VOO It lie Vit OIIW En de vrouw, die krijgt een kind p.j. zuid geluid Realisme en optimisme bij PJGN-jubileum Redaktie: Roelie Troost onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse, M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge De laatste tijd kunnen we veel lezen en horen over nieuwe voortplan tingstechnieken. Kranten en tijdschriften brengen zowel sensationele als wetenschappelijke artikelen. Ook op de televisie is de laatste tijd veel aandacht besteed aan deze materie. Denk maar aan de VPRO- serie 'Beter dan God' en aan een themaprogramma van de EO. De landelijke kommissie Vrouw koos dan ook voor haar aktualitei- tendag op 19 maart deze nieuwe voortplantingstechnieken als onder werp. Deze dag werd gehouden in Utrecht en was toegankelijk voor alle kaderleden in de Bond, maar ook voor alle belangstellende leden. De aankondiging van deze dag stond overigens in De Plattelands vrouw van februari jl. Er werden op deze dag twee inleidin gen gehouden, naar aanleiding waarvan gediskussieerd werd. De eerste inleiding was van mevrouw Wilkens van Rhea, een netwerk dat tot doel heeft het kritisch volgen van ontwikkelingen op het gebied van voortplantingstechnologie, genetica en eugenetica en alle implikaties voor vrouwen. Ook stimuleert Rhea de diskussies binnen en buiten de vrouwenbewe ging over de gevolgen van de voort plantingstechnieken en genetische manipulaties voor de maatschappe lijke positie van vrouwen. De naam Rhea verwijst naar een machtige go din uit de oudheid. Op afbeeldingen ziet men haar met een slang om het lichaam, deze verbeeldt haar wijs heid en vruchtbaarheid. Rhea werd gezien als bron van al het leven. Na een korte uitleg van enkele mo derne voortplantingstechnieken ging mevrouw Wilkens in op de situatie in onze westerse landen en in de der de wereld. In veel landen in de wereld doet men iets aan bevolkingspolitiek. In Frankrijk bijvoorbeeld ziet men de poster met de baby erop en de tekst: La France a besoin d'enfants (Frankrijk heeft kinderen nodig). De stad Parijs looft zelfs medailles uit voor gezinnen met veel kinderen. Om een gouden medaille te krijgen, moet men minstens 8 kinderen heb ben. Een bronzen medaille wordt toegekend bij 3 of 4 kinderen! Men moet zelf een aanvraagformulier in vullen. Kijken we naar de derde we reld dan zien we b.v. dat de V.N. ak- ties steunt om vrouwen te sterilise ren. De vrouwen zelf weten vaak niet waar het om gaat, als ze b.v. de prikpil krijgen. Ook is .er weinig kontrole wanneer vrouwen het spi raaltje krijgen. Het hierdoor ont staan van infekties kan leiden tot on vruchtbaarheid. In Zuid-Afrika komt het voor dat bij vrouwen die in een ziekenhuis bevallen of er zijn op genomen voor een operatie, de baar moeder wordt verwijderd, zonder dat de vrouw hiervan op de hoogte is. In Zuid-Korea begon men jaren ge leden met grote kampagnes om zo veel mogelijk vrouwen te sterilise ren. Nu is het zover dat er te weinig kinderen zijn en men noodgedwon gen instellingen kreëert voor invitro- fertilisatie (reageerbuismethode). Op steeds grotere schaal wordt in een vroeg stadium van de zwanger schap onderzoek verricht. In India zijn hier tal van klinieken voor inge richt. Volgens de daar geldende kui tuur dient het oudste kind een zoon te zijn. Dus wat gebeurt er met eerste zwangerschappen die volgens onder zoek een vrouwelijke vrucht voort brengen? Inderdaad: aborteren. Er zijn hierover onrustbarende cijfers beschikbaar. Op steeds grotere schaal wordt on derzoek verricht tijdens de zwanger schap. Zal dit geen schadelijke ge volgen hebben voor de baby's en de vrouwen? De