VOO It m Vit OH W Plooien en ontplooien p.j. zuid geluid Landbouwschap: 'Vaker overleg met agrarische vrouwen' De toekomst Manifestatie Plaatsvervangend Hoofdbestuurslid Pinksterland Redaktie: Roelie Troost Schuurfeest P.J.Z. Oost-Zeeuws Vlaanderen groot succes onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Dat is voor ieder mens heel belangrijk als die dat kan, er de kansen voor krijgt. Voor mevrouw J.M. Elema-Meinardi zit de kans er nu in. Zij is de nieuwe provinciaal presidente van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland. De naam verraadt reeds een dui delijk Noord-Nederlandse afkomst, maar ze woont al 22 jaar met haar gezin in Zeeland en voelt er zich prima thuis. 28 Mei j.l. was het pre cies de dag dat ze in onze'provincie kwamen wonen. We zochten haar op in een heel ge zellige woning in Kloetinge aan de rand van het dorp en op korte afstand van Goes. Als echte plattelandsvrou wen lieten we weinig tijd verloren gaan met praten over andere dingen maar we kwamen meteen met de "stukken" op tafel. Die stukken, dat was dan een pen en papier om vooral geen belangrijke zaken te missen, later. Voordat ze hier kwam wonen was Zeeland een geheel nieuw gebied. Haar opleiding als N19 op Rollecate in Deventer hield wel kansen in om tijdens de z.g. praktijktijd andere provinciën aan te doen maar zeeland was niet aan de orde geweest. Wel deed ze in St. Anna Parochie een pe riode van de praktijktijd en dat be viel zo goed van beide kanten dat ze na het behalen van de acte in een be jaardencentrum kon invallen als hoofd van de keuken en later op een hogere post. Daarna was ze lerares aan de Landbouwhuishoudschool. Lesgeven doet ze graag (en dus ook goed, want meestal doe je goed wat je graag doet) en de tijd die tot haar huwelijk bleef, heeft ze dat gedaan. Van huis uit kwam ze niet met de Plattelandsvrouwen in aanraking. Dat was wel het geval tijdens de oplei ding. Een van de onderdelen die moesten worden gedaan was: ken nismaken met de Plattelandsvrouwen organisatie. Het was ook een goede ingang voor kontakten door deze via de Plattelandsvrouwen te hebben. Na gesprekken met buren en beken den werd onze nieuwe presidente eerst in 1979 lid van de afdeling Goes. Via de leeskring werd ze lid, maar toen ook zo geboeid door al het andere werk in de afdeling dat ze via het af delingsbestuur (waar ze al snel lid van was) een kaderkursus volgde en toe trad tot de Kadergroep Zeeland. Ze is nog steeds zeer geboeid door dit on derdeel van het werk. Het is van groot belang voor ALLE plattelands vrouwen. De gedachte is dat er veel aandacht aan de afdelingen dient te worden ge geven. Een bestuur, of dat nu lande lijk, provinciaal of plaatselijk is, het is er voor de leden en daarmee moet je altijd kontakt blijven houden. We ten wat in de afdelingen omgaat en waar de belangstelling naar uitgaat, maar ook een nieuwe gedachte, een nieuw onderwerp durven aansnijden. Bij Blijven! Het team waarmee je werkt is eigen lijk het voornaamste. Samen een een heid vormen maar wel ieder met haar eigen mening. Het kwam voor een groot deel uit de leeskring. Lezen is een van mijn liefhebberijen maar dan wel gericht lezen. Over de geschiede nis van de vrouw vooral nu in ver band met het onderwerp "Herverdeling van arbeid". Maar ook over de positie van de vrouw nu en de vraag: zijn we geëmancipeert? Lijden vrouwen erg aan "faalangst" en kunnen we omgaan met "anders zijn"? Een van de taken als bestuurslid zie ik om de vrouwen te helpen zichzelf te ontdekken, te leren ontdekken zoals ze echt zijn en niet zoals ze denken dat de samenleving denkt dat ze moeten zijn. Die zie ik meer als een geheel. Speci aal samenwerken in kringen en pro vincie als Bond, meer begrip voor elkaar hebben en samen iets nieuws durven aanpakken open staan voor nieuwe dingen. We leven NU en moe ten omgaan met de omstandigheden nu en ons niet afsluiten. Het gaat ook ONS