over geld en goed De derde regeling opkoop heffingvrije hoeveelheid melk gekoppeld aan een aangepaste beëindigingsvergoeding melkveehouderij is gewijzigd Commanditaire vennootschap Waterschap Alm en Biesbos: ons zuiveringsslib geschikt voor landbouw Ontwerpgrenswaarden fluoride niet overschreden 9 In aanmerking voor deze opkoopre geling komen zij, die beschikken over een heffingsvrije hoeveelheid melk, die het melkveebedrijf en de produktie definitief beëindigen per 31-03-1988, en die afstand doen van luin recht op de heffingsvrije hoe veelheid aan het einde van de hef fingsperiode, dus per 31-03-1988. In aanmerking komt iedere melkvee houder, ongeacht zijn leeftijd, mits hij niet ouder is dan 65 jaar. Welke vergoeding krijgt men? a. een bijdrage van 65 cent per kg heffingsvrije hoeveelheid b. een beëindigingsvergoeding van: ƒ21 per punt tot een maks. van 10.000 punten ƒ17 per punt tot een maks. van 17.500 punten Hoe wordt het aantal punten bepaald? 1 melkkoe en 1 kalfkoe is 200 punten; Overig rundvee, inklusief kalveren, doch eksklusief mestvee is 60 punten. Een bedrijf kan nooit meer punten krijgen dan in getal overeenkomt met 10% van de ingeleverde hef fingsvrije hoeveelheid uitgedrukt in kg- Voorbeeld: 150.000 kg melk kan nooit meer opleveren dan 15.000 punten. Het aantal stuks vee wordt bepaald aan de hand van het gemiddelde van de meitelling 1985 en 1986. Wat ontvangt een eigenaar/gebrui ker in het volgende voorbeeld? Stel hij heeft een heffingsvrije hoe veelheid van 150.000 kg. Stel, hij heeft 30 melkkoeien en 20 stuks jongvee aan de hand van het gemiddelde van de mei inventarisatie 1985/1986. Hij ontvangt 150.000 kg x 65 ct. ƒ97.500 Het aantal punten is 30 melkkoeien x 200 punten 6.000 punten 20 jongvee x 60 punten 1.200 punten Totaal 7.200 punten x ƒ21 ƒ151.200 Totaal te ontvangen ƒ248.700 Wat ontvangt een pachter? Een pachter zal met zijn verpachter onderling moeten overeenkomen welk gedeelte van de bijdrage van 65 cent per ha hij aan de verpachter moet afstaan. Stel, dat is 30 cent per kg. Dan ontvangt hij 150.000 kg melk x 30 ct is ƒ45.000 minder dan dat hij eigenaar was. In ons voorbeeld ƒ248.700 - ƒ45.000 203.700. Wanneer wordt de bijdrage en de beëindigingsvergoeding uitbetaald? Het eerste jaar 1/3 van het totale be drag en 1/9 in de volgende zes jaren. Dit komt in ons voorbeeld neer op: het eerste jaar i/3 x ƒ248.700 ƒ82.900 de volgende 6 jaar, per jaar ƒ27.633 Door verkoop melkvee wordt ont vangen, stel ƒ2.000 per melkkoe x 30 - 60.000 Wil de fiskus haar deel? Wees niet ongerust. De vergoeding en de uitkering en de eventuele boekwinst die wordt be haald bij de verkoop van melkvee die in dit verband plaatsvindt, kun nen op verzoek van belanghebbende worden belast met het speciale tarief van 20-54% als de bijdrage (nage noeg) geheel als de winst in één boekjaar wordt verantwoord. a. premieheffing Stel, u hebt normaal een premie inkomen van ƒ40.000. U zult nu een premie-inkomen krijgen tot het maksimum van ƒ64.550 (1987). U dient ekstra premieheffing te betalen ƒ24.550 x 26,4% ƒ6.481. b. inkomstenbelasting Stel, u moet betalen in het speciale tarief 30% uit het trajekt 20-54%. Dit is voor ieder bedrijf ver schillend. U betaald aan belasting over bijdra ge en vergoeding in ons voorbeeld 30% van ƒ82.900 de kontante waarde van 6 termijnen a ƒ27.633 is ongeveer 30% over ƒ217.000 ƒ65.100. In dit voorbeeld wordt totaal aan be lasting en premieheffing betaald: premieheffing ƒ6.481 inkomstenbelasting