PvdA wil landbouwgrond omzetten in bossen Kwaliteit varkensfokmateriaal verzekerd door samenwerking Cehave, Encebe en Z.N.V. Andriessen niet optimistisch Landbouwbelang genegeerd Braks wil meer boeren als beheerder natuur- en landschap De fraktie van de Partij van de Arbeid in het Europees Parlement wil een aktief europees bosbouwbeleid. Dit beleid moet een bijdrage le veren in de oplossing van een aantal grote problemen in de Europese Gemeenschap. Twee PvdA-europarlementariërs, E. Woltjer en E. Muntingh, pleitten hiervoor tijdens een kongres van de Anne Vonde ling Stichting zaterdag 9 mei in Hilversum, dat gehouden werd onder het motto 'door de bomen het bos weer zien'. Achterliggende gedachte is een kop peling van het uit produktie nemen van landbouwgrond en een -sterke uitbreiding van het europese bos- bouwareaal. Een toename van het bosareaal is volgens Woltjer en Muntingh nood zakelijk om meer in de eigen behoef te van hout te gaan voorzien en een bijdrage te leveren aan het oplossen van een aantal milieuproblemen in de gemeenschap. Na olie is hout het grootste import- produkt van de EG, met een netto importwaarde van 63 miljard gulden (in 1983), terwijl de houtbehoefte nog steeds groeit. Het starten van omvangrijke bos- bouwprogramma's zien beide euro parlementariërs in samenhang met een nieuwe koers van het europees landbouwbeleid. E. Woltjer pleitte voor het uit produktie nemen van grond als één van de mogelijkheden om van de overschottenproblema- tiek af te komen. 'Het kontingente- ren van produkten kan geen oplos sing zijn. De ene kontingentering Minister Braks sluit niet uit dat de be perkende maatregelen met betrekking tot de verwerking van dierlijk mest versneld van kracht worden. "De ver zuring van het milieu neemt ernstige vormen aan, dat zou er wel eens toe kunnen leiden dat het tempo van in voering wordt heroverwogen", aldus de minister maandag in een uitzen ding van de regionale omroep Brabant. Hij wees erop, dat zowel maatschap pelijk als politiek wordt aangedron- Ons land telt nu 71 van dergelijke be- heergebieden. De duizend boeren die een overeenkomst met het ministerie hebben beheren in totaal ongeveer 7.000 hektare van de in totaal 25.000, inklusief 14.000 hektare reservaat- gronden, die deze gebieden tellen. In de huidige situatie in de landbouw (overschotten) snijdt het mes volgens Braks aan twee kanten. "Enerzijds kunnen we een situatie met meer marktevenwicht bereiken, anderzijds ontstaan er nieuwe kansen voor de waarden van natuur en landschap in kuituurlandschappen", aldus de be windsman. Het op een goede wijze in passen van een beheerovereenkomst in de bedrijfsvoering verdient volgens hem evenveel waardering als het tij dig inspelen door boeren op nieuwe afzetmogeli j kheden Animo groter Een overeenkomst is naar zijn mening ook een reële mogelijkheid om inko men te verwerven. "Door als het wa re natuur - en landschap te lokt namelijk dé andere uit' volgens Woltjer 'er zal altijd een kombinatie van maatregelen vereist zijn'. Inkomens Europees landbouwkommissaris F. Andriessen toonde zich op het kon gres minder optimistisch over de mogelijkheden van een europees bosbouwbeleid. Volgens Andriessen willen Engeland en Duitsland geen bosbouwbeleid op EG-nivo, waar aan hij enigszins verbitterd toevoeg de, dat hij zelfs al 3 jaar nodig heeft gehad om de lidstaten op één noe mer te krijgen voor preventie van bosbranden. De landbouwkommissaris toonde zich niet onder de indruk van de klachten van de landbouworganisa ties over de te lage inkomens van de boeren. 