'Enten tegen klassieke varkenspest vee' en vleessector binnenkort niet meer mogelijk' Agrarische Studiereizen Braks bij opening Proefstation Varkenshouderij: Wisselend marktbeeld in Opendag Loverendale Afscheid van Glotzbach bij het Produktschap van Granen, Zaden en Peulvruchten Bij Coberco vorig jaar hogere melkprijs Woensdag 17 juni jl. heeft minister ir. G. Braks het Proefstation voor de Varkenshouderij te Rosmalen officieel geopend. De be windsman die even uit de Brusselse onderhandelingen was gebroken, verrichtte de handeling door het tevoorschijn toveren van enkele reeds op het Proefstation gefokte biggen. Met het nieuwe var kensproefstation komt het totaal aantal proefstations in ons land op 9 stuks waarvan 2 in de dierlijke sektor. Het Proefstation gaat zich zoals bekend bezig houden met praktijk onderzoek op het gebied van de varkenshouderij. Daarbij gaat het vooral om aktuele zaken zoals de mestverwerking, vleeskwaliteit en hygiëne. Het onderzoek vindt er plaats in nauwe samenwerking met de regionale varkensproefbedrijven te Sterksel en Raalte. In zijn openingswoord deelde minis ter Braks o.m. mee dat in Brussel is besloten om de klassieke var kenspest door gerichte akties in Europa uit te roeien. Entingen tegen deze ziekte zullen niet meer mogelijk zijn. Om zich goed, hoewel zo voeg de de minister er aan toe met, deze methode de afgelopen jaren in ons land redelijke resultaten zijn ge boekt. Het meer en scherper toepas sen van preventieve maatregelen Door het tevoorschijn toveren van enkele reeds op het Proefstation gefokte biggen, opende minister Braks het Proefstation. Men hoeft niet altijd ver te rijden om de mooiste plekjes van het bui tenland te ontdekken. Zelfs rijden is niet altijd nodig; al rustig varende op een Rijncruise boot heeft men misschien wel het mooiste gezicht op het omringende natuurschoon. Daarom dit jaar: eindelijk een reisje op de Rijn! De Rijn; zaterdag 4 t/m zaterdag 11 juli 1987, 8-daagse bootreis. Ie dag: vertrek van een opstap plaats, dicht bij u in de buurt, naar Babberich en vandaar naar Keulen; met de boot naar Köningswinter, vrije tijd in Köningswinter. 2e dag: naar Andernach en bezichtiging van het historisch stadje. 3e dag: naar Boppard, schitterend oud stadje en het uitzichtspunt 'Vierseenblick'; bezoek agrarisch bedrijf. 4e dag: naar Rüdesheim via het mooiste ge deelte van de Rijn en horen hoe de beroemde Lorely zong; genieten van de gezelligheid dat Rüdesheim biedt. 5e dag: naar Mainz ekskursie per bus naar de mooie oude universi teitsstad Heidelberg en bezoek aan het Schloss. 6e dag: wandeling door Mainz en naar de 'Deutsche Eek', het punt waar Rijn en Moezel sa menvloeien, naar Koblenz. 7e dag: naar Keulen en bezichtiging van de" Dom van Keulen o.l.v. een deskun dige gids. 8e dag: terug naar Ne derland. Luxemburg: maandag 13 t/m zater dag 18 juli 1987, 6-daagse busreis, verblijf in Clervaux. Ie dag: bustocht door de Belgische Arden nen naar Luxemburg. 2e dag: be zoek aan een modern rundveebedrijf en een varkenshouderij. 3e dag: stadsrondrit in de hoofdstad Luxem burg. 4e dag: tocht langs de Moezel, bezoek aan wijnkelders en het wijn museum. 5e dag: bezoek aan een koöperatieve aardappelbedrijf en bedrijf van een Nederlandse familie onder begeleiding van een voorlich ter van de Luxemburgse Landbouw organisatie. 6e dag: bezichtiging van het kasteel in Clervaux, terug naar Nederland. Voor meer informatie over deze voorbespreking, over andere reizen, kunt u bellen naar Agrarische Stu diereizen, Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem, tel. 085 - 512087 tussen 08.00 en 17.30 uur. Afgelopen weekend was er een lan delijke opendag van vrijwel alle biologisch-dynamische landbouwbe drijven in Nederland, ook op 'Love rendale' in Oostkapelle, waar het be zoek met 1.300 a 1.400 belangstel lenden overweldigend was. Desge vraagd deelde men ons mee dat er veel interesse was voor de biologisch-dynamische manier van landbouw beoefenen. Dankzij het goede weer - de zon scheen zelfs - was de sfeer prima. Om de bezoe kers kennis te laten maken met de produkten werd er van alles ver kocht: broodjes, gevulde koeken, rozijnenbrood en kwark. Vooral van de zijde van jonge boe ren was de belangstelling groot. Men was vooral benieuwd naar de oplos sing van milieuvraagstukken op het bedrijf, zoals het afval van brood en kaas dat wordt gevoerd aan de biggen. krijgt nu dus de hoogste prioriteit. Het verplaatsen en uitwisselen van biggen zal zoveel mogelijk beperkt dienen te worden. De heer Braks wees er in dit verband op dat de bouw en inrichting van het nieuwe Proefstation als voorbeeld