"EG eiwitproduktie moet in stand blijven" Lage aardappelprijs flinke domper op akkerbouwjaar Graanstudieclub Zuid-Beveland wenst graanoptimalisatiè op de Proefboerderij "Rusthoeve" Direkteur Cebeco-Zuidwest bij opening schoningsbedrijf Afzetmarkt Onbegrijpelijk Nieuw schoningsbedrijf werkt zoals de klant dat vraagt Over honderd jaar opbrengsten veel groter Bij de officiële opening van het Centrale Zaadschoningsbedrijf in Middelburg woensdag 13 mei jl. heeft Cebeco-Zuidwest voorzitter de heer J. van Iwaarden er in zijn openingstoespraak op gewezen dat de ondersteuning door de EG van de teelt van eiwithoudende produkten voor het Zuidwesten in het bijzonder een stimulans moet zijn om de teelt van zaaizaden voor eiwithoudende gewassen op te pakken. Zeker nu er voor de akkerbouw anders nauwelijks of geen alternatieven zijn. Over de prijsvoorstellen die de inko menspositie van de boeren op onver antwoorde wijze aantasten zei de voorzitter dat de sector wel de tijd en de gelegenheid moet krijgen om de bedrijfsvoering aan te passen aan de nieuwe markten. Tijd is ook nodig om goed in te kunnen spelen op de nieuwe ontwikkelingen bij de opslag en toepassing van gewasbescher- mings-middelen. De heer Van Iwaar den zei de toekomst van het nieuwe schoningsbedrijf mede gezien ook het vakmanschap van de boeren en de coöperatie-medewerkers met ver trouwen tegemoet te zien. De directeur van Cebeco-Zuidwest ir. J. Boeve stelde in zijn toespraak vast dat Cebeco-telers voor zaaierwten een premie ontvangen die per ha mi nimaal 10% hoger ligt dan bij voer- peulvruchten maar dat jammer genoeg het volume van de afzet markt hier de beperkende factor is. Om geen te hoge verwachtingen te wekken deelde hij dan ook mee dat bij de huidige marktsituatie slechts een derde van de 1.800 leden voor Cebeco-Zuidwest zaaierwten kunnen telen. Overigens is er in de EG nog steeds ruimte voor een grotere opna me van peulvruchten in het veevoer. Cebeco-Zuidwest wil de daarvoor ex tra benodigde zaaierwten uiteraard graag telen en verwerken. In haar nieuwe schoningsinstallaties kan dat door de toepassing van een modern, computergestuurd proces en door toepassing van de modernste technische mogelijkheden tegen rela tief lage kosten worden verwezen lijkt. Als sterke punten bij de teelt en verwerking van zaaizaad bracht de heer Boeve verder nog naar voren de succesvolle rassen van Cebeco-han- delsraad, een voor de teelt van zaai erwten ideaal klimaat in het Zuid westen en het boerenvakmanschap. Hoewel niet bekend is hoelang de EG-steun voor de eiwitproduktie in stand blijft waren bovengenoemde aspekten van een zodanig gewicht dat Cebeco-Zuidwest in een centraal gelegen schoningsbedrijf heeft geïn vesteerd. Naar de opvatting van de direkteur de enige juiste manier om de teelt en verwerking van zaaizaad marktgericht aan te pakken. Na af trek van subsidies kom de investering nog neer op 10.000,per voor dit bedrijf producerende lid. De heer Boeve merkte over het EG beleid op dat het een goede zaak is dat de gronden niet worden beteeld met graan maar met erwten en veld- bonen. "Wel zal de EG de eiwitpro- Terwijl algemeen directeur van Cebeco-Zuidwest ir. J. Boeve toekijkt, bedankt de voorzitter van het bestuur, de heer J. van Iwaarden (m.), de kersverse directeur generaal van het ministerie van Landbouw de heer J. van der Veen nadat deze zijn openingstoespraak had uitgesproken. De veldsgewasprijs van aardappelen