Welkom op boerderij en tuinderij Het weer lijkt 'gebroken' Voor de granen is een beetje 'tegenweer' wel goed Landbouwbelangen in Nationaal Paark i.o. 'De Biesbosch' op de tocht EG-steun eiwithoudende produkten moet blijven Merken meststieren leidt tot verwondingen We hebben het geweten in de WESTHOEK. We hebben gevoeld dat we in de IJsheiligen zaten. Kou en nat was ons deel de afgelopen week. De gewassen zo geel en snel boven de grond gepiept, leken ineen te schrompelen, gestriemd als zij wer den door regen, wind en koude. Maar zij staan er nog en nu de tem peratuur weer een beetje omhoog klimt, steken de bieten hun oortjes weer op. Het gewas moet benen krij gen, heb ik in m'n hele leven al ge hoord, we zullen dan hopen dat ze die nu hebben en dat wij de winter jas voor dit seizoen in de kast kun nen hangen. De granen hebben weinig geleden van regen en kou. Om de bovenge noemde benen te krijgen is een beet je tegenweer wel goed. Voor de ste vigheid hebben de meeste blokken al 2 keer een CCC-bespuiting gehad. De spuitkar is uit deze tijd weer tot eerste knecht gepromoveerd. Hij gaat met ons mee op windstille avon den en ochtenden. In de meeste ge vallen zijn de gefreesde aardappel ruggen met een onkruidbespuiting bewerkt. Hierop kwam de nodige neerslag, dus mogen we hopen dat ons geld voor bestrijdingsmiddel en werk niet voor niets is geweest. De blokken pootgoed beginnen te groe nen. Dicht naast elkaar komen de planten naar boven. Ze lijken wel gezaaid in plaats van gepoot. Ik denk dat we dankbaar moeten zijn dat af gelopen regen en kou het ons onaan genaam maakten en dat de ijsnach- ten van de heiligen voorbij zijn ge gaan. Het zou niet best geweest zijn voor het net uit de grond komende pootgoed. Om nog even bij de aardappel te blijven, is het gesprek op de voorbije oogst gekomen. De prijs is flink ge kelderd en daar is geen vreugde meer aan te beleven. Het verzorgen en be waren kost niets dan een hoop geld. Al met al zijn de boeren die verleden zomer te velde verkochten het beste af. Wel duur zijn de uien, die zijn helaas niet meer te vinden in onze regio. M'n bewering na drie jaar uienver- driet is de liefhebberij wel over, komt niet uit. Weer is een respekta- bel aantal ha's uitgezaaid en wie weet wint de aanhouder. Ik dacht dat het goed was gewassen zolang mogelijk in een bepaald gebied te be houden, omdat anders de handel ook weg gaat. Een goed voorbeeld hebben we gehad met het sluiten van onze vlasfabriek. Hoewel de grond prima is voor het telen van vlas komt de vlasteelt heel spaarzaam terug. Maar waar we het over eens zijn is dat het een mooie teelt was en blijft. Hetzelfde verhaal geldt voor de kar- wij. Vroeger het beeld bepalend voor de Westhoek. Dit jaar heb ik nog maar weinig stukken kunnen ontdekken. Ondanks alle wel en wee's zitten we in de tweede helft van de mooiste maand van het jaar. De maand mei. Ook de maand van de verzorging van de jonge gewassen die onze zorg en aandacht nodig hebben. Wie wel eens een kijkje zou willen ne men op een echte boerderij of tuin derij, moet zeker de vernieuwde gratis folder "de Boer Op" aanvragen. Hierin staan namelijk ettelijke tien tallen adressen van gastvrije boeren- en tuindersfamilies. Deze mensen doen mee aan de jarenlang bestaan de campagne "De Boer Op" van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw. Tienduizenden stedelin gen hebben zo in de loop der jaren kennis kunnen maken met het leven en werken op een agrarisch bedrijf. Dat het weerbeeld soms tot grote te genstellingen