Onkruidbestrijding na opkomst bij peulvruchten Spuitschade en bijen Bijenvolken voor de veldbonen nu bestellen Ter bestrijding van diverse onkruiden kan gewerkt worden met zoge naamde kontaktmiddelen, zowel voor de opkomst van de erwten, stamslabonen en veldbonen, alsook over het gewas. Dit geldt vooral op humusrijke en droogtegevoelige gronden omdat daar de bodemherbiciden meestal minder goed voldoen. Ook op de meer vochthoudende gronden, zoals klei en zavel worden voor de op komst van deze gewassen langwerkende bodemherbiciden gebruikt. Vaak zal hier echter nog een aanvullende bespuiting na de opkomst nodig zijn. In dit artikel zal in het kort aangegeven worden welke mo gelijkheden er zijn na opkomst. Op de meer vochthoudende gronden, zoals klei en zavel, zijn bespuitingen na de opkomst vaak nodig als aanvulling op de langzaamwerkende bodemherbiciden die voor opkomst zijn toegepast. Omdat het middel lvosit niet meer in produktie is, zal daarvan een tekort zijn, zodat in plaats hiervan"andere middelen ingezet moeten worden met meestal meer risiko's voor het gewas. Erwten Vanaf opkomst tot aan de bloei kan gespoten worden met 3 1. Ivosit 600 1. water per ha. Tijdens de bespuiting moet de luchtvochtigheid hoog, de grond vochtig en het gewas droog zijn. Alleen kleine tweezaadlobbige onkruiden met niet meer dan 4 blaad jes worden dan goed gedood. Kamil le sterft gedeeltelijk af maar na korte tijd heeft weer hergroei plaats. Vanaf een lengte van minimaal 5 cm voor landbouwerwten en 10 cm voor konservenerwten tot aan de bloei kan een behandeling plaats hebben met IVi - 101. dinoseb. De toepassing van dit middel vereist echter een afgehard gewas. Dit is in de regel het geval na enkele dagen droog en zonnig weer. Toepassen bij bewolkte lucht en ho ge luchtvochtigheid boven 70%. Spui ten met een grove druppel en minimaal 600 1. water per ha op een droog gewas. Dit om schade aan het gewas te voorkomen. De onkruiden moeten klein zijn anders valt de wer king tegen. Dit geldt zeker voor ka mille omdat plantjes met een doorsnee van meer dan 2 cm niet vol ledig gedood worden. Op diverse per celen, zonder toepassing van een bodemherbicide, zal het nodig zijn om vanwege de laat kiemende onkrui den, de behandeling te herhalen. Het middel Basagrau, 3 1. per ha, kan vanaf 5 respektievelijk 10 cm ingezet worden. Bij wat hogere temperatuur, 20°C, 's avonds spuiten. Bassa- grau bestrijdt kamille zeer goed. Komt veel varkensgras, zwaluwtong, hennepnetel, kleefkruid en melde- soorten voor dan kan gebruik ge maakt worden van 2 1. Basagrau 2 1. Ivosit of 2 a 3 1. dinoseb 2 1. Basagrau per ha. Spuiten op een ge zond afgehard gewas en liefst bij avond. Basagrau niet toepassen op het ras Ode (Danielle) en wanneer karwij als ondervrucht wordt geteeld. Basagrau mag niet in waterwingebie den gebruikt worden. Stamslabonen Na opkomst kan, wanneer de bonen de eerste 2 niet samengestelde blaad jes hebben, gespoten worden met 2 1. Ivosit per ha. Toepassen 's avonds laat wanneer de blaadjes naar bene den hangen (slapen). Spuiten met mi nimaal 600 1. water met een grove druppel en een hoge luchtvochtigheid boven 70%. Wanneer het groeipunt al 2 a 3 cm hoog gegroeid is boven de bladinplant van de eerste blaadjes, wordt een toepassing riskant. Dinor seb heeft ook een toelating voor deze toepassing, doch is i.v.m. grote kans op schade aan het gewas zeer riskant. In het 1 Zi tot 2Zi driebladstadium van de bonen kan 2 1. Basagrau gespoten worden. De bestrijding uit voeren tegen de avond om gewasscha- de te voorkomen. Basagrau bestrijdt niet alle onkrui den, o.a. varkensgras, meidesoorten, zwaluwtong en ereprijs worden niet bestreden. Om deze onkruiden che misch op te ruimen zal vanaf 20 cm gewaslengte, met daarvoor geschikte apparatuur, een onderbladbespuiting uitgevoerd moeten worden. Hierbij kan gebruik gemaakt worden van o.a. dinoseb, Herbogit of Reglone. Er moet voor gezorgd worden dat de bo nen tijdens de behandeling niet wor den geraakt. Ook mechanisch door schoffelen kan, wanneer dit op tijd gebeurd, het meeste onkruid opgeruimd worden. In proeven is gebleken dat schoffelen, ofschoon een aantal wortels zeer op pervlakkig zit in de grond, geen na delige invloed heeft op