Landbouwjournalisten uit 25 landen bijeen Droogbloementeelt slaat aan in Drente Konferentieweek IFAJ in de Midlands Een honderdzestigtal landbouwjournalisten uit 25 landen bracht een IFAJ-kongresweek door onder de rook van Birmingham in de Engel se Midlands. Jaarlijks treft men elkaar beurtelings in de verschillende thuislanden. Dit jaar was "Congress Britain" het 31ste in de rij. Volgend jaar is Australië aan de beurt, gevolgd door respektievelijk Zwitserland en Zweden. Voor 1991 is ons land geboekt, waarna de USA komt. Het eerste kongres in Nederland van de International Federation of Agri cultural Journalists was te Scheveningen in 1966. Een van de vier twee-daagse exkursies ging naar Wales. Begunstigd door mooi voorjaarsweer was de ken nismaking met dit westelijke stuk van Groot Brittannië bijzonder plezierig en interessant. Meer dan 90 procent van alle grond in Wales is in gebruik als landbouw grond of er staat bos op, in totaal 2,1 miljoen ha. De gemiddelde bedrijfs- grootte is er kleiner dan in Engeland. Ongeveer 30.000 boerderijen hebben 30 tot 100 ha. in gebruik. Maar 341 boerderijen zijn groter dan 200 ha. Hierbij moet in aanmerking worden genomen dat Wales erg heuvelig en soms bijna bergachtig is, met hoog ten tot wel 1000 meter. Alleen langs de kust is vlak land te vinden en daar wordt melkvee gehouden. In de heu vels loopt mestvee en een geweldig groot aantal schapen. Ons eerste bezoek gold het bedrijf van mevrouw Avril Evans. Samen met haar man startte zij een pluimveebe- drijf. In 1972 begon ze met het beken de Engelse slachtveeras Hereford en stapte al spoedig over op het ont- hoornde Canadese Charolais mestvee, Canadian Polles Charolais. Het was de eerste invoer in Groot Brittannië van dit van origine Franse vleesras. De Canadese fokrichting is minder robuust. Na het overlijden van haar man zette mevrouw Evans het bedrijf voort. De grootte is nu 260 ha. Het aantal stuks grootvee is 200, waarbij nog 15 Herefords. Er wordt veel ge bruik gemaakt van embryo transplantatie. Fokschapen zijn er 350 stuks, meest van de rassen Welsh Mu les en Black Faced Leicester. Op 150 ha wordt nu wintergerst en wintertar we verbouwd. Vanaf twee wagens, met pakken stro als zitplaats, werd een rondgang over de landerijen gemaakt. Schapen en bos 's Middags werd Bronydd Mawr Farm bezocht een onderzoeksinstituut van Welsh Plant Breeding Station en Scottish Hill Farm Research Orga nisation. De oppervlakte is 260 ha en de hoogteligging schommelt tussen 250 en 400 meter boven zeeniveau. Het regent er bijna twee keer zoveel als in ons land, 1400 mm per jaar. De produktieverbetering van het heuvel land wordt beschouwd als een der grootste onderzoeksuccessen van de Britse landbouw, in het bijzonder in Wales. Daar is meer dan de helft van het heuvel grasland opnieuw inge zaaid, met als gevolg dat het aantal schapen zich snel uitbreidde. Op elke ha. landbouwgrond in Wa les lopen gemiddeld vier schapen; die bezetting wordt de hoogste ter wereld genoemd, Nieuw Zeeland inbegrepen. Doorgaan op deze wijze wordt niet meer verantwoord geacht. In een landbouwblad zagen wij al de vraag gesteld: krijgen wij ook een schapen quotering? In Wales bepleit men daarom meer aandacht voor de vlees kwaliteit en verlaging van de produk- tiekosten. Het onderzoekswerk spitst zich nu sterk toe op een kombinatie van bosbouw en schapenhouderij: grasmat, afstand tussen en soort van de bomen, welke schapenrassen, enz. Men noemt deze kombinatie van schapen en bos "agraforesty". De volgende morgen leidde de exkur- sie naar de Royal Welsh Showground, bij Llanel wedd, een tentoonstellings- komplex waar jaarlijks de grote Royal Welsh Show wordt gehouden, dit jaar op 20 tot en met 23 juli. Getoond wer den er de variatie onder de bekende Welshpony's, enkele rundveerassen waaronder de Welsh Black Cattle en een dertiental schapenrassen, waaron der de opvallende Welsh schapen met zwarte kop en het vier-hoornige ras, het Jacob schaap. Dat laatste ras dankt zijn naam aan het oud testamentische verhaal dat aartsvader Jacob zijn zoon Isaak moest offeren maar op het laatste moment daarvoor in de plaats een ram uit de struiken- kon nemen, die daar met zijn horens in vast zat. De demonstraties werden besloten met de "show" van de wereldkampioen-schaapscheerder John Ivor Davies. Hij haalde in hoog tempo enkele schapen uit de wol en had daarvoor minder dan 1,5 minuut per schaap nodig. 