VOOR m? VROIIW p.j. zuid geluid Jaarvergadering Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen op 2 juni 1987 in teken van afscheid presidente Zelfstandigheidvolwassen heid en medische ethiek Herwaardering arbeid Vrijwilliger Redaktie: Roelie Troost P.J.Z.-aktiviteiten Vanavond (19 juni) gekostumeerd bal te Fijnaart Medewerking bakterievuur- bestrijding in meidoornbeplantingen onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. van Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Al om 8.30 uur kwamen veel dames "De Reehorst" in Ede binnen. Het zijn die vrouwen die op deze dag een uitvoerende taak hebben. Speldjes met namen erop worden opgespeld en er wordt koffie gedron ken. Met plezier sta je te kijken dat veel vrouwen blij zijn elkaar weer te ontmoeten. De Friese dames gaan ogenblikkelijk in het Hollands over. De schouwburgzaal stroomt om 9.30 uur vol. Het zijn die leden die graag de 50e jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen bij willen wonen. Mevrouw C.Th. baronesse van Verschuer-v. Sminia heet een ieder hartelijk welkom, gelukkig geen op somming van allerlei namen. Toch wilde ze een paar uitzonderingen ma ken en wel voor hen die door hun fi nanciële steun het kaderwerk, het projekt plattelandsvrouwen en de der de wereld en de manifestatie "werk in uitvoering" mogelijk maken. Zij hoopte dat een ieder die de manifesta tie bezoekt een indruk zal krijgen wat er allemaal in de bond gebeurd. Dui delijker dan met woorden of in brie ven is hier het veelzijdige aanbod van de bond te zien. De bond waar je kunt Ieren met je handen, je hoofd en je hart. Ook willen we laten zien wat de grote kracht van de bond is: het vrij willige kader. Er kwamen nu 12 da mes in klederdracht binnen van elke provincie een. Ieder vertelde in eigen taal of dialect iets over de bond, daar na verlaten ze de zaal en gaan naar de manifestatie die hiermee is ge opend. De presidente gaat verder en vertelt over het projekt herwaardering van arbeid dat het vierde jaar ingaat. "Met de sterk toegenomen aktualiteit in de laatste jaren van arbeid, de on betaalde arbeid, de arbeid van de boerin op het eigen bedrijf, hopen we dat dit projekt de belangstelling van de leden heeft losgemaakt en een sti mulans is geweest om ons verder in dit grote vraagstuk te verdiepen", al dus de presidente. Tegelijkertijd met de diskussie over de arbeid van de boerin werd een interdepartementale kommissie ingesteld, wat resulteerde in het rapport "Loon naar Werken". Waarschijnlijk zal het ministerie van landbouw een beroepskracht voor dit projekt subsidiëren. Volgens ons be leidsplan wat tot 1990 is vastgelegd starten wij een nieuw projekt, n.l. Plattelandsvrouwen en de derde we reld. Er is reeds een plan opgezet en er zijn diverse instellingen die dit me de willen financieren. Het is de laatste keer dat onze presi dente de algemene vergadering voor zit, haar 6 jaren zijn op. Zij bedankt alle vrijwilligers waar zij mee heeft sa men gewerkt. Zij vond het fenomeen vrijwilliger iets heel bijzonders. Wat drijft haar ertoe dit werk te doen? Ze verdient er niet mee, ze kan ook door extra hard te werken geen promotie maken. Vrij willig kaderlid, waarom begin je er aan? Soms omdat je er zin in hebt, soms uit een soort plichtsgevoel. Het is belangrijk dat er vrijwilligers bestaan dat is goed voor de samenle ving, dat draagt bij aan een positieve relatie tussen mensen vanwege de on baatzuchtigheid. Met de wens dat het de bond goed zal gaan werd de ver gadering geopend. Als gast was uit genodigd mevrouw Dr. A. Hagenaars, hoogleraar aan de univer siteit in Rotterdam. Nog nooit heeft niemand volgens mij zo snel voorge lezen, een inleiding, die volgens mij inhoudelijk gehaald was uit de papie ren van de bond. Zij zou spreken over "Hoeveel zijn Uw uren U waard". Binnen 7 minuten was het verhaal over. Men was te perplex om vragen te stellen, die kwamen 15 minuten la ter. Toen bleek de hoogleraar echter al weg te zijn. Jammer. Voor het hoofdbestuur en de leden. Mijn in druk was dat zij haar gehoor schro melijk heeft onderschat. Na nog enige huishoudelijke punten en stemmingen werd er door me vrouw Van Verschuer voor een ieder die afscheid nam een persoonlijk woord gesproken. De nieuwe leden werden welkom geheten. De vicepre- sidente mevrouw Van Dijk bedankte onze presidente voor al haar werk. De presidente vond dat zij 6 gouden ja ren had beleefd en met een staande ovatie nam zij afscheid. Wij hadden 5 jaar een aardige, hardwerkende, deskundige