■Z-too /öqZN» Voorzitter ZLM op ledenraad in Tholen: "ZLM zal zich inspannen om "hobbels" naar zoetwatervoorziening te effenen" zuidelijke landbouw maatschappij Zoet water Minister Braks bij opening "K.I. Zuid- Nederland": "Kwaliteit vlees uit melkveestapel moet beter" VERVOLG PAG. 4 J DTfD land- en tuinbouwblad VRIJDAG 5 JUNI 1987 75c JAARGANG NO. 3879 De leden van hoofdbestuur enledenraad van de ZLM hebben maandag een bezoek gebracht aande Kring Tholen/St. Philipsland. Er werd o.m. een kijkje genomen op het bedrijf van de heer P. Fase te Poortvliet. Veel belangstelling was er voor het rooien van zijn eerste vroege aardappelen, (zie voor verslag pag. 9.). "De als gevolg van overproduktie noodzakelijke aan passingen in de landbouw op Europees en nationaal niveau mogen niet eenzijdig en bewust door de poli tiek worden afgewenteld op de ruggen van de boeren en tuinders." Dit zei de ZLM-voorzitter de heer H.C. van der Maas in zijn openingswoord op de gecombi neerde vergadering van hoofdbestuur en ledenraad van de ZLM die maandag 1 juni jl. plaats vond in ge meenschapscentrum Meulvliet te Tholen. "Verande ringen akkoord, maar dan volgens de weg van de ge leidelijkheid en in gezamenlijke verantwoordelijkheid met de Brusselse en Haagse overheid zodat levens vatbare bedrijven met goede ondernemers tot de blij vers kunnen behoren". "Uiteraard", zo voegde hij eraan toe, "hebben de landbouworganisaties, waaronder zeker niet in de laatste plaats de ZLM, tegengas gegeven tegen de ve le voor de landbouw nadelige voorstellen uit Brussel en Den Haag. "Hoewel slechts mogelijk binnen smal le marges, zei de voorzitter, ervan overtuigd te zijn dat de landbouwpolitieke inbreng van de ZLM wel de gelijk aanwezig is in met name Landbouwschapsver- band: "Ik blijf uitdrukkelijk van mening dat een niet aflatende en consequente inbreng onzerzijds de land bouwpolitieke besluitvorming in positieve zin bij kan stellen. Maar er moet nog wel veel werk worden ver richt om onze nationale overheid ervan te overtuigen dat marktgerichtheid en prijsliberalisatie zonder meer vooralsnog geen perspectief bieden voor een structu rele oplossing van de landbouwproblematiek. De heer Van der Maas zei zeer ingenomen te zijn met het feit dat de provinciale Zeeuwse overheid alle zei len bijzet om de zoetwatervoorziening voor Schouwen-Duiveland over de streep te halen. In het verlengde hiervan sprak hij tot slot van zijn openings woord de hoop uit dat enkele moeilijke "hobbels" op weg naar de zoetwatervoorziening voor Tholen en St. Philipsland nog op tijd uit de weg geruimd kunnen worden. Het ZLM-bestuur zal in ieder geval al het mo gelijke doen om één van die hobbels - de lastenverre kening tussen pachter en verpachter - op termijn te effenen. Het voorlopig standpunt van de ZLM ten aanzien van de privatisering van de eerstelijns voor lichting komt globaal overeen met dat van de zuster organisaties binnen het KNLC. Uit een gehouden on derzoek binnen de ZLM is, zoals bekend, gebleken dat er bij de verschillende sectoren "ten dele" behoefte is aan voorlichting en dat er relatief meer behoefte bestaat aan takdoorsnijdende voorlichting. Voor wat betreft de financiering wordt gekozen voor een com binatie van landbouwschapsheffing en het profijtbe ginsel. "Maar de landbouwvoorlichtingsdienst zonder meer overnemen willen we niet", zo verklaarde voor zitter Van der Maas. "Voor we een definitief stand punt innemen willen we een onafhankelijk onderzoek waarbij de totale voorlichting betrokken dient te wor den. Dit onderzoek dient o.m. gericht te zijn op de fi nanciering, de organisatorische opzet, de bestuurlijke verhoudingen, de coördinatie met de overige voorlich ting en de positie van de kleine teelten. Ook op dit punt hebben de andere KNLC-organisaties zich gelijk luidend uitgelaten." De heer Van der Maas maakte vervolgens een tussen balans op aangaande de onderhandelingen over de EG-prijsvoorstellen en de daarmee samenhangende socio-structurele maatregelen. Volgens hem moet een serieuze poging worden gedaan om te bekijken in hoeverre extensivering, omschakeling en milieu vriendelijke produktiemethoden voor de Zuidwestelij ke landbouw interessant kunnen zijn. Van der Maas: "Hier zitten zeker voetangels en klemmen maar toch moeten we in die richting meedenken". "Hef handhaven en verbeferen van de kwaliteit van het mest- en slachtvee dat uit de melkveestapel voortkomt is een belangrijke zaak van de veeverbetering. Gezien de toenemende belangstelling voor vleeskwaliteit moet Ne derland in staat worden gesteld een goed stuk rund- of kalfsvlees te produceren. De melkveehouder moet daar toe goed uitgangsmateriaal leveren en aandacht bij ge boorte en eerste levensfase is daarbij van groot belang". Dit zei minister ir. G. Braks woensdagmiddag 3 juni jl. bij de officiële opening van de Coöperatieve Vereniging "K.I.