Champignons in de be langstelling Nederlanders aten meer echte boter Schapevleesmarkt-ordening steeds meer ter diskussie Het Produktschap van Groenten en Fruit maakte over champignons een uitgebreid marktbericht. De West- duitse champignontelers hebben een eigen reklamebureau voor champig nons opgericht. Over beide zaken meer verderop. Op de groentenmarkt is het beeld nogal wisselend. Sommi ge groenten brachten een veel lagere prijs op, maar anderen stegen flink in prijs. Glasgroenten De tomaten brachten vorige week op nieuw een lagere prijs op, ondanks het feit dat de aanvoer beduidend kleiner was. Komkommers daarentegen brachten flink meer op. Hiervan was het aanbod ook veel kleiner. Boven dien was de vraag iets beter. Ook sla uit de kas was er in geringere mate, hetgeen trouwens ook het geval was met natuursla. Glassla bracht iets minder- en natuursla iets meer op. Bij de paprika's viel het veel grotere aan bod van de rode paprika's op. Over de hele linie daalden de veilingprijzen van de paprika's. Vollegrondsgroenten Spitskool daalde voor de vierde ach tereenvolgende week opnieuw in prijs. Er is nu in één maand een gulden van de prijs van toen af. Spinazie bracht een stuiver per kg minder op. Bij an dijvie ging er 15 cent af, ondanks een veel kleinere aanvoer. Peen bracht over de gehele linie een hogere prijs op. Zowel waspeen als breekpeen werden in kleinere hoeveelheden aan gevoerd. Ook witlof werd duurder. De prijs van witlof ligt veel lager dan een jaar geleden, omdat de aanvoer stukken hoger ligt. De prijswinst voor prei was groot. Prei bracht driemaal zo veel op dan een maand geleden. Asperges duikelden in prijs omlaag, ondanks een kleiner aanbod. Kroten, tenslotte, brachten iets minder op bij een ruimere aanvoer. Champignons Begin dit jaar is de champignonmarkt uit het diepe dal van 1986 omhoog ge klommen. De prijzen liggen nu niet alleen boven die in 1986, maar ook boven die van 1985. Dit schrijft ing. J.C. Boon, van het Produktschap voor Groenten en Fruit, in een markt bericht over champignons. De betere prijzen - ook van de industrie champignons - zijn het gevolg van de gewijzigde aanbodsverhoudingen op de veiling. Zo is bijv. de aanvoer van klasse 111 dit jaar belangrijk kleiner, waardoor vraag en aanbod beter met elkaar in evenwicht kwamen. Bij de verse champignons speelt de grotere export een (positieve) rol. Was het ex- portdeel vorig jaar 20%, dit jaar zou de 25% wel eens gehaald kunnen wor den. Als algemeen beeld echter schetst ing. Boon - aan de hand van de gege vens van vorig jaar - een produktie- groei van 5%, een stabiele import, een sterk stijgende export, een stapje te rug bij de industrie en een toenemen de konsumptie (vorig jaar 2,3 kg per persoon). Tenslotte wordt vastgesteld dat de hoeveelheid champignons, die buiten de veiling om verkocht werden sterker steeg, dan de hoeveelheid die wel voor de veilingklok kwam (vorig jaar gedaald tot ca. 46%). De West- duitse champignontelers hebben een afzetbevorderingsorganisatie opge richt. Men vond dit nodig, omdat steeds meer verse champignons van uit Nederland en Frankrijk, Duitsland binnenkomen. Er zal als eerste aktie- punt een afzet- en marketingplan voor de verse markt worden gemaakt. Hoofddoel van de organisatie is de ei gen produktiekapaciteit te vergroten. Fruit Op de fruitveilingen was de aanvoer van appels vorige week klein. Dat had een gunstig