtekend vallen onder de nieuwe regeling. De be lastingplichtige dient dus alert te zijn op tijdige betaling omdat de fiskus rente zal rekenen als men te laat is met zijn overschrijving. U zult begrijpen dat de nieuwe rente regeling ongetwijfeld een verzwaring van het takenpakket bij de diverse inspekties en ontvangkantoren tot gevolg zal hebben. Het is te hopen dat de fiskus grote vertragingen bij afhandeling van aangiften, bezwaar schriften, etc. niet gaat verdedigen met de opmerking dat er geen nadeel voor de belastingplichtige ontstaat omdat deze immers rente vergoed krijgt. Tijdige afwikkeling verdient de voorkeur. Het is te betreuren dat uit het jaarverslag over het vergader jaar 1985/1986 van de Kommissies voor de Verzoekschriften uit de bei de Kamers der Staten Generaal blijkt dat soms buiten de schuld van de belastingplichtige buitengewoon lang over behandeling van bezwaar schriften wordt gedaan. In sommige gevallen wordt eerst tot de uiterste termijn (3 jaren na het verstrijken van het belastingjaar) gewacht om een aanslag op te leggen, terwijl ver volgens een beslissing op het be zwaarschrift jaren op zich laat wach ten. Indien dit zijn oorzaak vindt in de omstandigheid dat in analoge ge vallen een beslissing van de hoogste rechter wordt afgewacht is zulks te billijken, doch een belastingplichtige hoort hiervan op de hoogte te wor den gesteld. Het signaleren hiervan is van belang In het verslag van de algemene ver gadering van het waterschap Schouwen-Duiveland van vorige week is t.a.v. de daaraan vooraf gaande protestaktie door boeren die tegen de komst van het zoete water gekant zijn, de suggestie gewekt dat er sprake was van een blokkade van het verkeer in de binnenstad van Zie rikzee. Dit is onjuist; de aktie is zeer ordelijk verlopen en er was geen sprake van hinder voor het overige verkeer. Brouwershaven Met ingang van 12 juni ligt bij de ge- meentesekretarie ter inzage het besluit van de gemeenteraad van 1 juni 1987, waarbij wordt verklaard dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het gebied, gelegen buitendijks in het grondgebied van Brouwersha ven, zoals dit op de bij dit besluit ho rende tekening gearceerd is aangegeven. In het ZLM-blad nr. 3879 van 5 juni jl. vermeldt u in de rubriek "Korte wenken akkerbouw" dat Rattekeutel- ziekte in karwij met onder meer 2 ki lo Rovral kan worden bestreden. Hiermede wijzen wij u op een onvol komenheid in dit artikel. Rovral is be schikbaar in drie formuleringen: - Rovral spuitpoeder, bevat 5097o iprodion; - Rovral Aquaflo, een flowable- formulering met eveneens 500 gram iprodion per liter produkt; - Rovral vloeibaar, een vloeibare for mulering op oliebasis welke 250 gram per liter iprodion bevat. Rovral Aquaflo en Rovral vloeibaar hebben een toelating voor toepassing in karwij tegen rattekeutelziekte of Sclerotinia. De door u vermelde Ro vral spuitpoeder is echter niét toege laten voor betreffende toepassing. De dosering voör de bestrijding van rat tekeutelziekte in karwij is: 2 liter Ro vral vloeibaar óf 1 liter Rovral Aquaflo per hektare. Agriben Nederland BV Lichte daling omzet land- en tuinbouwkoöperatie in 1986 De deflatoire prijsontwikkeling in 1986 op de agrarische markten heeft voor de gezamenlijke land- en tuin- bouwkoöperaties geresulteerd in een daling van de geldomzet. Als gevolg van een toenemende omzet in hoe veelheden bleef de daling van de geld omzet echter beperkt tot een half procent. Dit is één van de konklusies die de Nationale Koöperatieve Raad voor land- en tuinbouw (NCR) heeft in verband met renteschade die een belastingplichtige kan oplopen of de verplichting tot betaling van rente indien na lange tijd blijkt dat er nog een bedrag verschuldigd is. Soms wordt een vergoeding van rentescha de niet gegeven met als argument dat de belastingplichtige verzuimd heeft de Inspektie te rappeleren. De kom missie acht echter een zodanig argu ment verwerpelijk omdat het in de eerste plaats de fiskus is, die zich korrekt behoort te gedragen tegen over de buger. Zou bovendien een korrekt gedrag niet kunnen bijdragen tot een verbe tering van de huidige belasting- moraal? J.J.C. Zegers getrokken uit een onder zijn leden gehouden enquête. De NCR is het nationaal overkoepelende orgaan waarbij de per sektor georganiseerde centrale (organisaties van) land- en tuinbouwkoöperaties alsmede de drie Centrale Landbouworganisaties zijn aangesloten. Aantal koöperaties Het aantal land- en tuinbouwkoöpe raties is in 1986 met 25 afgenomen tot 1.330 in totaal. De meeste fusies behelsden aansluitingen van relatief kleine koöperaties bij reeds ontstane grotere koöperaties. Het totaal aantal werknemers bij de land- en tuinbouwkoöperaties in 1986 met circa 2.000 is gestegen tot 75.725. Omzet en marktaandelen De lagere prijzen in 1986 hebben er toe geleid dat de gezamenlijk omzet van de land- en tuinbouwkoöpera ties in beperkte mate (ƒ200 min) is gedaald. Aangezien dit vanuit de le den niet alleen aan de opbrengsten zijde maar ook aan de kostenzijde (veevoeder, kunstmest, brandstof fen) het geval was, hebben de lagere prijzen in het algemeen geen nadeli ge konsekwenties voor het inkomen gehad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3