's Middags brachten wij een bezoek aan de vakantie-boerderij. Three Wells Farm van Ron en Margaret Bufton. Twintig jaar geleden begon nen ze op eenvoudige wijze met "bed en breakfast". Nu hebben ze door aanbouw en verbouw, vakantie- In Wales lopen op elke ha landbouwgrond gemiddeld 4 schapen, dat is de hoogste bezetting ter wereld. akkommodatie met badkamers enzo voort, voor 30 gasten. De veestapel omvat, mestvee (Welsh Black), scha pen, pony's en pluimvee. De boerde rij is bijzonder fraai landelijk gelegen met onder andere viswater. Het toe risme is de tweede ekonomische poot van Wales. Menig boerengezin pro beert daar een graantje van mee te pikken. De vraag dringt zich echter wel op of een akkommodatie voor 30 personen en gelegenheid voor dineren niet te veel doorslaat naar het profes sionele. Voorlopig weten veel gasten van heinde en ver dit soort vakantie boerderijen goed te vinden. De donderdag was gereserveerd voor een bezoek aan de tweedaagse inter nationale graslanddemonstratie WKF Grassland '87 op de Showground bij Stoneleigh. Een uniek en veel omvat tend gebeuren dat eens in de drie jaar wordt gehouden. Naast een gemeen schappelijk demonstratieterrein liggen stukken land waarop elke firma een eigen terrein ter beschikking heeft voor haar werktuigendemonstraties. Voor ons nieuw was het persen van het pas gemaaide gras in grote rollen van zes ton, bij elkaar gebonden met touw of gaas. Een ander werktuig wond plastik rond de grasrol die daar door geheel luchtdicht werd ingepakt. Het verhaal was dat het gras blijft wat het is. De komende winter kunnen de rollen gras van een wagen af worden afgedraaid en dan moet er vers gras voor de koeien liggen. Koninklijke boerderijen De laatste dag werd het koninklijke landgoed bij het paleis van Windsor bezocht. Een prachtig mooi aangelegd park met een opvallende beplanting. Veel vrijstaande bomen die zich ge heel naar eigen aard ontplooiden, en boeiende boompartijen. Er zijn twee koninklijke boerderijen, de een met 150 stuks roodbonte Ayreshires, de ander met 150 stuks Jersey koeien. De bedrijfsleiders doen hun best goed uit te komen met de bedrijfsresultaten. Maar ze hebben ook te maken met de melkquotering. De melkquota zijn in Engeland niet grondgebonden en er is gewoon handel voor. Vorig jaar kochten de Royal Farms quota voor een hoeveelheid melk van 200.000 li ter. De marktprijs voor een liter quo tum schommelt rond de gulden. A.B. Ruim tien jaar geleden werd in het Drentse Smilde gestart met de teelt van droogbloemen op enkele akkerbouwbedrijven. Drie jaar later was deze teelt uitgegroeid tot rond twintig hektare op zestien bedrij ven. De ontwikkelingen zijn in de loop der jaren doorgegaan en in middels staan ca. 65 bedrijven ongeveer 110 hektare vol met droog bloemen. De kombinatie van akker- en tuinbouw in de buurt van de te levisietoren van Smilde is door veel inzet en doorzettingsvermogen tot stand gekomen, al blijft het de vraag hoeveel de markt van droog bloemen kan hebben. Die vraag is relevant in een periode dat de vooruitzichten voor de akker bouwers tamelijk somber zijn en Brussel niet alleen voor de granen en eiwithoudende produkten, maar ook voor andere akkerbouwprodukten prijsverlagingen in het vooruitzicht heeft gesteld. Velen zoeken naar al ternatieven. De teelt van droogbloe men kan er een zijn, al is een waar schuwing zeker op zijn plaats. Want ook deze teelt is een vak apart. Een gemiddeld akkerbouwbedrijf in het droogbloemengebied heeft een hektare bloemen. De teelt is bijzon der arbeidsintensief: de arbeidsbe- hoefte varieert van 1.000 tot 1.100 uur per hektare. Aan die ene hektare heeft het gemiddelde bedrijf ook zijn handen vol, al zijn er bedrijven met een grotere teeltoppervlakte. Van deze ondernemers wordt een be langrijk stuk management gevraagd. De organisatie van het oogstwerk vraagt veel aandacht omdat in die periode veel ekstra krachten nodig zijn. Onderschatting