Bij nieuwe gewassen is vooral exportwaardigheid van belang Aansprakelijkheid voor produkten met gebreken Recht uit de praktijk C. Meijer gaat nog dit jaar vesti ging in Zeewolde openen Vroege aardappels zetten prijs Bintje onder druk korte wenken akkerbouw ST-wagens van JF ook geschikt voor het strooien van schuimaarde zojuist verschenen Als je aan iemand iets verkoopt wat niet deugt of duidelijker gezegd niet voldoet aan dat wat is overeengeko men dan is dat meestal wanprestatie en moet je de schade vergoeden. Ie dereen moet tenslotte aan zijn kon- traktsverplichtingen voldoen. Nu een ander geval. U rijdt een rondje mee op de splinternieuwe aardappel rooier van een bevriende kollega. U bent onder de indruk van de kapaci- teit, de snelheid en de kwaliteit van het werk van de machine en u hebt al half en half besloten om er ook een aan te schaffen. Plotseling breekt om onverklaarbare redenen de ket ting; een stuk ijzer tegen uw arm, ziekenhuis, acht weken arbeidsonge schiktheid in de oogsttijd. Wie be taalt de schade? Uw kollega? Met hem heeft u geen kontrakt dus wan prestatie is er niet. Onrechtmatige daad misschien (1401 BW)? Dan moet tenminste uw kolle ga schuld hebben aan de schade. Dat is hier zeer de vraag. De leverancier van de rooier? Die heeft hem niet zelf gemaakt maar gekocht bij de importeur. Bovendien stond er in de kleine lettertjes van de leverancier onder het hoofdstuk garantie: 'In dien de machine gebreken vertoont als gevolg van het gebruik van ge brekkig materiaal binnen één jaar na levering worden deze gebreken gratis hersteld of wordt de machine ver vangen. Iedere aansprakelijkheid van leverancier voor overige schade die hier het gevolg van is, is uit gesloten'. Nog los van het feit dat u geen kon trakt met de leverancier hebt snijdt deze 'garantie' de vergoeding van gevolgschade af. Om uw schade vergoed te krijgen moet u bewijzen dat het breken van de ketting de schuld is van de leve rancier. Een moeilijke opgave. Een telefoontje naar de importeur levert weinig op. 'Meneer, wij hebben niks met u te maken' (ze zeggen het vrien delijker). U krijgt het adres van de fabrikant in Duitsland... De bedrijfsverzorger en het zieken huis zijn inmiddels betaald, de aard appelprijzen vielen niet tegen en procederen in Duitsland daar begint u niet aan. Af en toe voelt u nog ste ken in uw pijnlijk gebleven arm en knagend onrecht. Welnu een komende nieuwe wettelij ke regeling zal uitkomst bieden. Op basis van een Europese richtlijn uit 1985 is een wetsvoorstel ingediend bij de Tweede kamer inzake de aan sprakelijkheid voor produkten met gebreken. De wet zegt: De producent is aan sprakelijk voor de schade veroor zaakt door een gebrek in zijn pro- dukt. Of er schuld is doet niet terza ke hij moet betalen, het is zijn risiko. Zoals in iedere wettelijke regeling zijn er een aantal niet onbelangrijke voorwaarden en uitzonderingen maar die laten we hier onbesproken. De belangrijkste winst is de be wijslast. Degene die schade lijdt hoeft geen schuld meer te bewijzen. Iedere leverancier wordt als produ cent beschouwd tenzij hij zijn 'voor man' in de aankoopketen binnen de EG kan aanwijzen. Is het produkt geïmporteerd van buiten de EG dan is de importeur aansprakelijk als wa re hij producent. Wanneer is nu een produkt gebrek kig? Welnu, als het niet die veilig heid biedt die men er van mag ver wachten. Mocht u verwachten dat de ketting van de rooier zou breken? Nee! Uw