Twijfels in de maalstroom vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Behoud van genetische variatie noodzaak Genenbankfaciliteiten officieel in gebruik genomen land- en tuinbouwblad VRIJDAG 19 JUNI 1987 75e JAARGANG NO. 3881 De oogst van aardappelen onder plastic - de z.g"supervroege" aardappelen op Tholen kan door de natte weersomstandigheden maar niet op gang komen. Bij deze telers loopt de schade dan ook al in de tienduizenden guldens. Omdat bij het rooien van vroege aardappelen op veel percelen de datum van 28 juni niet kan worden gehaald ko men veel telers volgend jaar met hun bouwplan in de problemen. Zij zullen voor een deel over moeten schakelen op een AM-resistent ras hetgeen de kosten aanzienlijk doet stijgen. Overigens vielen de prijzen van de vroege en supervroege aard appelen op de eerste veilingdag in St. Annaland woensdag de telers nog niet eens tegen, wanneer men ze althans vergelijkt met recente note ringen op andere veilingen. Op de foto probeert de familie Geuze uit Poortvliet met veel moeite toch de Premières te rooien. De land- en tuinbouwsector komt de laatste maanden meer en meer in een maalstroom van besluiten en re gelgeving terecht. Ten grondslag daaraan ligt de hui dige "anti"-landbouwpolitiek vanuit Brussel zowel als vanuit Den Haag. De feiten zijn genoegzaam be kend: afbraak van de EG-marktondersteuning, een niet-aflatendde bezuinigingswoede en een uitgespro ken prioriteit van natuur- en milieubelangen. Een opéénvolgende reeks van veelal tegenstrijdige visies en standpunten, overhaaste besluitvormingen en ad- hoc regels en wetten zijn het klaarblijkelijk onvermij delijke gevolg van die politiek-negatieve aandacht voor de landbouwpolitiek. Visies, standpunten, besluiten en regels die "over ons" en "zonder ons" komen; mèt of zonder ons. In alle gevallen dienen wij tijdig een mening te hebben, ja of nee te zeggen, of alternatieven aan te dragen. Als wè niet ja of nee wil len of kunnen zeggen, of te laat een mening formule ren, dan wordt er éénzijdig "over ons" beslist. Een - qua tijd en redenering- wei-overwogen meningsvor ming wordt ons, door de maalstroom waarin we ons bevinden, erg moeilijk gemaakt. De in diezelfde maalstroom reeds eerder ingenomen standpunten van Landbouwschap, KNLC of ZLM roepen daarenbo ven alsnog twijfels op. Althans, zo vergaat mij dat persoonlijk. Ik wil u enkele van die twijfels voor leggen. Op grond van het zogenaamde "verplaatsings- besluit" is momenteel overdracht - naar een andere locatie - van een veehouderijbedrijf met de daarbij be horende referentiehoeveelheid mest (quotum) bijna totaal uitgesloten. Bovendien is iedere uitbreiding van het aantal dieren voor bedrijven die meer mest produ ceren dan overeenkomt met 125 kg P20/ha. geblok keerd. Deze regels worden als te knellend ervaren in verband met de individuele bedrijfsontwikkelingsmo gelijkheden. Het KNLC en de ZLM hebben daarom het standpunt ingenomen, dat (onder voorwaarde dat géén fiscale claims gelegd kunnen worden) vrije over draagbaarheid verkoop) van mestproduktierech- ten zonder meer mogelijk moet worden. Hierin ligt ui teraard besloten dat dan een mestquotum een bepaal de waarde gaat vertegenwoordigen; dus een prijs heeft. De voorzitter van de KNBTB (Schouten) wil al leen maar mogelijkheden tot verplaatsing bieden bin nen strikte voorwaarden middels een vestigingswet, dat betekent een politiek-gestuurd structuurbeleid en een vergaande belemmering van het vrije onderne merschap. Mijn standpunt: géén vestigingswet. Mijn twijfels in geval van vrije verkoopmogelijkheden van mestquota kunnen de grootste vervuilers "stinkend" rijk worden. Is een dergelijk gevolg van de KNLC/ZLM optie acceptabel? Waar ligt de gulden middenweg tussen vrije verhandelbaarheid en vestigingswet? Reeds bij de discussie in 1984 rond de invoering van de quoteringsregeling in de melkveehouderijsector, kozen KNLC en Landbouwschap in meerderheid voor meer marktgericht beleid zonder contingentering. Dat standpunt wordt nu bestendigd in verband met de eventuele keuze in 1989 (einde van de eerste 5-jarige periode). Dus de superheffing afschaffen! Vorige week werden de uitkomsten gepubliceerd van een on derzoek door LEI en L.U. Wageningen naar de inko menseffecten van respectievelijk wél of géén quote ring in de zuivel. Wat de praktijk al vermoedde, bleek uit de rekenmodellen van dit onderzoek bevestigd te worden de gemiddelde inkomensdaling bij voortzet ting van de