IdlIU" Gil Van Parijs naar Philippine over Brussel, Den Haag en Middelburg) vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Wel of niet een schade claimen? Middelburg <^_|0O VRIJDAG 22 MEI 1987 BB BB mm 75e JAARGANG NO. 33 tuinbouwblad 'un> De ZLM was met een delegatie van 50 personen aanwezig op de massale boerendemonstratie die afgelo pen dinsdag in Brussel werd gehouden. Hun boodschap kon niet over het hoofd worden gezien: Wie wil eten moet de boeren niet vergetenDe Europese boeren protesteerden tegen de afbraak van het Europees landbouwbeleid waardoor de boereninkomens naar een sociaal en bedrijfsekonomisch onaan vaardbaar niveau dreigen te zakken. Op de pagina's met ons verzekeringsnieuws (pag. 6 en 7) leest u hoe het jaar 1986 financieel werd afgesloten. Aan de Algemene Ledenvergadering zal worden voorgesteld het batig saldo ad ƒ6.283.468,aan de reserves toe te voe gen. Zoals u uit de pers zult hebben vernomen gaan alle motorvoertuigenverzekeraars maatregelen nemen die moe ten leiden tot rendementsherstel. Details daarover leest u elders in dit blad. Omdat wij op 1 januari 1986 de pre mies hebben verhoogd zal over een eventuele volgende ver hoging pas in het najaar beslist worden. Dit zal sterk afhangen van de ontwikkeling in 1987. Wanneer u een niet op derden verhaalbare schade heeft zult u, wanneer deze schade niet al te groot is, gaan reke nen of u de schade wel zult claimen. U houdt dan reke ning met het eigen risiko en de terugval in no-claim korting. Afhankelijk hoe hoog u op de kortingsladder gestegen bent (tot maximaal 70%) zal het verlies van kor ting vele jaren doorlopen. Het kan oplopen tot behoor lijk hoge bedragen. Om het u makkelijk te maken beschikken wij over een computerprogramma waarmee uw rekensommetje in luttele sekonden is gemaakt. Wan neer u dus schade heeft kunt u dit doorgeven (01100-38888) met vermelding van uw polisnummer en vragen wat uw financieel nadeel op termijn is wanneer u de schade daadwerkelijk klaimt. Nu ook no-claimkorting vervalt bij schade ten gevolge van (radio) diefstal is het verstandig gebruik te maken van onze service. Let wel, u beslist zelf of u claimt of niet. Verkeersongevallen veroorzaken veel menselijk leed. Iets dat wij bij Verzekeringen ZLM niet kunnen verzachten. Maar u kunt daar wel iets aan doen. De heer Meeuwsen, hoofd van onze schade-afdeling, schrijft daarover in de ze krant. Wanneer (mede) door uw toedoen een ander let sel oploopt, ook al is het maar weinig, en u schenkt hem of haar wat extra aandacht, dan bereiken we dat het ook fijn is verzekerd te zijn bij VERZEKERINGEN ZLM. H. Doeleman Hzn., direkteur In Parijs heeft vorige week de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling van westerse industrielanden, waaronder de VS en de EG) zich uitdrukkelijk uitgesproken voor een snelle liberali sering van de landbouwmarkt. Géén produktiestimu- lering middels garantieprijzen meer, doch in plaats daarvan - en indien nodig - directe inkomenssteun voor de boeren. Men hoopt daarmee (zegt men) een REM te zetten op de zogeheten overproduktie. Over de invulling en uitvoering van dat OESO-"besluit" zul len 26 mei a.s. in GATT-verband (wereldtarieven en -handel) de onderhandelingen gestart moeten wor den. Volgens de Nederlandse minister van Financiën Ruding, is er sprake van een historische doorbraak. De heer De Zeeuw, directeur generaal van het minis terie van landbouw, sluit niet uit dat de Nederlandse boeren er beter van worden. Al met al een tamelijk overdreven enthousiasme, denken wij. Politiek oppor tunisme vormt ook hier weer de drijfveer. Ook de ZLM is uitdrukkelijk van mening dat wereldomvattende GATT-afspraken als grondslag moeten dienen voor een meer marktgerichte EG-markt en prijsbeleid. De ervaring heeft echter geleerd dat GATT-RONDES wel iswaar gepaard gaan met veel utopische tam-tam, maar uiteindelijk weinig of geen resultaten opleveren. En zolang - waar dan ook ter wereld - andere landen of economische blokken hun landbouwproductie na tionaal blijven ondersteunen, zolang ook zal de EG zich niet kunnen permitteren haar eigen prijs- en marktondersteuning af te breken. Eenzijdige EG- maatregelen