is de afgelopen week op de aardap pelbeurzen naar een dieptepunt ge zakt. In Goes wordt een notering ge maakt van 6 tot 10 cent. Voor de grote maat komt dit na aftrek van kosten (ca. 3 cent) neer op 7 a IVi cent en voor de kleine maat op 3 cent. Kriel brengt vrijwel niets op. Kan over het algemeen nog worden gesproken van een redelijk akker bouwjaar, door deze prijsval wordt er toch wel een flinke domper op gezet. Voor veel Zuidwestelijke akkerbou wers maakt de teelt van aardappelen een zeer belangrijk deel uit van het bouwplan en derhalve ook van het inkomen. De direkteur van Aardap pel NV te Zierikzee de heer C. Bie- rens schat dat momenteel landelijk nog ca. 25 a 30% van de oogst '86 in Vrijdag 15 rtVei'ï987 voorraad is. Voor het zuidwesten is dat iets minder ca. 20%. De heer Bierens wijt de prijsdaling in een week tijd met 10 cent o.m. aan het vrij grote aanbod. Na de warme da gen in april zijn veel boeren een beet je in paniek geraakt over de bewa ring. Voordat de kieming tot te groot kwaliteitsverlies zou leiden wil men de aardappelen nog gauw afzet ten. "Van de winter zo zei Bierens konden we de aardappelen niet vast krijgen en mede daardoor zijn wat de toen geboden prijzen betreft mis schien wel wat te hoge verwachtin gen gewekt. Een regelmatiger aan voer zou sterke schommelingen in de prijs zoals die zich nu laten zien waarschijnlijk hebben voorkomen". Overigens blijft hij voor het goed be waarde produkt nog wel hoop hou den op een aantrekken van de prijs de komende weken. Voor de afzet van geschoonde zaaierwten en bonen is Cebeco- Zuidwest in belangrijke mate aangewezen op export. Door een specifieke aanduiding op de ver pakking wil de coöperatie het van haar afkomstige produkt bij de afnemers herkenbaar maken. In het schoningsbedrijf dat een kapaciteit heeft van maximaal ruim 400 ton produkt per dag, kunnen alle mogelijke zaden wor den geschoond van gerst en veld- bonen tot bloemzaden en rijst. Naast eigen partijen kunnen ook schoningspartijen van andere zaadfirma's worden uitgevoerd. Een modern laboratorium stelt het bedrijf mede in staat tot het leveren van de vereiste optimale kwaliteit. Met een uiterste preci sie kunnen partijen in elke ge wenste omvang gescheiden wor den geschoond, ontsmet, "zoals de klant dat vraagt". De produkten worden door de te lers in de oogstperiode direkt van het land aangevoerd bij de ver schillende vestigingen van Cebe co-Zuidwest waar ze worden op geslagen en gekonditioneerd tot ze op afroep voor bewerking naar het centrale schoningsbedrijf in Middelburg gaan. De outillage is zodanig dat direkte lossing zon der wachttijden mogelijk is. Het gaat hier bij om hoge generaties als kwekerszaad en pré-basiszaad van Nederlandse kweekbedrijven en verder om lagere generaties als pré-basiszaad uit eigen produktie in het werkgebied en lagere gene raties als gecertificeerd zaad. De vier schoningslijnen die onafhan kelijk van elkaar of gekombi- neerd kunnen werken, zijn ook inzetbaar voor het bewerken van consumptiepeulvruchten en an dere produkten. Op woensdag 29 april heeft de graanstudieclub Zuid-Beveland zijn eerste veldbezoek gebracht aan het koninklijk kweekbedrijf D.J. van der Have te Rilland. De collectie van 62 wintertarwerassen werd bekeken. Hieruit bleek dat de tarwerassen ge kweekt in Nederland weinig van de langdurige vorstperioden schade hebben opgelopen. De Engelse en Franse tarwerassen daarentegen zijn