CVZ-nieuws Wisselend beeld op de groentenmarkt CVZ NOTERINGEN Handel wacht op Brussel WEEK 23 Vorige week liet de groentenmarkt een zeer wisselend beeld zien. Er kwa men veel veranderingen voor in de aanvoer en de prijzen liepen sterk uit een. Door het koudere weer was de vraag naar saladegroenten hier en daar kleiner. Glasgroenten De aanvoer van tomaten was vorige week zeer ruim en steeg uit boven het aanbod van een jaar geleden. De prijs van zowel ronde als van vleestomaten liep sterk terug. Tot half mei hebben tomaten op de Zuid-Hollandse veilin gen dit jaar gemiddeld ƒ3,63 per kg opgebracht, tegen ƒ3,13 vorig jaar. De aanvoer van komkommers is nu al vier weken stabiel. De gemiddelde veilingprijs trok vorige week aan. Tot half mei was de gemiddelde veiling- prijs in Zuid-Holland van komkom mers slechts 1 cent per stuk hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar. In 6 departementen in Frankrijk - goed voor 48% van de komkommerpro- duktie in dat land - wordt 9% meer komkommeroogst verwacht. De aan voer van glassla was vorige week op nieuw kleiner en die van natuursla nam logischerwijs toe. De prijzen van beide soorten trokken aan. Vollegrondsgroenten Witte- en rode kool bleven opnieuw de stabiele groentensoorten, zowel wat aanvoer als prijszetting betreft. De aanvoer van spinazie viel tegen, vergeleken met de verwachting. De prijs trouwens ook. De aanvoer van peen was wel heel klein. Toch leidde dat voor alle sorteringen niet tot een hogere prijs. Fijne peen heeft vanaf 1 december vorig jaar tot 15 mei van dit jaar op de Zuid-Hollandse veilin gen 5 cent per kg meer opgebracht dan in dezelfde periode een jaar eer der. Bij witlof bracht de ene sortering een hogere prijs op, de andere een la gere. De aanvoer van witlof was be perkt. De aanvoer van prei liep met meer dan de helft terug. De prijs schoot omhoog. De aanvoer van asperges was groot. Toch bleef de prijs vrijwel onveranderd. Kroten, tenslotte, daalden eveneens in prijs, bij een verkleinde aanvoer. Groenten algemeen Turkije heeft heel bescheiden op de E.G.-deür geklopt, om binnen gela ten te worden. Remy Vermeire - van het PGF - ging al vast naar dat land toe, om poolshoogte te nemen. Uit zijn reisverslag halen wij enkele kon- klusies. In Turkije - 23 keer zo groot als Nederland - werkt 50 a 60% van de beroepsbevolking nog in de land bouw. De grote klimaatsverschillen maken het telen van veel groenten- en fruitsoorten mogelijk. De meest ge teelde groente is de tomaat. Daar naast is de komkommerteelt belangrijk. Tomaten en paprika's zijn de belangrijkste exportprodukten. De konklusie van de reis is, dat het goed is Turkije als landbouwgebied in de gaten te houden. De bedekte teelt breidt zich uit - hetgeen tot meer ex port kan leiden - en de arbeidskosten zijn laag. Van vrijdag 28 t/m zondag 30 augustus zullen op de Flevohof, voor de vijfde maal, de nationale Volks- en Moestuindagen worden ge houden. Op die dagen zullen er veel vreemdsoortige groenten te zien zijn. Fruit De aanvoer van appels op de fruitvei lingen was vorige week beperkt. Dat leidde over de hele linie tot hogere prijzen. Datzelfde beeld deed zich voor bij peren, waarbij de aanvoer van de Conference wel heel klein was. Uit oogstramingen in Frankrijk blijkt dat de abrikozenoogst waarschijnlijk 25% kleiner zal zijn