hiervan levert in de praktijk grote problemen op. In tegenstelling tot het omliggende akkerbouw- en veehouderijgebeuren is er in de droogbloementeelt nog niet zoveel gemechaniseerd, al zijn er wel enige nieuwe ontwikkelingen tot stand gekomen. Zo wordt op veel percelen een vijfrijige zaaimachine gebruikt. Omdat er op bedden wordt geteeld, zijn er betere mogelijkheden voor het mechanisch schoffelen. Toch blijven de werkzaamheden bij de oogst en ook het wieden veelal handwerk. Het 'Juffertje in het groen' past qua teelt prima in het bouwplan van de boer. De vroegste eenjarigen worden eind maart onder geperforeerde folie gezaaid. De rest wordt voornamelijk in april-mei gezaaid. Zo is dit een mogelijkheid om de arbeid- en oogstpiek iets te verlagen. Voor het zaaibed-klaarmaken wordt een ploeg en vorenpakker of een spit- frees gebruikt. Na de grondbewer king wordt direkt gezaaid. De grond is dan vochtig, wat van belang is voor het vlot kiemen van de zaden. Het is belangrijk dat het zaad een goed kontakt krijgt met de boven laag. De grond in dit gebied is ge schikt, namelijk arme en goed door latende zandgrond. Stuiven Op sommige percelen, voornamelijk de zandkoppen wordt na het zaaien slib aangebracht. Dit om het stuiven tegen te gaan. De teeltduur van dit breed assortiment is circa drie maan den, afhankelijk van het soort bloem dat wordt verbouwd. Het juf fertje in het groen is een 'sikkel- bloem', die hooguit binnen een week wordt geoogst. Soms wordt een op pervlakte van 14 are in één dag voor de voet op geoogst. Op zo'n moment is het 'alle hens aan dek'. Naast het juffertje in het groen als eenjarig gewas is er ook een assorti ment vaste planten, die als droog bloemen worden gebruikt. Siergras- De werkzaamheden bij de oogst, en ook het wieden, blijven veelal handwerk. Er kan wel mechanisch worden geschoffeld, het zaaien gebeurt op veel percelen met een vijfrijige zaaimachine. In het Drentse Smilde wordt op ca. 65 bedrijven in totaal 110 ha droogbloemen geteeld. sen, haver zijn een leuke aanvulling op het droogbloemenboeket. De ge oogste bossen worden met trekker en wagen van het land gereden en naar de drogerij gebracht. Hier wor den de bossen gesorteerd en gekeurd. Vervolgens worden circa 500 bossen op één droogkar gehangen en in de droogcel geplaatst, waar ze bij een temperatuur van 48°C-60°C wor den gedroogd. Het aantal uren in de droogcel varieert van circa 48 tot 60 uur. Dit is afhankelijk van o.a. de weersomstandigheden tijdens de oogst, de soort bloem en dikte van de bos en het totale aantal bossen in de cel. Zo moet een strobloem (Heli- chrysum) langer gedroogd worden dan een Acrolinium. De kwaliteit voor het eindprodukt vraagt grote aandacht. Het is zeker van belang voor teler en droger dat de afstand van het veld naar de dro gerij zo kort mogelijk wordt ge houden. Net zoals bij bieten en aardappelen, het cysteaaltje schade veroorzaakt, is er op deze lichte zand- en dalgron den ook een aaltje dat schade ver oorzaakt bij de eenjarige gewassen. Het noordelijke wortelknobbelaaltje begint een grotere rol te spelen. Planten in een jong stadium worden aangetast. Een grondontsmetting of een vruchtwisseling van eenzaadlob- bigen blijkt noodzakelijk te zijn. Op het gebied van onkruid en ziekte bestrijding is in de loop van de jaren veel onderzoek verricht. Door de grote inzet van J. Hoogstrate, ge wasbeschermingsspecialist bij het CAT te Assen kunnen er gerichte ad viezen worden gegeven. Als een bloemenveld grenst aan een aardap pelveld moet men uitkijken bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Door het overwaaien kan schade ontstaan in de bloemen. Vooruitzichten Het aantal droogbloemtelers is nu zodanig dat er onderling veel infor matie uitgewisseld kan worden. Mijn aanstelling als teeltbegeleidster geeft dit ook aan. Regelmatig vinden er voorlichtingsaktiviteiten plaats, gericht op een verdere uitwisseling van ervaringen en informatie. Infor matie, die deels beschikbaar komt uit onderzoek, dat door de telers zelf verricht wordt. H.J. Huisman, Stichting tot bevordering bloemen teelt Smilde e.o. 12 Vrijdag 5 juni 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 12