over geld en goed -ik Bruteringsvoorstellen van de Kommissie Oort Lastenverdeling onderhoud zeedijken blijft ongewijzigd! Exkursie naar de Flevopolder voor belangstel lenden uit W. Zeeuws-Vlaanderen Opkoopregeling melk weer open Gelegenheidsarbeid nam vorig jaar toe Beers stemt in met zandwinning Wullem en Siene zijn op informatie uitgegaan. Ze hebben zich op de hoogte gesteld. De mooie dingen vernomen die er aan het kamperen bij de boer zijn verbonden. Doch ook hebben ze naar de minder mooie gevraagd en er een antwoord op gekregen. Wat is nu de eerste tree van de trap die je af moet leggen om een ver gunning te krijgen? Al gauw waren ze er achter dat om een vergunning te krijgen je een agra risch bedrijf moet uitoefenen, en de gemeente met toestemming van Bur gemeester en Wethouders een vergun ning kan geven, mits het bestemmingsplan in het buitengebied zich daar niet tegen verzet. Vooraf kontakt opnemen met de gemeente opzichter is noodzakelijk, die is na melijk op de hoogte van de mogelijk heden en de eisen. En die kan je ook met redenen omkleed vertellen wat de gemeente wil. Natuurlijk zijn er teke ningen nodig en de benodigde vergun ningen voor je begint. Je kunt het sanitair in een bestaand gebouw, mits geschikt, onderbrengen of een nieuw gebouw opzetten. Wanneer de beplanting niet aanwezig is, dan zal je die moeten aanbrengen terwille van de beschutting en de pri vacy van de kampeerders. "Ik heb eens gelezen", zei Siene, "dat je op de beplanting subsidie kan krijgen van Staatsbosbeheer, als je voldoet aan de voorwaarden die zij stellen". Na informatie viel het Wullem weer op dat Siene de Landbouwbladen wel eens beter las dan hij deed. Want je kon een aanvraagformulier aanvragen bij het Landbouwcentrum in Goes of Tilburg, bij het Staatsbosbeheer en in derdaad was er een subsidie mogelijk van maximaal 40% met een minimum van ƒ500. Dus een maximale investe ring van ƒ1.250 moet er wel gebeuren. De oppervlakte van het terrein dient een omvang te hebben van 100 a 50 m2 per eenheid en op het terrein dient een aftapkraan te zijn. "Het is geen kleinigheid", zei Siene. En hoe is het met het sanitair, want dat zal ik toch zeker iedere avond of morgen schoon moeten maken". Nou, voor 10 eenheden zijn twee toi letten en één douche voldoende en vanzelfsprekend voldoende wasgele genheid. Als je ook wil meedoen om de overloop op te kunnen vangen tot 15 eenheden en daar toestemming voor krijgt moet je beschikken over drie toiletten en twee douches en vol doende wasgelegenheid. Moet er ook elektrisch zijn? "Misschien genieten ze het meest bij een petroleumlampje of in het don ker", zei Wullem, "ze hebben toch vakantie". "Ben je zot", zei Siene. "We doen het goed of niet, heb je toch gezegd, dus er moet ook elektri citeit komen op de camping. Veel van hen hebben televisie of een radio of koelkast bij zich. De Provinciale Elektriciteits Maatschappij kan ons alle mogelijke inlichtingen geven. We nemen eerst kontakt op met een er kende installateur van de PZEM of PNEM en die kontroleert de zaak dan wel". Het Waterschap heeft die er ook nog iets mee te maken? "Ja zeker. Je weet toch dat er geen afvalwater geloosd mag worden op het oppervlaktewater. We zullen dus voorzieningen moeten treffen dat het afvalwater opgevangen wordt. Wat een geluk dat in onze gemeente enige jaren geleden hoge drukleidingen zijn aangelegd in het buitengebied, waar alle boerderijen op aangesloten zijn dus ook de kampeereenheden. Weet je nog dat sommige van de kollega's dit te duur vonden? Nu zijn ze blij en dankbaar. Wij ook!" Het is Wullem en Siene opgevallen dat de medewerking van instanties van kollega's van direkt betrokkenen groot was