Varkenshouderij heeft onderzoek Proefstation Rosmalen komende jaren hard nodig Voorkom zomerwrang, genezen kan het niet Flat voor varkens in Japan Melkquotum als regel niet in vermogensbelasting Mengelingen Oudtijdse boterbewaring Met het proefstation voor de Varkenshouderij te Rosmalen, dat woensdag 17 juni is geopend, komt het aantal proefstations in de ne- derlandse landbouw op negen. Het proefstationsonderzoek verschilt er van het overige landbouwkundig onderzoek doordat het sektorge- wijs is opgezet en niet naar vakgebied. Verder is het onderzoek sterk praktijkgericht en multidisciplinair van karakter. Rosmalen doet on derzoek in nauwe samenwerking met de twee regionale proefbedrij ven in Raalte en Sterksel. De groei van het aantal slachtvar- kens van ongeveer 5 miljoen in 1960 tot ca. 20 miljoen nu is waarschijn lijk de belangrijkste reden van het" ontstaan van het PV. De behoefte aan onderzoek wordt steeds sterker gevoeld. Omvang onderzoek Duidelijk is dat de varkenshouderij de komende jaren een aanzienlijke produktiviteitsverbetering nodig heeft om een bloeiende sektor te blij ven. Er zijn immers veel kostprijs- verhogende faktoren op het gebied van milieu en varkensgezondheid. Deze moeten goedgemaakt worden door kostprijsverlaging en kwali teitsverbetering in het produktiepro- ces. Om iets over de omvang van on derzoek te zeggen wordt vaak geke ken naar de verhouding met de om vang van de sektor. Het beste is dan te kijken naar netto-toegevoegde waarde. Gemeten naar die maat is de omvang van het praktijkonderzoek in de varkenshouderij ongeveer ge lijk aan die in de rundveehouderij. Ten opzichte van de plantaardige sektor is de omvang relatief klein. Onderzoek en praktijk Het onderzoek op proefstations en proefbedrijven staat dicht bij de praktijk. Er is dan ook sprake van een sterke betrokkenheid van de praktijk. Dit blijkt niet alleen uit een sterke betrokkenheid bij bestuur en inhoud van onderzoek. Het blijkt ook uit de algemene lijn dat het praktijkonderzoek fifty-fifty wordt gefinancierd. In het geval van het PV wordt de ene helft van de beno digde gelden opgebracht door het Ministerie van Landbouw en Visserij en de andere helft door het Produkt- schap voor Vee en Vlees. Omgere kend gaan het de komende jaren om ongeveer 8 cent per slachtvarken voor Rosmalen, Raalte en Sterksel. Het onderzoek richt zich op een ver beterde bedrijfsvoering en een beter rendement op de varkensbedrijven. Het PV wil op die manier bijdragen aan een bloeiende varkenshouderij in het jaar 2000. Problemen en onderzoek Er wordt onderzoek gedaan naar mestbeheer, mestscheiding en beper king van mestproduktie. Veel aan dacht zal ook nodig zijn aan fakto ren die de ammoniakproduktie beïn vloeden. Bij varkensgezondheids zorg betreft het onderzoek de be- drijfsstruktuur (afdelingen en derge lijke), hygiënische maatregelen en de invloed van klimaat op gezondheid. Veel problemen op het gebied van milieu en varkensgezondheid betref fen echter niet zozeer individuele be drijven maar vragen om een aanpak Een overzicht van de mestvarkensstal op het nieuwe proefstation voor de hele sektor. Denk bijvoor beeld aan centrale verwerking van mest, konsekwenties van regionali sering in verband met varkenspest- bestrijding of aan het plan 2000 wat betreft varkensgezondheid. Het PV- onderzoek is vooral gericht op on derwerpen die aangepakt kunnen worden binnen de muren van de drie proefbedrijven. In de toekomst zal het goed zijn ook onderzoek met medewerking van praktijkbedrijven op te zetten. Een voorbeeld daarvan nu is het IKB-projekt waarin het PV deelneemt. Kostprijsverlaging wordt vooral na gestreefd door onderzoek naar ven tilatiesystemen, voeding, bedrijfsuit- rusting, etc. Dit is als het ware het meer traditionele onderzoek dat ech ter zeer belangrijk blijft. Voorts zal onderzoek worden gedaan naar ar beidsomstandigheden en arbeidsor ganisatie. Op het PV werken naast 'vaste' PV- mensen