schaderekening bij de Duitse fabri kant zal onder de dreiging van een nauwelijks te winnen proces veel eer der betaald worden dan nu onder het huidige recht omdat in de toekomst schuld van de fabrikant niet hoeft te worden bewezen. Soms brengen nieuwe wettelijke re gels ook goede dingen!!! Over scha de als gevolg van gebrekkige land- bouwprodukten een volgende keer. Mr.ir. J. Huisman Het IRS (Instituut voor Rationele Suikerproduktie) heeft zijn werk plan 1987 gepubliceerd. Volgens de directie zijn er in het kader van de zgn. 50/50-regeling ook dit jaar de gezamenlijke projecten met het PAGV. De afspraken met betrek king tot de financiering van de 50/50-regeling lijken afgerond. Naast het PAGV wordt met een tal rijk aantal instituten, proefstations en proefboerderijen samengewerkt; wie er mee werken is onder ieder project, volgéns NRLO-richtlijnen aangegeven. De werkwijze van het werkplan blijkt overigens uit project 15-04. Een kwaliteitsonderzoek: "Invloed van kwaliteitsbepalende parameters in de biet op de techno logische waarde van de biet", waar in bietenmonsters worden verwerkt tot snijdsel. Het wordt na een diffu- sieproef verwerkt van ruwsap tot dunsap. Daarna worden diverse ana lyses verricht om na te gaan of naast de bekende componenten, zoals sui ker, kalium en natrium ook andere bestanddelen van technologische waarde aantoonbaar zijn. Deze proef zal ongeveer 3 jaar duren. De laatste jaren zijn, vooral in Noord-Brabant, ervaringen opgedaan met de teelt van de zg. 'kleine gewassen'. Allereerst zijn dat de reeds wat bekendere soorten als bleekselderij, broccoli, Chinese kool en knol venkel. Andere nieuwelingen zijn o.a. de nieuwe bloemkoolsoorten groene bloemkool en Romanesco, de rode slasoorten als eikebladsla, rood lof en Lollo Rosso en verder Paksoi, suikermais en courgette. Ervaringen met o.a. de nieuwe bloemkoolsoorten hebben aangegeven dat verdere introduktie alleen mogelijk is via een prijs- of teeltgaran tie en wel zodanig dat teelt en afzet goed gepland en begeleid plaats vinden. Courgette, suikermais en paksoi blijken nog een erg beperkte markt te hebben. Dit blijkt uit een overzicht van ing. C. Roelands, CAT Tilburg. Na de drooglegging van Oostelijk- Flevoland vestigde het Zeeuwse be drijf C. Meijer B.V. zich in Swifter- bant, waar het aardappel- en uienareaal op de voornamelijk Zui derzeebodem alsmaar groter werd. Er verrees een groot opslag- en sor- teerstation met gescheiden afdelingen voor poot- en konsumptieaar- dappelen. De produkten geteeld in de Noord oostpolder, Oostelijk Flevoland en Zuidelijk Flevoland worden in deze vestiging opgeslagen en gesorteerd. Reeds bij de bouw in 1972 werd re kening gehouden met de nodige uit breiding en een gebouw van 15.000 mJ werd groot genoeg geacht. De groei blijft doorzetten, gemiddeld zo'n Rotterdam gaf maandag voor de Bintjes 50 mm opw. een zeer forse prijsdaling te zien. De noteringen liepen met niet minder dan ƒ8,00 a ƒ9,00 per 100 kg terug. Ook de eksport Bintjes 45 mm in zakken lie pen met ƒ5,50 tot ƒ6,50 terug. Voor de kleine maten beperkte de prijsda ling zich tot 50 cent, behoudens voor de 35/55 mm waar de prijzen rond f3,lager waren dan voorgaande week. Ook elders in de Gemeenschap be ginnen de prijzen voor aardappelen oogst 1986 af te brokkelen, mede onder invloed van geleidelijk aan ruimer aanbod van vroege aardap pelen tegen lagere prijzen. Dat is vooral het geval in Spanje, waar de