zo in de belangstelling staande i.v.f. methode kost heel veel geld. Op dit moment is het ook nog maar voor enkele vrouwen wegge legd. Je moet getrouwd zijn, wit en rijk zijn, aldus mevrouw Wilkens. De methode van i.v.f. heeft bij 10% van de vrouwen sukses. Het percen tage voldragen zwangerschappen zou slechts 6% zijn. Het is de vraag of het belang van vrouw hiermee gediend is. De psychische en fysieke belasting is niet uit te vlakken. In een vaak ja renlange behandeling is i.v.f. slechts 3 maal mogelijk. Zou het geld dat hiervoor uitgetrok ken wordt niet beter besteed kunnen worden aan onderzoek naar de oor zaak van onvruchtbaarheid van vrouwen (èn mannen). We weten dat 0.a. geslachtsziekten hier een groot aandeel in hebben, als ook PCB's en arbeidsomstandigheden. Vraag is ook hoe groot de druk is op westerse 'witte' vrouwen om kinde ren te hebben. Het 'recht' om een kind te hebben en meetellen als je ook moeder bent, spelen hierbij een grote rol. Hangt er niet een te groot aureool om het moederschap? Is het moeder willen zijn aangeboren of aange leerd? Is het een instinkt, zijn er spe ciale hormonen die dit veroorzaken? Kom je alleen tot zelfontplooiing door het moederschap of zijn er meer mogelijkheden voor? Allemaal vragen die je tot nadenken stemmen en waarop je niet zomaar een antwoord hebt. Kortom: de ochtend gaf al veel stof tot gesprek. 's Middags werd dat niet veel an ders. Mevrouw Cramer van de vak groep relatie wetenschap maatschappij van het AMC lichtte vijf nieuwe technieken in de voort planting toe. Als eerste de invitro-bevruchting, ook wel i.v.f. genoemd. We kennen deze techniek waarschijnlijk het bes te. We lezen immers geregeld over de reageerbuis-methode. Aan de behandeling zelf gaat een toediening van hormonen vooraf. Het gebruikte hormoon heet Clo- mid. Het doel hiervan is meerdere ei cellen gelijktijdig rijp te doen zijn. Deze eicellen worden uit het lichaam gehaald en in een petri-schaaltje be vrucht met sperma van de echtge noot. Na twee a drie dagen worden de bevruchte eicellen teruggeplaatst in de baarmoeder. En dan begint het afwachten: slaan ze aan of niet. De slagingskans is nog steeds erg klein. Deze methode kan een oplos sing zijn voor vrouwen die op de 'ge wone' manier niet zwanger kunnen raken. Wat de nadelige gevolgen kunnen zijn, daar bestaat nog geen zekerheid over, maar dat ze er zullen zijn, is duidelijk. Zowel voor moe der als kind. Er worden zelfs verge lijkingen gemaakt met het DES- hormoon. Ook is deze methode niet voor alle vrouwen beschikbaar. 1.v.f. is niet in het ziekenfondspak ket opgenomen. Vraagtekens kan men ook zetten bij de 'overgebleven' bevruchte eicellen. Worden ze vernietigd of eksperi- menteert men er mee? Een tweede nieuwe ontwikkeling is de prenatale diagnostiek. Hierdoor kan in een vroeg stadium van de zwangerschap vastgesteld worden of de vrucht afwijkingen vertoont of ernstige ziekten. Er zijn twee methoden: de vlokkentest, die vanaf de achtste week van de zwan gerschap wordt gedaan, door wat weefsel uit de baarmoeder te halen en de vruchtwaterpunktie, die vanaf de zestiende week van de zwanger schap kan plaats vinden. Er wordt door de buikwand heen wat vrucht water weggezogen om te onderzoe ken. Indien door één van deze me thodes afwijkingen of ziekten wor den gekonstateerd, kan men beslui ten tot abortus. Op zich lijkt dit best een goede ontwikkeling, maar waar legt men de grenzen? Welke ziekten komen in aanmerking om te aborte ren? En als we alle 'ernstige' ziekten hebben gehad, wat wordt dan de ern stigste'? Een volgende technologische stap is de gen-therapie. Hoewel