CVZ-nieuws Konkurrentie voor kasgroenten CVZ NOTERINGEN WEEK 21 Vriendelijke varkensmarkt Nu er weer meer vollegrondsgroen- ten op de markt komen, betekent dat een sterkere konkurrentie voor de kasgroenten. De veilingprijzen van tomaten en komkommers gin gen vorige week flink omlaag, maar ook sla (uit de kas), paprika's en bloemkool zagen de prijzen af brokkelen.. Glasgroenten Ondanks een stabiele aanvoer ging de veilingprijs van tomaten vorige week fors omlaag. De veilingprijzen van tomaten waren tot nu toe zeker niet slecht, maar het is nog de vraag of wij onze positie bij de buitenlandse afnemers kunnen behouden, omdat we met name van uit Zuid-Europa een steeds grotere konkurrentie ondervinden. Dat schrijft Lisette van Rossum in een P.G.F.-marktbericht. Van novem ber t/m januari was de tomatenaan- voer 7% groter. Desondanks waren de prijzen hoger, de omzet van de ronde tomaten steeg (t/m 10 mei) met 18% en die van de vleestomaten met 29%. De verwachting bestaat dat de aan voer van de ronde tomaten met na me in de zomermaanden achter zal blijven en die van de vleestomaten kan de komende maanden groter zijn. Net als de tomaten brachten ook de komkommers vorige week lagere prijzen op. In de eerste vier maanden van dit jaar brachten op de veilingen in Zuid-Holland de komkommers ge middeld 79 cent per stuk op. Dat is 1 cent meer dan een jaar eerder en 22 cent minder dan twee jaar terug. De aanvoer van glassla halveerde, maar desondanks daalde de prijs scherp. Ijsbergsla noteerde onver anderd. In maart en april heeft glassla op de Zuid-Hollandse veilingen een gemid delde prijs van twee kwartjes per krop opgebracht. Die prijs kon twee jaar geleden ook gemaakt worden, maar vorig jaar was dat nog geen drie dubbeltjes. Bospeen noteerde bij een ruimere aanvoer onveranderd. Vollegrondsgroenten Spinazie ging vorige week een dub beltje omhoog op de veiling, vooral vanwege een kleiner aanbod. Bij peen was het prijsbeeld wat wis selend, bij wat kleinere aanvoeren. Vanaf 1 december tot 1 mei heeft de fijne peen waspeen) op de veilin gen in Zuid-Holland gemiddeld twee kwartjes per kg opgebracht. Dat was een stuiver meer dan een jaar eerder, maar ruim drie dubbeltjes lager dan twee jaar terug. Witlof werd in veel kleinere hoeveel heden aangeboden, waardoor een flinke prijsverbetering werd bereikt. Witlof heeft in Zuid-Holland in maart en april op de veiling gemid deld ƒ1,45 per kg opgebracht. Vorig jaar was dat ƒ2,05 en twee jaar terug ƒ2,90. Prei skoorde ook een betere prijs. Ook hiervan was de aanvoer kleiner. De prijs van kroten trok licht aan. Asperges moesten opnieuw een prijsstapje terug doen. Fruit Op de fruitveilingen was het beeld van de appelaanvoer wisselend. De prijzen waren redelijk stabiel. Bij peren was de aanvoer vrijwel on veranderd en de prijsontwikkeling wisselend. De appelvoorraad in de EG bedroeg per 1 mei jl. 650 duizend ton, tegen 520 duizend ton een jaar eerder (ekskl. Spanje en Portugal). In Spanje zijn de voorraden relatief klein. Dit land voert momenteel uit naar Frankrijk. De Europese Kom missie heeft laten weten de interven tieperiode van appels niet met een maand te willen verlengen. Het Zwitserse areaal fruit zal dit jaar 8% groter zijn dan vorig jaar. Het