superheffing na 1989 bleek relatief erg mee te vallen en beperkt te blijven tot 10% (1997 vergeleken met 1 983!). Daarentegen zouden afschaf fing van de huidige regeling en prijsliberalisatie (in etappes tot 1997) een inkomensreductie van mini maal 30% tot gevolg hebben. Mijn twijfel: Is kiezen voor afschaffing van de superheffing -dus prijsverlaging-, op basis van vertrouwen in eigen Ne derlandse concurrentiekracht in de vorm van vakman schap en export, wel een verstandige keuze? Overigens, in geval van handhaving aan de contingen tering in de zuivelsector, zal een eenzijdige keuze voor 'Het Nederlands landbouwkundig onderzoek zal een blijvende bijdrage moeten leveren aan de internationale inspanning om de genetische variatie in en voor kuituur- gewassen te behouden. Deze genetische variatie wordt mondiaal bedreigd waardoor zowel de natuurlijke evolu tie als de mogelijkheid kuituurgewassen te veredelen in het gedrang komen'. Dit stelde dr. K. Verhoeff, alge meen direkteur van de Direktie Landbouwkundig On derzoek (DLO), tijdens de officiële ingebruikneming van de genenbankfaciliteiten van het Centrum voor Geneti sche Bronnen Nederland (CGN) op 18 juni te Wage ningen. Dokumentatiesysteem De faciliteiten bieden de mogelijkheid zaden van duizen den rassen zeer langdurig onder de meest optimale om standigheden te bewaren. Een modern dokumentatie systeem draagt ertoe bij dat de opgeslagen rassen ook daadwerkelijk gebruikt kunnen worden voor het verede len van kuituurgewassen. Nederland heeft op zich geno men zorg te dragen voor het verzamelen, opslaan en in stand houden van sla, kool, ui, bieten en aardappelen. Met zeer veel landen wordt intensief samengewerkt om zowel de wilde voorouders als de daaruit ontwikkelde kuituurgewassen in zijn grote variatie van zgn. landras- sen te behouden. Het CGN en de daaraan gelieerde DLO-instituten voor landbouwkundig onderzoek maakt deel uit van een wereldomvattend netwerk van genen- banken. Demonstratietuin Voor deze dag werd een speciale demonstratietuin aan gelegd, waarin inzichtelijk wordt getoond hoe uit wilde rassen van kool, sla en tarwe de moderne kuituurgewas sen zijn ontstaan. Een geschiedschrijving van duizenden jaren evolutie wordt met levende planten op enkele hon derden vierkante meters uitgevoerd. De demonstratie- percelen van kool en sla zijn enkele weken, en die van tarwe nog enkele maanden op afspraak te bezichtigen bij het Centrum voor Genetische Bronnen te Wageningen. marktgerichtheid prijsverlaging) in de plantaardige sector directe funeste gevolgen hebben voor de ak kerbouw, én, wegens het verdringingseffect, dien tengevolge eveneens voor de tuinbouw. Daarom hier omtrent geen twijfel: prijsliberalisatie (op korte ter mijn en "zonder meer") in de akkerbouwsector is een heilloze weg. Het aanpassingsproces in de akker bouwsector dient geleidelijk - en niet schoksgewijs - te verlopen. En om daarmee zoveel mogelijk calami teiten én om de kansen voor de ondernemers te ver sterken om in de toekomst de bedrijfsvoering te kun nen richten op andere teelten en andere afzetmoge lijkheden. Mijn standpunt is daarom onverkort, dat - zeker voor de kortere termijn - een Europees plan om grond uit directe produktie te nemen, zo spoedig mo gelijk tot uitvoering gebracht moet worden. Concreet betekent dat tijdelijk een deel van het graanareaal bra ken, (gekoppeld aan het op een rendabel peil houden van het Europese graanprijsniveau). N.B.: In ons landelijk organisatieverband heeft men te dien aangaande nog sterke twijfels! Mijn twijfel richt zich alleen nog op: Braken op basis van vrijwilligheid in het kader van de EG-extensiveringsregeling die m.i.v. 1988 van kracht wordt (met braakpremie en toch dalende prijzen), öf blijven pleiten voor een voor iedere graanteler verplicht braaksysteem, (zonder braakpremie en met instandhouding van de prijzen)? In geval van vrijwilligheid zal minder regelgeving no dig zijn en kan de individuele teler zelf beslissen, doch bij verplichting zal veel sneller en doelmatiger de over- produktie teruggedrongen worden, en het is wel met name dat laatste waar het om gaat. Het lijkt me van belang om in onze commissies en in ons hoofdbestuur op korte termijn bovenomschreven twijfels opnieuw te toetsen op een "ja" of een "nee". Ik vertrouw erop dat de mening van u, ZLM- leden, middels de afdelings- en kringbestuurskanalen daarin door zal klinken. H.C. van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1