ZLM met 50 boeren goed vertegenwoordigd op massale COPA- demonstratie in Brussel Effekt Bedreiging Middelgrote deelnemer Tijdens de tocht door de straten van de binnenstad was, mede doordal het demonstratiegebied voor het verkeer was afgezet weinig publiek aanwezig. Een der demonstranten (m.) probeert door een sirene toch de nodige aandacht van omwonenden te trekken. groot bord waarop getekend een boer die graan uitzaait met de tekst: 'Geste unitile' (nutteloos gebaar) sprak boekdelen. Het bleken ook de Fransen te zijn die niet kunnen breken met de tradi tie om onderweg verkeersborden omver te trekken. De achter hen komende delegaties distanciëren zich daarvan door de palen terug te zetten, althans van de rijweg te halen. Subtiel hielden ze afstand. De Duitsers waarvan agressie werd verwacht liepen als hek kensluiter ordelijk mee. Onder weg spanden Nederlandse span doekendragers zich in hun bood schap wijds uit te dragen via de kamera's van de NOS van Brus sels korrespondent Joop van Os en hoewel meer verwacht ver klaarde KNLC-voorzitter Marius Varekamp toch tevreden te zijn met de omvang van de Neder landse afvaardiging. Terug in de bus zei voorzitter Van der Maas dat de massaliteit en de solidariteit van de de monstratie hun effekt naar de politiek niet zullen en kunnen missen. 'Braks kan dan wel ge zegd hebben dat hij er zich niets van aantrekt, maar hij kan hier moeilijk om heen'. Ondanks de grote verschillen tussen de landen moet deze eendrachtigheid tot ie ders verbeelding spreken'. Erva ren demonstrant J. Nooteboom uit Kloetinge (hij was ook in Gal- gewaard) sprak na afloop van een rustige, bijna tamme de monstratie. 'Het is erg goed dat we op deze manier van ons onge noegen blijk geven m.b.t. de af braak van het EG- landbouwbeleid maar of het iets helpt?? Hij heeft er geen hoge pet van op. Voor Jan Kools uit Cadzand is de demonstratieve optocht een primeur. Het massale gebeuren heeft ook op hem indruk ge maakt maar of het allemaal veel zal helpen... hij heeft er zo zijn twijfels over. 'Toch heb ik mee gedaan omdat je het niet altijd een ander op kan laten knappen. Maar het is jammer dat het zo moet...'. Arno de Feijter uit het Zeeuws- Vlaamse Zaamslag meende dat niet zozeer de vraag aan de orde is of het helpt maar dat een minstens even belangrijke vraag is, wat er zou zijn beslist als er niet zou zijn gedemonstreerd. Jammer vindt hij het dat de zusterorganisaties het toch heb ben laten afweten. Bovendien is hij van mening dat er op een of andere kreatieve manier een waardig slot aan het geheel had moeten worden gegeven. Nu is het een beetje als een nachtkaars uitgegaan, zo meent hij. Donkere politieke wolken boven Brussel, een strak blauwe hemel terug in Zeeland met veel zon. Het werk op het land stond al weer cen traal in de gesprekken. J. Wierenga t RA I JltOf leraöliOL Nog een spandoek van de Nederlandse delegatie "Andriessen 's Ratje toe maakt boeren levensmoe". In grote getale hebben de Euro pese boeren dinsdag gehoor gege ven aan de oproep van het over koepelend orgaan van de agrari sche producenten in de EG het 'COPA'om te protesteren tegen de onverantwoorde afbraak van het EG-landbouwbeleid. Voor het massale protest was Brussel uitgekozen. In deze stad immers wordt het landbouwbeleid ge maakt. In een kilometers lange stoet liepen ruim 15.000 boeren, waaronder een kontingent van ruim 50 ZLM-ers onder soms oorverdovend lawaai van vuur werk en sirenes een van te voren afgezette route door de bin nenstad. Niet evenwel langs de imposante gebouwen waarin het regeringscentrum van de EG is gehuisvest. Het geluid zal dan ook niet tot de gelijktijdig gehou den vergadering van de Raad van landbouwministers zijn doorge drongen. Via kranten, radio en tv zullen ze het vernemen en de solidariteit die de EG-boeren on danks alle verschillen tussen de lidstaten demonstreerden, zal hen zeker tot nadenken meoten stemmen. De mars verliep vrij ordelijk. Het bleef bij wat ont wortelde