areaal aardbeien zou meer dan 10% zijn uitgebreid. In aansluiting op een bericht van vo rige week, dat Frankrijk de EG- kommissie gevraagd had maatrege len te nemen om Frankrijk niet met Spaanse aardbeien 'te overspoelen', kan nu worden meegedeeld dat de EG-kommissie Frankrijk gemach tigd heeft die invoer te beperken. Nederland Jieeft inmiddels in Brussel zijn ernstige verontrusting kenbaar gemaakt over deze maatregel, omdat daardoor meer Spaanse aardbeien naar andere lidstaten zullen gaan. Nederland kreeg tot 1 mei toch al twee keer zoveel Spaanse aardbeien binnen dan vorig jaar (5000 ton). Vorig jaar werden op 2 juni op de veiling Westland-Noord in Poeldijk de eerste ogenmeloenen aangevoerd. Dit jaar was dat 11 mei. De meloe nen brachten bijna ƒ7,50 per stuk op. Uit een P.G.F.-marktbericht blijkt dat er in Polen een 1100 fruitboom kwekerijen zijn met een areaal van bijna 1500 ha. Polën is een grote fruitproducent en zet veel fruit af in het buitenland, deels vers, deels als verwerkt produkt. Op het gebied van frambozen is Polen zelfs de grootste producent ter wereld, met een oogst van zo'n 30.000 ton. Bloemen en platen In schril kontrast met de moeder- dagweek is de aanvoer van snijbloe men vorige week sterk teruggelopen en wel met 31%. Ondanks deze klei nere aanvoer daalde de prijs van de snijbloemen met 7 cent. Ten opzich te van vorig jaar is er een aanvoerda- ling van 7% en als gevolg daarvan een prijsstijging van 4 cent. Bij potplanten is er een evenredig beeld. Ten opzichte van de moeder- dagweek is er een aanvoerdaling van 26% en een prijsdaling van 5 cent. Ten opzichte van vorig jaar is er een aanvoerstijging van 3% en een prijsstijging van 2 cent. Dezer dagen hebben koningin Bea trix en prins Claus - ter gelegenheid van een Staatsbezoek - de Zweedse bevolking een bloemenekspositie aangeboden. In de loop van deze week werden 14.000 bloemen en 2500 planten naar Stockholm over- Ras/soort Maat Hoeveelheid Middenprijs x 1000 kg. week 20 week 21 week 20 week 21 Golden D. 1 70/80 21 15 0.86 0,92 tot. kl. 1 45 43 0,64 0,63 II 70/80 46 17 0,57 0,69 tot. kl. II 138 74 0,39 0,47 Winston 1 70-80 13 11 0,83 0,79 tot. kl. 1 64 50 0,51 0,44 II 70/80 2 0,57 tot. kl. II 9 0,40 Conference 1 55/65 85 44 1,27 1,29 tot. kl. 1 99 51 1,31 1,33 II 55/65 18 23 1,19 0,91 tot. kl. II 59 44 0,77 0,78 Gloster 1 70/80 16 7 0,98 1,00 tot. kl. 1 33 15 0,83 0,87 1 70/80 tot. kl. II Jonagold 1 80-85 16 7 1,93 1,71 tot. kl. 1 84 46 1,81 1,59 II 80/85 3 1,51 tot. kl. II 12 1,15 Lombarts 1 70/80 tot. kl. 1 II 70/80 0,66 tot. kl. II 3 0,51 gebracht om 1000 m2 te vullen in de stadhuishal aldaar. In Zweden wordt per hoofd van de bevolking een kleine ƒ80 besteed aan bloemen en planten per jaar. Popu lair zijn rozen, fresia's, anjers, le lies, gerbera's, zonnebloemen en bloeiende planten. Deze week is er veel vraag naar var kens. Het aanbod is beperkt en er is ekstra vraag in verband met Hemel vaartsdag volgende week. Runderen Op de rundermarkten was het aan bod beperkt. Op de eindmarkten van vorige week was er nog een vlug ge handel in het vrouwelijk slachtvee met hogere prijzen, maar aan het be gin van deze week zwakte de handel af en liepen de prijzen weer terug naar het oude nivo. Het gebruiksvee