op dit mo ment nog meer toekomstmuziek dan werkelijkheid, ligt deze toch nabij. Gen-therapie wil zeggen: het repare ren van genetisch materiaal. In de genen liggen de erfelijke eigenschap pen opgeslagen. Op dit moment zijn er zo'n 2000 ziekten bekend, en hier van kan men er al 100 lokaliseren in het genetisch materiaal. Door nu een stukje waar een ziekte in vast ligt, te verwijderen en door 'gezond' mate riaal te vervangen, kan men voor dit kind en zijn of haar nakomelingen een toekomst verzekeren zonder de ze erfelijke ziekte. Veel mensen vin den dit tegen de menselijke waardig heid. Anderzijds realiseert men zich dat families die een ernstige, erfelij ke ziekte van generatie op generatie doorgeven, hiervan bevrijd zouden kunnen worden. Maar ook hier moet je je afvragen: waar ligt de grens? De stap naar de 'ideale mens' zou wel eens dichterbij kunnen zijn dan we denken. Het draagmoederschap is een ont wikkeling die vandaag ook niet meer onbekend is. In de media lezen en horen we over vrouwen die voor een zus of vriendin een kind krijgen. Meestal is zo'n zwangerschap tot stand gekomen na inseminatie met sperma van de "echte" vader. Men kan zich ook voorstellen dat een draagmoeder zwanger wordt en het kind afstaat aan een derde. Maar ook een door i.v.f. bevruchte eicel kan geïnplanteerd worden bij een draagmoeder. Dat kan zelfs een eicel zijn van een totaal onbekend paar. Er zijn vele mogelijkheden hierbij. Toch moet men niet voorbij gaan aan de mogelijkheid dat er iets mis gaat. Wie is juridisch gezien de ouder? (Denkt u maar aan het pro ces in Amerika rond baby M.). Wat gebeurt er als het kind een afwijking heeft? Wil de toekomstige moeder dit aksepteren? Kan een toekomstig ouderpaar van de draagmoeder eisen dat zij prenataal onderzoek laat doen? En stelt u zich de kommerciële kant eens voor. Hoe lang duurt het nog voor zich hier buro's vestigen die te gen hoge bedragen draagmoeders aanbieden? In Amerika doet zich de ze ontwikkeling al voor. Tot slot noemde mevrouw Cramer de echte reageerbuisbaby. Het gaat hier om een geheel buiten het li chaam volgroeide vrucht. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat dit moge lijk is, want men moet eerst een namaak-placenta zien te maken voor zo'n buiten-het-lichaam- zwangerschap. Overduidelijk werd dat de techniek niet stil staat en dat weinig mensen weten wat er in de diverse laborato ria in de wereld gebeurt. Hoe ver la ten wij dit alles komen. Wat gaat de politiek er aan doen? Wordt het geen tijd dat er in de maatschappij een diskussie op gang komt over de ze nieuwe technologie? Wanneer en waar zeggen we: tot hier en niet verder? Het zal vooral een diskussie zijn met vrouwen, want het gaat hen en hun lichaam aan. Zien we hier onze ver antwoordelijkheid en pakken we die op? Vrouwen: het antwoord is aan uü Addie Dees-de Looff De viering van het 40-jarig bestaan van de PJGN op 2 mei in de Ree horst te Ede kan gekwalificeerd worden als een mengeling van veler lei gevoelens. Zo was er het toch wel emotioneel weerzien tussen veel "jongeren van weleer", die elkaar soms in tientallen jaren niet meer gezien hadden. Er bleek ook dat de jongeren van nu - gelukkig - nog vol enthousiasme en idealen zijn, hoewel er ook twijfel te beluisteren was over de toekomst van de plattelands-samenleving. Eén ding staat vast, met de PJGN gaat het goed. De jongeren van nu kunnen ook een belangrijke impuls betekenen om de toekomst van de plattelands samen-leving goed te doen zijn. drie kinderen en boerin op een bedrijf in de Noordoostpolder, stelde in haar inleiding vast dat het niet goed gaat met