effekt op de prijs. Bij de peren was de aanvoer van de Confe rence opnieuw kleiner. Zowel klasse 1 als klasse 2 brachten meer op. De Duitsers denken dit jaar 38 miljoen kg rode bessen en 4'/2 miljoen kg kruis bessen te plukken. Deze week zullen in Zuid-Duitsland al de eerste bessen geplukt worden. De pluk in Noord- Duitsland begint over twee weken Bloemen en planten Vorige week zijn er op vier dagen snij bloemen geveild (wegens Pinksteren). Dientengevolge daalde de snijbloemen- aanvoer met 14%. De gemiddelde prijs van de snijbloem is met twee cent gestegen en bereikte daarmee een hoogte van 39 cent. Ten opzichte van vorig jaar is er een snijbloemenaan- voerstijging van 7% en een prijsda ling van drie cent. De aanvoer bij de kamerplanten is eveneens gedaald met 14%, waardoor de prijs met zes cent kon stijgen. Ten opzichte van vorig jaar is de plantenaanvoer gestegen met 12% en is de gemiddelde prijs ge daald met drie cent. De gemiddelde prijs van de kamerplant was vorige week 214 cent. Tot de Pinksterdagen lag de exportwaarde van bloemkwe- kerijprodukten 2% hoger dan in de eerste 23 weken van 1986. De snij bloemen kwamen 2% lager uit, de planten 11% hoger. Vorig jaar is de konsumptie van mar garine per hoofd van de bevolking in ons land gedaald. De Nederlanders hebben wel meer boter gegeten. De re den van deze verschuiving, althans volgens de margarinefabrikanten, kunt u lezen onder het kopje "Zuivel". Runderen Op de rundermarkten was het aanbod beperkt. Dat voorkwam een grotere prijsdaling, hoewel de inkopers lage re prijzen hadden willen behalen, om dat de afzet van rundvlees stroef verloopt. Opmerkelijk is de opmer king van veehandelszijde dat het ge wicht van het vrouwelijk slachtvee momenteel tegen valt. "De laatste 10 kg zit er niet aan en dat was wel ver wacht" zei een oude rot in het vak. In het eerste kwartaal van dit jaar is er vanuit de rundersektor minder geëxporteerd dan in het eerste kwar taal 1987. De uitvoer van varkensvlees steeg met 9%. Ook vanuit de scha- pensektor was er meer export (naar Frankrijk).. In totaal werd er 4% meer geëxporteerd vanuit de vee- en vlees- sektor, maar de opbrengst was wel 9% lager. De handel in de melk- en kalfkoeien wordt gekenmerkt door een kleinere vraag naar melkvee. Om dat ook hiervan het aanbod beperkt was, gingen de prijzen niet veel ver der omlaag. Kalveren en schapen De prijs van de jonge kalveren blijft zich op een onbegrijpelijk hoog ni veau handhaven. Voor de vaarskal veren zat er nog weer een plusje in. De prijs van de vleeskalveren veran derde niet veel. De handel is redelijk. De afzet van kalfsvlees verloopt regel matig met een tendens naar beter. Er is een goede vraag naar kalfsvlees, be halve naar voorvoeten. Op de wol vee markt verliep de handel in de slacht en weidelammeren iets beter. De prijs van de oude gebruiksschapen stond onder druk. Varkens Op de varkensmarkt werd het in de loop van deze week gaandeweg slech ter. Het aanbod is groot, in Duitsland waren er woensdag en donderdag vrije dagen en in Frankrijk was spra ke van een teruglopende markt, waar door voor karkassen een reaktie optrad van aanvankelijk 5 ct, maar later van 15 ct. In de andere EG- lidstaten bedroeg de teruggang 5 tot 10 ct per kg. De prijzen voor ribben en buiken was stabiel, hammen deden tot 5 ct minder en de "min" voor schouders liep in de loop van de week op tot 20 ct. Al met al geen