'In de periode 1984-1986 is het inkomen van de boeren gemid deld met 5% gestegen. Er is derhalve minder reden voor beklag onder de boeren en al zeker niet onder de duitse boeren, die de afgelopen 8 gen op nog strengere regels dan er nu al zijn aangekondigd. Eerder op de dag opende Braks in Liempde een landbouwtentoonstelling. Bij die ge legenheid waarschuwde hij boeren om niet te lang te wachten met de aan schaf van een silo om bij het bedrijf tijdelijk mest öp te slaan. "Ik bespeur een zekere terughoudendheid om zo'n forse investering te doen. Maar wie te lang wacht moet straks misschien een te dure silo kopen of een minder goe de. De verplichting om een silo aan te schaffen komt er hoe dan ook", al dus de minister. produceren". Uit analyse van al gesloten overeenkomsten is gebleken dat het doorsnee-boeren zijn die aan de regeling meedoen. Het sluiten van een overeenkomst is niet voorbehou den aan boeren met aflopende of ex tensieve bedrijven. De eerste werkelijke beheerplannen, die worden opgesteld voor een periode van zes jaar, dateren van 1981. In de eerste jaren was er onder de boeren weinig animo voor het sluiten van een over eenkomst. Dit is veranderd sinds de boeren meer zijn betrokken bij het opstellen van de plannen. Meer keu ze en vrijheid hebben gekregen in het beheer en overeenkomsten na een jaar weer kunnen opzeggen. De hoogte van de vergoeding die de bper krijgt, die kan variëren van een paar hon derd tot meer dan duizend gulden per hektare, is afhankelijk van het pak ket. Tot het beheer kunnen onder an dere worden gerekend het later maaien, geen gebruik van kunstmest of het genoegen nemen met een van uit landbouwkundig oogpunt minder gunstig waterpeil. jaar er zelfs 6,4% in inkomen op vooruitgingen', aldus Andriessen. Kritiek op EG-budget Het voorstel van E. Woltjer en H. Muntingh is om bosbouwprogram- ma's te financieren uit besparingen op het landbouwbeleid en via de europese investeringsbank. Woltjer rekende zijn gehoor voor, dat het landbouwbeleid in Europa zo'n ƒ2.000,per gezin per jaar kost. De vice-voorzitter van de Europese Investeringsbank, oud VVD- minister A. Pais, zei toe graag te wil len meewerken aan bosbouwpro- gramma's. De EG-man kritiseerde in scherpe bewoordingen het EG- landbouwbeleid en vond het niet langer gerechtvaardigd, dat de EG tweederde van haar budget uitgeeft aan de landbouw. 'Als je het totaal aantal werklozen in de EG ziet van 17 miljoen, dan komt dat ver uit bo ven het aantal agrariërs in Europa', aldus Pais. 'De landbouwuitgaven blokkeren investeringen elders'. Met deze konferentie over landbouw en milieu heeft de PvdA-fraktie van het Europees Parlement een aanzet willen geven tot een gezamenlijke aanpak van zowel het landbouwbe leid als het milieubeleid in de EG. H. Schaap Rabobank installeert Adviesraad biotechnologie Op 11 mei installeerde Rabobank Ne derland een Adviesraad die haar ven ture fund voor de biotechnologie, dat vorig jaar is opgericht, zal gaan bijstaan. De Adviesraad is samen gesteld uit negen vooraanstaande we tenschappers en staat onder voorzitterschap van ir. P.J. Lardi- nois, de voormalige voorzitter van de Hoofddirektie van Rabobank Ne derland. Met het Biotech Venture Fund beoogt de Rabobank een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling en kommercia- lisatie van biotechnologische kennis in zowel agrarische als andere toepas singsgebieden. De bank gaat er daarbij vanuit dat biotechnologie