kunnen dienen hoe rekening kan worden ge houden met het voorkomen van de insleep van varkensziekten. Ironisch genoeg moest de voorzitter van het Proefstation de heer Chr. A.C. van Gisbergen in zijn welkomstwoord eerder tot zijn spijt vaststellen dat het Proefstation al niet meer vrij is van de ziekte van Aujeszky". Hier uit blijkt dat in de diskussies in Brus sel te weinig wordt stilgestaan bij de ze problematiek en bij de geweldige ekonomische konsekwenties die op houden met enten tot gevolg kunnen hebben. Ook de varkensziekte Atrophische Rhinitis AR is reeds op het Proefstation gekonstateerd. De heer Van Gisbergen hield de talrijke genodigden voor dat varkensge zondheidszorg en de milieuproble matiek twee zeer belangrijke onder werpen van onderzoek zullen zijn. T.a.v. de mestproblematiek zal het Proefstation een grote inspanning verrichten om te onderzoeken hoe de kwaliteit van de mest kan worden verbeterd. Minister Braks juichte dit gezien de ernst van de mestover- schottenproblematiek van harte toe. De volgende week van 22 t/m 27 ju ni zal het pas geopende Proefstation dat aan 35 mensen werk biedt en waar jaarlijks ca. 10.000 bezoekers worden verwacht, door de varkens houders worden bezichtigd. De ex ploitatie van het Proefstation wordt voor de helft betaald door het Minis terie van Landbouw en voor de helft door het bedrijfsleven i.e. het Pro duktschap voor Vee en Vlees. Omgere kend gaat het de komende jaren om ca. 8 cent per slachtvarken voor Rosmalen, Raalte en Sterksel. De vee- en vleesmarkt vertoont veel overeenkomst met het weer in de afgelopen weken: onzeker, wisselvallig en nog geen duidelijk herstel. De varkensprijzen trokken de laatste vier weken duidelijk iets te sterk aan, aldus ir. B.J. Odink, secretaris van het produktschap voor vee en vlees (PVV) in de op 12 juni in Amsterdam gehouden openbare vergadering van dit schap. De opbrengsten kwamen daarmee zestien gulden per varken hoger uit voor de mester. Dat komt de laatste ja ren, aldus Odink, ongeveer overeen met een derde van het arbeidsin komen per mestvarken, stelde hij. Deze week noteert de prijs 0,05 lager. Toch is de rentabiliteit bij de lage aankoopprijzen voor big en voer wat verbeterd. Dit kan niet gezegd worden voor de vermeerderingsfase waar de biggen bij prijzen van 80,tot 82, per stuk, voor een dier van 23 kg, deze week te laag noteren. In dit ver band werd in de PVV-vergadering met name uit producentenkring ge wezen op het structurele karakter van het biggen-overschot in ons land. Er zijn niet genoeg mestplaat- sen in ons land, zo werd enerzijds opgemerkt. Anderzijds houdt een zeker overschot de invoer van biggen - en daarmee ook de mogelijke in sleep van ongewenste dierziekten - tegen. Uitkomst kan een versterkte uitvoer van mestbiggen bieden met name naar bijvoorbeeld Spanje, zo werd opgemerkt. Desgevraagd zal het PVV-secretariaat in een binnen kort uit te brengen aanbodsverwach ting voor de EG varkenssector, spe ciale aandacht aan de te grote big- genproductie in ons land besteden. De groothandelsprijzen voor de ma gere varkensonderdelen volgden de afgelopen weken de stijgende ten dens in de varkensprijzen, maarblij- ven deze week stabiel, waarbij de middels nog 0,05 aantrokken. De roepprijzen voor mestvarkens zullen op een andere basis worden vastgesteld. De huidige basis, de EAA-prijs voor de beste kwaliteit varkens, wordt dan vervangen door die voor een varken van gemiddelde kwaliteit van 52% mager vlees en ty pe A. Dit leidt ertoe dat de roepprijs 0,18 omlaag gaat. De slachtkoeienprijzen zitten sinds half februari van dit jaar voortdu rend in de lift en laten deze weken een eerste aarzeling zien, aldus Odink in zijn marktbeschouwing. Het tegenovergestelde beeld doet zich voor-in de stierenmarkt waar de prijzen tot op het niveau van de koeienprijs zijn gedaald. De prijzen voor nuchtere kalveren stijgen de laatste weken zeer sterk. De prijs van het uitgangsmateriaal voor de vleeskalverhouderij staat daardoor een rendabele produktie in die sector in de weg. Van herstel van de vlees- kalverprijzen is de laatste weken nauwelijks sprake. PVV-voorzitter Meijer vertrekt Om strikt persoonlijke redenen stelt de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees (PVV), ir. G.A. Meijer, zich per 1 januari 1988 niet meer beschikbaar voor een nieuwe zittingsperiode. Dit betekent dat Meijer, na een voorzitterschap van zestien jaren, afscheid neemt van de ze leidende funktie in de vee- en vleeswereld. Hij deelde dit mee in een korte verklaring bij het begin van de openbare bestuursvergade ring die vandaag in Amsterdam werd gehouden. Het