z Tussen Brussel en Middelburg zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Gelukwensen (00 m land- en tuinbouwblad VRIJDAG 15 MEI 1987 75e JAARGANG NO. 3876 Nadat woensdag 13 mei jl. het Centrale Zaadschoningsbedrijf van Cebeco-Zuidwest in Middelburg offi cieel was geopend, werd van de mogelijkheid het bedrijf te bezichtigen een druk gebruik gemaakt door de boeren en hun echtgenotes en door andere geïnteresseerden. De gezelligheid ontbrak daarbij geenszins. Omdat minister Braks verstek moest laten gaan werd de openingshandeling verricht door de heer J. van der Veen, de nieuwe directeur generaal Landbouw en Voedselvoorziening van het ministerie van Land bouw. Zie ook pag. 9 Zeer modern zaadschoningsbedrijf Cebeco- Zuidwest levert produkt van optimale kwaliteit. Met het plaatsen van een afbeelding van het nieuwe Cen trale Schonings Bedrijf van Cebeco-Zuidwest in een groot paneel tussen de teksten ''Klanten vragen kwali teit", "Boeren produceren kwaliteit" en "Kwaliteit ver overt de markt" verrichtte de Directeur Generaal Land bouw en Voedselvoorziening, de heer J. van der Veen, woensdagochtend 13 mei jl. de officiële opening van dit voor Europa zeer geavanceerde en unieke schoningsbe- drijf voor landbouwzaden op het industrieterrein Ar- nestein te Middelburg. Met deze eerste handeling in zijn nieuwe functie voltooi de Van der Veen tevens het decor dat het elan en de nieu we bedrijfsfilosofie uitstraalde waarmee de grootste coö peratie in het Zuidwesten de toekomst tegemoet wil tre den: het leveren van een produkt van optimale kwaliteit dat is afgestemd op de wensen van de afnemers. Sektorprogramma In zijn betoog dat, "grotendeels bepaald werd door de goede uitgangspositie ^en de hoopgevende toekomst perspectieven van de zaaizaadsector, onderstreepte Van der Veen dat het ministerie groot belang hecht aan een goede aansluiting van zaaizaadverwerking op de zaad teelt. "Daarom is reeds een nieuw sectorprogramma voor de periode 1988 - 1993 bij het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds ingediend". Wel wees de Directeur- Generaal op het gevaar van een produktip-explosie van peulvruchten. "Voorkomen moet worden dat wij gecon fronteerd worden met een verstoring van de verhoudin gen tussen de produktie van peulvruchten en die van an dere eiwithoudende gewassen". Van der Veen zei zich tenslotte met betrekking tot de Brusselse prijsvoorstellen aangaande de akkerbouw voor te kunnen stellen dat deze verontrusting hebben gewekt. "Maar voor de korte termijn zullen we pijn moeten lei den zodat ons land -dat van de export sterk afhankelijk is- op lange termijn in de EG verzekerd is van een stabie le stituatie". De nieuwe voorzitter van de Europese Boerenorgani- satie COPA, de Deen Hans Kjeldsen heeft vorige week tijdens zijn kennismakingsbezoek aan Neder land op mij een goede indruk gemaakt. Tijdens de 3 CLO-vergadering in uitgebreide samenstelling kwam hij terzakekundig en strijdbaar over. Hij moet alleen nog een beetje wennen aan zijn COPA-status. In de discussie bijvoorbeeld verwees hij herhaaldelijjk naar de Deense situatie wat ons overigens niet slecht uit kwam. Ook COPA vindt dat de akkerbouwvoorstellen veel te ver gaan. Kjeldsen -zelf melkveehouder- sprak in dit verband van een bureaucratisch ad hoe beleid dat zeker zal leiden tot nationale steunmaatregelen waardoor het gemeenschappelijk landbouwbeleid ernstig in gevaar komt. COPA wil daarom alleen mee werken aan een nieuw marktevenwicht als dit ge beurt op basis van een lange termijn strategie. Overi gens zei Kjeldsen in dit verband ook dat het realistisch is te beseffen dat er in zijn algemeenheid in Europa te veel boeren zijn. Sprekend over de akkerbouw noem de Kjeldsen de problemen groter dan men denkt. De ervaring in Denemarken heeft geleerd dat dalende graanprijzen leiden tot een neerwaartse prijsspiraal voor de gehele land- en tuinbouw tot en met de grond prijzen. De Deense landbouw heeft daardoor op de rand van de afgrond gebalanceerd. In dit verband zet te de COPA-voorzitter zich ook af tegen allerlei bijko mende maatregelen in het prijsbeleid omdat daardoor de prijzen verkapt en versluierd worden. COPA wil daarom een overzichtelijke en duidelijke prijsstelling zodat we precies weten waarover we praten. Ook moet het markt- en prijsbeleid de basis blijven van het Europese Landbouwbeleid. Kjeldsen bracht zijn be zoek aan Ned^land in het kader van een rondreis langs alle E.G.