de groei van het gewas. Veldbonen Wanneer het gewas 5 tot 10 cm hoog is kan het kleine aanwezige onkruid vernietigd worden met 1 Vi 1. Basa grau, IVi 1. dinoseb of 2 a 3 1. Ivosit. Spuiten met Basagrau bij donker weer of tegen de avond en bij een tempe ratuur beneden 20°C. Dinoseb toe passen na enkele dagen droog weer, afgehard gewas en hoge luchtvochtig heid. Ivosit inzetten op een droog ge was en bij voorkeur vochtige grond. Vanaf 20 cm kan door onderblad bespuiting met dinoseb Basagrau, Herbogit, DNOC of Reglone het on kruid tussen de rijen vernietigd wor den. Door de brede rijafstand kan door in het gewas 1 a 2 keer te schof felen en licht aan te aarden het on kruid opgeruimd worden. Grassen Wanneer in bovengenoemde gewas sen o.a. hanepoot, kweek of andere grassoorten bestreden moeten worden kan Tervinal olie of Fusilade Agral gebruikt worden. De bestrij ding i.v.m. gewaskonkurrentie niet te laat uitvoeren. Met kans op mogelij ke schade mag, indien een behande ling tegen tweezaadlobbige onkruiden heeft plaatsgevonden, deze bespuiting niet binnen 14 dagen plaats hebben. A.C.M: Mulders CAT Tilburg Tijdens de bloei mogen geen voor bijen gevaarlijke middelen worden toegepast. i Bijen zijn dieren waarvan de in standhouding gewenst is. Ze zijn I wettelijk beschermd. Bij de toe passing van gewasbescher mingsmiddelen dient men hiermede rekening te houden. Bij i de toelating van gewasbescher mingsmiddelen moet de giftigheid voor bijen bekend zijn. Op het landelijk proefbedrijf insekten- bestuiving en bijenhouderij "De Ambrosiushoeve" te Hilvaren- beek wordt deze giftigheid bepaald. Indien er spuitschade aan bijenvolken optreedt wordt er door de AID, na berichtgeving door de imker, een on derzoek ingesteld. Bloeiende gewassen Tijdens de bloei mogen geen voor bij en gevaarlijke middelen worden toe- Veldbonen worden door insekten bestoven. Over enkele weken begin nen de hommels, wespen en bijen weer met hun nuttig werk op dit ge was. Veel telers plaatsen bijenvolken op de veldbonen. Met de aanwezig heid van vele (tien)duizenden bijen verzekeren zij zich van een goed ver loop van het bestuivingsproces. Het CAD voor Insektenbestuiving en Bijenhouderij geeft voor de veldbo nen het volgende advies: - voor kleine percelen en percelen die in een relatief insektenrijke omgeving liggen (b.v. aan een bosrand of tegen stedelijke bebouwing) 1 volk per ha. - voor grotere percelen en zeker voor percelen midden «n de polder 2 vol ken per ha. Binnen de Kontaktkommissie Tuinbouw-Bijenteelt is op 6 febr. j.l. bepaald dat voor veldbonen een ver goeding geldt op basis van de reis kosten (transport en toezicht). Voor Walcheren en Noord- en Zuid- Beveland bedraagt de vergoeding ƒ30,per volk voor de gehele bloei periode. gepast. Dit staat op de etiketten van deze middelen vermeld. Voorbeelden van bloeiende gewassen zijn: fruitteelt - groot en klein fruit akkerbouw - veldboon, koolzaad, karwijzaad, etc. tuinbouw - augurk, tuinboon, étc. zaadteelt - bloemen-, kruiden- en groentenzaden Dergelijke gewassen worden tijdens de bloei massaal door bijen bevlogen. Door goed bijenbezoek kan de bestui ving verbeterd worden. De opbrengst aan zaden en vruchten wordt geopti maliseerd. Verkeerd gebruik van gewasbescher mingsmiddelen op deze bloeiende ge wassen leidt tot grote bijensterfte. Hele bijenvolken kunnen in enkele uren sterven. De betreffende imkers worden vaak ernstig gedupeerd. Door voorlichting o.a. via de gewasbescher- mingsgidsen en de vermelding op de etiketten wordt dit aspekt van de ge- Spuitschade niet nodig Veel imkers én landbouwers zijn bang dat bijenvolken schade oplopen als gevolg van bespuitingen. De ervarin gen van de laatste jaren leren dat schade niet nodig is als op de veldbo nen de volgende punten in acht wor den genomen: a. De kasten pas plaatsen als de bloei begonnen is. De bestrijding van de bladrandkever is dan achter de rug en de bijen blijven hoofdzakelijk binnen het perceel. b. Zwarte bonenluis en bladluis bestrijden met Pirimor. Tegen choco- ladevlekkenziekte spuiten met Roni- lan. Deze middelen zijn niet schadelijk voor de bijen. De kasten hoeven ook niet afgesloten te worden. Bestuivingsvolken kan men bestellen bij: Voor Walcheren: P. de