dan vorig jaar en die van kersen 25% groter. Bij perzi ken zou de oogst 7% groter kunnen zijn. Door de nachtvorst in maart j.l. zal de Italiaanse kersenoogst - naar schatting - dit jaar 5 a 6% lager zijn dan vorig jaar. Bloemen en planten Ten opzichte van vorig jaar, is er vo rige week één dag minder snijbloemen geveild, vanwege Hemelvaartsdag. Ondanks dat er op donderdag niet ge veild is, is er een aanvoerstijging bij de snijbloemen van 13%, ten opzichte van de week voor Hemelvaart. Tevens steeg de gemiddelde prijs van de snij bloemen met 2 cent. Ten opzichte van vorig jaar is er een aanvoerstijging van 1% en een enorme prijsstijging van 14 cent. Bij de kamerplanten is er ten opzichte van de week voor He melvaart een stabiele aanvoer waar genomen met echter een prijsdaling van 8 cent. Ten opzichte van vorig jaar is er een aanvoerstijging van 9% en een prijsstijging van 25 cent. Op een symposium over perkplanten heeft ing. Buys, voorlichtingskoördi- nator bij het konsulentschap Algeme ne Dienst voor de Bloemdrogisterij als verwachting uitgesproken dat er vol gend jaar weer een flinke uitbreiding van perkplanten zal zijn. Ook de ge middelde oppervlakte per bedrijf zal toenemen. In 1985 was de oppervlak te perkplanten 170 ha. De produktie- waarde daarvan wordt geraamd op ƒ110 miljoen. Nu de Raad van Landbouwministers (weer) geen besluiten genomen heeft over de prijzen in het jaar 1987/1988, wachten de handelaren in een aantal produkten af, totdat er wel duidelijk heid komt. Bovendien speelt in de ak- kerbouwsektor nog mee de vraag wat de nieuwe oogst zal doen. Runderen Vanwege het kleine aanbod bleven de prijzen van het slachtvee onveranderd en had de handel een rustig verloop. Per 1 juni werden bij de interventie van stierenvlees, de overnameprijzen verhoogd van de kwaliteitsklasse "R", maar die van kwaliteitsklasse "U" werden verlaagd. Aangezien in Nederland uitsluitend de kwaliteits klasse "R" wordt aangenomen heeft deze wijziging geen gevolgen gehad voor de overnameprijzen in Neder land. De handel in de slachtstieren was eveneens kalm. De prijzen waren overwegend onveranderd. De afzet van rundvlees op de binnenlandse markt was stabiel, maar de export naar Italië en Frankrijk verliep moei zaam. Er werd weinig gebruiksvee aangeboden, maar de vraag was zo klein, dat de prijzen licht daalden. Kalveren en schapen Op de kalvermarkt verliep de handel in de jonge kalveren vlot. Opnieuw gingen de prijzen omhoog. De han- Ras/soort Maat Hoeveelheid Middenprijs x 1000 kg. week 22 week 23 week 22 week 23 Golden D. 1 70/80 45 14 0,88 1,20 tot. kl. 1 84 26 0,73 0,90 II 70/80 29 26 0,72 0,76 tot. kl. II 76 92 0,55 0,50 Winston 1 70-80 8 0,73 ÊT tot. kl. 1 26 0,57 II 70/80 tot. kl. II i Gloster 1 70/80 1 1,23 tot. kl. 1 1 1,10 II 70/80 tot. kl. II Jonagold 1 80/85 8 8 1,91 1,86 tot. kl. 1 54 37 1,68 1,86 1180/85 2 1 1,51 1,66 j tot. kl. II 16 8 1,02 1,50 Conference 1 55-65 21 1,40 tot. kl. 1 23 1,43 II 55/65 2 1,18 tot. kl. II 9 0,74 22 del vraagt zich af, of inmiddels de top niet bereikt is. De prijs van de vlees kalveren was vorige week ongewij zigd. De afzet van kalfsvlees wordt als regelmatig omschreven en is stabiel. Op de wolveemarkt deden zich nau welijks veranderingen voor. Het aan bod van weidelammeren blijft klein. Varkens De varkensmarkt gaf deze