eigen oogst van vroege aardappelen goed op gang komt, waardoor er een verminderde behoefte bestaat aan aanvoer uit de noordelijke EG- partnerlanden. Spanje nam tot 1 mei niet minder dan 122.000 ton aardap pelen uit ons land, Portugal zelfs 123.500 ton, wat betekent dat deze landen bijna 30% van de afzet naar de EG landen uit Nederland voor hun rekening namen. Vorig jaar 10% per jaar. Vooral het pootgoed en de groeiende vraag naar gewassen "Super Bintjes" vragen veel ruimte. Uitbreiding in Swifterbant is niet meer mogelijk. Een goede vesti gingsplaats bleek het Trekkersveld in Zeewolde. Decentralisatie heeft nade len, maar toch hoopt het bedrijf dat een vestiging midden in een zeer mo dern teeltgebied als de Zuidelijke Fle- vopolder grotere voordelen zal geven. Half mei zal de aannemer beginnen met heien. De opleveringsdatum is ge pland op 15 september, in elk geval op tijd voor de oogst. In eerste instan tie zullen er aardappelen met industrie bestemming worden opgeslagen en gesorteerd. Ruimte voor uitbreiding is er voorlopig genoeg. werden tot 1 mei nauwelijks aardap pelen naar deze landen uitgevoerd. Met 934.000 ton tot 1 mei was de uit voer uit ons land bijna 200.000 ton groter dan vorig jaar. Behale het verschijnen van Span je/Portugal als afnemer is opmerke lijk dat de afzet naar Duitsland met ruim 105.000 ton daalde tot 337.000 ton. In Duitsland liepen de prijzen na een stijging vóór Pasen, daarna weer duidelijk terug, mede doordat nogal wat resterende pootaardappelen voor konsumptie een bestemming vonden. In Engeland liepen de prijzen na Pa sen weer op, ondanks een vergroot aanbod van aardappelen uit Cyprus, Egypte en Jersey. De aanvoer van vroege aardappelen uit Marokko loopt al of is ten einde, is althans van weinig betekenis meer. In Duitsland werden tot 29 april rond 28.000 ton vroege aardappelen ingevoerd, vergeleken met rond 47.400 ton vorig jaar. Vooral wer den minder vroege aardappelen aan gevoerd uit Italië. Deels werd dat ge- kompenseerd door wat grotere aan voeren uit Israël en Cyprus. Op zandgrond zullen de knolvoetge- voelige produkten als broccoli en Chi nese kool hun beperkingen hebben. Het inplannen van deze teelten, zeker in kontinuvorm, zal alleen mogelijk zijn als men zich nauwgezet aan de vruchtwisselingseisen houdt. Voor knolvenkel en groenselderij gelden de ze beperkingen duidelijk minder. Het opnemen hiervan in het teeltplan van het wat kleinere en intensievere vol- legronds groenteteeltbedrijf behoort op kortere termijn tot de mogelijkhe den. De prijsontwikkeling bij onder meer knolvenkel geeft echter aan, dat de ontwikkelingen ook weer niet te snel mogen gaan. Via geleidelijke groei hebben alle gewassen de nodi ge perspektieven. In dit overzicht wordt met name aan dacht gegeven aan de gewassen bleek selderij, broccoli, Chinese kool en knolvenkel. Broccoli en Chinese kool werden vorig jaar al elk 150 ha ge teeld, waarvan telkens 25 in Noord- Brabant. Wat teeltmaatregelen betreft staat broccoli dicht bij bloemkool. In verband met de houdbaarheid van de kwaliteit is een gekoelde afzetketen bij broccoli een vereiste. Deze koeling moet bij de teler beginnen. Ook bleek dat bij lage prijzen het oogsten van zijknoppen bij broccoli niet interes sant is. Bij Chinese kool bleek heel duidelijk dat de konsument vraagt om een uitgehold, gevuld produkt. Teelt- technisch is dat alleen te bereiken via de teelt van het kortere type en wel met Japanse