ƒ65.100 Totaal ƒ71.581 Het verschil tussen de kontante waarde en het uitkeringsbedrag is progressief belast in het jaar van uit kering. Uw boekhouder kan u advi seren hoe het systeem in uw omstan digheden werkt. Vraag hem/haar dan oak vooraf advies om later te leurstelling te voorkomen. Kan het recht op een bijdrage ver vallen? Ja, dat kan. Indien men 12 maanden na sluiten van de overeenkomst de betrokken grond of het gebruiksrecht geheel of gedeeltelijk overdraagt of een ver bintenis aangaat met: a. een partikuliere natuurbescher mingsorganisatie b. een publiekrechtelijk lichaam c. het Buro Beheer Landbouwgron den (BBL) d. de overeenkomst niet binnen 1 maand ondertekend door de direk- teur LAVO is ontvangen. Let op! Indien u rentesubsidie hebt ontvangen vervalt wellicht het recht op de resterende bijdrage van deze rentesubsidie en moet wellicht in en kele gevallen de uitbetaalde bijdrage van de rentesubsidie worden terug- beetaald. Vraag ontheffing! En wat als er hypotheek op de grond rust? Dan dient de hypotheekkamer te verklaren dat hij op de hoogte is dat afstand wordt gedaan van de hef fingsvrije hoeveelheid. Kan men in 1987 de eerste termijn uitbetaald krijgen? Ja, dat kan, mits de aanvragers hun melkproduktie <jn melkveehouderij uiterlijk op 1 november 1987 volle dig en definitief hebben beëindigd, wanneer tenminste 1/4 deel van de heffingsvrije hoeveelheid nog niet is benut per 1-11 -'87. Voorbeeld: 150.000 kg heffingsvrije hoe veelheid. Per 1 november 1987 dient er dan nog 150.000 kg 4 37.550 kg melk aanwezig te zijn. Waar aanvraag indienen? Bij de D.B.H. Konklusie: Vraag uw SEV-er advies. Vraag uw boekhouder advies over de fiskale konsekwenties. Bekijk goed samen met uw voorlich ter wat de konsekwenties zijn voor uw bedrijf. Voor ouderen of melkveehouders met een'niet-levensvatbaar bedrijf is het een goede regeling, die je niet zonder meer naast je neer mag leggen. J. Markusse Uit onderzoek naar de kwaliteit van het slib uit de zuiveringsinstallaties in het Waterschap Hoogheemraad schap Alm en Biesbos, is gebleken dat in het algemeen de gevonden waarden op dezelfde nivo's lagen als in voorgaande jaren. Wederom la gen alle waarden beneden de gestel de grenzen in de Unie-richtlijn voor toepassing van slib op bouwland en grasland. Ook gold dit voor de indi viduele uitkomsten van elk onder zocht slibmonster. Heruit blijkt, zo laat het dagelijks bestuur aan de Hoofdingelanden weten, dat het zui veringsslib uit het gebied van het wa terschap uitstekend door de land bouw gebruikt kan worden. In 1986 is het slib van de installatie Sleeu- wijk tevens onderzocht op aanwezig heid van en gehalten aan organoch- loorpesticiden, PCB's en polycycli sche aromatische koolwaterstoffen. Bij de pesticiden en PCB's werden Iedere ondernemer denkt wel eens aan het tijdstip dat hij zijn bedrijfs- aktiviteiten zal beëindigen. De on derneming zelf behoeft daarbij zeker niet altijd te worden stopgezet. De bedrijfsopvolger kan deze immers voortzetten. Fiskaal pleegt men ech ter ook dan te zeggen dat de onder nemer zijn onderneming staakt. Er bestaan verschillende mogelijkheden om de afrekening over stille reserves (en eventueel over de goodwill) te voorkomen of uit te stellen. Een rechtsvorm die de laatste tijd steeds meer in de belangstelling staat is de commanditaire vennootschap (CV). Ontwikkelingen in de fiskale sfeer en in het jaarrekeningenrecht (o.a. publikatieplicht B.V.'s) spelen daarbij zeker een