de plattelands-samenleving. Over haar jongerentijd: "wat konden we veel, wat hadden we een idealen". Oyer de huidige periode: "hoe heb ben we het met elkaar zover kunnen laten komen", aldus Jozien. In plaats van een bruisende samenleving treft Jozien een matte boel aan. Bij de vrouwenorganisaties wordt veel en goed gepraat, maar 'de aktie' ont breekt. Je hoort ze niet bij de sluiting van de dorpsschool. Jozien stelde kri tisch vast dat er bij de standsorgani saties slechts gezwegen wordt; alleen het bestuurlijke wereldje leeft. De or ganisaties hebben de belangenbehar tiging versmald tot uitsluitend ekonomische aspekten. "De platte landssamenleving als geheel lijken ze uit het oog verloren te hebben", al dus de spreekster. En dat terwijl de eenzaamheid te midden van de draai- Evert Meilink, oud PJGN-voorzitter en nu boer in Gramsbergen en daar naast aktief in vele bestuursfunkties, zei in zijn inleiding dat de plattelands samenleving er zelf voor moet zorgen dat het leven er de moeite waard blijft. Voor hem is het platteland dat gebied in Nederland wat niet stedelijk wordt bepaald en waar agrarisch le ven hoofdzaak is. Hij verkiest het vrije spel van ekono mische krachten dan zal er zo snel mogelijk een gezonde situatie ont staan. Wel gaf hij toe dat het begrip solidariteit - op het platteland zeer we zenlijk - het in de huidige periode moeilijk heeft. Minder bedrijven, gro tere eenheden zal ook mensen scha den, zo vreesde hij. Plattelands-samenleving bedreigt door matheid Jozien Vos-de Koeijer, oud voorzit ter van de PJGN, en nu moeder van ende en piepende computers toeneemt. De huidige PJGN-voorzitter Jan Kol- dewee: "We mogen de toekomst van de plattelandsjongeren niet geïsoleerd zien, ze vormt een onderdeel van de samenleving op het platteland. Dat jongeren vaak meer open staan voor veranderingen ten goede is daarbij mooi meegenomen. Óm met woorden van Koldewee te besluiten "pet af voor het verleden, jas uit voor de toe komst". Het PJGN-jubileum 1947-1987 vormde een mijlpaal en is een uitstekend startpunt voor een toe komst met elan. Dirk Jan v.d. Broek P.J.Z.-agenda Afdeling Zuid Beveland; deze presen teert op vrijdag 22 mei a.s. een schuurfeest bij Fam. Noordhoek, Sobbingedijk 5, Wolphaartsdijk. Aanvang 20.30 uur. Iedereen is welkom. Afdeling Fijnaart; deze organiseren een dagje dierentuin. We gaan zater dag 16 mei naar dierentuin "Blij- dorp" in Rotterdam. Vertrek met eigen vervoer om 11.00 uur vanaf de Voorstraat te Fijnaart. Afd. Oost Zw.Vlaanderen; schuur feest om 20.30 uur bij Fam. Diele- man, Axelsestraat 114a in Zaamslag op 22 mei. Afdeling Walcheren: 22 mei is er pannekoeken-eten in pannekoekhuis Dishoek om 19.45 uur. Daarna een dropping die erg gezellig wordt. Op geven voor 20 mei bij: Peter 01184-70306 of bij Ko 01182-1381 Afd. Tholen/St. Philipsland; leden vergadering op 22 mei a.s. Tijd: 20.00 uur in de "Gouden Leeuw" te Scher- penisse. PJZ Langstraat gaat je niet in de kouwe kleren zitten De nieuwjaarsreceptie (gekostu meerd bal) op 10 april is alweer ach ter de rug. Het feest werd gehouden in het Bondsgebouw te Sprang- Capelle. De opkomst was goed. En dan waren er nog lang niet alle leden aanwezig. De meesten kwamen ori gineel en prachtig verkleed. Sommi gen waren zelfs niet eens meer te her kennen (aap, harem, sheik, prins, boer). Er zijn prijzen uitgereikt voor de drie best verklede personen. Het feest verliep bijzonder suksesvol en gauw was het 1 uur en stopte de mu ziek wat de meesten toch wel erg jammer vonden. Ronald Timmermans Vrijdag 15 mei 1987 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21