een positieve invloed kan hebben op de kwaliteit van pro dukten en produktiemethoden, terwijl nieuwe technieken ook kunnen leiden tot volledig nieuwe toepassingen dan wel tot verhoging van de produktivi- teit c.q. verlaging van de kostprijs. In haar participatiebeleid streeft de Ra bobank zoveel mogelijk naar samen werking met andere partijen die terzake een belang hebben. In de agrarische sfeer zoekt de Rabobank zoveel mogelijk aansluiting bij initi atieven die uit het agrarische be drijfsleven zelf voortkomen. Daarnaast stimuleert zij de ontwikke ling van nieuwe aktiviteiten. Zo be vorderde zij onlangs samen met anderen het tot stand komen van een projekt op het terrein van de embryo transplantatie. Via hun eigen instel lingen kunnen boeren en tuinders me de richting geven aan deze ontwikkelingen. Momenteel is door het Rabobank- fonds reeds in vier ondernemingen ge participeerd. Op korte termijn zullen enkele nieuwe participaties worden gerealiseerd. Nieuwbouw biochemische divisie CSM Op donderdag 21 mei zal op het fa- briekskomplex van CCA biochem aan de Arkelsedijk 46 in Gorkum de nieuwbouw geopend worden van de biochemische divisie van de CSM. Minister Braks zal om ca. 10.00 uur de openingshandeling verrichten. Na de opening is er een rondgang door het bedrijf. Welke belangen vertegenwoordigt mi nister Braks, als hij in Brussel nog verdergaande prijsverlagingen oppert dan de EG-Kommissie voor 1987/1988 voorstelt? Deze vraag stel de het dagelijks bestuur (voorzitters- overleg) zich toen het op 5 mei jl. de stand van zaken in het EG- prijzenoverleg besprak. Onze landbouwminister blijkt een forse graanprijsverlaging (via de prijs en de rest) te steunen, met eveneens fatale gevolgen voor de fabrieksaard appelteelt. Hetzelfde bij de suiker en zelfs staat hij pal voor 10% erwten prijsverlaging. De cijfers over de uit werking van feitelijke prijsverlagingen die van landbouwzijde worden weer gegeven, worden door de minister ge negeerd, terwijl de gemiddelde uitkomsten van de laatste jaren, bijv. in de akkerbouw, toch al allerminst op weelde duiden. Het KNLC ziet graag een behoorlijk getal Nederland se boeren meedoen aan de grote mars die op 19 mei a.s. in Brussel wordt ge houden om te protesteren tegen de af braak van het EG-landbouwbeleid. Melkquota Het KNLC is het er ook van harte mee eens dat de minister nog eens is gezegd dat de korting op de melkquo ta per l-4-'87 niet groter had moeten zijn dan 6%. De premie bij opkoop van melkquota en de quotumover dracht met grond worden nu volledig belast. Hiervoor moet het bijzonde re tarief gelden. De opkoopregeling die de nodige melkhoeveelheden moest leveren om de quotumkorting te bestrijden, is herzien, maar lijkt nauwelijks aantrekkelijker geworden te zijn. Het dagelijks bestuur vindt dat het voor deze opkoop bestemde geld nu zo spoedig mogelijk een goe de bestemming moet hebben, direkt ten nutte van de melkveehouderij. Een kwalijke zaak is ook het heffen van vermogensbelasting op melkquota. Er is volgens het dagelijks bestuur in tensief beraad nodig over de toekomst van de melkquotering. Opening Amerikaanse modeltuin op Keukenhof Vorige week vrijdag opende de heer John Montel, Agri- :ultural Counselor aan de Amerikaanse ambassade in ons land, een Amerikaanse modeltuin op de Keuken hof in Lisse. Tot de feeste lijkheden die hiermee gepaard gingen behoorde ook het met grote precisie neerkomen van vijf val schermspringers op het ter rein. Zij bezorgden een aantal studiebeurzen