nieuws uit brussel Bezwaren tegen vettenheffing in Europees Parlement Landbouwministers houden interne markt tegen COPA-voorzitter Hans Kjeldsen vraagt solidariteit 3 CLO Aan vooravond Mars door Brussel Landbouwschap akkoord met financiering EG Landbouwschap tot Braks: "Maak in Brussel voordeel voor Frankrijk ongedaan" Er dreigt een enorme achterstand te ontstaan bij het tot stand brengen van een vrije Europese markt. Vol gens de Europese Kommissie zijn vooral de ministers van landbouw en financiën verantwoordelijk voor het trage tempo waarin de besluiten worden genomen. De ministers van landbouw hebben de afgelopen twaalf maanden geen enkel besluit genomen dat de handel in land- bouwprodukten tussen de EG-landen vergemakkelijkt. Een en ander staat te lezen in een voortgangsrapport dat Europees kommissaris Lord Cockfield afgelo pen week naar buiten heeft ge bracht. Cockfield is verantwoorde lijk voor de interne markt. Twee jaar geleden heeft hij een witboek uitgebracht waarin precies staat wel ke besluiten er moeten worden geno men om in 1992 een vrij verkeer van goederen te verzekeren. Van de driehonderd besluiten die in het witboek staan opgesomd zijn er pas 75 aangenomen in de minister raad. De Kommissie heeft echter 170 voorstellen ingediend. Er is dus een achterstand van 113 voorstellen. Bo vendien is de Kommissie ook nog achter op haar eigen tijdschema. Ei genlijk zouden er in dit stadium al 200 voorstellen op tafel moeten liggen. Deze achterstand, die onder meer wordt toegeschreven aan personeels gebrek, heeft vooral betrekking op de landbouwsektor. Er zijn niet min der dan 51 voorstellen in voorberei ding die zijn gericht op de afschaf fing van de veterinaire en phyto- sanitaire kontroles aan de grenzen. De Kommissie zegt evenwel dat een aantal belangrijke voorstellen nog dit jaar zal worden ingediend. Zeer teleurstellend noemt men bij de Kommissie het tempo waarin de mi nisters van Landbouw en Financiën eenmaal ingediende voorstellen goedkeuren. Er liggen momenteel 19 voorstellen op landbouwgebied te wachten op een besluit. Sommige voorstellen dateren al uit 1976. In kringen van de Landbouwraad er kent men dat de besluitvorming over de interne markt grotendeels stil ligt. 'Er is gewoon geen tijd voor, omdat de Raad zich voortdurend met ande re zaken moet bezighouden', aldus een diplomaat in Brussel. Sommige dossiers worden ook opgehouden omdat voor de meeste besluiten nog unanimiteit nodig is. Als later dit (R. Winkel, Brussel) jaar de Europese akte in werking treedt kunnen er meer besluiten met een gekwalificeerde meerderheid worden genomen. Maar volgens de Kommissie zijn dat niet de enige oorzaken van de vertra ging. 'De ministers beseffen onvol doende dat zij hun houding en hun werktempo moeten veranderen om de regeringsleiders. Maar zodra het aankomt op beslissingen in de vak raden vernauwt het bewustzijn en krijgen nationale en sektoriële be langen weer de overhand. Ook het Europees Parlement krijgt trouwens een veeg uit de pan van de Kommissie omdat het er steeds lan ger over doet om de benodigde ad viezen te geven. Er liggen nu al 30 voorstellen op advies van het Parle ment te wachten. Volgens het tijd schema zou de raad dit jaar nog 22 van deze voorstellen moeten goed keuren. De door de Europese Commissie voorgestelde heffing op oliën en vetten is dinsdag in het Europees Parlement zwaar onder vuur geno men. Het is zeer onzeker of een meerderheid de heffing uiteindelijk zal goedkeuren. Daarmee komt één van de sleutelonderdelen van An- driessens' prijspakket van dit jaar nog verder op losse