gunstig beeld en dus lagere varkensprijzen. Voor deze maand schat het CBS het aantal varkensslachtingen op 1870 duizend stuks. Vorig jaar juni werden er in ons land 1720 duizend varkens geslacht en in juni 1980 ongeveer 1520 duizend stuks. Slachtpluimvee en eieren Op de pluimveevleesmarkt is de in vloed merkbaar van een toenemend internationaal aanbod, als gevolg van een verhoogde produktie. Mede daar door wordt de afzet in Duitsland voor ons bemoeilijkt. De Barneveldnote- ring voor slachtrijpe kuikens liep iets op. De gedrukte stemming bij de af zet van uitgelegde kippen bleef. Slachtkuikenmoederdieren gaven enig prijsherstel te zien. Voor broedeieren bleven de noteringen laag. De eier markt is flauw gestemd. De prijzen staan onder druk. Doordat de eipro- duktenindustrie een grotere vraag ver toonde, bleef de prijsdaling van eieren vorige week beperkt tot 5 a 10 ct per 100 eieren. Het ziet er naar uit dat er voorlopig nog geen prijsverbetering komt. Zuivel Op de zuivelmarkt is sprake van een stabiele situatie. Doordat het weer de laatste weken niet erg zomers was, blijft de kaaskonsumptie in het bin nenland op peil en loopt de export (naar andere lidstaten van de EG) goed. De produktie van kaas is hoog. Belegen en oude kaas brengen een goede prijs op, maar de prijs van jon ge kaas staat wat onder druk. De bo- terproduktie blijft laag. Desondanks was en is er veel interventie. De ex port loopt zeer moeizaam. Dat geldt ook voor magere melkpoeder. Uit het jaarverslag van het Produktschap voor Margarine, Oliën en Vetten blijkt dat het margarineverbruik in ons land vorig jaar (opnieuw) is ge daald en wel van 11,7 naar 11,4 kg. Het Produktschap wijt dit aan de af- zetstimulerende maatregelen voor bo ter van de EG. Het boterverbruik per hoofd is namelijk gestegen en dit ging ten koste van het gebruik van marga rine in de keuken, aldus het Produkt schap. De gemiddelde melkgift per koe in West-Duitsland bedroeg vorig jaar 4843 kg. Dat is 214 kg meer dan in 1985. Het vetgehalte steeg met 0,07 tot 3,98%. Het gemiddelde aantal melkkoeien per bedrijf bedroeg 16 stuks. Granen, zaden, vlas en peulvruchten De graanmarkt is erg rustig. Doordat de vraag klein is, komen er zowel voor tarwe als voor gerst lagere prij zen tot stand. De FAO verwacht dat de wereldtarweproduktie dit jaar 9 miljoen ton kleiner zal zijn dan vorig jaar. Die van voedergranen zou 29 miljoen ton lager uitkomen. Op de za- denmarkt blijft het rustig. Het vlas in West-Europa begint in bloei te raken, maar de strovlasmarkt en de lijnzaad- markt bloeien nog niet op. Op de peulvruchtengroothandelsmarkt in Rotterdam noteerden kapucijners en bruine bonen een rijksdaalder hoger. Aardappelen en uien Op de aardappelmarkt daalde de prijs van de frites-aardappelen licht, al thans op de groothandelsmarkt. Op de termijnmarkt brokkelden sommi ge prijzen eveneens licht af en werd het aantal open posities groot. Veevoeders Cebeco-Handelsraad in Rotterdam geeft de volgende samenvatting in het mei-nummer van Veevoeder- grondstoffennieuws: Door de ver wachte daling van de afzet van mengvoeders en een grotere verschei denheid aan produkten blijft het aan bod van mengvoedergrondstoffen voor de mengvoederindustrie in het algemeen groot genoeg. Aanbod en verbruik van maisglutenvoermeel blij ven tot nu toe redelijk in evenwicht. Voorlopig zullen de prijzen zich waar schijnlijk rond het huidige niveau