-landen waarbij hij ook besprekingen voert met de ministers van landbouw, waaronder ook de Nederlandse minister Braks. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat zijn trip er in belangrijke mate toe heeft bij gedragen dat de Europese Raad van Landbouwmi nisters in meerderheid tegen een prijsdaling voor gra nen resp. oliën en vetten is zoals nu door de Europese Commissie is voorgesteld. COPA hecht er met name groot belang aan dat wat de granen betreft de inter ventieprijzen en de staffelvergoedingen overeind blij ven. Zoals meestal was er te weinig tijd om de gehele Europese landbouwproblematiek door te nemen. On zerzijds is nog van de gelegenheid gebruik gemaakt de COPA-voorzitter te wijzen op het grote belang van harmonisatie op het gebied van gewasbescher mingsmiddelen. Ook gelijkschakeling van de milieu wetgeving kwam in dit verband aan de orde. (Ter zij de: in Denemarken moet men nü reeds voor negen maanden mestopslag hebben). Ook is er natuurlijk nog gesproken over de COPA-manifestatie a.s. dins dag in Brussel. In de Nederlandse pers is gemeld dat de landbouworganisaties in feite niets zien in een der gelijke manifestatie. Deze berichten hebben mij nogal verwonderd en ik kan mij niet aan de indruk onttrek ken dat de pers een en ander wat heeft opgeblazen. Voor zover ik weet is het in ieder geval niet de heer sende mening binnen de georganiseerde landbouw. De ZLM zal in ieder geval met een bus in Brussel pre sent zijn. Komende week viert onze zuster organisatie de Gro ninger Maatschappij van Landbouw haar 150-jarig bestaan. De Groninger Mij. is daarmee de oudste landbouworganisatie van Nederland. Ter vergelijking: de ZLM is nog maar 144 jaar. Graag wil ik vanaf deze plaats onze noordelijke zusterorganisatie van harte gelukwensen met dit bijzonder jubileum. De Gronin gers een beetje kennende zullen ze het ook hierna nog wel een poosje volhouden. Ook een jubileum -maar dan aanmerkelijk korter, na melijk 25 jaar- viert dezer dagen de Inspectie Milieu hygiëne. Dit jubileum van de Milieu-inspectie zal ge vierd worden onder de titel "Wet en Werkelijkheid". Door de agrarische praktijk wordt de Milieu-inspectie nog wel eens met de nodige argwaan bekeken. Toch durf ik de uitspraak te doen dat er in de praktijk over het algemeen wel met de inspectie valt te werken. Dus ook een gelukwens voor de Milieu-inspectie. Het zou overigens geen kwaad kunnen wanneer ze ook hun minister (Nijpels) de nodige agrarische werkelijk heid zouden bijbrengen. Geen jubileum -maar wel een bijzondere mijlpaal- voor Cebeco Zuidwest. Afgelo pen woensdag werd in Middelburg het Centraal Scho nings Bedrijf officieel geopend. Uit dit initiatief van Cebeco Zuidwest spreekt vertrouwen in de toekomst van de land- en tuinbouw in het zuidwesten. Een der gelijke opkikker kunnen we met z'n allen best gebrui ken dus een hartelijke gelukwens voor Cebeco Zuid west is wel op z'n plaats. Wij zullen daarom ook extra ons best doen om de E.G.-eiwit steun te behouden. Bij dit streven vinden we COPA in ieder geval aan on ze zijde. Ik hoop dat dit "investeren in de toekomst" van Cebeco Zuidwest ook bij anderen stimulerend zal werken voor het doen van investeringen in de agrari sche afzet en verwerking in het Zuidwesten. Daar kan ook de praktijk dan zijn voordeel mee doen. Wellicht -bedenk ik nu- dat we als landbouworganisatie wat meer aan promotie op dit gebied zouden kunnen doen. Als hier een kans ligt zullen we die zeker op moeten pakken. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 1