was moeilijk te plaatsen. De prijzen daarvan konden zich nauwelijks handhaven. De handel in slachtstie- ren verliep wisselend, met voor de betere kwaliteiten lagere prijzen. Kalveren en schapen De jonge kalveren noteerden over de gehele linie een hogere prijs. Ze zijn al het hele voorjaar duur gebleven. De prijs van de vleeskalveren trok iets aan. De afzet van kalfsvlees loopt goed, al bestaat er bij de han del een geringe vrees dat door de stij gende prijs, de afzet terug kan lopen. Op de wolveemarkt noteerden de slachtschapen en lammeren een iets lagere prijs. Gebruiksschapen met lammeren werden iets duurder. Varkens Op de varkensmarkt is de stemming deze week vriendelijker, met hogere prijzen. Het aanbod is normaal, hier en daar zelfs beperkt. De vraag voor levering aan het eind van deze week was groter, in verband met bevoor rading voor volgende week, waarin Hemelvaartsdag valt. De verwach- tingsprijs voor deze week was in Vleuten bijna een dubbeltje hoger. De te realiseren prijzen voor de kar kassen lagen in Griekenland 5 tot 10 cent hoger, in Frankrijk 4-8 cent, in Italië 10 cent en in Duitsland 10 tot 15 cent. Bij de onderdelen deden de hammen tot 10 cent meer (Italië), de schouders tot 5 cent (Duitsland) ter wijl de ribben ongeveer dezelfde prijs opbrachten. Al met al goede berichten voor de varkenshouders, die een betere prijs best kunnen ge bruiken. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt is het aantal transakties vrij beperkt. Bij tarwe toonden zich zowel de handel als de verbruikers terughoudend. De zaken die gedaan werden speelden zich af op hetzelfde prijsnivo als de laatste weken. Bij gerst gingen de prijzen iets omlaag. Rogge ging in kleine hoeveelheden naar de industrie en van haver zijn geen bijzonderheden te melden. De zadenmarkt blijft zwak. Bij kar- wijzaad ontbreekt vrijwel elke eksportkans, mede door de onzeker heid van de koers van de dollar. Bij blauwmaanzaad is het vooral het goedkope buitenlandse zaad dat een prijsverbetering in de weg staat. In 'vleesberichten' wordt melding gemaakt van groeistoornissen bij het nieuw ingezaaide vlas in Frankrijk en België, als gevolg van aardvlooien en droogte. Het blad besluit het ver haal hierover met de opmerking dat blijkbaar niets in staat is om de alge mene en al maanden aanslepende kalmte op de strovlasmarkt te door breken. Ook de internationale lijn- zaadmarkt blijft lusteloos. De peulvruchtenmarkt was jl. maan dag op de groothandelsbeurs in Rot terdam in een vriendelijker stem ming. De meeste prijzen gingen om hoog. Bij bruine bonen was dat een gevolg van een mogelijkheid om in te schrijven op ruim 200 ton voor voedselhulp. De EG erwtenoogst wordt voor dit jaar geraamd op 2,6 miljoen ton, te gen 2 miljoen ton vorig jaar. De oogst van veldbonen wordt geschat op 800.000 ton, tegen 760.000 ton vorig jaar. Landbouw zaaizaden In de periode 1 juli 1986 tot 1 mei 1987 werd 45 miljoen kg landbouw- zaaizaden geëksporteerd voor bijna 130 miljoen gulden. Dat is 14 mil joen kg meer dan een jaar eerder, terwijl de eksportwaarde met ruim 30 miljoen gulden opliep. De eksport van groenvoedergewas^en nam toe met 10% (vooral graszaad). Er werd iets meer klaverzaad geëksporteerd, maar de geldswaarde