omdat die toch begrepen dat het kamperen bij de boer een aan vulling op het inkomen geeft, die ver schillende gezinnen nodig hebben en in feite aan niemand last of hinder of overproduktie bezorgt. J. Markusse Het is weer mogelijk gebruik te ma ken van de derde (Europese) opkoop regeling heffingvrije hoeveelheid melk. De regeling was tijdelijk ge schorst in verband met wijzigingen in de fiskale regels per 1 mei 1987. De opkoopregeling zelf is ook gewij zigd. Met name voor jongere onder nemers is de regeling veel aantrekkelijker geworden. De extra uitkering op basis van het aantal stuks melkvee en jongvee, die boven de 65 cent per kilogram gegeven wordt, geldt nu ook voor melkveehouders die jonger dan vijftig jaar zijn. Voor iedereen geldt bovendien dat het aanvullende bedrag voor de omvang van de melkveehouderij hoger is ge worden. Het uit te keren bedrag is wel aan een maximum gebonden. Het ge middelde bedrag is mede verhoogd in bestemmings plannen In de eerste mondelinge behandeling van de voorstellen van de kom missie Oort in de Tweede Kamer is uitvoerig stil gestaan bij de zoge naamde bruteringsvoorstellen. Deze voorstellen die betrekking hebben op loondienstplichtigen betekenen dat de kosten welke thans nog door de werkgevers worden betaald in de toekomst door de werknemers ge dragen moeten worden. De drie centrale landbouworganisa ties in West Zeeuws Vlaanderen heb ben het plan opgevat een exkursie te organiseren naar de Flevopolder op donderdag 18 juni a.s. Er zullen 2 ak kerbouwbedrijven worden bezocht van Zeeuwen die reeds enige jaren in de polder verblijven namelijk P. van Liere, afkomstig uit Walcheren en B. de Bruyckere afkomstig uit Oost- Zeeuws Vlaanderen. Door een oud-medewerker van de di- rektie van de IJsselmeerpolders zal een uiteenzetting worden gegeven over het wonen, werken en leven in de polder. Hij zal ons tevens op een rondrit door de polder vergezellen. Vanzelfsprekend worden ook de da mes verwacht op de exkursie. De kosten van de lunch en het diner zullen de deelnemers(sters) zelf dienen te betalen. De onkosten zijn voor re kening van de 3 C.L.O. Het is een unieke gelegenheid om met de Land bouw en de mensen in dat gebied ken nisje maken. Verschillende deelnemers(sters) aan de ruilverkavelingskursus hebben zich reeds aangemeld. Wellicht zijn er nog kansen uit de ruilverkavelingsgebie- den in voorbereiding om een bedrijf in de polder te verkrijgen. Uw opgave wordt ingewacht voor za terdag 6 juni bij de sekretarissen van de kring. Voor de ZLM: dhr. J.I. Ris- seeuw, Hoofdplaatseweg 6, Breskens, 01172-1465; Voor de NCB: dhr. A. v.d. Hemel, Minnepoortstraat 3, IJ- zendijke, 01176-1529; Voor de CBTB: dhr. J. Cappon, Provinciale- weg 2, Zuidzande, 01171-1380. Het programma en de kosten en de vertrektijden zullen u dan zo spoedig mogelijk worden toegestuurd. verband met de wijziging in de fiska le regels. Tot nu toe was van de basis uitkering 32,5 cent belast, 32,5 cent onbelast en de uitkering op basis van de melkveestapel geheel belast. In de nieuwe situatie kan op verzoek en on der aanvullende voorwaarden (beëin diging gehele melkveehouderij) het bijzondere tarief (variërend van 20 - 54 procent) worden toegepast. Aanvragen kunnen worden ingediend bij de distriktsbureauhouder. Voorlichtingsbijeenkomst over administratieve ruilverkaveling 'De Braakman' De Besturen van de drie Zeeuwse Landbouworganisaties nodigen alle grondgebruikers in het gebied Hoek, Philippine, Sas van Gent, Sluiskil als mede hun gezinsleden uit op maandag 1 juni 1987 om 19.45 uur in hotel- café-restaurant "Dallinga", Nieuwe Kerkstraat 5 te Sluiskil (tel.: 01157-1590). Zoals u bekend overwegen de bestu ren