schroeven te staan. Eerder bleek al in de Raad dat het zeer moeilijk zal worden om een meerderheid voor het omstreden voorstel te vinden. De Nederlandse Euro parlementariërs denken in het alge meen positiever over de heffing dan de Nederlandse regering, die er sterk tegen gekant is. Landbouw- woordvoerders Teun Tolman (CDA) en Eisso Woltjer (PvdA) zeiden het voorstel te steunen. Wat Woltjer be treft moet echter niet alleen de con sument, maar ook de industrie voor de kosten opdraaien. De Commissie moet er verder voor waken dat de maatregel niet indruist tegen inter nationale handelsafspraken en bo vendien de ontwikkelingslanden (die vetstoffen naar de EG exporteren) niet te zwaar treft. Het al dan niet doorgaan van de margarine-heffing heeft directe en zware gevolgen voor de precaire fi- Hans Kjeldsen en André Herlitska, voorzitter en algemeen-sekretaris van de Europese boerenorganisatie COPA hebben vrijdag 8 mei jl. over legd met vertegenwoordigers van de drie Centrale Landbouw Organisa ties. Zij hebben ook met minister Braks gesproken. De COPA-top bezocht Den Haag tien dagen vóór de grote demonstra tieve mars door het centrum van Brussel op 19 mei a.s. COPA orga niseert deze mars om de standpunten van Europese boeren en tuinders nog eens nadrukkelijk onder de aan dacht van de Europese instanties te brengen. Herlitska drong er op aan dat de mars een ordelijk verloop dient te hebben vanwege de publieke opinie. Er worden tien- tot twaalfduizend demonstranten in Brussel verwacht, afkomstig uit alle EG-landen. De Nederlandse organisaties is gevraagd met vijfhonderd vertegenwoordigers aan de mars deel te nemen. CLO- voorzitter Joris Schouten zal één van de sprekers zijn. 'Hoewel de situatie per land erg ver schilt, zullen wij toch solidariteit met elkaar moeten opbrengen', zei Kjeldsen in Den Haag. Kjeldsen heeft de afgelopen weken een rondreis langs de Europese hoofdsteden gemaakt om de gevoe- nanciële situatie in de Gemeenschap. Andriessen verwacht er dit jaar een half en volgend jaar ruim twee mil jard ecu (ecu is 2,34) mee op te strijken. Als die potentiële in komsten wegvallen gaapt er een gat in de Europese begroting voor 1987 van 5,5 miljard ecu, grotendeels ver oorzaakt door de onverwachte stij ging van de landbouwuitgaven. De Europese Commissie diende vorige week donderdag een aanvullende be groting in. Zij vroeg de EG-lidstaten eenmalig extra geld op tafel te leggen. Maandag bleek echter in Brussel dat een meerderheid van de ministers van Financiën hier niets voor voelt. Men vindt dat de Commissie eerst maar eens orde op zaken moet stel lens te peilen. Vooral onzekerheid over het eigen bestaan kwam naar voren. De producentenprijzen dalen steeds verder. De markt- en prijs voorstellen van de Europese Kom missie gaan veel te ver en zullen een zware druk op de boereninkomens leggen. Toch verzet COPA zich te gen een stelsel van inkomenssteun. 'Die gladde weg moeten wij niet op', zei Kjeldsen, die verwacht dat daar door over een breed front een harde konkurrentie-strijd tussen de lidsta ten zal ontstaan. Van Nederlandse zijde werd door vertegenwoordigers van melkvee houderij, intensieve veehouderij, ak kerbouw en tuinbouw in het kort een beeld geschetst van het reilen en zei len in de eigen sektor en de verwach tingen daaromtrent. Daarbij kwam nog eens nadrukkelijk naar voren dat de markt- en prijsvoorstellen van de Europese Kommissie nooit gerea liseerd kunnen worden zonder een sociaal struktuurbeleid van de EG. Kjeldsen werd ook te verstaan gege ven dat hij minister Braks niet moet geloven dat door kostendalingen