kunnen handhaven. Bij gunstige weersomstandigheden in de komende maanden zullen de prijzen van Ame rikaans sojaschroot als gevolg van een teruglopende vraag opnieuw kunnen dalen. De vooruitzichten wijzen voor de komende maanden op een aanhou- dend laag prijsniveau van de meeste matig eiwitrijke grondstoffen. Zonder grote oogstproblemen verwachten we een aanhoudende druk op de prijzen van citrus- en bietenpulp. Wanneer Brussel er niet in slaagt om via extra maatregelen het verbruik van granen in de veevoedersektor wezenlijk te vergroten, zullen de prijzen van tapi- oka in de komende maanden waar schijnlijk eerder stijgen dan dalen. Suiker Uit de laatste schattingen van de we- reldsuikerbalans blijkt dat aan de goed op gang gekomen afbraak van de voorraden snel een einde is geko men. De belangrijkste produktiegroei wordt gekonstateerd in India Wi miljoen ton meer). De produktie in Cuba en Brazilië lijkt tegen te vallen. In laatstgenoemd land is overigens het verbruik gestegen. De ordening van de schape vleesmarkt komt steeds meer ter dis cussie. Dit merkte de heer B.J. Odink op tijdens de vergadering van het PVV op 12 juni j.l.. De aanleiding hiervoor is dat de prij zen van de slachtlammeren te laag blijven, waardoor de ooipremie in 1987 wederom hoger zal worden vastgesteld, aldus Odink. Na de stij ging van de totale uitgaven daarvoor voor ons land met alleen al 75% in 1986 wakkert dit de discussie aan. Het daarnaast verwachte stijgende aanbod in de komende jaren zal lei den tot kleinere invoerbehoeften uit derde landen. Het invoercontingent van onder meer Nieuw-Zeeland van momenteel 240.000 ton zal hierdoor steeds verder onder druk komen te staan. Met belangstelling wordt dan ook het EG-rapport afgewacht, dat binnenkort zal verschijnen met na dere voorstellen voor deze marktor dening. Afzetorganisatie voor Westduitse champignons opgericht Mede gezien de sterk toegenomen im porten van verse champignons uit Ne derland en Frankrijk hebben de Westduitse champignontelers een af zetbevorderingsorganisatie opgericht. Allereerst zal een afzet- en marketing plan voor de verse markt worden ge maakt. Hoofddoel is de produktiekapaciteit in West- Duitsland zelf te vergroten. (Z.M.P.) C.B.S. maakt runderverzekering goedkoper Door binnen de afdeling runderen een veranderihg aan te brengen in de toerekening van kosten en risiko's, is het Céntraal Buro Slachtveeverze keringen in Utrecht in staat om voor alle 5 klassen runderen, de premies met ƒ1,per stuk te verlagen. De premietarieven zijn per 1 juli 1987: Koeien le soort ƒ13,per stuk; Koeien 2e soort ƒ34,per stuk; Koeien 3e soort ƒ53,per stuk; Pinken ƒ9,— per stuk; Stieren ƒ11,50 per stuk. Voor runderen met een inkoopsprijs boven ƒ4.000,bedraagt de premie ƒ74,per stuk. Fruitbomen in Polen zwaar beschadigd Het strenge winterweer dat in janua ri en maart in Polen heerste, heeft z'n sporen nagelaten. Veel fruitbomen zijn zwaar beschadigd. De ergste schade is aangetroffen bij kersen-, perziken-, abrikozen-, pruimen- en appelbomen. De te verwachten op brengsten worden dan ook laag inge schat. Daar veel van dit fruit in verse vorm of als halffabrikaat wordt geëx porteerd naar de landen van de Eu ropese Gemeenschap en Skandinavië, zal de schade ook de inkomsten uit export sterk beïnvloeden. Veiling Sint Annaland 17 juni Aanvoer 40 ton: 35 ton Doré's en 5 ton Premières. Totaal 1600 kisten. Doré 1,16 