duidelijk zwaar uitgedund door de vorst. De Duitse tarwerassen -en met name Urban, een baktarwe-, waar de leden van de graanstudieclub zo'n 150 ha van uitgezaaid hebben, ston den er goed voor. Tijdens het veldbezoek kon niemand een antwoord geven hoe grillig de vorstschade op sommige praktijk percelen had toegeslagen met name in de rassen Arminda, Okapi, Oblisk en Tombola. In de collectie van win- tergerst was het anders; hier bleek het wintergerstras Flamingo het bes te de winter te hebben overleefd, bij andere rassen waren vele sterk uitge dund en reeds vele rassen waren vol ledig doorgezaaid omdat zij volko men uitgewinterd waren. Bij het veldbezoek waren nog geen graan- ziekten van enige betekenis aanwe zig. Na afloop van het veldbezoek heeft Hendrika Huisman -studente van de landbouwuniversiteit- haar zomergerstverslag van oogst 1986 ge presenteerd. Omdat zij reeds veel cij fermateriaal over haar onderzoek aan de leden had verstrekt, besprak zij haar verslag met behulp van dia's. Uit haar onderzoek bleek wederom dat bij een goed verdeeld aantal planten van 225 tot 250 planten m:, een arenaantal van 800 tot 850 aren per m2 en een hoog aantal korrels per aar, een hoge kilo-opbrengst per ha haalbaar is. Zo ook een hoog percen tage volgerst. Deze zomeropbreng- sten kunnen dan ook gelijk gesteld worden met het saldo van een goed perceel wintertarwe. De leden van de graanstudieclub hebben tevens hun wensen voor het proefplan voor de proefboerderijen voor oogst 1988 opgesteld. Hierbij is een duidelijke wens van de leden dat de optimalisatieproeven van tarwe, baktarwe en zomergerst op de proef boerderij de "Rusthoeve" dienen te liggen. "Mede door het feit dat wij klimatologisch in het zuidwesten een voorsprong hebben, dit gaat zeer ze ker op voor baktarwe en zomergerst, daar het gebied bij uitstek geschikt is voor zomergerst dienen hier zeer ze ker ook de NIBEM proefvelden te liggen. duktie financieel moeten blijven steunen omdat de produktie per ha van beide gewassen nog geen accep tabel financieel resultaat voor de boer oplevert." Onbegrijpelijk noemde hij dan ook de prijsverla ging van 10% in Ecu's. Boeve deed de suggesties om de jaarlijkse vast stelling van de verwerkingstoeslag aan de mengvoederproducent en de minimum prijs voor de boer niet meer plaats te laten vinden in natio nale valuta maar in plaats van een minimum prijs een richtprijs in te stellen. "Voor sommige landen op korte termijn misschien nadelig maar het voorkomt dat handelsstro men binnen de EG stokken". Hij doelde hiermee op Engelse voererw- ten die het laatste jaar beneden de nederlandse minimumgarantieprij zen werden aangeboden. J.W. Nieuwe produktfolder spuit- en stuifapparatuur Als alleen-importeur van "Birchmei- er spuit- en stuifapparatuur" introdu ceert Agrarische Unie-Vulcaan B.V. een nieuwe produktfolder. In de fol der wordt op een duidelijke en over zichtelijke manier het totale pakket ten behoeve van de agrarische markt weergegeven. Dit pakket bestaat uit: hand- en rugspuiten van 3 tot 15 liter inhoud, duim- en bloemspuitjes, poe derverstuivers en accessoires zoals een spuitkap, een spuitboom met 4 dop pen en een teleskoopspuitstok. Ter kompletering van het geheel wordt op de achterzijde een overzicht gegeven van de sortering aan revolverafslui ters, spuitestokken, spuitdoppen, slangkoppelingen etc. De folder is gratis verkrijgbaar bij één van de ver koopkantoren van Agrarische