voldoende ruimte is ontstaan voor prijsverlagingen. Wat betreft de dis- kussie over de heffing op graanver- vangers zei Kjeldsen dat Nederland als enige een voorbehoud heeft gemaakt. len, met andere woorden, moet be zuinigen op de uitgaven. Alleen het door landbouw veroorzaakte deel van het tekort (drie miljard ecu) wil een meerderheid waarschijnlijk wel dekken met een voorschot. Dat zou dan ontstaan door in de laatste twee maanden van dit jaar af te zien van de voorschotten, die Brussel betaalt voor de meeste landbouwuitgaven in de lidstaten. In plaats daarvan zou den de lidstaten genoegen moeten nemen met een betaling achteraf. Ook minister Ruding noemde dit idee maandag "bespreekbaar". In tern zal hij echter nog een harde noot hebben te kraken met minister Braks. Die gaf twee weken geleden te kennen dat hij helemaal niet voor zo'n "lapmiddel" is te vinden. De landbouwbetalingen worden in Ne derland en in veel andere landen ver richt door de produktschappen. Braks vreest grote moeilijkheden als die op een ander systeem moeten overstappen. Bij het landbouwdebat in de Euro pees Parlement bleek, dat met name de landbouwcommissie van het Par lement minder ver wil gaan dan An driessen, bij de ombuiging van het landbouwbeleid. "Markt- en prijs beleid moeten de belangrijkste rol blijven spelen om het familiaal land bouwbedrijf een redelijk inkomen te bezorgen, maar prijsverlaging is geen adequaat middel om vraag en aanbod van landbouwprodukten be ter op elkaar af te stemmen", aldus de Belgische Christen-democraat Pol Marck, namens de landbouw commissie van het Parlement. Interventie granen Vooral de voorstellen om de inter ventie van granen te bemoeilijken zorgen voor boze gezichten in Straatsburg. Volgens het Parlement leidt de afbraak van het interventie mechanisme tot een prijsverlaging van bij elkaar vijftien procent. An driessen zou voorbijgaan aan wat genoemd wordt de eeuwenoude vaststelling dat een drastische prijs verlaging de boer aanzet tot produktie-verhoging. De kleine boe ren kunnen dat niet bolwerken en zullen bij duizenden failliet gaan, zo voorspelde Marck. Er lijkt zich in Straatsburg een meer derheid af te tekenen voor een prijs bevriezing en een minder drastische ingreep in het interventie mechanisme. Er ligt een voorstel om de interventie terug te brengen tot zes maanden in plaats van tot vier maanden, zoals de Commissie wil. Er zijn verder voorstellen ingediend voor meer steun aan kleine boeren en voor de toepassing van de mede verantwoordelijkheidsheffing op geïmporteerd graan en graanver- vangers. De landbouwcommissie steunt het voorstel van Andriessen om de mo netaire compenserende bedragen zo snel mogelijk af te breken. Zoals bekend stuiten deze voorstel len op verzet van de Bondsrepubliek in de ministerraad. De Nederlandse Christen-democraat Teun Tolman stelde tijdens het debat vast dat de opvattingen over het landbouwbe leid ook in het Parlement sterk zijn veranderd. Beperking van de inter ventie is nu bespreekbaar. Tolman pleitte voor marktgericht beleid voor de landbouw als geheel en een so ciaal beleid voor de probleemgebie den in Europa. Rechtstreekse inko menssteun voor kleinere onderne mers zonder neveninkomsten is on vermijdelijk, aldus Tolman. Hij had kritiek op de prijsverlagingen voor alternatieve gewassen. De socialistische parlementariër Eis so Woltjer wil de voorgenomen ver dere korting van de melkquota met Het bestuur van het Landbouwschap is het in grote lijnen eens met de nieu we financiering van de Gemeenschap die door de Europese Kommissie is voorgesteld. "De breedste