een aanvraag in te dienen voor dit gebied voor een administratieve ruil verkaveling. Deze winter zijn er diver se besprekingen en voorlichtingsavonden gehouden. De besturen vinden nu de tijd aangebro ken om een beslissing te nemen over het wel of niet aanvragen. Voor deze beslissing wordt genomen willen zij in de eerste plaats weten of de wens tot ruilverkaveling ook bij het merendeel van de grondgebruikers in het gebied leeft. Daarom is de voorlichtingsbij eenkomst gepland. Inleidingen zullen worden gehouden door ir. H. Okma inspekteur voor Landinrichting in Zeeland en J. van der Aa, Sociaal Ekonomisch Voor lichter van de N.C.B. Daarna zullen vragen beantwoord worden door de beide inleiders en de heren J. Markus- se en W. de Wolf, Sociaal Ekonomi- sche voorlichters bij de ZLM en de CBTB. Wij vertrouwen er op dat iedere grondgebruiker met echtgenote en meewerkend gezinslid aanwezig zal zijn. Het gaat, mede op langere ter mijn gezien, om de toekomst van uw gebied. Die bedrijven die met de laagste kostprijs kunnen werken zul len een voorsprong behouden. De Besturen Woensdrecht Op 28 april heeft de burgemeester ver klaard dat bestemmingsplannen wor den voorbereid voor het zuidelijk gedeelte van het Buitengebied-oost. Genoemd besluit ligt, met bijbehoren de tekeningen, met ingang van 7 mei 1987 voor een ieder ter inzage bij de gemeentesekretarie. Werkvoorwaarden landbouwambachtsbedrijven Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag jl. de Algemene werk voorwaarden voor de landbouwam bachtsbedrijven voor 1987 vastgesteld. In de nieuwe werkvoor waarden is nu ook een regeling opge nomen voor de aansprakelijkheid van loonwerkbedrijven bij de uitvoering van werkzaamheden. Deze beperkt zich tot 50.000 gulden per gebeurte nis onder voorwaarde dat de aanspra kelijkheid verzekerbaar is. In de Algemene werkvoorwaarden voor de landbouwambachtsbedrijven worden eisen gesteld waaraan loon werkers moeten voldoen bij het uit voeren van werkzaamheden in opdracht van derden. De kosten waarom het hier gaat zijn de opslagpremies AWBZ, AKW en AAW welke bedragen 13,4% van het premie-inkomen. Maximaal kosten deze premies op jaarbasis ƒ8.651, Zoals gezegd worden deze opslagpre mies in de verdeling van de kosten tussen werkgever en werknemer thans betaald door de werkgever. In de voorstellen van de kommissie Oort ligt besloten dat de premieheffing ge heel moet opgaan in de loon- en in komstenbelasting. Daarbij moet deze heffing worden ge dragen door de individuele belasting plichtige en daardoor past het niet dat een deel der premies door anderen worden betaald. In de voorstellen van de kommissie Oort is daarom opgenomen dat alle bruto salarissen éénmalig worden op gehoogd met het bedrag van de door de werkgever afgedragen premies. Omdat daarna de werknemer deze premie via inhouding gaat betalen gaat deze er netto niet op vooruit on- t o'\ i !-»<■ t i f Vrijdag 15 mei 1987 danks een verhoging van het bruto loon. De kommissie is van oordeel dat de brutering nagenoeg neutraal zal verlopen, zowel voor het netto loon als voor de loonkosten. Het "bruto- netto-trajekt" lijkt slechts langer te worden. Vooral werkgevers- en werk nemersorganisaties hebben grote be zwaren tegen deze operatie. Ook de Tweede-Kamerfrakties hebben hier mee nogal wat moeite gelet op de ge luiden die zij in de Kamer hebben laten horen. De regering is echter niet bereid aan deze opmerkingen tege moet te komen. De SER moet echter haar advies hier omtrent nog uitbrengen. Of het in de praktijk ook zo simpel zal uitpakken als de kommissie doet geloven zal nog moeten blijken, doch gelet op de reakties van zowel werk gevers als werknemers zal ook hier over het laatste woord nog niet gesproken zijn. B. Veerbeek De Tweede Kamer heeft een stokje gestoken voor het plan van minister N. Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat om de financiële verdeling van het onderhoud van de zeedijken te wijzigen ten gunste van het Rijk. Een motie van de Tweede Kamerle den H. Eversdijk (CDA), P. Blauw (VVD), K. Zijlstra (PVDA) en J.T. van den Berg (SGP) waarin wordt gesteld dat de huidige verdeling 40% Rijk en 60% Waterschappen onver anderd moet blijven werd door de Tweede Kamer aangenomen. Minis ter Smit-Kroes wilde met ingang van 1 januari 1988 een verdeling van 10% Rijk en 90% Waterschappen. Zij wil de hiermee jaarlijks een bedrag van ca. ƒ12 miljoen bezuinigen. Ze heeft zich bij de wens van de Kamer neer gelegd. De minister heeft gezegd dat zij de huidige financiële verdeling onge moeid wil laten tot de nieuwe Wet op de Waterkeringen in behandeling komt. "Wij vinden dat de huidige verdeling ook uitgangspunt moet zijn voor deze nieuwe wet", zo stelt drs. H. Eversdijk. Het gaat hier om hoofdwaterkeringen en dat is in de eerste plaats een zaak van nationaal belang. De onderhoudskosten daar van mogen niet worden afgeschoven op het ongebouwd, dus op de agra riërs. Volgens een studie van de Uni versiteit van Amsterdam zou de verdeling van de onderhoudskosten zelfs 50% rijk en 50% waterschappen moeten zijn, "maar zover zijn wij maar niet gegaan". Eversdijk heeft er alle vertrouwen in dat de wens van de Tweede Kamer gehonoreerd wordt en de huidige kostenverdeling in de Wet op de Waterkeringen zal woi op genomen. Voor de landbouw een zaak om-verheugd over te zijn, zo meent het Zeeuws Tweede Kamerlid. In Zeeland zijn met name de water schappen "Walcheren" en "Het Vrije van Sluis" bij deze materie betrok ken. Uitgerekend is dat de door de minister voorgestelde verdeling voor de agrariërs op Walcheren een lasten verhoging van ƒ13,per ha zou heb ben betekend! In 1986 blijkt het aantal gelegenheids arbeiders met 19% te zijn toegeno men ten opzichte van 1985. Dit blijkt uit het informatieblad van de ASF. Kwamen er in 1985 nog 151.702 mel dingen binnen, in 1986 lag dat aantal op 186.627. Zij werkten voornamelijk in de tuinbouw en in de bloembollen- sektor. Uit de cijfers blijkt dat er on geveer evenveel mannen als vrouwen als gelegenheidsarbeiders werkten. Wat leeftijd betreft blijkt 65% van al le gelegenheidsarbeiders jonger te zijn dan 18 jaar. Van het totaal aantal meldingen was 79% scholier. Zoals bekend geldt voor gelegenheids arbeid de regel dat de werkgever de gelegenheidsarbeiders binnen acht da gen moet aanmelden bij het ASF. Bij de behandeling van de verzamel loonstaten is echter gebleken dat een aantal werkgevers zich niet aan deze verplichting heeft gehouden. Met de kleinst mogelijke meerder heid van 6 tegen 5 stemmen heeft de gemeenteraad van de Oostbrabantse gemeente Beers ingestemd met de uitbreiding van de zandwinning ter plaatse. Gedeputeerde Staten maken naar verwachting eind van het jaar hun keuze bekend voor een nieuwe zand- winningslokatie in Noord-Brabant. Een dergelijk besluit is noodzakelijk in verband met de nationale behoef te aan industriezand voor de jaren 1989 tot 2000. Na een eerste selektie kunnen GS kiezen uit een viertal lo- katies, waaronder Beers, die alle aan de Maas zijn gelegen. De NCB heeft al haar voorkeur uitgesproken voor de lokatie in Beers, mits gedupeerde agrariërs schadeloos worden gesteld. De gemeenteraad van Beers heeft zich met de zandwinning akkoord verklaard onder de voorwaarde, dat het bestaande wingebied de Kraijen- bergse Plassen met 200 hektare wordt vergroot.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3