Teelt aardappelen onder plastic op Tholen stelt door slechte weersomstandigheden teleur Perspektieven voor walnoten- en hazelnotenteelt in Zuidwest Nederland Werkstuk deelnemer Topkaderkursus: AM-resistente ras De klap Geen echte vroege Prima produkt wacht al weken om gerooid te worden Onlangs is door de 20 deelnemers de suksesvolle 15e Topkaderkur sus in het Zuidwesten afgesloten. Een deel van die kursus bestond uit het schrijven van een werkstuk. Van een drietal daar van zal in het ZLM-blad verslag worden gedaan. We starten met het werkstuk van Frans Haverbe- ke uit IJzendijke over de perspektieven van de teelt van wal- en hazelnoten in Zuidwest Nederland. In dit werkstuk wordt de haalbaar heid getoetst van de teelt van walno ten en die van hazelnoten. Deze teel ten moeten omdat de saldi en ar- beidsbehoefte belangrijk lager zijn dan bij de appel- en perenteelt gezien worden als een vorm van ekstensieve fruitteelt, geschikt als een eventueel alternatief voor het akkerbouw- of veeteeltbedrijf. Goed ontwaterde lichte klei en zavelgronden verdienen de voorkeur en zijn zelfs vereist om tot het produktienivo te komen waarmee in het werkstuk is gere kend. Drainage is noodzakelijk om in natte periodes afsterven van wor tels tegen te gaan. Klimatologisch gezien zal de walnoot eerder last hebben van droogte dan de hazel De teelt van de "supervroege" aardappelen op Tholen is dit sei zoen letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. Van deze onder plastic geteelde aardappelen van voornamelijk de rassen Première en Prior had al vanaf ca. 20 mei een regelmatige aanvoer van een zeer goed produkt plaats kunnen vinden doch de voortdurende re gen verhinderde de telers om te gaan rooien. Tot nu toe heeft men slechts een enkele ha. de schuur in kunnen rijden. Deze aardappelen hebben in Baren- drecht overigens een prijs opge bracht van boven de twee gulden. Wanneer het rooibaar weer wordt dan kan een grote aanvoer worden verwacht van zowel su pervroege a/s vroege aardappe len. De daarmee gepaard gaande verwachte lagere prijzen beteke nen voor de telers van aardappe len onder plastic een schadepost van ca. f 10.000,— per ha. Ook van de enkele honderden ha's vroege aardappelen van vooral het ras Doré heeft men als gevolg van de natte omstandighe den op het land nog vrijwel niets kunnen rooien. Daardoor moest ook de veiling in St. Annaland een week later open gaan. Woensdag 17 juli jl. was pas de eerste veiling. De aanvoer van 40 ton viel gelet op de slechte om standigheden niet tegen; volgens een woordvoerdster van de vei noot, omdat de vochtbehoefte van de walnoot vooral ligt in juli- augustus en die van de hazelnoot in april-juni. Wat windgevoeligheid be treft is de walnoot kwetsbaarder dan de hazelnoot. In het winderige Zuid westen lijkt voor beide een wind scherm nodig. Wat de oogsttijd aan gaat zal vanuit de akkerbouw de voorkeur uitgaan naar rassen die vroeg rijp zijn (liefst augustus i.v.m. oogstwerkzaamheden voor andere gewassen in september). Maar om dat de noten die vroeg rijp zijn ook de vroegste bloeiers zijn, neemt het risiko op vorstschade toe. Ook het weerrisiko wordt bij later oogsten duidelijk groter (meer kans op re gen). Voor snoeiwerkzaamheden in ongeveer 40 uur per ha nodig. Op het akkerbouwbedrijf zal daar in de regel 's winters wel tijd voor te ma ken zijn, aldus Haverbeke in zijn werkstuk. Saldi De hazelnoten bieden duidelijk meer mogelijkheden