ervan was kleiner. De eksport van zaaizaad van granen nam fors toe, vooral van zomergerst. De eksport van lijnzaad liep terug, maar die van zaaierwten steeg spektaculair (van 7 naar 17 miljoen kg). De importen waren over de gehele linie kleiner. Het Produktschap voor Landbouw- zaaizaden besloot tot het schappen van de prijsinformatie uit het land- bouwbericht over de graszaden. Aardappelen en uien De aardappelmarkt werd vorige week als zeer flauw omschreven. Af gelopen maandag gebruikte de prij- zenkommissie van de Groothandels beurs in Rotterdam de omschrijving 'flauwe stemming'. De kleinere ma ten gingen ƒ1,in notering terug. Bij de frites-aardappelen was de prijs gelijk of twee kwartjes lager. De Bintjes voor eksport (klei, 45 mm opwaarts) deden twee kwartjes tot een gulden meer. De aardappelen bestemd voor veevoer noteerden on veranderd van ƒ0,50 tot ƒ2, De uienprijs daalde vorige week weer iets. Het aanbod van appels neemt in snel tempo af. In de afgelopen week zijn er 425 ton appels geveild waarvan 138 ton Golden Delicious, 95 ton Jo nagold en 75 ton Winston. De laatste CA scrubcel met Golden Delicious en Jonagold wordt aan staande week geopend. Het ziet er naar uit dat het seizoen snel beëin digd kan worden. Het aanbod van Conference blijft de laatste weken konstant elke week wordt er 150 a 200 ton aangeboden. De kwaliteit uit de CA scrubcellen is uitstekend. Ook bij dit ras nadert het seizoen het einde, de laatste cel is open zodat de verwachting is dat binnen 14 dagen de Conference geruimd is. De prijsvorming van de appels geeft grote verschillen te zien. Goede tot hoge prijzen van de Jonagold. Iets hogere prijzen van de Golden Delici ous, al blijven ze te laag, om van een goed prijsnivo te kunnen spreken. En de teleurstellende prijzen van de Winston. De prijsvorming bij Con ference is aan weinig verandering onderhevig. De kleine maat is in prijs gedaald. In.het algemeen kan gesteld worden dat de prijsvorming van de kleine maten teleurstellend was, en het kwantum dat aangebo den wordt te hoog. Het is wenselijk om bij het dunnen hiermee rekening te houden. Schema biggenprijzen In de week van 25-5-1987 tot 1-6-1987 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Biggenprijzenschema voor Zuid-Nederland van 4 mei 1987 met ƒ0,70 te worden verhoogd. De kostprijs van 1 kg varkensvlees in de ze week is ƒ3,69. Veemarkt 's-Hertogenbosch Op de paardenmarkt van 's- Hertogenbosch werden 14 mei 177 stuks aangevoerd. De prijzen waren per stuk: Luxe paarden van ƒ2.825, tot ƒ3.650,Oude paarden van ƒ2.125,— tot ƒ2.900,—; 3-jarige paarden van ƒ1.525,tot ƒ3.000, 2-jarige paarden van ƒ1.525,tot ƒ2.675,veulens van ƒ625,tot ƒ1.250,hitten van ƒ775,tot ƒ1.700,pony's van ƒ525,— tot ƒ1.525,Shetland pony's van ƒ375,tot ƒ650,oude slachtpaar- den van ƒ4,40 tot ƒ6,15 per kg.gesl.gew.; jonge slachtpaarden van ƒ4,65 tot ƒ6,25 per kg.gesl.gew. Aardappelen in de Gemeenschap Rotterdam noteerde maandag voor de klein-Bintjes ƒ1,00 tot ƒ1,50 lager voor de kleine maten, terwijl de 50 mm opw. zich ongeveer konden handhaven. Alleen de frites-Bintjes en de export Bintjes liepen nog eens met ƒ0,50 terug. Voorgaande week liepen de prijzen voor de 50 mm opw. met ƒ8 tot ƒ9 terug. Dat de voeraardap- pelen