in dit verband zullen alleen maar een in terne landbouwcrisis en externe lachende derden tot gevolg hebben. De heer Ruding baart dat blijkbaar minder zorgen dan de boerenproducenten. Onze - gro te bezuiniger richt zijn woede meer en meer op het "landbouw-BARBERTJE" dat moet hangen. Schop pen tegen de agrarische sector ligt politiek immers goed in Nederland. Ruding peinst er niet over om te overwegen meer geld voor de EG beschikbaar te stel len (plan Delors). Hij verscherpt daarentegen zijn op dracht aan de heer Braks om in Brussel nog vérgaan- der standpunten in te nemen dan de reeds onaan vaardbare commissievoorstellen. Braaf gedraagt mi nister Braks zich daar dan ook nog roomser dan de paus (Andriessen) zelf. Bij de aan de orde zijnde ak- kerbouwprijsvoorstellen moet het vrijblijvende OESO- standpunt klaarblijkelijk als schijnheilig overtui gingsmiddel dienen om de afbraak van de markton dersteuning onverkort door te zetten. Mede daarom vinden wij de deelname van een (grote) bus vol ZLM'ers aan de grote COPA-demonstratie in Brussel jl. dinsdag een erg goede zaak. Vijftienduizend boeren uit 12 lidstaten bijeen in Brussel, om onder gezamen lijke noemer te protesteren tegen een afbraak - land bouwbeleid zonder alternatieven. De ZLM toonde te recht solidariteit in COPA-verband. Slechts 250 ande re Nederlandse organisatieboeren meenden dit ook te moeten doen. Dat is voor ons onbegrijpelijk en betreu renswaardig. Zoals 15.000 marcherende boeren (middels de daaruit voortkomende publiciteit) wel de gelijk effect sorteren op de EG-besluitvorming, zo zouden ook enkele duizenden (i.p.v. honderden) Ne derlandse bedrijfsgenoten in Brussel zeker invloed uit geoefend hebben op houding en standpuntbepaling van onze eigen minister van landbouw en volksverte genwoordigers. Politieke functies immers bestaan bij de gratie van de publiciteit. Per consequentie wordt er door politici dus ook nauwlettend geluisterd naar die publiciteit. Ons demonstreren in Brussel betekende daarom tegelijkertijd demonstreren tegen Den Haag. Demonstreren tegen de Haagse ontmanteling van het nationale voorwaarde scheppend beleid; tegen de af braak van het zo broodnodige instrumentarium, dat ons ter beschikking moet staan om de komende eco nomische en technologische omwenteling in de land en tuinbouwsector te kunnen overleven. Bijna dage lijks wordt middels de "Salami-taktiek" een nieuwe lastenverzwaring of beknottende regelgeving verordo- neerd. Het laatste nieuws nu weer is de plotselinge afschaffing van de WIR op melkvee alsmede de aan kondiging van een versnelde en verscherpte invoering van de mestwetgeving. Beide zaken beschouwen zij als druppels, die de emmer van ergernis aangaande laffe gelegenheidspolitiek doen overlopen. Het is de hoogste tijd, dat de Nederlandse landbouworganisa ties daadwerkelijk aktie ondernemen tegen deze machts-arrogantie! Voor wat betreft de Middelburgse politieke macht (waar van arrogantie gelukkig nog geen sprake is) spreken wij de nadrukkelijke hobp uit, dat het in haar vermogen zal liggen om op korte termijn de financiële uitvoeringsmogelijkheid van de zoet watervoorziening (annex pijpleiding) voor Schouwen-Duiveland daad werkelijk over de streep te halen. Onze hoop lijkt ge rechtvaardigd door het vertrouwen dat, nu door be langhebbenden in het gebied zelf eensgezinde bereid heid getoond wordt om genoegen te nemen met een sterk afgeslankte uitvoering van het oorspronkelijke plan, ook de provinciale Zeeuwse overheid haar me deverantwoordelijkheid zal verstaan voor de toekom stige concurrentiepositie van de landbouw in één ha- rer gewesten. Tenslotte van Middelburg naar Philippine en omge ving. Maandag 1 juni a.s. zal aan de grondgebruikers aldaar gevraagd worden om te beslissen al dan niet een aanvraag in te dienen voor een ruilverkaveling met administratief karakter. (Zie artikel Markusse in ons blad van vorige week). De ZLM adviseert haar le den in dat gebied met klem en met overtuiging om "ja" te zeggen tegen die aanvraag. Voor het eigen be lang nu, maar zeker ook voor het grote belang van hun opvolgers. H.C. v.d. Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1