presidente. Toos in 't Veld-Blonk Eindelijk is het dan zover. Na enkele moeilijkheden tussen de organiseren de partijen is het er dan toch van ge komen: Het gekostumeerde bal wordt gehouden in de "Witte Roos" te Fijnaart. We zullen er op 19 juni met zijn al len een grandioos feest van maken waar ook nog wat te beleven is. Wan neer om 9 uur 's avonds het geweld losbarst kan en zal er gedanst worden dat het een lust is. Hierbij verzoek ik ook eens te kijken naar de jongens en meisjes die aan de kant zitten, want die zullen ook best wel een dansje wil len maken! Natuurlijk wordt er ook een prijs uitgeloofd voor de leukste, gekste, mooiste kreatie en wanneer ze aanwezig zijn misschien ook wel de leukste en origineelste uitbeelding of groep. We kunnen ook nog een bij zonder optreden verwachten. Van wie zeggen we nog niet want dan blijft het een verrassing. We wilden er in eer ste instantie ook nog een thema aan verbinden, dus als je als b.v. gentle man of rock en roller wilt komen dan beeld je al een thema uit, en zit er mis schien wel een prijs voor je in. De datum is nogmaals 19 juni in de "Witte Roos" te Fijnaart en we be ginnen om 9 uur 's avonds. Entree /4,-. Vrijdag 19 juni 1987 Breng zoveel mogelijk vrienden, vriendinnen, kennissen en bekenden mee, want hoe meer zielen hoe meer vreugd zeggen wij in Zevenbergen. Allemaal een prettige en gezellige avond toegewenst en tot ziens in de "Witte Roos" te Fijnaart. Wim van Hoof Aktiviteiten van afd. Tholen/St. Philipsland Algemene ledenvergadering op 29 april. De opkomst in de Gouden Leeuw was niet groot. De agenda werd zonder problemen afgehandeld. Dit hield o.a. in de bespreking van het afgelo pen seizoen aan de hand van het jaar verslag. Ook waren er weer verkiezingen. Af tredend en herkiesbaar Elles Punt. Zij werd per acclamatie met algemene stemmen herkozen. Petra v.d. Slikke en Marcel de Wilde traden allebei af. Zij werden bedankt voor hun inzet en kregen allebei een boek aangeboden. Het kiezen van 2 nieuwe bestuursle den kon niet doorgaan i.v.m. de late bezorging van de jaarverslagen en dus de navolging van de statuten.. Daar na was het woord aan Ir. Geuze. De ze liet ons kennismaken met het ontstaan van de polders, dijken, dor pen enz. Herenvoetbaltoernooi in Moerstraten op 17 mei Dit was een gezellig toernooi. De meeste heren waren echter niet meer gewend om zo fanatiek te spelen. Ge volg vermoeidheid. Toch behaalden onze heren een 8e plaats, wat werd be loond met een mooie beker voor de prijzenkast. Algemene ledenvergadering op 22 mei Omdat er op de vorige vergadering geen nieuwe bestuursleden gekozen konden worden en omdat er voor het vele werk binnen het bestuur 7 per sonen nodig zijn, was er een 2e ver gadering nodig. De agendapunten waren snel afgehandeld. De 2 nieuwe bestuursleden zijn Frans Burgers en Kees van Dalen geworden die met al gemene stemmen gekozen werden. Het bestuur is nu dus weer kompleet en er staan weer leuke aktiviteiten op het programma. Het is heel gewoon om te horen dat overal moet worden ingele verd. Toch wil je dan wel zien waar dat dan voor is. Als het goed lijkt zijn er geen problemen. Nou ja, soms toch wel maar dan oplosbaar! Er zijn gebieden waarop wordt in geleverd zonder dat dat zo direkt zichtbaar is en als er dan meer dui delijkheid/klaarheid komt ziet men het ineens. Zo lijkt het ook wel eens met de wensen die even later veranderen in eisen. In de geest van: "Wij pikken dit niet langer, wij eisenOmdat er zoveel wordt geëist en er zo hard wordt geroepen, hoor je vaak de goede dingen niet meer. En daar door komt er dan een verkeerd beeld van datgene waarvoor men zich inzet. We zien nu allemaal het goede dat bereikt werd door de emancipatie, maar als we terugzien dan was er al veel aan de gang. De Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen heeft bijvoorbeeld vanaf het begin gewerkt aan de bewustwor ding van vrouwen. Het optrekken van ontwikkeling op velerlei ter reinen en tevens de vrouw laten zien dat ze ook zelf een belangrij ke post inneemt naast de man. Als je alleen thuis zit lijkt AL het andere werk ideaal en interessant, maar als dat dan is bereikt en je zit ergens anders, dan zie je pas dat de vrijheid en zelfstandigheid werd ingeleverd. En was het dat nu echt waard? Als je echt jezelf .blijft en je eigen aanleg volgt, dan blijf je ook zelfstandig. Zelfstan dig zijn wil niet zeggen dat je de baas speelt over een ander die je dan je wil oplegt. Zelfstandig is als we: opkomen voor onze rechten; onze