aan, niet alleen anderen. We mogen niet zeggen: "Ik ben maar...., wat doet mijn mening ertoe". Samen bouwen we aan de toekomst en dat is een grote opgave. De landelijke manifestatie in Ede is alleen open voor leden en dat is eigen lijk jammer. Je zou zo graag al het belangrijke werk ook aan niet-leden willen tonen. Dat werk, dat door de inzet van al die kaderleden tot stand kwam. Eigenlijk zou ieder lid voor een poosje kaderlid moeten zijn, zo dat ze zien wat er allemaal kan en hoeveel ze daardoor zelf kunnen le ren. Een kaderlid ziet zichzelf groei en en ieder lid zou moeten ontdekken dat ze het ook kunnen. Het is als een groeiproces wat men moet doorma ken en dan zou het hele platteland en speciaal de Plattelandsvrouwen er zeer wel bij varen. Tuinieren doet ze bijvoorbeeld niet graag: '"t Is mooi om te zien maar beslist geen liefhebberij". Huishou delijk werk is een plicht en als je met iets boeiends bezig bent is het huis houden een moeten. Toch is er tijdens huishoudelijk werk wel veel gelegen heid om over dingen na te denken. En onderwerpen uitdiepen is wel inte ressant. De Zeeuwse manifestatie. Die is wel open voor iedereen, leden en niet leden en ik ben heel benieuwd hoe dat zal uitpakken. Het enthou siasme van de kommissie is wel groot en dat belooft veel, een bezoek aan de manifestatie zal beslist de reis naar Goes waard zijn. "De Plattelandsvrouw". Wordt die goed gelezen? Het lijkt me dat er steeds weer op moet worden ge wezen det er artikelen instaan die aan spreken en voor de afdeling van belang zijn. Open Oproepen, dat kan en kan niet. De angst om te worden afgewezen is soms te groot. Mensen die reageren op een Open-Oproep en deze funktie niet krijgen zouden altijd moeten worden doorverwezen naar een ande re funktie. We moeten vooral hierbij heel voorzichtig omgaan met mensen! Je komt dan vanzelf op kommissie werk na die Open-Oproep. Het werk is heel belangrijk en voor elk lid zal er een kommissie uitspringen vanuit een persoonlijke belangstelling. Elk provinciaal bestuurslid is toegevoegd aan een kommissie. Ik kreeg de pers kommissie en eerlijk, schrijven trok me nooit, het vraagt veel energie, 't Lijkt zo gewoon als er elke week iets in de krant staat. Doordat je ermee bezig bent wordt je belangstelling ge wekt en je leest toch anders als je ach ter de schermen hebt gekeken en gezien dat het moeite kost om dat bij elkaar te krijgen. Er zou meer samen werking tussen de kommissies moe ten zijn vanuit de doelstelling van de Bond en het totale programma aanbod. Mevrouw J.M. Elema-Meinardi in haar tuin voor het huis. Dat geeft veel leeswerk/informatie en zo kan je goed op de hoogte blijven, wel moet je kritisch zijn vooral ten opzichte van jezelf. Beseffen dat het altijd beter kan. Met vrouwen werken is leuk, er is solidariteit onder vrou wen. Je voelt je thuis bij Plattelands vrouwen. Plooien en Ontplooien, is het nieuwe diskussie onderwerp. Dat is heel belangrijk omdat IEDEREEN kan meepraten over het beleid van de Bond. "Hoe nu verder", komt uit dit onderwerp en het is het aanbod van het hoofdbestuur aan de afdelingen. Maar: "Het gaat echt de leden zelf aan". Als men de lijn kan volgen is duidelijk te zien hoe het groeide. En toen was er koffie en daarna af scheid van de nieuwe presidente en de wens voor haar: Een heel goede tijd in die funktie! P.J. de Rooy-Janse, M.A. Het Landbouwschap zal regelmatig overleg voeren met vertegenwoordi gers van agrarische vrouwen. Daar naast kunnen de plattelandsvrouwen organisaties een tweede adviseur aanwijzen in de kommissie Bedrijfs ontwikkeling (BOAV) van het Land bouwschap. Dit is het resultaat van het overleg op 27 mei tussen het da gelijks bestuur van het Landbouw schap en de Centrale van Platte landsvrouwenorganisaties. P.J./.