schouders moeten de zwaarste lasten dragen", zo vindt het schap. Voorzitter Delors van de Europese Kommissie heeft de suggestie gedaan om een deel van de bijdrage van de lidstaten afhankelijk te maken van het welvaartspeil. Veel minder was het bestuur te spre ken over het voornemen van de Kom missie om de bijdrage van Engeland te verminderen. "Het eiland Enge land is een volwassen lidstaat", zo Minister Braks van Landbouw moet voorkomen dat de Nederlandse markt wordt overstroomd door Spaanse aardbeien doordat Frankrijk zijn grenzen voor deze vruchten gedeelte lijk mag sluiten. Volgens het Land bouwschap moet de bewindsman bij de Europese Commissie intrekking ei sen van de verordening die de Fran sen het recht geeft hun markt tegen Spaanse aardbeien te beschermen. De Fransen hadden de Europese Commissie om een importbeperking gevraagd omdat het land zou zijn overspoeld met aardbeien uit de zui- Sowjet Unie koopt dit jaar 4 min ton Amerikaans graan De Sowjet-Unie gaat vier miljoen ton gesubsidieerde tarwe kopen van de Verenigde Staten. De transactie valt onder een Amerikaans export subsidieprogramma, gericht tegen de concurrentie uit de EG. Vorig jaar wees de Sowjet-Unie nog een soortgelijk Amerikaans aanbod van ingang van het volgend jaar via een algemene reductie met twee procent tot stand brengen. Hij wil een uit zondering maken voor boeren, die minder dan zestigduizend liter pro duceren. Ter compensatie van de maatregel zou de medeverantwoor delijksheffing moeten worden afge schaft. Het advies van het Parlement zal worden betrokken bij de besluitvor ming in de ministerraad, die maan dag weer van start gaat. Raadsvoor zitter Paul De Keersmaeker liet in Straatsburg nauwelijks iets nieuws los over zijn bedoelingen. Hij is van plan de ministers maandag een eer ste ontwerpcompromistekst voor te leggen. Dat stuk concentreert zich op de vier hoofd-elementen die vol gens De Keersmaeker in het pakket zijn te vinden: graan, olie en vet, groente en fruit en tenslotte de mcb's. (R. Winkel, Straatsburg) was te beluisteren. "De bolhoed is geen kinderpetje". Verscheidene spre kers wezen verder op het gevaar dat lidstaten te veel naar hun eigen belang kijken. "De toekomst van de EG wordt op het spel gezet". Het bestuur van het Landbouwschap vindt dat de EG direkte inko menssteun aan boeren niet mag be perken tot alleen de veeteelt en de akkerbouw. Door de verschuiving van aktiviteiten kunnen ook agrariërs in andere sektoren in problemen ko men. Verder moet de hoogte van de uitkering passen bij het algemene inkomens- en welvaartsniveau van de afzonderlijke lidstaten. delijke buurtstaat. Maar, zo redeneert het Landbouwschap, hierdoor zullen op andere markten extra veel Spaan se aardbeien worden aangevoerd. Het Landbouwschap wijst er in een telex aan het ministerie op dat Nederland al een explosief groeiende invoer van Spaanse aardbeien heeft gekend. "Door de maatregelen van de Europ- se Commissie wordt diskriminatoir gehandeld", zo schrijft het Land bouwschap. "De maatregel druist rechtstreeks in tegen de grondbegin selen van de Europese Ge meenschap". de hand en bestelde veel graan in Europa. De nieuwe transactie betekent dat de Sowjet-Unie zich weer houdt aan de graanovereenkomst met de VS, al dus de Amerikaanse minister van landbouw Richard Lyng. In een meerjarenakkoord is overeengeko men dat de Russen jaarlijks ten minste 4 miljoen ton Amerikaans tarwe opnemen. Met de nieuwe tar we aankoop voldoen de Russen aan de verplichtingen voor 1986/87. Vrijdag 15 mei 1987 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 5