Stekeligheden LJ LI LJ zuidelijke landbouw maatschappij zegge en schrijve Infocentrum verzekeringen zim Van uitstel komt afstel! Milieu vriendelijke produktiemethoden land- en rTTfTi tuinbouwblad VRIJDAG 12 JUNI 1987 75e JAARGANG NO. 3880 Vermoedelijk bestaat er geen beroep dat zo afhankelijk is van het weer als dat van boer. Voor kampeerboe- ren geldt deze afhankelijkheid in het seizoenin versterkte mate: in betrekkelijk korte tijd moeten zij voor een belangrijk aandeel in het inkomen zorgen. Dat niet alleen de kampeerboer en zijn familie baat heeft bij een lekker zonnetje toont bijgaande opname van een vakantie vierend gezin. Met volle tuigen geniet men van de rust die karakteristiek is op kampeerboerderijen. Zie ook pag. 10: Vekabo-nieuws. Reeds eerder hebben wij in ons blad melding gemaakt van de uitspraak van de Raad van State over de distel- bestrijding in het Markiezaatsmeergebied. Kort en goed komt deze uitspraak erop neer dat aan de bra- bantse distelver-ordening onverkort de hand moet worden gehouden. Maar er moet niet te vroeg ge juicht worden want er zit minstens één adder onder de distels. De uitspraak van de Raad van State geeft namelijk te gelijker tijd een aanknopingspunt om de bestrijding van de distel (gedeeltelijk) af te kopen mid dels schadevergoeding als de omstandigheden daar toe aanleiding geven. Gedoeld wordt daarmee met name op het aangevoerde verweer van de beheerder dat het bestrijden van de distels in het Markiezaat, ge zien de aard en de omvang van het gebied (400 ha.), op grote praktische en financiële problemen zou stui ten. Ik ben van mening dat de landbouw vooralsnog onverkort vast moet houden aan de bestrijding van de distels en zich niet op het uiterst glibberige pad van de schadevergoeding moet begeven. Het probleem van de distels is werkelijk gigantisch en moet in de kiem worden gesmoord. Wie daar nog aan twijfelt moet zelf maar eens gaan kijken. In mijn bijdrage van twee weken geleden heb ik er al voor gewaarschuwd dat het in het Krammer/Volkerak dezelfde kant opgaat als in het Markiezaat - alleen nog veel en veel erger ge zien de uitgestrektheid van het gebied. Binnenkort zal het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Woensdrecht op grond van de uitspraak van de Raad van State een nieuwe beslissing moeten nemen over de aanpak van de distels in het Markie zaat. Gezien de situatie lijkt alleen een rigoureuze aan pak -zoals via chemische bestrijding- nog zinvol. Over enkele weken staan de distels immers alweer volop in bloei met alle gevolgen voor de verspreiding. De tijd dringt derhalve. De volgende stap zou moeten zijn te voorkomen dat in het Krammer/Volkerak hetzelfde gaat gebeuren. Daarvoor zou het bijzonder nuttig zijn dat met name de politici (minister, kamerleden gede puteerden en statenleden) eens een kijkje nemen in het Markiezaat. Als ze vlug zijn kan het waarschijnlijk nog net. Overigens vind ik het jammer dat dit soort za ken onder meer via de tussenkomst van de rechter op de spits moet worden gedreven. We hebben dat al eerder meegemaakt met de wildschade vanuit natuur gebieden. Ook toen oordeelde de rechter dat beheer ders van natuurgebieden zich -net als ieder ander- aan de wet moeten houden. Dat geeft toch nog een beetje moed. Wellicht dat ook het ganzenprobleem via die weg kan worden opgelost. Dat ga ik eens onthouden voor het geval redelijk overleg daarover onverhoopt mislukt. Bij het grote publiek komt de land- en tuinbouw nogal eens ongunstig in beeld. Niet zelden laat men zich daarbij leiden door incidenten of onvolledige in formatie. Met name de verhouding tussen landbouw enerzijds en natuur en milieu anderzijds geeft regelmatig aanlei ding tot discussies waarbij de verwijten over en weer niet van de lucht zijn. Langzamerhand begint hier en daar echter het begrip te groeien dat landbouw en na tuur elkaar nodig hebben. Tegen die achtergrond is er reeds een jaar of tien geleden een gezamenlijk initia tief ontwikkeld