rol. Men verwacht dat in de komende jaren de groei van het aantal B.V.'s door diverse oor zaken zal worden geremd, terwijl de liefde voor de CV als rechtsvorm wel eens zou kunnen opbloeien. Wan neer de ondernemer en zijn opvolger samen een kommanditaire vennoot schap aangaan wordt de opvolger beherend en de ondernemer kom- manditair vennoot. Omdat de kom- manditair vennoot zijn onderneming inbrengt moet er in principe fiskale afrekening plaatsvinden (tarief 20-54%). Wanneer partijen echter bepalen dat de inbrengende kom- manditair vennoot zich alle rechten op stille reserves en goodwill voorbe houdt realiseert hij niets waarover afrekening moet plaatsvinden. Meestal heeft een dergelijke konstruktie tot gevolg dat er naast uitstel van belastingheffing ook een tariefsverlaging wordt bereikt. Het fiskale ondernemerschap van de in brenger met de fiskale faciliteiten (o.a. vermogensaftrek, fiskale oude- dagsreserve, middeling) kan desge wenst, voortduren tot het overlijden van de kommanditair vennoot. Als er dan afgerekend moet worden geldt een vast tarief van 20%. Ook nadelen Vorenstaand lijkt fiskaal aantrekke lijk. Toch mag niet onopgemerkt blijven dat er ook nadelen aan deze konstruktie zijn verbonden. De CV garandeert de ondernemer geen zor geloze oudedag. Als overdrager ont vangt hij geen bedrag in kontanten voor zijn onderneming. Hij blijft (zij het in beperkte mate) onderne- mingsrisiko's lopen. Hij is daarbij afhankelijk van inzet en kwaliteit van zijn opvolger. De kommanditair vennoot kan ech ter nooit meer verliezen dan zijn in breng. Zijn overig vermogen loopt geen risiko. De beherend vennoot is rechtstreeks en voor het geheel aan sprakelijk voor de schulden van de vennootschap. De kommanditair vennoot mag niet werkzaam zijn als ware hij beherend vennoot. Hij mag geen beheersdaden verrichten. Wan neer de kommanditair vennoot deze bepaling niet naleeft wordt hij volle dig aansprakelijk voor de schulden van de vennootschap. Tenslotte bestaat er voor de opvolger nog on zekerheid over het moment waarop hij de gehele onderneming mag over nemen. Ondanks deze minder posi tieve kanten van de CV mag gesteld worden dat bij opvolging in de fami liesfeer de CV als mogelijkheid niet onbehandeld mag blijven. Het zal de lezers duidelijk zijn dat het geschre vene slechts een beperkte greep is uit de aandachtspunten van één van de bedrij fsopvolgingsmogelij kheden Ook hier geldt dat deskundig advies vooraf altijd te prefereren is boven het achteraf korrigeren van funda- mentloze beslissingen. Een gewaar schuwd ondernemer telt ook voor meer dan één! J.J.C. Zegers slechts voor HCB, dieldrin, pp'DDE en PCB nr. 28 meetbare gehalten ge vonden, die echter geen van alle op een onaanvaardbaar nivo lagen. De gevonden waarden voor de PAK's lagen in eenzelfde orde van grootte als bij het onderzoek in 1985. De fluoride-konsentraties in de bui tenlucht zijn in de periode april 1985 tot en met maart 1986 gemiddeld in zeeland op een vergelijkbaar nivo gebleven ten opzichte van het meet- jaar 1984/1985. In het afgelopen meetjaar werden minder uitgesproken hoge fluoride- konsentraties gemeten. Dit blijkt uit door provinciale waterstaat verrich te metingen op zeven plaatsen rond het Sloegebied en in de omgeving van Sas van Gent. De ontwerp-grenswaarden voor het daggemiddelde, het maandgemid- delde en het groeiseizoengemiddelde - deze zijn opgesteld ter bescherming van planten en vee - zijn in het meet jaar 1985/1986 niet