ook medewerkers van het Konsulentschap in Algemene Dienst (5 personen) en een gedetacheerde van het LEI. Verder is er op projekt- basis een medewerker voor 1KB en komt er binnenkort een ekstra mede werker voor mestonderzoek. Grote internationale belangstelling bestaat er voor de eerste varkens flat ter wereld die bij de Japanse stad Misawa is verrezen. Bij de realisatie ervan zijn de Nederland se ondernemingen Euribrid in Boxmeer en de agro- computerindustrie Fancom B.V. uit Panningen ingeschekeld voor de levering van respektievelijk fokmateriaal en klimaat- en brij- voercomputers en verwarmingsap paratuur. In de zogenaamde 'Hyportower' ('Hypor' is de merknaam van het Hypor-varken van Euribrid), die uit 5 etages bestaat, worden 3.000 zeugen ge huisvest. Naast de flat worden nog 30 meststallen gebouwd. Hiervoor levert Fancom ook de klimaat- en brijvoercomputers en de verwar mingsapparaten. Dat hoogbouw ook in de agrarische sektor in Ja pan zijn intrede doet, heeft te ma ken met de hoge grondprijzen in dat land. De varkensflat bij de Japanse stad Misawa, waarvoor Nederlandse be drijven fokmateriaal en computers leverden. In het verleden werd veel over zo merwrang gesproken, omdat het veel voorkwam. Blijkbaar hebben de toe gepaste middelen zowel de eens veel schade veroorzakende zomer- uierontsteking sterk teruggedrongen alsmede het gesprek hieromtrent. De ze toegepaste middelen verdrijven de zg. meerijders. Dit zijn vliegen die ge makkelijk wondjes aan het slotgat kunnen toebrengen. De wrangvlieg, die een rol speelt bij de overdracht van de wrangbakterie, krijgt daar door ook geen kans. Door de dieren binnen te houden, vooral in de kritie ke periode juli en augustus, kan zo merwrang voorkomen worden. Met het inbrengen van langwerkende an tibiotica is men de mogelijke komst van de bakterie een slag voor. Bij het binnen houden van de dieren zal men veel last kunnen krijgen van stalvlie- gen. Hiertegen zijn goed werkende middelen voorhanden. Middelen tegen vliegen op het vee Er zijn diverse middelen en toepas singsmogelijkheden om vliegen op buitenlopend vee te weren. De mid delen kunnen als volgt worden toe gepast. Antiwrangbox. Tijdens het drinken uit een weidepomp, wordt door het gewicht van het dier een hoeveelheid middel tegen vliegen op en rondom de uier gebracht. Dit werkt prima. De dieren moeten geen andere drinkge- legenheid hebben. Middelen die door middel van een anti wrangbox kun nen worden toegepast zijn Barricade vlb. (Cypermethrin), Tabanex meng- olie en Stomoxin 20% mengolie (bei de permethrin). De box dient in de loop van juni geplaatst te worden. Pour on. Dit is niets anders dan het opdruppelen-gieten uit een doseerfla- kon. Dit moet, afhankelijk van het weer en de vliegendruk, om de vier tot zes weken herhaald worden. De toe gelaten merken zijn Ecapar, Luxan Wixim en Sput-Op-S. De middelen zijn op basis van een pyrethroïde. De dosering per dier per keer is 10 ml. Na het toepassen geldt een wachttijd van twee weken voor de slacht. Oormerken. Deze werken drie tot vier maanden. Ter voorkoming van zomerwrang zijn twee oormerken per dier nodig, wel ke in de eerste helft van juni inge bracht worden. Om langere tijd van de oormerken, die werkzame stof be vatten, gebruik te kunnen maken, is het zeer belangrijk deze bij het opstal len te verwijderen. De volgende oor merken, met tussen haakjes de werkzame stof, zijn beschikbaar: Flectron, Exfly (cypermethrin), Tira de (fenvaleraat), Stockguard (flucy- thrinaat), Atroban, Auriplak Veterinair, Boga Klip, Ecapar, Luxan Vliegenvrij (permethrin) en Debantic (tertrachloorvinfos). Bovenstaand zijn drie toepassingsmogelijkheden van middelen tegen vliegen om wrang te voorkomen. Als vierde mogelijk heid kunnen middelen met een rugspuit aangebracht worden. Hier voor zijn toegelaten Barricade vloei baar (cypermethrin), K-Othrine vliegendood (deltamethrin 2,5%), Denka Veeluismiddel, Veelex Vee- luismiddel en Veecide (alle drie op ba sis van methoxychloor), Pabanex MO en Stomoxin 20% MO (beide op ba sis van permethrin). P.S. Er zijn goede middelen en mo gelijkheden om zomerwrang te voor komen. Pas de middelen goed en zorgvuldig toe. Gebruik de juiste do sering en volg de aanwijzingen op het etiket. A. Oosterwoud, C.R. Friesland Het melkquotum zal in de meeste ge vallen geen rol spelen voor de vermo gensbelasting. Staatssekretaris Koning heeft dit vorige week laten weten in een gesprek met het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. Er komt nog deze maand een aanschrij ving naar de belastinginspekteurs om het quotum te belasten naar boek waarde. Deze boekwaarde is nihil als de melkveehouder het quotum op grond van de Beschikking superhef fing heeft toegewezen gekregen. Al leen aangekochte quota zullen onder de vermogensbelasting vallen. Wat de inkomstenbelasting betreft wees de staatssekretaris op de moge lijkheid om bij overdrachten van het quotum als onderdel van een bedrijfs overname in familieverband de fiskale faciliteit van de geruisloze doorschui ving te gebruiken. Belastingheffing blijft dan achterwege. De bewinds man bevestigde een eerdere toezeg ging dat er ook geen omzetbelasting wordt geheven als de bij een quotum- transaktie betrokken veehouders on der de landbouwregeling vallen. Staatssekretaris Koning heeft het Landbouwschap een studie toegezegd naar de mogelijkheid om melkvee houders die van de opkoopregeling gebruik maken een bijzondere fiska le behandeling te bieden. Voorzitter Varekamp pleitte ervoor om transak- ties in het kader van de opkooprege ling niet - of in elk geval volgens een bijzonder tarief van 20 procent te be lasten. Koning toonde zich niet bereid om het schrappen van de WIR-premie op ge- bruiksvee weer ter diskussie te stellen. Voorzitter Varekamp kondigde aan dat hij alle wettige middelen zal be nutten om deze maatregel ongedaan te maken. De melk neemt onder de mense lijke voedingsmiddelen een be langrijke plaats in. Van al onze voedingsmiddelen staat ze het dichtst bij een volledig voedsel. De melk immers is van nature bestemd om als enig voedsel voor de jonge dieren te dienen en moet dus alle stoffen bevatten die voor leven en groei nodig zijn. Maar de melk bederft snel. De primitieve mens vond wel me thodes om de melk of bestandde len ervan lange tijd te bewaren zonder dat er volledig bederf in trad. Dit betrof de bereiding van zure melkprodukten, kaas en bo ter. Vroeger had men voor het be waren van boter een eigentijdse oplossing. In de oude tijd werd de boter dik wijls direkt na de bereiding gesmolten en werd het botervet be waard. Hoogstwaarschijnlijk smolten ook onze Germaanse voorouders hun boter uit. Deze bereiding van botervet heeft zich in sommige streken b.v. in Zuid- Duitsland en Zwitserland tot in de tegenwoordige tijd (1949) ge handhaafd. Ook botervet is niet onbeperkt duurzaam. Teneinde de duur zaamheid te verhogen werd het vet dikwijls begraven, het liefst in veengrond. In Ierland gebeurde dit nog tot aan de vorige eeuw. Ook in India begroef men boter vet en rijkdom werd er wel beoor deeld naar de hoeveelheid botervet die men in voorraad had. Men had het vet liever naarmate het langer begraven was geweest. Goed vet moest ten minste tien jaren oud zijn. Dit botervet zal zeker een scherpe smaak hebben gehad. De kleur werd rood of grijs tot zwart. De smaak van de mens is vroeger zeker anders geweest dan tegen woordig. Het vorenstaande selekteerden we uit een rede uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van Hoogleraar aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen op 21 juni 1949 door Dr. H. Mulder. In vroegere tijden wist men met de naar onze begrippen gebrekkige hulpmiddelen van toen toch oplos singen te vinden voor het opslaan van voorraden. De aangehaalde boterbewaring is er een voorbeeld van. J.H. Lantinga Vrijdag 19 juni 1987 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17