1,25; Première 0,90 0,95. Schema biggenprijzen In de week van 22-6-1987 tot 29-6-1987 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Biggenprij- zenschema voor Zuid-Nederland van 4 mei 1987 met ƒ2,25 te worden verhoogd. De kostprijs van 1 kg varkensvlees in deze week is ƒ3,66. Aardappelen in de Gemeenschap Maandag konden in Rotterdam de noteringen voor de kleine maten Bintjes zich op het reeds lage nivo handhaven. Er is weinig prijsverschil meer tussen de 35/50 mm en de voe- raardappelen. Voor Bintje 50 mm opwaarts kon den de betrekkelijk goede prijzen zich ongeveer handhaven op 20 tot 23 gulden, waarbij alleen voor de frites-aardappelen de prijzen met 2 tot 1 gulden terugliepen. De kam- pagne loopt op haar eind. Voor grove Bintjes van goede kwali teit blijft in binnen- en buitenland nog een vrij goede belangstelling bestaan. Dat blijkt ook uit het eksportcijfer dat voor de week van 8 tot 12 juni een cijfer aangaf van 30.500 ton, de afzet naar België niet geheel inbe grepen. De aktiviteiten op de termijnmarkt blijven beperkt. In de week van 9 tot 12 juni liepen de noteringen voor alle sorteringen terug. In de landen van de Gemeenschap is de situatie ongeveer navenant. Er is weinig meer aan te bieden uit de oogst 1986, althans als het gaat om aardappelen van goede kwaliteit. De nieuwe aardappelen winnen hand over hand terrein, al is het nu toe de aanvoer nogal wat kleiner dan vorig jaar. Dat geldt voor de gehele Ge meenschap. De oorzaak is enerzijds een vertra ging die is opgetreden bij de nieuwe oogst als gevolg van te koud weer en voorts een in het algemeen kleiner areaal in de landen rond de Middel landse Zee. Engeland is momenteel een vrij willig koper van goede kwa liteit aardappelen. De Franse eksport bedroeg tot 1 juni 379.424 ton vergeleken met 247.860 ton in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Koolprijzen In de grafiek over de veilingprijzen van kool, gaat het om gemiddelde prijzen van zowel witte-, rode- als groene kool. In de grafiek valt als eerste op het lagere prijspeil in 1986-1987, vergeleken met 1985-1986. In maart 1986 was de koolprijs de helft van die in maart 1985. De be langrijkste reden van het lagere koolprijsnivo in 1986-1987 is het grote aanbod, bereikt door enerzijds een groter areaal, anderszijds door zeer goede opbrengsten per ha. Dit Nederlandse beeld viel ook waar te nemen in bijv. Engeland en Duits land. Door het grote aanbod zette de winter in met grote voorraden, het geen de kans op prijsverbeteringen van betekenis uitsloot. Bij witte kool was het prijsverloop nog slechter dan bij rode kool in het seizoen 1986/1987. Daar was het aanbod echt veel groter en bedroeg 45%. Dit jaar is er minder kool 'ge- zeet', hetgeen de druk wat van de markt weg haalt. Veemarkt 's Hertogenbosch Op de Paardenmarkt van 's Herto genbosch werden 11 juni, 194 stuks aangevoerd. De prijzen waren per stuk: Luxe paarden van ƒ2.825,tot ƒ3.450,Oude paarden van ƒ2.125,tot ƒ2.850,3-jarige paarden van ƒ1.525,— tot ƒ2.900,2-jarige paarden van ƒ1.525,— tot ƒ2.500,—; Veulens van ƒ625,tot ƒ1.200,Hitten ƒ775,tot ƒ1.700,Pony's van ƒ525,tot ƒ1.600,Shetland po ny's van ƒ375,tot ƒ650,Oude slachtpaarden van ƒ4,40 tot ƒ6,15, kg.gesl.gew.; Jonge slachtpaarden van ƒ4,65 tot ƒ6,25. De handel verliep: Gebruikspony's redelijk; Slachtpaarden flauw. 22 Vrijdag 19 juni 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 22