dan de walnoten. Dit blijkt in de eerste plaats al uit de tijd die nodig is om alle gemaakte kosten goed te maken of terug te verdienen. Bij hazelnoten is dat 'al' zeven jaar na inplanten, bij walnoten pas na elf jaar. Gemiddeld over de eerste 15 jaar is het saldo per ha van hazelno ling is de druk bij de telers om te leveren erg groot en is uit nood al met de hand gerooid. De prijzen vielen niet tegen. Voor Doré's liepen deze van 116 - 1,25 en voor Première van ƒ0,90 - 0,95. Begin deze week bracht de Doré op veiling Barendrecht van 0,62 - 1,13 op en de Pre mière 0,65 - 0,90. De prijzen zijn evenwel lager dan vorig jaar toen de Doré's van 1,40 - 1,60 en de Premières van 0,85 - 1,25 noteerden. De voortdurende regen hee£t niet alleen dit jaar wervelende conse quenties voor de aardappelprij zen maar brengt ook een verho ging van de bedrijfskosten voor volgend jaar met zich mee. Door dat men als gevolg van de weers omstandigheden achterop is ge raakt met het rooien zal een aan merkelijk deel van het areaal vroege aardappelen van voor ca. 75% het niet AM-resistente ras Doré niet voor de datum 23 juni zijn gerooid. Voor de telers bete kent dit volgend jaar dat ze ge dwongen zijn voor die percelen van een één op twee naar een één op vier teelt over te gaan dan wel over te stappen op een AM- resistent ras en ontsmetten. Op de vaak betrekkelijk kleine be drijven geeft het bouwplan maar weinig ruimte en in de praktijk zal men daar dan ook een re ten ongeveer ƒ2000,hoger dan dat van walnoten: ƒ5.819,tegen ƒ3.722,Over 20 jaar gerekend wordt dit verschil wat kleiner, nl. ca. ƒ1.200,— ƒ6.775 tegen ƒ5.570,Behalve de ekstra aan te schaffen oogstmachine worden de werktuigkosten bij deze berekenin gen buiten beschouwing gelaten. Ook verder zijn genoemde saldi niet zonder meer vergelijkbaar met die in de akkerbouw. Zo zitten er door en kele aannames en schattingen in ge noemde saldi onzekerheden. Voorts zijn de rentes over de toegerekende en vaste kosten niet in de bedragen verrekend. Deze rentes zijn de eerste jaren na aanplant het hoogst en ne men dan geleidelijk af. Samenwerking De handel is alleen geïnteresseerd in uniforme partijen van 50 ton en meer. In dit verband zal het dus waarschijnlijk noodzakelijk zijn om met meerdere bedrijven samen te werken. Men zal dezelfde rassen moeten aanplanten en vooral water dichte kontrakten op moeten stellen om een ieder die deelneemt te ver plichten zich aan de gemaakte af spraken te houden. Óm 50 ton te kunnen oogsten, zal 'n oppervlakte noodzakelijk zijn van 20 a 30 hektare hazelnoten. Frans Haverbeke De meest produktieve rassen lijken tot nu toe die rassen die niet aan de eisen voor industriële verwerking (m.u.v. pasta's) voldoen. Omdat 5% van de hazelnoten voor direkte konsumptie gebruikt wordt, zou hier ruimte zijn voor 100 hektare. Over de hoeveelheid die noodzake lijk is voor direkte konsumptie van walnoten zijn geen cijfers bekend. De aanschaf van een oogstmachine zal bedrijfsekonomies gezien, door meerdere bedrijven samen moeten gebeuren. Zo kan men de kosten be heersen en ook om ervaring op te doen en uit te wisselen biedt een sa menwerkingsverband meer moge lijkheden. Of wassen en drogen per bedrijf of met enkele bedrijven samen moet ge beuren is nog niet te overzien, aan gezien de hoogte van de investerin gen hiervoor nog niet bekend is. De vrij hoge startinvesteringen ma ken het voor beginnende agrarische ondernemers/sters