kan leiden was ons be kend. Afgelopen tijd hebben we dat ook op WALCHEREN aan den lijve ondervonden. Gaf april een aantal dagen met bijna zomerse temperatu ren, nu half mei, beleven we een weertype wat we het best kunnen omschrijven als zacht winterweer. Door de hoge temperaturen is de op komst van de gewassen vlot verlo pen. Maar nu staat de groei bijna stil. Aan de droogte is ook een eind gekomen en het weer lijkt 'ge broken'. Afgelopen week noteerden we 27 mm neerslag verdeeld over 5 dagen. De regen is dus niet met grote hoe veelheden tegelijk gevallen. Door de lage temperaturen is de ver damping niet groot. Het werk buiten ligt bijna helemaal stil en daarmee ook de verpleging van de gewassen. Door de vele wind is het ook slecht spuitweer. Een deel van de bruine bonen moet nog worden gezaaid. Het vee loopt nu buiten en het inkui len is begonnen. Ook dit jaar zitten de vroege maaiers weer goed. Som migen hebben al een grote opper vlakte ingekuild. De opbrengst is nog niet zo groot maar met het dro ge weer kon snel een prima produkt worden gewonnen en met stikstof en de gevallen regen is er weer vlug een snede gras beschikbaar om te wei den. Andere kollega's hebben nog bijna niets gemaaid, terwijl de om standigheden nu veel ongunstiger zijn. Het wordt ook moeilijker om gras van voldoende kwaliteit voor de koeien te krijgen en te houden. De snijmais staat bijna allemaal boven maar ziet ook geel door de kou. Op veel bedrijven is de oude wintervoor raad bij lange na niet vervoederd en dat blijkt ook uit de prijzen van het ruwvoer. Er is bijna geen handel in snijmais. Voeraardappelen zijn spotgoedkoop en er is ook weinig te doen in hooi en stro. Wellicht dat dit ook zijn weerslag zal hebben op de ruwvoerprijzen voor de nieuwe oogst. De rundveehouderij wordt door de superheffing steeds meer zelfvoorzienend. Hierdoor lijkt de akkerbouw opnieuw een veer te moeten laten ten gunste van de vee houderij doordat er steeds minder vraag zal komen naar ruwvoer als bij produkten uit de akkerbouw. Intussen lijkt de onrust en het onbe hagen in land- en tuinbouw verder toe te nemen. De aardappelprijzen zijn sterk ge daald en het lijkt het 4e jaar in suk- sessie te worden dat aardappels niet of nauwelijks de kostprijs halen. Goede uien zijn weliswaar in prijs gestegen, maar weinigen profiteren hiervan terwijl de kg-opbrengst in ons gebied maar matig was. Bruine bo nen, een voor Walcheren aantrekkelijk gewas, zijn tot ver onder de gulden in prijsgedaald, terwijl er nog heel wat on verkocht schijnen te zijn. In de pluim veehouderij lijkt de oplevering van de eierprijs die er sinds januari was ook weer verleden tijd. Veehouders die meer dan 125 kg fosfaat per bedrijf produce ren, hebben hun mestboekhouding thuisgestuurd gekregen. Gelukkig pro duceert het overgrote deel van de kolle ga's in ons gebied minder dan 125 kg fosfaat per ha, zodat we met een een voudige mestboekhouding kunnen vol staan. 't Is alleen nog de vraag hoe ingewikkeld die eenvoudige mestboek houding er uit ziet. Het wordt door de praktijk dan ook als zeer onredelijk er varen, dat we worden gedwongen admi nistratie te voeren voor een eventueel mee moeten betalen aan een mestpro bleem wat er in het hele Zuidwesten niet is, en dat ook hier de goeden het met de kwaden moeten bekopen. Het vrije on dernemer zijn raakt steeds meer verle den tijd. We worden steeds meer aan regels gebonden en met het argument van overproduktie en milieuproblema tiek worden telkens nieuwe beperkin gen opgelegd. Als we