Unie- Vulcaan B.V. of bij uw plaatselijke handelaar. Voor nadere inf. tel. 05700-10955 tst. 152. Voorzitter Melkunie suggereert oprichting melkpool De voorzitter van de Melkunie de heer A. van Leeuwen heeft op een perskonferentie de suggestie gedaan om landelijk een melkpool op te richten. In periodes van melktekort •kunnen de melkfabrieken onderling dan melk doorschuiven. "Op die manier kunnen ongewenste praktij ken in de melkhandel worden tegen gegaan en krijgt de veehouder de prijs die hem toekomt. De voorzitter konstateerde dat de melkprijs mede door de extra kwotumkorting dit jaar onder druk staat. Overigens wa ren direktie en bestuur tevreden over de resultaten van 1986. De melkprijs bedroeg 77,86 per 100 kg bij 4,23% vet en 3,38% eiwit. HYTILEEN 3 LAGEN FOLIE STERKER DAN ANDEREN Hytileen inkuilfolie bestaat uit drie lagen. Het is wit aan de bovenkant, zwart aan de onderkant. Met daar tussenin een speciale laag die de folie een grote mechanische sterkte geeft. De witte bovenkant zorgt voor een maximale reflectie en houdt het kuil- voer koeler. De zwarte onderkant geeft een optimale lichtdichtheid. Bovendien zorgt de kombinatie van drie-lagen-in-één voor een hogere zuurstof-barrière. Gevolg: lagere kuiltemperaturen en een beter behoud van de voedings waarde van het kuilvoer. Bovendien is Hytileen veel sterker dan alle be staande inkuilfolies. In dit produkt zijn de beste eigenschappen met be trekking tot sterkte en zuurstof dichtheid van verschillende grondstoffen verenigd. Hiermee worden optimale conserveringsresul- talten bereikt. Hytileen wordt gele verd door het Belgische bedrijf WI- GO NV te Hoogstraten. Tel: 03-3143740. Soepeler beoordeling op Phoma De Vaste Commmissie voor Pootaard- appelen heeft in principe besloten dat pootaardappelen het komend seizoen soepeler zullen worden be oordeeld op Phomarot. Een partij moet voor 1 februari praktisch vrij zijn van Phoma (minder dan 1 op 1000). Telt ze meer aangetaste knol len dan wordt ze gedegradeerd. Na 1 februari lijkt de norm op 2 op 1000 te komen liggen. In samenwerking met de vak groep Theoretische Teeltkunde van de Landbouwuniversiteit (LU) en met de Stichting Onder zoek Wereldvoedselvoorziening (SOW) hebben onderzoekers van het Centrum voor Agrobiolo- gisch Onderzoek (CABO) gewas- groeisimulatiemodellen toege past om voorspellingen te kun nen doen over de opbrengst van rijst en tarwe in de verre toe komst. Men verwacht namelijk dat over 70 tot 100 jaar het kli maat zal zijn veranderd, omdat de konsentratie van kooldioxyde (CO2) in de lucht zal zijn ver dubbeld. Van de jaarlijkse produktiestij- ging van gewassen wordt voor eentiende tot eenzesde deel ver oorzaakt door de groter worden de CO2 konsentratie in de atmos feer en niet door gewaskeuze of teelttechniek. Als we dat zien oplopen in honderd jaar, dan zal de konsentratie van kooldioxyde zijn verdubbeld en de op brengststijging zal veertig pro cent bedragen. Daarbij moeten we dan wel in de gaten houden, dat er aangepaste rassen moeten zijn, om de groeiduurbekorting die door de hogere temperatuur ontstaat, te ondervangen. De on derzoekers verwachten dat in de gematigde streken door die hoge re temperaturen, het groeiseizoen eerder zal beginnen en in de herfst langer zal doorgaan. Sa men met de hogere temperaturen zal die verlenging van het groei seizoen de waterbehoefte doen stijgen. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 9