aan de North Carolina State University (VS) voor leer lingen van de 75-jarige Rijks Middelbare Tuin bouwschool te Lisse. Onlangs is een samenwerkingspro gramma gestart tussen de Encebe in Boxtel, de Cehave nv in Veghel en het Zuid Nederlands Varkensstamboek (Z.N.V.). Bij dit samenwerkingspro gramma heeft het Z.N.V. de zorg voor de produktie en de kwaliteit van het varkensfokmateriaal. De Cehave en de Encebe verzorgen de afzet en de begeleiding op de varkensbedrijven die met het Z.N.V. een overeenkomst hebben gesloten. Door dit gestruktureerd samenwer kingsprogramma, met vaste geselek- teerde fokbedrijven en keuze van fokmateriaal verkrijgt men zekerheid dat het eindprodukt uitstekend en van goede kwaliteit zal zijn. Afgestemd op de kwaliteitseisen van de konsument. Het samenwerkingsverband Z.N.V. Cehave, Encebe zal via begeleiding en bewaking van het trajekt uitgangsma teriaal - slachting aktief werken aan een verantwoord eindprodukt. Voor de produktie van fokvarkens is een aantal bedrijven benaderd. Hiervoor wordt op termijn de afna me van al het fokmateriaal door Z.N.V. gegarandeerd. Om voor deze afnamegarantie in aanmerking te kunnen komen wordt voor deze be drijven een aantal extra eisen gefor muleerd: Behoudens ontheffing mag de fokker alleen raszuivere zeugen (NL) vervangen door aankoop via Z.N.V. De fokker dient volledige in zage te geven in de technische resul taten via een zeugenmanagement systeem. Aan deze technische resulta ten worden minimum eisen gesteld. De fokker betrekt het voer van Cehave en levert de slachtvarkens aan de En cebe. De fokker dient zijn varkens zelf op te kunnen fokken op zijn eigen be drijf dan wel in een door hem gehuur de stal. Omtrent het aantal kruisings- kombinaties per bedrijf worden dui delijke afspraken gemaakt (maximaal twee kruisingstypen). Uitlevering van zeugjes is mogelijk op 23 kg of op een leeftijd van 6 maan den. Maximaal 1 week voor uitleve ring zal er een laatste selektie plaats vinden door de stamboekinspekteur. De uitlevering zal i.v.m. het beperken van het gezondheidsrisiko zo worden georganiseerd dat vrijwel alle ver- meerderingsbedrijven zullen worden gekoppeld aan vaste fokbedrijven. Het vervoer van de fokzeugjes zal centraal worden verzorgd, waarbij de hygiëne voorop staat en geen vermen ging van koppels plaatsvindt. C. Ubbink uit raad van bestuur van Melkunie Met ingang van 15 mei beëindigt de heer C. Ubbink te Ede zijn werk zaamheden als lid van de raad van bestuur van Melkunie Holland we gens het bereiken van de daarvoor gestelde leeftijdsgrens. De heer Ubbink is bijna 20 jaar ver bonden geweest aan Melkunie Hol land. Vanaf 1 juli 1972 was hij lid van de raad van bestuur. Zijn taken zijn inmiddels overgeno men door de heer drs. J.J.L.M. van Gent te Bilthoven, die op 1 juli 1986 toetrad tot de raad van bestuur. Braks sluit versnelde invoering mestwetgeving niet uit Minister Braks van landbouw en visserij wil in versneld tempo meer boeren betrekken bij het beheren van natuur- en landschap. Door het vereenvoudigen van bestaande regels en snellere besluitvorming wil hij in het midden van de jaren negentig voor ongeveer 30.000 hektare overeenkomsten hebben gesloten met boeren die, tegen een bepaalde vergoeding, bij hun bedrijfsvoering rekening houden met natuur en landschap. Braks heeft dit vorige week donderdag gezegd in het Over ijsselse IJhorst, waar hij de 1.000 ste beheerovereenkomst tekende. 4 Vrijdag 15 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4