verplichtingen nakomen; ver antwoordelijk zijn voor ons han delen; verantwoordelijk willen zijn voor elkaar; een besluit durven ne men; een risiko durven dragen; een verlies kunnen aanvaarden; willen werken aan een ideaal; eer lijk voor onze mening uitkomen; niet ten koste van anderen ons doel bereiken; respekt hebben voor anderen; niet denken dat het gelijk altijd het onze is; erkennen dat iets ook anders zou kunnen; weten dat veel dingen twee kanten hebben; niet te snel oordelen; een ander ook iets gunnen; geen mis bruik maken van vertrouwen; een vast doel voor ogen hebben; onze tijd niet verspillen aan jaloezie; luisterend naar anderen onze me ning vormen; niet vinden dat an deren "het" moeten doen; onze eigen talenten zo goed mogelijk benutten; ons niet blind staren op wat we niet kunnen; niet lijden aan zelf-overschatting en niet aan onderschatten van jezelf en delen met anderen in vreugde en verdriet. Erg wetenschappelijk Zelfstandig zijn heeft ook alles te maken met volwassen zijn en als volwassen mens denken we na over de dingen die op ons af ko men. Soms is dat heel moeilijk omdat het onderwerp erg weten schappelijk is. Toch kan het goed zijn ons erin te verdiepen. Een van die onderwerpen is nu wat we den ken van de "medische experimen ten met mensen" en het gaat daarbij echt over de vraag hoe ver denken wij dat daarmee kan wor den gegaan. Hoewel we er beslist geen antwoord op zullen vinden is het belangrijk te weten wat alle mogelijkheden zijn en waarom we ze wel of niet kunnen en willen aanvaarden. Dr. Inez de Beaufort schrijft hier over in haar boek: "Ethiek en me dische experimenten met mensen", Uitg. van Gorcum (ƒ39,50). Heel belangrijk is daar in dat ze ook beschrijft hoe een staf van doktoren en verpleegkun digen omgaan met een experimen teel nieuwe kans om te genezen die voor enkelen zal zijn weggelegd. Heel zorgvuldig gaat men daarbij om met de mogelijke kanshebbers voor een nieuw medikament of medische behandeling. Verder be kijkt ze in haar boek ook vanuit de overheid en vanuit het gezichts punt van de onderzoeker/weten- schapper. Daarna komt dan het kontakt met de proefpersonen en de toestemming tot de behande ling. Deze kan heel emotioneel zijn als het een patiënt betreft die weinig kans op genezing heeft. Ook de experimenten met betrek king tot de voortplanting worden behandeld. Het is geen gemakkelijk boek maar wel een met veel informatie en stof tot nadenken. Nadenken over een onderwerp dat misschien niet nu maar mogelijk later dich ter bij komt. P.J. de Rooy-Janse, M.A. P.J.Z.-agenda Afd. West Zeeuws Vlaanderen 19 juni - Schuurfeest. Gratis entree met barbecue. Bij Fam. de Hullu tus sen Oostburg en Schoondijke, aan vang 20.30 uur. PJZ 's Heer Abtskerke/Nisse e.o. Op 26, 27 en 28 juni is er een kam- peerweekend op camping 'De Witte Raaf'. Nadere informatie volgt. Ver der wordt er elke week getrimd, hier voor iedere maandag verzamelen om 19.15 uur bij Irene, 's Heer Abtsker- ke. Inl. bij Piet Minnaard, tel. 01103-1472. P.J.Z. agenda afd. Schouwen/Duiveland De P.J.Z. organiseert op zondag 28 juni a.s. een dagje Bobbejaanland (België). Vertrek 09.00 uur vanaf de parkeer plaats aan de Scheldestraat/Laan van St. Hilaire. Terugkeer vanuit Bobbe jaanland 20.00 uur. Vermoedelijke thuiskomst om 22.00 uur. Wij raden jullie aan Belgisch geld mee te nemen. Opgeven voor 22 juni bij Ellen 01113-2573 of Marian 01110-16183. We gaan er zeker een hele gezellige dag van maken. Op vrijdag 19 juni (vandaag) organi seren de regio Fijnaart e.o. en Zeven bergen een dansfestijn (zie elders in deze rubriek). Evenals vorig jaar worden ook dit jaar in opdracht van het Konsulent- schap Natuur-, Milieu- en Faunabe heer door een aannemer tijdens de periode dat er een gerede kans bestaat op aantasting van meidoorns door bakterievuur, de meidoornheg gen en solitaire meidoorns gekontro- leerd op de aanwezigheid van bakte rievuur. Dit zal gebeuren in de zoge noemde uitzonderingsgebieden de Poel-Heinkenszand en Kapelle- Wemeldinge. Indien bij de kontroles aantastingen worden waargenomen dan worden deze zo mogelijk direkt weggenomen. Deze methode van direkt verwijde ren van de aantastingen heeft afgelo pen jaar, mede dankzij de grote wel willendheid van de betrokken eige naren en gebruikers hiervoor toe stemming te verlenen, tot tevreden heid gewerkt. Inmiddels zijn de direkt betrokke nen benaderd met het verzoek om ook in 1987 hun medewerking te ver lenen. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21