van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten en de ZLM om te komen tot een zo genaamd levend landbouwmuseum met de bedoeling bepaalde ontwikkelingen zichtbaar te maken. Dat ini- Hel geven van aandacht aan /aken, die wat ingewikkeld zijn en bovendien niet persé vandaag geregeld moeten worden, wordt nogal eens uitgesteld. Wanneer later blijkt dat een financieel nadeel tengevolge van een onge lukkige gebeurtenis niet (goed) verzekerd was, hoort men nogal eens: "geen tijd gehad". Velen hebben het ra zend druk met werken en niets doen. Het niet of onvolledig verzekeren in een eerste verant woordelijkheid van betrokkene zelf. ledereen kan zich goed en voldoende verzekeren nadat het juiste advies is ingewonnen. De kwaliteit van het verzekeringsadvies vinden wij onze verantwoordelijkheid. Voorts is üw or ganisatie, Verzekeringen ZLM, verantwoordelijk voor het bieden van verzekeringsvormen tegen de laagst mo gelijke premie. De komende maanden gaan weer veel mensen op vakantie. In deze krant staan weer de nodige adviezen om goed verzekerd op stap te gaan. Vergeet daarbij niet aandacht te geven aan dat wat u achter laat. Haal bij het politiebureau de inbraakpreventiefolder. Laat goede buren uw huis in de gaten houden. Ach, u weet het allemaal. Alleen... u moet er even de tijd voor nemen. Lees daarom verder op pag. 7. Ga verstandig op reis met Verzekeringsadviezen van Verzekeringen ZLM. En straks weer "wel thuis". H. Doeleman Hzn. In het verslag van de gekombineerde vergadering van het hoofdbestuur en de ledenraad van de ZLM 3 juni jl. in Tholen is de mening van de ZLM-voorzitter de heer H.C. v.d. Maas het socio-struktureel beleid van de EG niet juist weergegeven. De heer Van der Maas heeft ten aanzien van de socio- strukturele voorstellen uitsluitend gedoeld op het onder deel "extensivering" daaruit (en dan nog met name voor wat betreft de granen) en niet op "omschakeling en mi lieu vriendelijke produktiemethoden" zoals wij - derhal ve ten onrechte - hebben gesteld. De ZLM-voorzitter is van mening dat een steunregeling - waarbij de oppervlakte granen met tenminste 20% dient te worden beperkt - aan kan sluiten bij de reeds eerder door de ZLM gedane voorstellen voor een braakregeling voor granen. Vandaar zijn opvatting dat - ondanks voet angels en klemmen - in deze richting zou moeten worden meegedacht. (red.) tiatief is toen doodgebloed wegens gebrek aan draag vlak. Inmiddels zijn we tien jaar verder en lijkt er vol doende draagvlak aanwezig tot een soortgelijk initia tief. Eind vorig jaar is de stichting Infocentrum voor Natuur en Landbouw opgericht met als stichters on der meer de Zeeuwse Milieu Federatie, de drie Zeeuwse landbouworganisaties en de gemeenten Goes en Borsele. Doelstelling van het infocentrum is om in de brede informatie te geven over de ontwikke lingen m.b.t. natuur en landbouw en de wisselwer king daar tussen. Het idee van het infocfentrum past toevallig uitstekend in de uitgangspunten van de "Europese Campagne voor de Landelijke Gebieden". In het kader van deze campagne wordt donderdag 18 juni a.s. op de Flevohof een nationale manifestatie ge houden waaraan alle provincies zullen deelnemen. De provincie Zeeland was dermate enthousiast over het idee van het infocentrum dat de Zeeuwse presentatie geheel daarop gerichtzal worden. Voor de daadwer kelijk concretisering van het projekt is dat natuurlijk een belangrijke stimulans. Het begin is er maar er moet nog veel werk worden verzet. Het ligt in de be doeling daarbij ook het bedrijfsleven nauw te be trekken. Gezien de positieve opstelling van alle be trokkenen moet het dit keer lukken het infocentrum voor natuur en landbouw van de grond te krijgen. Het zal zeker een positieve functie kunnen vervullen in de beeldvorming van natuur en landbouw en hopelijk bij dragen aan een meer evenwichtige coëxistentie van landbouw en natuurbescherming. Dan zullen er zeker ook minder stekeligheden zijn. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1