dan ook nog in ogenschouw nemen de arrogante ma nier waarop minister Braks de laatste tijd optreedt zonder daarbij voldoende tegenspel uit de 2e Kamer te krijgen en het ineens schrappen van de WIR op melkvee door staatssekretaris Koning verwondert het mij wel eens dat we als landbouw dit allemaal maar over ons laten komen. Toch denk ik dal èn de nationale èn de Brusselse overheid zich moeten realiseren dat als het bestaan van de boer werkelijk fundamenteel wordt aangetast, dit vroeg of laat tot een uitbarsting zal komen, feller en mas saler, dan dat een enkele bus met goedwillende leden van onze ZLM naar Brussel is wezen demonstreren. Bij de campagne "De Boer Op" gaat het om korte bezoeken van hooguit een paar uurtjes aan boerderijen of tuinderijen. In de folder kan men uit zoeken in welke streek men wat voor soort boerderij of tuinderij zou wil len bezoeken. Als de keuze is gemaakt dient men eerst een telefonische af spraak te maken. De folder "De Boer Op" krijgt men door een briefkaart, voorzien van ei gen naam en adres, te sturen aan: De Boer Op, postbus 91430, 2509 EA Den Haag. De folder is ook bij de VVV-kantoren te verkrijgen. Ook in ALTEN A-BIESBOS hebben we een periode met nat en koud weer achter de rug. We zullen hopen wat aangenamer en bestendiger weer de eerstkomende weken. Veel werk is door het ongunstige weer opgescho ven, wat een drukke periode inhoudt als het weer kans geeft. De gewassen groeien ook traag door het koude weer, alhoewel gemiddeld alles er vrij goed bijstaat. In de win tertarwe echter is de eerste meel dauw al waargenomen. We zijn zo weer in de tijd beland van regelmatig kontroleren van de gewassen op Ook op NOORD-BEVELAND heeft het de laatste week genoeg geregend om de gewassen verder te laten groei en. Nu is het dan wachten op hogere temperaturen, die zowel plant als mens weer nodig hebben. We realiseren ons elk jaar weer hoe afhankelijk we van het weer zijn. Maar ook worden we er met de neus op gedrukt hoe afhankelijk we zijn van de beslissingen die deze week in Brussel genomen zullen worden. Het geeft een ieder wel eens een machte loos gevoel. Het enige dat we kunnen doen is: het laten blijken in Brussel dat nu echt de grenzen bereikt zijn. Het is niet dat we nog niets gedaan hebben aan de overschotten: de laat ste jaren hebben we al heel wat inge leverd. Als u dit leest is de mars door Brus sel op 19 mei al achter de rug en weet u welke reakties hierop zijn gekomen. We verwachten geen geweldige veran deringen door deze demonstratie maar het is goed "Brussel" te laten weten dat de Europese boeren niet konstant gestraft willen worden voor het feit dat ze plantenteler zijn en daar graag een inkomen uit willen halen. De EEG-ondersteuning voor teelt van eiwithoudende produkten zal moeten blijven. Er is nu in Middelburg een modern zaadschoningsbedrijf geko men en laten we hopen dat het ver trouwen in de toekomst van dit bedrijf, waargemaakt kan worden. ziekten en plagen en indien nodig di- rekt maatregelen te nemen ter be scherming van de gewassen. De gewassenstudieklubs trekken weer de velden in om de stand van de ge wassen te bekijken. Het is erg leer-" zaam om in groepen de teelt van een gewas te volgen, men kan van elkaar veel leren, en de goede dingen op zijn eigen bedrijf toepassen. Vooral ook voor nieuwe teelten is dit een zeer goede zaak. Donderdag 14 mei is het Nationaal Park in oprichting, 'de Biesbos' of ficieel geïnstalleerd door minister G. Braks, waardoor dus nu het bestaan van dit Park een feit is