dagelijks bestuur van het Pro duktschap zal aan het bestuur bin nen afzienbare tijd nadere voorstel len doen opdat de sektor nog gerui me tijd van zijn rijke ervaring en grote kennis van de vee- en vleeswe reld zal kunnen profiteren. Tijdens een druk bezochte receptie op 12 juni jl. heeft de heer J. Glotz bach afscheid genomen van het Pro duktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. Wanneer Jan Glotzbach in augustus a.s. 65 jaar wordt, is het ruim 41 jaar geleden dat hij in dienst trad van wat toen nog het Bedrijfsschap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten was. Dit bedrijfsschap werd in 1956 omgevormd tot een produkt schap, dat samen met andere akker- bouwproduktschappen een organi satorische samenwerking aanging met het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten (HPA). Met name in het Nederlands Graan- centrum heeft Glotzbach zich ont plooid tot één van de toonaangeven de deskundigen. Hij is tevens de geestelijke vader van de certifikaten- regeling die dit jaar voor het derde jaar in werking is. Deze regeling heeft ten doel de teelt en afzet van beter bakwaardige tarwerassen te stimuleren, de afzet van inlandse brouwgerst te bevorderen en de be langstelling te vergroten voor de uit betaling van koolzaad naar olie gehalte. Naast bovengenoemde werkzaamhe den in het kader van het produkt schap voor Granen, Zaden en Peul vruchten heeft Glotzbach bovendien vanaf de oprichting in 1982 het se- kretariaat op zich genomen van de Begeleidingskommissie voor Suiker. In 1986 is de heer Glotzbach voor zijn verdiensten geëerd met een Ko ninklijke onderscheiding. Tot opvolger van de heer Glotzbach is benoemd, de heer ir. H.O.G. Boerma (39). Boerma is sedert 1979 werkzaam geweest bij een ander ak- kerbouwproduktschap, het Pro duktschap voor Landbouwzaaiza- den. Daaraan voorafgaand was hij korte tijd in dienst van het Produkt schap voor Vee en Vlees na daarvoor drie jaren werkzaam te zijn geweest bij het Ministerie van Financiën. Boerma is tevens sekretaris van de in 1986 ingestelde Kommissie voor Vlas bij het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten. In 1986 is door de Coberco per 100 kg aangevoerde melk 78 gulden en 98 cent betaald aan de leden leveranciers. Dat is 77 cent meer dan in het voorgaande jaar. President- direkteur mr. R. Mattheussens deel de dit vorige week mee bij de presen tatie van het jaarverslag. De gekonsolideerde omzet bedroeg in 1986 ƒ3.341 miljoen, een daling van bijna 5% ten opzichte van 1985. Ondanks de stakingen begin dit jaar en de op dit moment in volle gang zijnde sluiting van de vestiging in Eefde heeft Coberco de afzet op peil weten te houden. De winst bleef ech ter achter bij die van het voorgaande jaar. Bij Coberco bestaan nog geen plannen om op grote schaal melk in het buitenland bij te kopen. Een eventuele wintermelktoeslag is nog niet aan de orde. Coberco heeft met de Zwitserse voe- dingsmultinational Nestlé een prin cipeakkoord gesloten om het perso neel en het handelsmerk van een melkfabriek in Nunspeet over te ne men. Coberco ziet door overneming van het handelsmerk Hollandia kan sen om de afzet verder te vergroten. Stichting Infocentrum natuur en landbouw presenteerde zich op Flevohof Op 18 juni jl. heeft de Provincie Zeeland met alle andere provin cies een bijdrage geleverd aan de officiële opening op de Flevohof door minister Braks van Land bouw van de 'Europese campag ne voor de landelijke gebieden'. De bijdrage van de Provincie Zeeland is verzorgd door en ge richt op de presentatie van de Stichting Infocentrum voor Na tuur en Landbouw. Deze stichting stelt zich ten doel een Informatiecentrum op te richten waarin - weergevend de ontwikkeling vanuit het verleden - met name de wisselwerking tus sen natuur en landbouw naar vo ren komt alsmede de achtergron den van waaruit beide belangen tegen een aantal ontwikkelingen in het landelijke gebied aan kijken. Behalve dat de doelstelling uniek is, is het projekt in haar soort ook het enige met een zeer brede ondersteuning: zowel de georga niseerde landbouw als de georga niseerde natuurbescherming en de betrokken gemeenten doen mee, terwijl vanuit de Provincie en uit de rekreatieve hoek even eens steun ondervonden wordt. De presentatie op 18 juni omvat het uitdragen van de doelstelling van de stichting vanuit een stand met behulp van folders, het hij sen van de juist gereedgekomen vlag met het logo van de stichting door de Minister, alsmede de on dersteuning door de Zeeuwse Jeugdvolksdansgroep 'De Bab belaars'. Vrijdag 19 juni 1987 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 19