verzekeringen zlm ver/tondig verzekeren Geld maakt niet gelukkig Hagelunie: een gezonde groeier Vlinders op Flevohof Schoolverlaters en startende ondernemers: Arbeidsonge schiktheidsverzekering noodzaak Een cliché waar heel wat opmer kingen over te maken zijn. Deson danks zit er toch een kern van waarheid in. Omgekeerd betekent dit ook dat met geld niet alles goed te maken is. Dit lijkt een wat frustrerende gedachte voor verze keraars die hele dagen niet anders doen dan trachten schade of ver lies door middel van goed te ver goeden. Toch is het goed om je als verzekeraar te realiseren dat scha devergoeding niet alleen maar met geld te maken heeft. Daarbij die nen we dan meteen te bedenken dat onze mogelijkheden niet veel /erder gaan dan mensen die scha de hebben geleden zorgvuldig te behandelen en de schade afwikkeling korrekt te laten ver lopen. Niettemin, het blijft een za kelijk iets. Betekent dit dat we ons er bij neer moeten leggen dat aan al die aspekten waar we bij een on geval mee geconfronteerd kunnen worden en die met geld niets te maken hebben, verder niets kun nen doen? Wij menen van niet. U bent er immers ook nog. Hoffelijkheid Laten we beginnen met ons te reali seren dat een schadegeval op zich al een vervelende zaak is. Dit geldt voor alle betrokkenen, dus ook voor een tegenpartij, indien die er bij betrok ken is. Het is niet zo moeilijk u voor te stellen dat er een aanrijding plaats vindt waarbij twee partijen materiële schade lijden. Nog te dikwijls komt het dan voor dat een ordinaire scheld partij ontstaat waarbij verwijten over en een weer gemaakt worden. Naast het vervelende feit van de aanrijding ontstaat dan nog een veel erger situa tie. Niet alleen de auto wordt dan be schadigd. Is het niet veel beter de zaak anders te benaderen en begrip te hebben voor de situatie. Bedenkt u wel dat elke chauffeur, hoe goed hij/zij ook rij den kan, per dag een aantal fouten maakt. Realiseert u zich ook dat deel nemen aan het verkeer risiko's mee brengt en dat u de kans loopt dat u bij een aanrijding betrokken raakt. Daarom, als u zelf een fout maakt waardoor anderen schade lijden, ver ontschuldigt u zich dan en werk er aan mee om de papieren rompslomp zo soepel mogelijk te laten verlopen. Het zou toch eigenlijk niet mogen voorkomen dat, indien u schade toe brengt aan een ander, wij na weken nog geen schade-aangifte van u heb ben ontvangen en daardoor niet kun nen afwikkelen. Een dergelijke houding getuigt slechts van minach ting tegenover uw medemens en is moreel onverantwoord. Andersom, als anderen door hun schuld u scha de toebrengen, toon dan begrip voor hun fouten en besef dat u die ook wel eens maakt. Kortom een beetje hof felijkheid bij een aanrijding beperkt de sch'ade tot het materiële. Het aan bieden van een kop koffie, een bloe metje, doen soms wonderen, evenals een telefoontje om te informeren of alles goed verloopt. Letselschade Veel gevoeliger ligt het nog indien bij een schadegeval letsel ontstaat. Nog te dikwijls gebeurt het dan dat de schadeveroorzaker niets meer van zich laat horen. Dit kwetst mensen soms meer dan het letsel zelf. Weet u dat wij het merken bij de schade afwikkeling of de veroorzaker mee leeft met de gewonde of niet? Vrijwel altijd krijgen wij te horen of er spra ke is van bezoek enzovoorts. Wij be seffen best dat het niet altijd even gemakkelijk is en dat het dikwijls meer een kwestie is van het niet dur ven dan het niet willen bezoeken van een tegenpartij die bijvoorbeeld in het ziekenhuis is opgenomen. Toch moet u dit ons inziens doen. Onze ervaring is dat een dergelijk bezoek enorm op prijs gesteld wordt. Onnodig te zeg gen dat dit bij een langdurig gene zingsproces niet bij één bezoek moet blijven. Andersom vergt het van de getroffene de bereidheid de veroorza ker vriendelijk tegemoet te treden. Ook dit is niet altijd eenvoudig. Het is echter goed te beseffen dat de rol len ook omgedraaid hadden kunnen zijn. Juist bij dit soort schades zijn de menselijke kontakten ontzettend be langrijk. Aandacht slachtoffers Gelukkig is er de laatste tijd een ten dens te bespeuren om