Metasystox-R TOLSMA BEWAARTECHNIEK GEBRS. VERKOOYEN Rundveedrijfmest Mestvarkensdrijfmest Kippedrijfmest Vloeibare schuimaarde. MESTDISTRIBUTIE GEBRS. VERKOOYEN Bemiddeling taxaties en advies in onroerend goed Woningen Bedrijfsobjecten Agrarische objecten Sterke verzuring Nederlandse vennen ook gevolg gewijzigde beheersmethoden MESTDISTRIBUTIE Betrouwbaar Jaar in, jaar uit bewijst ®Metasystox-R dat luizen snel en radikaal kunnen worden opgeruimd. Of ze nu verscholen zitten, of dat de temparaturen laag zijn, Metasys- tox-R vindt de luizen en rekent ermee af. duurt het langst Metasystox-R heeft een lange werkings duur. Daardoor worden uw gewassen goed beschermd tegen zuigschade, virus overdracht of honingdauw. Metasystox-R: voor aardappelen, bieten, granen en erwten. Meer dan ooit is Tolsma uw keuze als er bewaard moet worden. Voor alles wat u oogst. Met oplossingen naar maat. In een programma voor rendementsbewaring, -dat volkomen is uitontwikkeld. Met als pa radepaard de Toltronic Bewaarcomputer. Vooreen perfekt geregelde bewaring met de beste techniek van vandaag. Maak een afspraak voor een demonstratie. Met meer dan 15 jaar ervaring. Levert, transporteert en verspreidt in elke gewenste hoeveelheid: Goede kwaliteit, lage prijzen. Verspreiden over het land met speciaal terreinvoertuig. Indien zelf verspreiden, extra korting. Ook levering in opslagput of via loonbedrijven. Wij plaatsen gratis mestopslagsilo's voor Uw bedrijfsoppervlakte. Hokkenberg 3, Langeweg (N.Br.) tel. 01680-24918, b.g.g. 29704 of 076-415648 Makelaardij o.g., Ing. A. J. Honse Postbus 25.4328 ZG BURGH-HAAMSTEDE *yv Telefoon: 01115-3424 .Qfl Ing. A.J. Hanse. beëdigd rentmeester, makelaar o.g. Ken deel van de vennen in Nederland is sinds 1920 honderd keer zo zuur ge worden. Dit is niet alleen een gevolg van de verzuring van de neerslag maar ook van veranderingen in het gebruik van die vennen. Het roten van vlas of wassen van schapen met water uit de vennen had indertijd een remmend ef- fekt op de verzuring; door de vennen als natuurgebied te behandelen is de verzuring alleen maar versneld. Dit is de konklusie van drs. H. van Dam, die als hydrobioloog werkzaam is bij het Rijksinstituut voor Natuur beheer te Leersum. Hij zal op 27 mei op dit onderwerp promoveren aan de Landbouwuniversiteit Herman van Dam adviseert, zolang de zuurheid van de neerslag er niet be ter op wordt, in een aantal gevallen 'bufferstoffen' aan het venwater toe te voegen. Dat zijn stoffen die de zuurgraad binnen meer acceptabele grenzen zullen houden om diverse planten en organismen weer een kans te geven. Van Dam heeft met name deze kie zelwieren gebruikt als een biologische graadmeter voor de zuurheid van de vennen van nu en teruggaand tot het begin van de vorige eeuw. Om een beeld te krijgen van de ont wikkelingen vóór 1900 moest Herman van Dam letterlijk diep graven: hij nam met een boor monsters van de la gen, die in de loop der tijden afgezet werden op de bodem van het ven. Vroeger ook zuur Dit tijdrovende onderzoek naar de bodemsedimenten moest beperkt blij ven tot drie vennen: het Achterste Goorven bij Oisterwijk, het Kliplo bij Dwingeloo en de Gerritsfles bij Koot wijk. Niettemin kan de waterbioloog de konklusie trekken dat ook in de vorige eeuw een aantal vennen zeer zuur water bevatten. Dat hoge zuur- gehalte schrijft Van Dam toe aan or ganische stoffen, met name humuszuren. De verzuring van nu is het gevolg van minerale (anorgani sche) zuren tengevolge van lucht- en bodemverontreiniging met verbran- dingsprodukten en ammoniak uit mest. Volgens drs. Van Dam behoren de vennen tot de meest waardevolle na tuurgebieden van West-Europa, ge meten naar maatstaven van verscheidenheid en onvervang baarheid. ^mossi. m Vrijdag 22 mei 1987 DEPERFEKT GEREGELDE BEWARING Omdat voorsprong bewaard moet blijven. Postbus 165,8300 AD Emmeloord. Tel.: 05270-14755. Telex 42475 tolem nl. Ventilator IMAG-gekeurde ventilatoren met vierkant voorfront voor snelle montage. Energie-arm. Onderhoudsvrij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 18