geworden. Wij vinden het jammer dat op direkt bestuurlijk nivo, het z.g. Overlegor gaan, niemand vanuit de landbouw is vertegenwoordigd. Het zal dus moeilijk worden de landbouwbelan gen in dit Overlegorgaan te doen be hartigen, temeer daar dit Overlegor gaan de nadere begrenzing o.a. ten aanzien van het Steurgat moet vast stellen. De Werktuigendagen in Liempde zijn ook weer geweest, het slechte weer was ook hier spelbreker. Toch zijn uit ons gebied velen erheen ge weest. Het is goed om op de hoogte te blijven van wat de toekomst ons biedt. Veel bijzonder nieuwe dingen waren er niet. Wel valt op dat de ma chines steeds verder geperfektio- neerd worden, vooral wat de bedie ning betreft, waarbij de elektronika en hydrauliek een steeds grotere rol gaan spelen. Vooral ook op komputergebied was er ruime keuze. Als ondernemer ech ter zullen we, vooral in deze tijd, toch zeer op moeten letten een ver antwoorde investering te doen. Onder gunstige weersomstandighe den zijn in 'WEST-BRABANT- ZUID' de eerste voordroogkuilen bij elkaar gereden. Dat voordroog slaat niet meer op 3 a 4 dagen maar uiter lijk nog op 2 dagen. Na een intensie ve bewerking met de schudder kan het gras na 1 dag gehakseld worden. Deze korte veldperiode heeft als voordeel dat wat het weer betreft niet ver vooruitgekeken hoeft te worden en bij omslaand weer kan nog in korte tijd een grote opper vlakte gehakseld worden. Door op deze manier te werken is de tijd voorbij dat gras soms twee weken bleef liggen waardoor de kwaliteit sterk terugliep. Tijdens de afgelopen regenperiode was dan ook nergens een gemaaid perceel te zien. Het merken van meststieren voor het verkrijgen van een premie van ƒ67,— per stier heeft al enkele rood- vleesproducenten tijdelijk arbeids ongeschikt gemaakt. Hoewel het in de meeste gevallen gebleven is bij botbreuken worden ernstigere onge vallen niet uitgesloten bij dit zeer ge vaarlijke karwei van oornumers in- knijpen. Als oplossing om dit op een veiligere manier te doen hebben al verschillende mesters de dierenarts laten komen om de dieren voor een korte tijd 'plat' te spuiten. Deze ekstra kosten van ongeveer ƒ7,per stier worden dan meer gezien als een premie voor lijfsbehoud. De stand van de akkerbouwgewas sen is op de zandgronden op dit mo ment bijzonder goed te noemen. In ieder gewas wintertarwe is een bespuitingen tegen meeldauw nodig geweest en diverse percelen zijn tweemaal met een groeiremmer bespoten. Wat kontrole en bespui tingen betreft begint wintertarwe in de akkerbouw tot de intensieve teel ten te behoren. Telers van veld- en tuinbonen hebben heel wat te stellen gehad met de bladrandkever. Vaak is meerdere malen gespoten om de schade binnen de perken te houden. Behoorlijk veel vreter ij van deze ke ver kwam voor bij sommige nieuwe telers, die dit verschijnsel niet ken den. Enkele percelen brouwgerst worden geremd in groei omdat op de voorvrucht snijmais een te hoge do sering atrazin is gebruikt. Ieder jaar weer blijkt in de praktijk dat niet iedere grondsoort geschikt is voor dit middel. In de veehouderij was vorige week de melkveehouderij weer aan de beurt om in te leveren. De berichtgeving Afschaffing van de WIR op vee werd als vanzelfspre kend uitgevaardigd, alsof het zo hoort. Gemiddelde melkveebedrij ven gaan er 3 a 4 duizend gulden op achteruit. De overheid moet nu wel gaan beseffen dat door deze maatre gel het inkasseringsvermogen van de boer weer danig wordt aangetast. Vrijdag 22 mei 1987 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15