slachtoffers, met name bij geweldsmisdrijven, meer aandacht te geven. U kent alle maal wel dat soort kreten dat de da der met alle zorg wordt omringd en dat slachtoffers aan hun lot worden H. Meeuwsen overgelaten. Wij menen ook dat het accent best wat anders gelegd mag worden. Dikwijls is dit een taak die is weggelegd voor de overheid. Wij dachten er goed aan te doen nog eens te benadrukken dat er, indien u bij een schadegeval wordt betrokken, ook voor u een taak ligt. Laten we maar in het klein beginnen, de rest volgt dan vanzelf wel. H. Meeuwsen De komende maanden kunnen bezoekers aan Flevohof genieten van een op vallende ekspositie over Vlinders. De ekspositie, die voor jong en oud de moeite van het bekijken waard is, betekent een interessante en informatieve uitbreiding van de tropische Vlfnderkas en de dit jaar nieuw ingerichte Hol landse kas met Europese en Hollandse vlinders. De ekspositie is een projekt van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie, Leiden, en blijft tot I september op Flevohof. Zoals ieder jaar zullen ook dit jaar weer talrijke geslaagden de scho len gaan verlaten. Velen om door te gaan leren, anderen om een plaats in het bedrijfsleven te ver werven, hetzij in loondienst, het zij als zelfstandige. Voor velen wordt dan een arbeidsongeschikt heidsverzekering noodzakelijk. De laatste groep, de zelfstandigen, komen dan vaak in een maatschap in het bedrijf van de ouders. Er moet van alles geregeld worden met betrek king tot maatschapskontrakten, winstverdeling, eventueel overname van machines of bedrijfsgebouwen enzovoorts. Helaas komt het maar al te vaak voor dat binnen al dit rege len de Arbeidsongeschiktheidsverze kering over het hoofd wordt gezien. Dit vindt misschien zijn oorzaak in het feit dat de zoon of dochter nog thuis is en "dat er toch wel voor hem/haar gezorgd wordt als er wat gebeurt". Men vergeet dan dat er ook wat kan gebeuren met blijvende ge volgen. Over het feit of er in dat ge val ook voor hem of haar gezorgd kan worden, denkt men liever niet. Een Arbeidsongeschiktheidsverzekering is net zo noodzakelijk als een W.A.- bedrijfsverzekering, waar vaak wél aan wordt gedacht. Beide verzekerin gen dekken de financiële gevolgen van kalamiteiten (fysiek of materieel) die niet te voorzien zijn. Het komt helaas nog dikwijls voor dat men pas aan een AOV denkt bij een ongeval in de buurt, maar, onge lukken komen niet alleen bij de buur man voor. Zelf bent u als zelfstandige VERZEKERINGEN ZLM Postbus 70 - 4460 BA GOES Frans den Hollanderlaan 10 - 4461 HN GOES Telefoon: 01100-38000 Telex: 55537 Telefax: 01100-15341 Schademelding: 01100-38888 Polisafdeling: 01100-38880 vertegenwoordigers: Walcheren: Fa. J. Don, Kromme Weele 16, 4331 PB Middelburg, 01180-15151. Schouwen-Duiveland: M. Hanse, Oude Haven 21, 4301 JJ Zierikzee, postbus 97, 4300 AB Zierikzee, 01110-14275. Midden-Zeeland: Verzekeringen ZLM, F. den Hollanderl. 10, 4461 HN Goes, 01100-38000. Z. Vlaanderen Oost: Ass. knt. Boidin, Janseniuslaan 8, 4561 NM Hulst, 01140-12220. Z. Vlaanderen West: Ass. knt. Boidin, Markt 7, 4501 CJ Oostburg, 01170-2355. Z. Vlaanderen Midden: D.J. Dees, Beethovenhof 43, 4536 AE Ter- neuzen, 01150-94469. Poortvliet e.o.: J.W. van Dijke, Burgemeet 25, 4693 CJ Poortvliet, 01662-2509. Tholen e.o.: J.P.M. Overbeeke, Ten Ankerweg 72, 4691 GX Tholen, 01660-2888. West-Nrd. Brabant: F.J. Duine, Kamperfoeliestr. 53, 4621 GE Bergen op Zoom, 01640-56000. S.M. Timmers, Stationsstraat 1, 4761 BP Zevenbergen, 01680-23979. Midden-Nrd. Brabant: A.M. Verbrugge, Pr. Hendrikstr. 39, 4941 JT Raamsdonksveer, 01621-12924. Oost-Noord-Brabant: J.J. Bolier, Boordseweg 41, 5671 AP Nuenen, 040-831469. Werkendam: Rabobank Werkendam, Merwestraat 10, 4251 CR Wer kendam, 01835-2700. Melkhandelaren, AVM, Raadhuisstr. 