verkeersborden die zo bleek later, kennelijk alleen een aantal al te enthousiaste leden van de Franse delegatie in de weg hadden gestaan. Jammer was dat een hoogtepunt - bijvoorbeeld een overhandiging van de eisen van de agrariërs aan een hoogge plaatst politicus uitbleef waar door velen zich na de mars die ongeveer twee uur duurde met een wat onvoldaan gevoel naar de bussen begaven. Op de heenreis 's ochtends vroeg had ZLM-voorzitter H.C. van der Maas de zaken nog eens op een rijtje gezet: 'De ZLM is van mening dat de argumenten die COPA aanvoert tegen de EG- voorstellen door ons in grote lij nen worden onderschreven. Er moet een eind komen aan de voortdurende daling van de koopkracht en aan de bedreiging van het bestaan van onze bedrij ven'. De ZLM heeft uitgerekend dat de prijsvoorstellen die nu voorliggen en waarover een dezer dagen een beslissing zal worden genomen, voor het gemiddelde Zeeuws akkerbouwbedrijf een inkomensachteruitgang betekent van tussen ƒ14.000,en De optocht door de straten van Brussel. De ondersteuning die de akkerbouwers in Europa ontvangen voor de graanteelt dreigt door de Europese Commissie zo snel en ingrijpend te worden opgeheven dat een koude sanering in de akkerbouw onaf wendbaar lijkt. De kreet "Euro Ellende Graanbeleid" spreekt voor zich. ƒ18.000,—. Daardoor dreigen veel bedrijven tot de minimumin komensgrens te geraken of daar onder. 'Er zijn groepen', zo merkte een der demonstranten na afloop op, 'die voor minder de straat zijn opgegaan...'. Van der Maas: 'Een andere motivatie om naar Brussel te gaan ontleent de ZLM aan het feit dat minister Braks in zijn onderhandelings opstelling zo mogelijk nog boer- onvriendelijker is dan de Euro pese Kommissie. Voorts beseffen we dat andere lidstaten, zoals Frankrijk en Duitsland, de kolen voor ons uit het vuur moeten ha len maar wij willen hen daarbij ondersteunen. Teleurgesteld zei de ZLM-voorzitter te zijn over het feit dat nationaal gezien al leen het KNLC bereid is zich middels demonstraties ook in te zetten tegen het huidige nationale regeringsbeleid waar het de land bouw betreft. 'Onze frustraties zijn groot en de arrogantie van de macht die zich o.m. uit in een steeds knellender regelgeving en in een miskenning van de beteke nis van de landbouw voor onze samenleving, dient aan de kaak gesteld'. Wat laat maar toch keurig op tijd in Brussel aangekomen ble ken er tussen de vele honderden reeds geparkeerde bussen 7 de NL-plaat te hebben: 4 KNLC- bussen en 3 'gemengde' (CBTB- en KNBTB-demonstranten broe- Alleen leden van de Franse boe renbond bezondigden zich aan wat vernielingen. De demonstra tie verliep verder zeer ordelijk. derlijk verenigd). Met een Neder landse delegatie van ca. 300 man nen, en vrouwen behoorde ons land tot de middelgrote deelne mers. De ZLM was met 50 men sen zeer goed vertegenwoordigd. Griekenland als kleinste deelne mer wist toch een tiental mensen op de been te brengen. De Franse delegatie die veruit de grootste was (bijna de helft van het totaal aantal demonstranten), droeg vooraan in hun rouwstoet een lijkkist waarin symbolisch de landbouw ten grave werd gedra gen. Hun gelegenheidsorkest be gon aanvankelijk met treurmu ziek maar naar mate de mars vor derde werd het repertoire vrolij ker, terwijl ook de zuiverheid van toon wat afnam. Overigens bleken de leden van de Franse bond FNSEA hoorbaar de zwaarste munitie te hebben mee gebracht. Angstaanjagende sire nes, voetzoekers en vuurwerk van bijna militair kaliber over stemden in de smalle straten van de Belgische hoofdstad de toon van het orkestje, dat overigens met de Franse slag en onver stoord voort sukkelde in een tem po dat omgekeerd evenredig was aan de rapheid waarmee voor en na de mars Franse landbouw- voormannen nog eens nadrukke lijk wezen op de ernst van de si tuatie met name waar het de drei gende akkerbouwprijsvoorstellen betreft. Een meegedragen levens- Vrijdag 22 mei 1987 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 13