nog maar ƒ0,50 tot ƒ2,00 doen wijst erop dat de campagne teneinde loopt en dat ook af te leiden is uit de kwaliteit van restanten. De indruk bestaat dat de industrie over voldoen de aardappelen beschikken kan. In middels worden de eerste vroege aardappelen uit de Franse produktie al aan de markt gebracht, terwijl ook uit Duitsland binnen niet al te lange tijd de eerste vroege aardappelen uit Duitse produktie beschikbaar komen. Uit Spanje komen al grote hoeveelhe den vroege aardappelen binnen in Frankrijk, van waar verder transport naar andere EG-bestemmingen moge lijk zijn. In Nederland bedraagt het aantal open posities voor Bintjes oogst 1987 1512 voor leveringen april 1988. De week tot 15 mei sloot op ƒ26,50726,60. In Duitsland is de markt rustig en voldoende ruim voor zien. De invoer van vroege aardappe len in Duitsland bedroeg tot 7 mei nog slechts 34.500 ton vergeleken met ruim 61.000 ton in de overeenkomsti ge periode van vorig jaar. Een en an der hangt samen met een vertraging van de oogst in Apulië en een aanmer kelijk kleiner oogst dan vorig jaar op Sicilië. Deels is dat opgevangen door grotere invoeren uit Israël en Cyprus. Uit Frankrijk werden in de we'ek tot 11 mei nog 8422 ton aardappelen - oogst 1986 - uitgevoerd, waarvan 5435 ton naar Italië gingen en 2373 ton naar Spanje. Uit Spanje werden die week 6723 ton vroege aardappe len aangevoerd. Naar België gingen uit Frankrijk ruim 1500 ton voeraar- dappelen, terwijl voorts naar Enge land nog 300 ton industrieaardappelen werden uitge voerd alsmede 780 ton naar België. De Belgische markt is rustig. In de week tot 3 mei werden uit België nog 4580 ton aardappelen uitgevoerd, waarvan 2055 ton naar Engeland, 1780 ton naar Frankrijk, 530 ton naar Spanje en ruim 200 ton naar Duitsland. Kropsla In deze grafiek over kropsla gaat het om maandprijzen in guldens per 100 kg. Ter oriëntatie geldt dat in maart vorig jaar een krop sla 29 ct. kostte en dit jaar 41 ct. Verder moet wor den opgemerkt dat de gegevens be trekking hebben op zowel glassla als sla van de vollegrond. Uit de grafiek blijkt een heel verschillend prijsver loop. De lage start in maart 1986 werd veroorzaakt door een grote konkur rentie vanuit Zuid-Europa. In juni geeft de slaprijs geen verschil meer te zien. De ongunstige prijzen in vorig najaar zijn te danken aan een iets rui mer aanbod, terwijl de vraag - voor al vanuit het buitenland - kleiner was. Dit jaar heeft sla een betere start ge maakt. Op de veilingen in Zuid- Holland bracht glassla in de maanden maart en april gemiddeld twee kwart jes per krop op, tegen nog geen drie dubbeltjes vorig jaar in dezelfde maanden. Het verdere verloop van de slaprijs dit jaar valt niet te voorspel len, omdat de weersomstandigheden voor een groot deel het prijsverloop van vollegrondsla bepalen. Wisseling grafieken Vanaf deze week zullen de grafieken" betrekking hebben op de tuinbouw. Vorige week werden de onderwerpen uit de veehouderij voor dit lopende jaar afgesloten. Begins september is de akkerbouwsektor aan de beurt. Met deze drie-deling op jaarbasis kan elke sektor het prijsverloop van een aantal produkten over een wat langere periode nagaan. 22 Vrijdag 22 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 22