39, 5056 HC Berkel Enschot, 013-339100. A.J. Hoondert ook dagelijks in aktie en zoals overal waar gewerkt wordt kunnen ook op uw bedrijf fouten gemaakt worden hetgeen lichamelijke of financiële schade tot gevolg kan hebben. Indien u nog geen arbeidsongeschikt heidsverzekering heeft en u wilt hier over nader geïnformeerd worden, dan kunt u terecht bij Verzekeringen ZLM of één van onze tussenpersonen (de adressen staan op pagina 2 van dit blad). U kunt vrijblijvend informeren en eventueel tot het afsluiten van de verzekering overgaan. Eventueel kun nen wij ook het opzeggen bij uw vo rige maatschappij regelen. Vanzelfsprekend staan wij u ook met raad en daad terzijde bij andere ver zekeringstechnische problemen (maatschap, overname etc.). U kunt bij ons terecht voor de volgen de verzekeringen: - motorrijtuigenverzekeringen (per sonenauto's, traktoren, niet- zelfrijdende machines en aanhangwa gens), inklusief ongevallen inzittenden verzekeringen; - aansprakelijkheidsverzekering voor Voor Hagelunie kenmerkte 1986 zich door een verdere groei van de premiebate en een gunstig bedrijfs resultaat. Dit is toe te schrijven aan het goede resultaat van de glastuin- bouwverzekeringen en de opbrengst van belegde middelen. Hoewel ha- gelrampen, zoals in 1983 en 1985, uitbleven is het resultaat van de ha- gelschadeverzekeringen van de te velde staande land- en tuinbouwge- wassen en bloembollen wederom ne gatief. Kerngegevens De premiebate steeg van ƒ55,2 mil joen in 1985 tot ƒ61,4 miljoen in 1986. Aan de groei hebben alle ver- zekeringsvormen bijgedragen. Te genover de premiebate 1986 staat een schadebedrag van ƒ21,1 miljoen. zowel bedrijven als voor partiku- lieren; - ziektekostenverzekering; - risikoverzekering (i.v.m. aangega ne financieringen voor aankoop of overname van bedrijfsgebouwen en/of inventaris); - brandverzekeringen voor woonhui zen, inboedel, inventaris/oogst, be drijfsgebouwen; - gezinsongevallenverzekering; - reisverzekeringen. U ziet dat de meeste verzekeringen door uw eigen Verzekeringen ZLM gevoerd worden. Wij trachten dit ook zo goed en goedkoop mogelijk te doen. Het is dus in uw voordeel om eens kontakt met ons op te nemen zo dat onze buitendienstmedewerker met u uw verzekeringsportefeuille kan doornemen. Wij wachten uw tele foontje (01100-38880) en/of bezoek af. Voor de examenkandidaten: veel suc ces gewenst en prettige vakantie. Ver geet niet voor uw vertrek een reisverzekering af te sluiten! A.J. Hoondert, buitendienst Verzeke ringen ZLM Negatieve uitschieters zijn de hagel- schadeverzekering van te velde staande land- en tuinbouwgewassen met een schade van ƒ7,7 miljoen, d.w.z. een schade-premieverhouding van 72,6 en bloembollen met een schade van ƒ1,7 miljoen, oftewel een schade-premieverhouding van 75,1. De opbrengst van belegde middelen bedroeg in 1986 ƒ11,9 miljoen; het rendement op beleggingen was 9,0%. Dankzij het goede resultaat van de glastuinbouwverzekeringen en de opbrengst van de belegde mid delen bedroeg het resultaat voor pre- mieteruggave en belastingen ƒ28,1 miljoen tegenover ƒ15,1 miljoen in 1985. Koöperatief karakter Omdat het maken van winst voor Hagelunie geen doelstelling op zich is, komt het bedrijfsresultaat, zowel direkt als indirekt, ten goede aan de verzekerden. Zo is in de direkte sfeer een deel van de betaalde premie, t.w. ƒ10,7 miljoen (1985 ƒ8,1 miljoen) te ruggegeven aan de verzekerde glastuinders. Na aftrek van de premieteruggave en belastingen bedraagt het resultaat ƒ14,8 miljoen (1985 ƒ7,0 miljoen). De groei van de in rekening gebrach te premie vereist, ter meerdere zeker heidsstelling van de verzekerden, dat dit bedrag is toegevoegd aan de re serves. Na deze toevoeging bedraagt het ei gen vermogen van Hagelunie ƒ115,2 miljoen, hetgeen betekent dat de sol vabiliteit ultimo 1986 182% be draagt, tegenover 174,4% in 1985. In nauwe samenwerking met het Proefstation voor de Akkerbouw en Groenteteelt in de Vollegrond te Le lystad heeft Hagelunie in 1986 een onderzoek opgezet om de invloed van bladbeschadiging op de kwanti tatieve en kwalitatieve opbrengst van witlofwortels vast te stellen. De proef, waarvoor steeds is terugge koppeld naar de Witlofkommissie van de N.T.S., heeft in het eerste jaar van opzet vele nieuwe ge zichtspunten, maar ook vragen op geleverd en zal minimaal nog een keer herhaald moeten worden. 6 Vrijdag 22 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 6