-agenda Regio Fijnaart e.o. en Zevenbergen: 19 juni gekostumeerd dansfestijn in de "Witte Roos" te Fijnaart, aanvang 21.00 uur. Zeevissen: 27 juni. We verzamelen om 8 uur 's morgens weer op de markt in Zevenbergen. Dus vroeg uit de veren. Kosten (zie convokaat). We gaan vissen in Tholen. Afdeling Tholen/St. Philipsland: 6 juni: Zaalvoetbalwedstijd heren. Plaats tijd: Meulvliet van 19.00 tot 20.00 uur. Opgave bij Frans Burgers. 8 juni: Fietsen en barbecue. De start is weer bij de fam. Kooijman in de Jo anna Mariapolder. 27 juni: schuurfeest. Afdeling West Zws.-Vlaanderen: vrij dag 19 juni schuurfeest bij fam. de Hullu aan de Rijksweg, aanvang 20.00 uur, gratis entree. Het was de eerste keer dat de bestu ren van de twee organisaties formeel rond de tafel zaten. De plattelands vrouwen drongen aan op regelmatig overleg opdat het Landbouwschap weet wat er onder hen leeft. Dat kontakt kan beëindigd worden zo dra voldoende vrouwen via de stands organisaties in kommissies en het bestuur van het Landbouwschap zijn binnengekomen. De plattelandsvrouwen, met in hun midden een lid van de Landelijke Boerinnenbelangen, drongen aan op een tweede vertegenwoordigster in de kommissie BOAV omdat de vrouw in deze kommissie zich in een eenzame positie bevindt. Nu kunnen de twee vrouwen vergaderingen sa men voorbereiden en erover napra ten. In de kommissie BOAV komen regelmatig onderwerpen aan de orde die de belangen van de agrarische vrouwen rechtstreeks raken. Het Landbouwschap en de platte landsvrouwen hebben verder af gesproken dat de bestaande overleg organen in het schap steeds oog zul len hebben voor de sociaal- ekonomische positie van de agrari sche vrouw. De resultaten hiervan zullen in het bestuur van het Land bouwschap aan de orde komen en in het periodieke overleg met de Cen trale van Plattelandsvrouwenorgani saties. Voorzitter Varekamp benadrukte in het gesprek dat man en vrouw in de land- en tuinbouw gelijke mogelijk heden moeten hebben. 'Als het gaat om vertegenwoordiging in kommis sies en het bestuur van het Land bouwschap dan zijn we echter af hankelijk van de aangesloten organi saties. Die vaardigen zelf hun men sen af'. Op 22 mei jl. werd weer het jaarlijk se schuurfeest gehouden. Na een week van bouwen door bestuursleden en le den was de schuur aan de binnenzij de weer geheel ingericht, dus de avond kon beginnen. De muziek op die avond werd weer verzorgd door een disco, daardoor was er allerlei muziek voor jong en oud, tevens kon er nog een dansje ge maakt worden op de dansvloer die speciaal was aangelegd. Dat de leden, niet-leden en donateurs zo massaal waren gekomen was voor de bestuursleden zeer leuk. Men schat dat er 200 man was, dus het was lekker druk en het bleef ook de gehe le avond druk. Maar dat er aan elke gezellige avond een einde komt wil den sommigen niet geloven dus het werd nog laat doordat sommigen het deurgat nogal moeilijk konden vinden. Zaterdagmorgen werd de ravage door vrijwilligers opgeruimd, zodat de fa milie Dieleman de schuur gelijk weer kon gebruiken. Familie Dieleman, nog hartelijk bedankt voor het gebrui ken van de schuur, we hopen er nog eens gebruik van te mogen maken. Een bestuurslid Ik zoek een land waar vrede is, waar haat en nijd verdwenen is en waar de mensen hand in hand tesamen leven in dat land. Ik zoek een stad waar vrede is, waar eenzaamheid te dragen is en waar de mensen zorgen dat er niemand doodloopt in die stad. Ik zoek een huis waar vrede is, waar liefde ons tot woning is en waar de mensen last en kruis tesamen dragen in dat huis. Ik zoek een mens die vrede is, die ons een weg tot leven is en die de mensen op doet staan, de handen aan de ploeg laat slaan. Ik zoek een land dat niet bestaat, een droom die haast verloren gaat; een stad, een huis een luchtkasteel, o God, vraag ik misschien te veel? Ik zoek een land een Pinksterland, waar mensen kleur zijn voor elkaar en licht en feest; en waar de geest een vuur ontsteekt in Pinksterland. H. Jongerius 20 Vrijdag 5 juni 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 20