waarschijnlijk moeilijk een dergelijk gewas aan te planten. Op de direkte plantkosten kan men 10% WIR-bijdrage krijgen, maar dan nog blijft het 'n hele investering. De toelating van bestrijdingsmidde len is ook nog een barrière die geno men zal moeten worden. Aanbevelingen Een eerste vereiste om een proef met de teelt van hazelnoten te beginnen, zal zijn dat de afzet gegarandeerd is en liefst voor een van te voren af gesproken prijs. Indien men als pro ducentengroepering een vaste prijs voor de eerste 7 jaar zou kunnen be dingen en de toezegging om daarna op participatiebasis of op basis van de importprijs verder te gaan, zijn er zeker mogelijkheden. Een tweede eis is dat de producenten zich verenigen in een producenten groepering die een bestuur kiest. Dat bestuur voert de onderhandelin gen met de afnemer(s) en behartigt de verdere gemeenschappelijke be langen. Verder onderzoek is noodza kelijk naar mechanisatie en teelt techniek en naar mogelijkheden voor het ontvangen van steun van overheden, financiële instellingen en voorlichtingsinstanties. Voor 'n dergelijk projekt zou 'n be roep gedaan kunnen worden op het innovatiefonds van het ministerie van landbouw. De oplossing voor de moeilijkheden in de akkerbouw zal de hazelnoten- teelt zeker niet zijn. Wel kan deze teelt 'n kleine bijdrage leveren aan de pogingen in de akkerbouw om het bouwplan te verruimen, aldus de heer Haverbeke in zijn werkstuk. sistent ras gaan telen hetgeen aan pootgoed toch een extra kosten post van ca. 800,per ha. be tekent. Daarnaast zal men voor grondontsmetten ook op een der gelijk bedrag moeten rekenen. Piet Fase uit Poortvliet is op Tholen wel één van de bekendste telers van supervroege aardappe len. Dit seizoen was hij als eerste "met een beetje geluk" zo zegt hij aan de markt met Première. Al op 21 mei kon hij beginnen met rooien. De opbrengst van 1 ha. ging tegen zeer goede prijzen via veiling Barendrecht naar de konsument. Na ongeveer een dag rooien is sindsdien de regen nu al drie weken in zodanige hoeveel heden gevallen dat er geen aard appel meer kon worden gerooid. "En, zo zegt hij teleurgesteld, straks komt de klap hard aan want dan krijg je de aanvoer van zeer grote hoeveelheden ineens. Iedereen zit hier nl. gewoon op het puntje van zijn stoel om zo dra het weer en de grond het toe laten te kunnen beginnen. De su pervroege zijn 3 a 4 weken later terwijl de vroege ook al rijp zijn dus die zitten elkaar in de weg. Een goede prijs kun je dan wel vergeten". Dinsdag kon teler J.C.M. Geuze uit Poortvliet het niet meer uit houden. Ondanks de slechte om standigheden probeerde hij met zijn gezin en de trekker in de laagste versnelling Premières te rooien. Het ging, maar daarmee was het wel gezegd. "Bijzonder jammer, zo reageerde hij, dat we er door het slechte weer dit jaar geen echte vroege van hebben kunnen maken. Maar daar is niets aan te doen. Op de vraag waarom hij ondanks de slechte omstandigheden toch is begon nen antwoorde de aktieve Geuze: "Morgen (woensdag, red) is de eerste veiling en dan wil ik er toch graag bij zijn, ziet u...." J. Wierenga Piet Fase uit Poortvliet was dit seizoen als eerste aan de markt met Première. Tijdens het bezoek dat de ledenraad en het Hoofdbestuur van de ZLM aan zijn bedrijf bracht op 1 juni jl. konden er nog wel aardappelen worden gerooid, afgelopen weken echter niet meer. Vrijdag 19 juni 1987 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 13