Meester, Pop- pendamseweg 3, Grijpskerke, 01180-16966. Voor Noord- en Zuid-Beveland: J. Jansens, Doelstraat 30, Oudelande, 01104-413. wasbescherming onder de aandacht gebracht van de gebruiker. Ondanks deze maatregelen wordt ie der jaar op een aantal plaatsen door verkeerd gebruik van gewasbescher mingsmiddelen grote bijensterfte ver oorzaakt. Andere knelpunten bij bijen en ge wasbescherming Bijen kunnen ook op andere dan bo vengenoemde gewassen voorkomen voor het verzamelen van stuifmeel, nektar en water. Hieronder volgen en kele voorbeelden: - Bloeiende onkruiden: 1) tussen aardappel, bieten, granen, etc.; 2) in weilanden; 3) in de bermen rond de percelen; 4) in de grasstroken in de fruitteelt. - Extra-florale nektariën welke een zoete stof afscheiden welke door bij en verzameld kan worden o.a. bij veldboon, tuinboon en kersachtigen. - De zoete afscheiding van luizen (ho ningdauw) wordt door bijen ver zameld. - Bijen verzamelen ook water. Dit kan gebeuren op plaatsen waar normaal geen bijen verwacht worden: 1) ochtenddauw; 2) water op plastik e.d.; 3) bijendrinkplaatsen zoals in kassen geplaatst worden; 4) bij extreme droogte kunnen bijen het vocht van de spuitvloeistof gaan verzamelen. Indien er op deze plaatsen voor bijen gevaarlijke middelen worden toege- Katalogus van Techno- Import In de katalogus van deze firma zijn nieuw opgenomen: Shibaura trekkers, gazonmaaier en transporters. Een Bogball met computer. Een Eberhard zware wentelploeg, Heywang mest- verspreiders (nieuwe serie), Yes land- bouwspuiter en Selz houten mestsilo's. De katalogus is gratis te bestellen bij telefoonnummer 08819-75800. Nieuwe koolvliegmiddelen van Bayer Bayer Nederland B.V. brengt ko mend seizoen twee nieuwe middelen op de markt tegen koolvlieg: Oftanol-Korrels en Oftanol- Emulsie, beide op basis van de aktie- ve stof isofenfos. De toelating geldt voor bloemkool, spruitkool en sluitkool. De middelen kunnen op vele manieren worden in gezet. Niet alleen op het plantenbed en bij of na het uitplanten op het produktieveld, maar ook bij ter plaatse gezaaide kool. Het granu laat, Oftanol-Korrels kan zowel met een rijenbehandeling als met een be handeling per plant worden toe gepast. Met Oftanol-Emulsie kunnen de planten worden aangegoten, maar ook broezen is mogelijk. past ontstaat er uiteraard schade aan de bijenvolken. Afhankelijk van de intensiteit waar mee bovenstaande gewassen worden bevlogen en de giftigheid van het mid del is de schade groter of kleiner. Meestal zal de direkte schade het ver lies van alle of een deel van de vlieg bijen zijn. Dit heeft ook invloed op het voortbestaan van het bijenvolk. Bijenvolken zijn te beschouwen als een organisme waarbij de verschillen de onderdelen van elkaar afhankelijk zijn. Het wegvallen van de vliegbijen die het voedsel verzamelen heeft o.a. gevolgen voor de voedselvoorziening van het bijenvolk. De ontwikkeling van een bijenvolk wordt op deze ma nier geschaad. Bij het toepassen van bijengevaarlij- ke gewasbeschermingsmiddelen dient rekening te worden gehouden met de mogelijkheid dat bijen aanwezig zijn op het te behandelen gewas. C. Smeekens, CAT-Barendrecht Checklijst voor kritische trekkerkoper Deutz-Fahr heeft voor de koper van een trekker in de vermogensklasse van 51 kW - 110 kW (70 - 150 pk) een checkljst ontworpen. In deze check lijst is een twintigtal punten opge nomen, die bij de aanschaf van een nieuwe trekker speciaal aandacht ver dienen. Vanaf half mei 1987 is de checklijst verkrijgbaar bij alle 95 Deutz-Fahr trekkerdealers. Ethrel-A ook door Ligtermoet geleverd Ligtermoet heeft zijn produktenpak- ket verrijkt met Ethrel-A. Deze groei- regulator is toegelaten in appels, tomaten en diverse sierteeltgewassen. In appels kan het middel in een aan tal rassen worden toegepast voor bloemdunning en kleurbevordering. Een Ethrelbespuiting op afgedragen tomatengewassen versnelt de rijping, waardoor eerder ruimen van het ge was mogelijk wordt. De overige ge wassen waarin Ethrel-A gebruikt mag worden zijn: Rozen in de volle grond, Forsythia, irissen, knolbegonia's en Bromeliaceae. Ethrel-A wordt gele verd in verpakkingen van 100 ml en één liter. 8 Vrijdag 15 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 8