-Zuid Nederland" BA te Oerle in Noord-Brabant. Het fraaie gebouw werd door minister Braks geopend door het wegtrekken van een doek waaronder zich een grote marmeren zuil bevond met daarop 3 uitgebeeld- houwde koeien die de drie fokrichtingen van de K.I. uit beelden. De coöperatieve Vereniging "K.I. Zuid- Nederland" bestaat sinds 1 september 1985 en haar le den zijn de Vereniging voor Rundveeverbetering "De Kempen", "De Meijerij", "Midden-Brabant", "Peel- land" en K.I. Limburg en K.I. West-Brabant. "K.I. Zuid-Nederland" levert het sperma aan de ledenvereni gingen die zorgdragen voor de uitvoering van de insemi naties bij de aangesloten veehouders. De vestigingsplaats van "K.I. Zuid-Nederland" in Oerle is inmiddels uitge groeid tot een centrum voor rundveeverbetering voor Zuid-Nederland. Op hetzelfde terrein zijn namelijk sinds kort ook gehuisvest het Centraal Laboratorium voor Melkonderzoek, Het Melkcontrole Station Zuid- Nederland, het Centraal Opfokstation voor Stieren Zuid-Nederland en het Regionaal Orgaan voor Melkhy giëne Zuid-Nederland. Per 1 januari 1988 zal ook de Bond voor Rundveeverbetering en de Rundveehouderij Zuid-Nederland zich in het gebouw van "K.I. Zuid- Nederland" vestigen. Minister Braks sprak bij de ope ning dan ook van een mijlpaal in de geschiedenis van de veeverbetering in het zuiden van ons land. Hij zei zich te realiseren dat produktiebeperkende maatregelen in de melkveehouderij van invloed zijn op het aantal insemi naties en derhalve op de inkomsten van de K.I.- vereniging. Vrij uitvoerig werd in de vergadering gesproken over het merken van stieren dat noodzakelijk is wil men in aanmerking komen voor een bijdrage van ca. f 65,— uit de EG-kas. Enkele aanwezigen wezen op het ge vaar dat de veehouder loopt bij het aanbrengen van de oormerken. Uit de discussie kwam naar voren dat aangesloten zou kunnen worden bij de bestaande re gistratie van de gezondheidsdienst voor dieren. Bij het KNLC zal de moeilijke technische uitvoerbaarheid van de regeling onder de aandacht worden gebracht. Ook zal worden benadrukt dat de regeling in alle EG- landen op dezelfde wijze dient te worden uitgevoerd. Als het bijvoorbeeld in Frankrijk "uit de losse pols" mag waarom hier dan niet? Wat de mestboekhouding betreft kwamen er uit de vergadering kritische geluiden. Zo werd het toesturen van een formulierenset aan bedrijven die toch geen mestoverschotten hebben gezien als pure geldverspil ling. Overigens werd vastgesteld dat het invullen van de formulieren in het Zuidwesten als zgn. tekort- gebied vrij simpel is. Voorzitter Van der Maas vatte de discussies als volgt samen: "De ZLM stelt zich neutraal op ten aanzien van de gevoerde acties waarbij mestformulieren onin gevuld worden teruggestuurd. Wel is er begrip voor en solidariteit met die zaken die werkelijk aanleiding zijn geweest voor de acties, namelijk een steeds maar groeiend aantal besluiten en wettelijke maatregelen (superheffing, prijsverlagingen, privatisering diensten enz.) die het arbeidsinkomen onder druk zetten. Er zal vanuit de ZLM geen oproep worden gedaan tot daad werkelijke actieondersteuning. De ledenraad tendeer de - zij het onder voorwaarden - in principe naar een vrije verhandelbaarheid van mestquota. Dit mag ove rigens geen fiscale consequenties hebben. In dit ver band kwam ook het plan tot afschaffing van de WIR op de veestapel ter sprake. Een maatregel in een lan ge reeks en als zodanig opnieuw een aanslag op de positie van de agrariërs. De ledenraad zette zich sterk af tegen de "financiële" drainage van fiscale facilitei ten waarmee de sector de laatste jaren wordt gecon fronteerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1