overschreden. Naar verwachting zullen in 1988 bij algemene maatregel van bestuur grenswaarden worden vastgesteld. Op alle meetpunten zijn de hoogste gemeten dagwaarden duidelijk terug te voeren op dichtbijgelegen fluo- ruitstotende industriën; voor het Sloegebied zijn dat Hoechst en Pe- chiney, de meetpunten in Zeeuws- Vlaanderen worden beïnvloed door Zuid-Chemie en de bedrijven Ugine Kuhlman en Sidmar ten zuiden van Zelzate. Vereenvoudiging procedure aanvraag aantal vergunningen Jachtwet Een aantal vergunningen op basis van de Jachtwet kunnen met ingang van heden direkt aangevraagd worden bij de Konsulenten Natuur, milieu en faunabeheer in de provincies. Voor heen liep de aanvraag via het depar tement van landbouw en visserij in Den Haag. De aanvragen voor vergun ningen en ontheffingen, die vanaf he den bij het Konsulentschap Natuur, milieu en faunabeheer in de provin cie ingediend dienen te worden, be treffen bijvoorbeeld het aanvragen van een ontheffing van de zogenaam de 40 ha-regeling en het verlenen van toestemming tot het jagen buiten ge zelschap. Gezondheidsdiensten voeren tarieven in De gezondheidsdiensten voor dieren zullen van nu af aan de kosten in re kening brengen voor onderzoeken van het stalklimaat en de samenstel ling van het voer en het drinkwater. Tot voor kort brachten de diensten deze onderzoeken niet direkt of slechts gedeeltelijk in rekening. Het onderzoek van het stalklimaat kost de veehouder nu 67 gulden. De basis kosten voor het drinkwateronderzoek en het onderzoek van voedermidde len bedragen 35 gulden elk. Bij drinkwater- en voederonderzoek zul len boven de basiskosten ook kosten worden berekend voor het analyseren van de gevraagde stof. Veehouders kunnen hierover vooraf inlichtingen vragen bij hun gezondheidsdienst. Gratis blijft het onderzoek van het stalklimaat in het kader van lopende projekten. Blauw (VVD) wil melkquota vrijstellen van vermogensbelasting Het tweede kamerlid Blauw (VVD) heeft staatssekretaris Koning van Fi- bestemmings plannen Tholen Gedurende een maand ligt ter inzage bij de gemeentsekretarie van Tholen te St. Maartensdijk het ontwerp van het bestemmingsplan Buitenzorg III met toelichting en voorschriften. Ge durende deze termijn kan een ieder schriftelijke bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Westerschouwen Bestemmingsplannen worden voorbe reid voor de gedeelten van de gemeen te waarvoor nog geen bestemmingsplannen gelden. Het besluit ligt met de bijbehorende kaar ten vanaf 27 mei bij de gemeentese- kretarie te Haamstede voor een ieder ter inzage. nanciën schriftelijk gevraagd om melkquota van veehouders vrij te stel len van vermogenbelasting. Het gaat om kontingenten die zijn toebedeeld door de overheid tijdens de bedrijfs uitoefening. De vragen zijn ingegeven door het standpunt dat binnen de be lastingdienst opgeld zou doen dat ge zien recente jurisprudentie van de hoge raad melkquota voor de vermo gensbelasting in aanmerking dienen te worden genomen. Dat wordt afgeleid uit een uitspraak van de hoge raad dat visquota als afzonderlijk bedrijfsmid del moeten worden aangemerkt. Telefoonnummer landbouwweerbericht In het ZLM-blad van vorige week in het artikel over het regionale land bouwweerbericht stond wel vermeld dat dit weerbericht via een zg. 06-nummer is te bereiken, doch het nummer zelf werd niet vermeld. Voor het Zuidwesten is dit telefoon nummer 06-91122342. Vrijdag 5 juni 1987 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3