hybride rassen. Kansen liggen er bij Chinese kool met name voor de vroege voorjaarsteelten, als mede voor de bewaarteelten. De kon kurrentie uit landen als Oostenrijk en Spanje is vrij sterk. Ook van knolven kel is vorig jaar 25 ha in Noord- Brabant geteeld (landelijk 80 ha). Het is samen met groenselderij één van de nieuwste produkten. Bij knolvenkel neemt vanaf september de prijszetting af, ten gevolge van toenemende kon kurrentie uit Italië. Ook bleekselde rij, en dan met name groenselderij, komt de laatste jaren steeds meer in de belangstelling. Er werd in 1986 35 ha geteeld in Noord-Brabant, in heel Nederland 60 ha. De afzet is vooral gebaat bij kontinu aanbod. Uit het overzicht van de nieuwe ge wassen komt naar voren dat op de RBT-veiling te Breda vooral de kwa liteit hoge prioriteit heeft. De afzet van exportwaardige produkten is meer dan wenselijk, soms zelfs nood zakelijk. Kontroleer Uw tarwe op OOG VLEK- KENZIEKTE. Als deze op 15 a 20% van de stengels voorkomt is bestrij ding verantwoord. Spuit niet als dit niet nodig is, voorkom resistentie. Op zandgrond geen bestrijding uitvoeren, omdat hiermee de scherpe oogvlek- kenziekte wordt bevorderd. Op klein onkruid in ZAAIUIEN wor den in de praktijk wel goede resulta ten verkregen door een bespuiting uit te voeren met tweemaal de halve do sering Lironion met een interval van 7 tot 10 dagen. Bij een afgehard ge was maximaal een halve dosering mi nerale olie toevoegen. In gerst kan meeldauw al vroeg op treden en schade doen, vaak al in sta dium F 5 a 6. Bij tarwe is dit meestal vanaf stadium F 7. Denk om afwis seling van middelen uit de verschillen de "resistentiegroepen". De LA RVEVAN DE BIETE VLIEG maakt mineergangen in de bladeren. Vooral als nog een chemische on- kruidbestrijding wordt uitgevoerd kan dit flinke schade veroorzaken. In de "Handleiding 1987" staat bij wel ke aantasting een bestrijding nodig is. Kontroleer Uw percelen tevens op zwarte bonen luis en groene perzik bladluis. Uw ER VARINGEN komen het bes te tot zijn recht als U ze opschrijft. Houd alle (teelt-)gegevens goed bij, zodat U ze nog eens kunt nakijken. Bezoek de veldexkursies, kijk en ver gelijk. Dan alleen leert U veel van U zelf en van anderen. Brochure over gebruik gewasbeschermingsmiddelen Zojuist is verschenen de brochure van Nefyto (Nederlandse stichting voor Fytofarmacie) over de internationale gedragskode van de FAO voor de dis tributie en het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen. Het doel van de kode is om zowel aan overheden als aan handel, industrie en gebruikers aanwijzingen te geven aangaande een verantwoord gebruik. Bij de knolvenkel neemt vanaf september de prijs af door konkurrentie uit Italië. De afdeling Land- en Tuinbouwme- chanisatie van Cebeco-Handelsraad brengt al meer dan vijfentwintig jaar stalmeststrooiers en supertransporters van JF op de markt. Dank zij de zeer betrouwbare konstruktie en de vele gebruiksmogelijkheden zijn deze JF- wagens een begrip geworden in Ne derland. Om het aantal gebruiksmogelijkheden nog verder te vergroten, is speciaal voor de ST-wagens een strooiset ont wikkeld, waarmee de wagens geschikt kunnen worden gemaakt voor onder andere het strooien van schuimaarde, kippemest en mergel. De strooiset bestaat uit twee vijzels en twee strooi- schijven, die worden aangedreven van af de dwarsas onder de wagen. 6 Vrijdag 15 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 6