week een wisselend beeld te zien. Aanvankelijk liep de afzet naar Duitsland vlot, maar later, moest tegen lagere prijzen worden afgezet. Italië en Griekenland noteerden tot 5 ct per kg hoger voor de karkassen, Frankrijk 7 tot 10 cent en Spanje een dubbeltje. Bij de on derdelen noteerden de hammen in Duitsland onveranderd, in Italië van 0 tot 5 cent, in Spanje 10 ct en in Frankrijk 10-15 cent. De schouders lagen wat minder goed in de markt, met Spanje als redder, met een plus van 10 tot 15 ct. De buiken noteer den lager. De ribben waren in Frank rijk 20 ct in reaktie, maar noteerden in Duitsland 10 tot 15 cent hoger. Hoe dit variërend beeld vertaald zou moe ten worden in varkensprijzen (te be talen aan de producent) was afgelopen dinsdag nog niet duidelijk, te meer daar er volgende week een slachtdag minder is (Pinksteren) en in de week daarop de Duitsers woensdag en donderdag vrij hebben. Slachtpluimvee en eieren Op de slachtpluimveemarkt houden vraag en aanbod elkaar goed in even wicht. Er is enige konkurrentie van andere vleessoorten, die via akties worden aangeboden. Doordat er van uit Frankrijk leveranties zijn naar an dere landen, o.a. naar Saoedie Arabië, kunnen de Duitse slachterij en weer meer afzetten in eigen land (nu de Fransen ook andere afzetmo gelijkheden hebben). De Barneveld- notering van de slachtrijpe kuikens stond onder druk omdat er volgen de week een slachtdag minder is. Broedeieren en eendagskuikens waren wat minder gevraagd. De eiermarkt werd vorige week zwakker. Er kwa men prijsverlagingen tot stand van 45 tot 70 ct per 100 eieren, afhankelijk van de gewichtsklasse. De eiermarkt tobt met het probleem dat er te wei nig afzetmarkten zijn, waardoor de Nederlandse handelaren elkaar ver dringen op de overige markten, het geen niet bepaald gunstig is voor de prijs. Zuivel Op de zuivelmarkt kwamen vrijwel geen veranderingen voor in de officië le noteringen. De kaasmarkt is welis waar vriendelijk, met goede prijzen voor de oudere kaas, maar een pro- duktie van meer dan 11 miljoen kg per week bij een export van 7 miljoen kg per week, is te veel in de weken waarin Hemelvaart en Pinksteren val len. De jonge kaas ondervindt dan ook weer meer prijsdruk. Op de boter- en poedermarkt wordt op nieuw een afwachtende houding aan genomen, nu het melkprijsjaar weer is verlengd, omdat de landbouwmi nisters geen overeenstemming kunnen bereiken. In de maand mei is overi gens heel wat minder boter en poeder geproduceerd, dan in dezelfde maand vórig jaar. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt is het stil. De han del in graan van de oogst van vorig jaar, stelt niet veel meer voor en met de zaken voor de oogst van dit jaar wordt gewacht tot Brussel de nieuwe prijzen heeft vastgesteld. Het Raad gevend Comité in Brussel heeft beslo ten een werkgroep in te stellen die zich o.a. moet bezig houden met de vraag hoe een groter aandeel voor granen in het veevoeder bereikt kan worden. De werkgroep moet 20 oktober a.s. rap porteren aan het Raadgevend Comi té. De zadenmarkt blijft lusteloos. Op de peulvruchtenmarkt was sprake van een lichte prijsverbetering. Aardappelen en uien De aardappelmarkt is de laatste tijd in mineur. De handel heeft het moei lijk en dat vindt zijn weerslag naar de telers toe. Het aanbod wordt de laat ste weken als groot omschreven. In zo'n situatie gaat de kwaliteit zwaar mee spelen. De telers die de aardappe len uitstekend bewaard hebben, pluk ken daar nu de vruchten van, althans bij een normale afzet. De markt voor de 50+ blijft vriendelijker dan van de kleintjs, waarvan een deel van de par tijen voor konsumptiedoeleinden moeilijk af te zetten is. Tot I mei van dit jaar werd 525.000 ton aardappe len verwerkt tot konsumptie- aardappelprodukten. Een jaar eerder was dat 440.000 ton en twee jaar ge leden 420.000 ton. Uit de stukken van het Bestuur van het Produktschap voor Aardappelen blijkt de volgende marktomschrijving:. "Vanaf de 2e week van mei is er sprake van lage aardappelprijzen, behalve in Enge land. Onze export van konsumptie- en industrieaardappels lag tot 1 mei ongeveer 200.000 ton hoger en de pri meurimport lag ca. 2000 ton lager. In het le kwartaal is de verwerking tot aardappelkonsumptieprodukten op nieuw sterk toegenomen, omdat er meer vraag naar voorgebakken pro dukten was. De import van frites daalde". De uienprijs op de veilingen is vorige week teruggelopen. Veevoeders Op de grondstoffenmarkt voor vee voeders was het de vorige week rustig. (Hemelvaartsdag, met voor velen ook de vrijdag daarna een verlofdag). In de prijzen van tapioka kwamen wei nig veranderingen. De citrusmarkt gaf een zeer rustig beeld te zien. De bie- tenpulpmarkt werd als stil- en prijs houdend omschreven. De aanvoeren van sojaschroot waren klein, met als gevolg een prijsondersteunend effekt. Nederland importeerde in het eerste kwartaal van dit jaar 315 ton soja schroot, tegen 268.000 ton een jaar eerder. De export van deze grondstof bedroeg in de eerste drie maanden van dit jaar 394.000 ton, tegen 435.000 ton vorig jaar. De maisglutenvoer- meelmarkt lag volkomen stil. In de eerste drie maanden van dit jaar daal de de import van maisglutenvoermeel door Nederland met een kleine 40%. In de vorige maand lagen de verbrui- kersprijzen van mengvoeders nogal wat lager dan in mei 1986. Voor stan- daardbrok A was de daling bijna ƒ6,50 per 100 kg, voor zeugebrok bij na ƒ6,voor mestvarkensbrok ƒ5,50, voor volledig leg/batterijmeel ƒ7,50 en voor slachtkuikenkorrels ruim ƒ9, Veemarkt 's-Hertogenbosch Op de paardenmarkt van 's- Hertogenbosch werden er 29 mei 95 stuks aangevoerd. De prijzen waren per stuk. Luxe paarden van ƒ2.825,— tot ƒ3.650,oude paarden van ƒ2.125,— tot ƒ2.900,3-jarige paarden van ƒ1.525,tot ƒ3.000, 2-jarige paarden van ƒ1.525,tot ƒ2.675,veulens van ƒ625,tot ƒ1.250,hitten van ƒ775,tot ƒ1.700,pony's van ƒ525,tot ƒ1.525,Shetland pony's van ƒ375,tot ƒ650,oude slachtpaar- den van ƒ4,40 tot ƒ6,15 per kg.gesl.gew.; jonge slachtpaarden van ƒ4,65 tot ƒ6,25 per kg.gesl.gew. De handel verliep rustig. Schema biggenprijzen In de week van 8-6-1987 tot 15-6-1987 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Biggenprijzenschema voor Zuid-Nederland van 4 mei 1987 met ƒ1,70 te worden verhoogd. De kostprijs van 1 kg varkensvlees in de ze week is ƒ3,67. In de afgelopen week zijn de laatste peren geveild. Het seizoen is ten ein de. De Conference heeft het dit jaar weer goed gedaan. De problemen zijn meegevallen; vooral de laatste drie maanden is de kwaliteit uitste kend geweest. Wanneer we de resul taten bekijken blijkt, dat de peren een belangrijke pijler zijn op het Zeeuwse bedrijf. De rui van de rode en zwarte bessen is achter de rug; de rode bessen heb ben vrij sterk geruid, ondanks de goede bloei-omstandigheden. De troskwaliteit is daardoor niet op timaal. Aardappelen in de Gemeenschap Maandag 1 juni was er op de Rotter damse Aardappelbeurs van een licht prijsherstel sprake voor een klein- Bintjes in alle maten, zij het dat de prijzen slechts 50 tot 100 procent per 100 kg hoger waren dan voorgaande week. Er werden in de week tot 29 mei nog 26.000 aardappelen uitgevoerd, ook al was er in die week een werkdag minstens uitgevallen (Hemel vaartsdag). De termijnmarkt wordt gekenmerkt door een bescheiden aktiviteit. In Beligë lopen de prijzen geleidelijk terug. Voor zover er belangstelling is richt deze zich overwegend op de grote maten. Veel aardappelen in de kleine maten gaan naar de veevoeder- sektor. Nieuwe aardappelen worden in toe nemende mate ingevoerd en gekon- sumeerd. Invoer vindt vooral plaats uit Italië. Ruim aanbod in oude aardappelen van goede kwaliteit houdt de prijzen van de Italiaanse vroege aardappe len onder druk. In Frankrijk nemen de omzetten in aardappelen van oogst 1986 sterk af, vooral ook ten gunste van de vroege aardappelen uit de eigen Franse pro- duktie en uit Spanje eri Israël. Er vindt reeds eksport van vroege Franse aardappelen plaats o.a. naar Engeland, doch ook naar de Benelux en Denemarken. Tot 10 mei werden een kleine 90.000 ton vroege aard appelen in Frankrijk ingevoerd, waarvan ruim 40.000 ton uit Marokko. Uit Spanje kwamen ruim 28.700 ton vergeleken met nog geen 13.000 ton vorig jaar. Aan de andere kant is Spanje een niet onbelangrijk afnemer van aard appelen oogst 1986, evenals Italië. Voorts is er een vrij intensief han delsverkeer met België vice-versa in voeraardappelen en industrie aardappelen. In Engeland zou het aardappelareaal dit jaar wat kleiner zijn dan vorig jaar, aldus gegevens van de Potato Marketing Board. Spanje levert nog al wat vroege aardappelen naar En geland. In Duitsland is er van een vrij om vangrijke aanvoer van vroege aard appelen uit Italië sprake. De prijzen daarvan zijn de laatste weken zeer sterk teruggelopen. Aardappelen oogst 1986 van goede kwaliteit vinden nog wel kopers, overwegend tegen lagere prijzen, het dat voor bepaalde gezochte rassen dé prijzen nog redelijk zijn. Zeker geldt dat voor de grote maten, bestemd voor de industrie. Tomaten De in de grafiek weergegeven prijzen hebben betrekking op zowel ronde als vleestomaten. Tussen de beide jaren zijn er geen grote verschillen in prij zen geweest. Evenmin in het verloop. Het meest opmerkelijke verschil geeft de maand januari te zien, maar deze verschillen worden - bij een klein bin nenlands aanbod - vooral bepaald TOMATEN IN CLD/I00KC. VEILINGPRIJZEN door de andere landen en niet door de produktie in eigen land. Dit sei zoen is het tomatenjaar, wat prijs be treft, goed gestart. Uit gegevens van Z-Holland blijkt dat ronde tomaten in de eerste vier maanden van dit jaar ƒ3,75 per kg opbrachten. Dat was 60 cent meer dan in dezelfde periode vo rig jaar. Wat de verdere vooruitzich ten betreft zal vooral het aanbodniveau van belang zijn. De verwachting bestaat dat dit in 1987 niet hoger zal liggen dan in 1986, al thans van de ronde tomaten. Vrijdag 5 juni 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 22